Feladatterv:VGA kártyák

A Miau Wiki wikiből

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

VGA kártyák összehasonlító elemzése, olyan fogyasztók számára, akik játékra, videó renderelésre, és 3 dimenziós alkalmazások futtatására használják a PC-jük erőforrásait, viszont nincs elég idejük a teljesítmény - ár arány részletes elemzésére az egyes termékeknél. A feladat megoldása összehasonlító elemzés segítségével történik. A feladat a gyártók közötti márkanév okozta árkülönbségekre próbál rávilágítani.

Leadott Excel-feladat

A feladat előtörténete

A feladatom témaköre a jelenlegi VGA piacot mutatja be. Míg 2-3 éve 2 óriáscég uralta a piacot (nVidia - ATI) addig mára ez a két cég csak a technológiát állítja elő és más gyártók dobják kézzel fogható formában piacra a terméket. De, aki például egy nVidia márkajelzésű VGA kártyát akar hazavinni az gyakran többszörösét fizeti az ugyanolyan teljesítményű, más által gyártott termékkel szemben.

Több internetes oldal foglalkozik az éppen piacra dobott VGA kártyák értékelésével, teszteléseivel.[[1]] Ezek az adatok figyelemfelhívóak, ám nem minden esetben találjuk meg az adott termékhez tartozó fogyasztói árat, ami egy átlagfogyasztó számára legtöbbször elsődleges. Az ár a legtöbb esetben függ a gyártó nevétől, (nVidia, ATI, Inno3D, ASUS, Gainward, Leadtek...stb) pedig ugyanazon technológiát állítják elő egy egy adott VGA széria gyártásánál, csak a cégnév különbsége okoz árkülönbségeket. Ezt a problémát mutatom be elemzésemben.

Az elemzésben egy átlagfelhasználó véleménye is helyet kap, ez a személy egy adott márkára esküszik és nem tágít mellőle, elemzésem során kiderül, igaza van-e?

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az évek során sok információhoz jutottam a VGA kártyák terén, hogy melyiket érdemes vásárolni, mivel próbálok lépést tartani a hardverek fejlődésével a saját PC-ben. Ezzel szemben a megkérdezett felhasználó csak egy gyártó termékét vásárolja, mivel - az ő elmondása szerint - az a legjobb. Ez azt jelenti hogy ő csak a márkát tartja szem előtt és nem foglalkozik az ár-teljesítmény arány problémájával. Itt az ár problémája sok esetben a márkanév milyensége miatt jelentkezik. Az elemzésem végére szeretném kideríteni, hogy tényleg igaza van-e az illetőnek, vagy érdemesebb egy pár napot arra szánni neki, hogy a legjobb ár-teljesítmény arányú hardvert vegye meg legközelebb. Ez az elemzés más hasonló helyzetben lévő felhasználónak is segítséget nyújthat reményeim szerint.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adott témában 3 helyről történt adatgyűjtés:

-1db online forrás: Ez az oldal tartalmazza a vizsgált hardware-ek árait tulajdonságait: [[2]]

- összehasonlító tesztek: [[3]]

- fogyasztói vélemények [[4]]

A feladat által érintett célcsoportok

Az elemzés célcsoportjai azok a PC tulajdonosok/felhasználók/fogyasztók, akik hardvare változtatást terveznek, ezen belül is VGA kártya változtatást és a legjobb ár-teljesítmény arányú hardvaret szeretnék megvenni. A vásárlókör annyiban szűkül, hogy csak a PCI-E típusú VGA kártyákat vizsgálom ezen belül is a 128Mb vagy annál nagyobb beépített memóriával rendelkezőket. Ebből adódóan olyan fogyasztók a célcsoportom akik erős VGA kártyát keresnek jó áron, játékra, videó vágásra.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az általam készített összehasonlítás segítségére lehet minden olyan PC használónak/tulajdonosnak, aki VGA kártyát bővítene. Olyan fogyasztóknak lehet hasznos, akik teljesítményben erős VGA-t jó áron szeretnének vásárolni, de nincs idejük arra hogy részletesen végignézzék a műszaki adatokat, az árakat a teljesítménnyel hasonlítsák össze és arra, hogy melyik gyártó termékét vegyék meg ugyanabból a termékből. Az előzőekben említett átlagfelhasználó számára is hasznos lehet, hogy a legközelebbi beruházásánál marad-e a kedvelt márkánál, vagy esetleg egy másik gyártó termékét veszi meg?

A válaszokat befolyásoló tényezők

A VGA-k összehasonlításánál 8 tényezőt vettem figyelembe:

-Grafikus processzor órajele (Mzh maximalizálandó)

-Grafikus memória mennyisége (Mb maximalizálandó)

-Hűtés típusa (aktív - passzív)

-DirectX 9.0 (a,b,c) támogatás (igen - nem, 0-1)

-OpenGL 1.5 támogatás (igen - nem, 0-1)

-TV kimenet (igen - nem, 0-1)

-DVI kimenet (igen - nem, 0-1)

-Ár ( HUF minimalizálandó)

A grafikus processzor teljesítménye és a memória mennyisége egyértelműen minél magasabb/több annál jobb teljesítményt tudunk elérni. Kényelmi szempont a hűtés, a passzív hűtés hangtalan. A DirectX és Open GL támogatás verziója a jobb grafikai megjelenítést segíti elő, ezért ha nincs mondjuk Directx 9.0 támogatás, akkor hiába van egy GeForce 8800-as grafikus processzorunk, nem lesz látványos a várt kép/eredmény. A TV és DVI kimenet kényelmi szempont, bár a DVI kimenet az LCD és TFT monitorok tömeges megjelenésével egyre inkább követelmény.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A megoldás lépései:

  • Első lépésként a vizsgált VGA kártyákat választottam ki. Ezek között a hardwarek között vannak alsó-és felső árkategóriájú termékek is. A kiválasztás szubjektív módon történt.
  • Következő lépésként az adatokat egy excel táblázatba rendszereztem. Csak bizonyos tulajdonságok értékeléséhez szükséges adatok kaptak helyet. Ezeket a szempontokat az előzőekben felsoroltam.
  • Ezt követően a meglévő adatokat egy pivot táblázatba formáztam a kimutatásvarázsló segítségével, a könnyebb áttekinthetőség miatt.
  • Ezután következett a COCO táblázatok elkészítése. Itt látható egy "alapadatok" táblázat mely az adatokat tartalmazza, melyekből dolgoztam. A "rangsorszámok" táblázat a sorszámfügvénnyel előállított rangszorszámokat tartalmazza. Ezek a rangsorok az alapadatok táblázat alapján készültek. A "lépcsőértékek" és a "coco" táblázat pedig a Solver problémamegoldó program eredményeit tartalmaza. Itt FKERES, SZORZATÖSSZEG, HA, SZUM, és alapműveleti fügvények is helyet kaptak.
  • A coco lapon található táblázatok adatait ezután feltöltöttem az online coco oldalra ahol sikeresen le tudtam futtatni, és eredményeket kaptam.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A jelenlegi piaci versenyben az nVidia és az ATI nem gyárt hardverket, kizárólag a technológiát fejleszti és adja el más gyártóknak. Az általam vizsgált VGA kártyák alapján nagyjából azt az eredményt kaptam amit vártam.

  • A Gainward BP8800GTX-768-DD kártya kiegyenlített minősítést kapott. Ez a hardware rendelkezik a legtöbb beépített memóriával a jelenlegi piacon és ennek van a legerősebb grafikus processzora. Százezer forint felett van az ára, ezt az átlag fogyasztó drágának találja, de mivel az egyik legjobb VGA kártya jelenleg a piacon, ezért inkább ezt veszik mint az alsó kategóriás hardvereket. Gondolok itt a ASUS EN7300GT SILENT/HTD/256M-re ami drága minősítést kapott a kevesebb mint 20 ezer forintos árával.
  • Igazolódik a mondás: "ami drágább az jobb". Jelen esetben érvényesnek találom.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A feladatban említett felvetés, hogy a hardvereknél a márkanév miatt fizetünk többet nem igazolódott be. Sok tetmék esetében megfigyelhető ez a tendencia, hogy csak a nevet fizetjük meg, itt az elemzésem alapján azt gondolom hogy nem! Tehát egy drágább VGA kártya hosszútávon jobb tejesítményt ad és megbízhatóbb mint egy olcsó, ismeretlen gyártótól származó változat. Ahol a dobozon felvan tüntetve az nVidia vagy ATI márkajelzés ahhoz, biztosan megkapjuk az online driver frissítéseket és kiegészítő kábeleket esetleg ajándék játékot. [[5]]

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A Coco segítségével a meglévő adatok alapján és a feladat elkészítése során elsajátított tudás segítségével képesek leszünk a számunkra legmegfelelőbb döntés meghozatalára, ezáltal időt és pénzt is egyaránt megspórolhatunk továbbá segítséget nyújthatunk azok számára, akik hasonló szituációba kerülnek.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Ha nincs DirectX9.0 támogatás, nincs DVI kimenet a grafikus memória mennyisége 768 Mb, a grafikus processzor órajele 500 Mzh, ha a hűtés passzív, nincs Open GL 1.5 támogatás és nincs TV kimenet akkor az ár 72221,45007 Ft vagy 31941,64917 Ft.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

A megkérdezett fogyasztóm véleménye, nem helytálló hogy "az ATI a legjobb" mivel a piacot magasan a konkurens uralja.[[6]]

További teszteredmények: [[7]] [[8]]

Kommentárok

A feladat megoldásához potenciálisan szükséges IT-kompetenciák