Fenykepezogep
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A feladat előtörténete
- 3 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete és ennek értékelése/kritikája
- 4 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 5 A feladat által érintett célcsoportok
- 6 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 7 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 8 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 9 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 10 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 11 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 12 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A feladat előtörténete
Azt szerettem volna megvizsgálni, hogy a www.edigital.hu oldalon talalható 15 000 Ft és 25 000 Ft közötti fényképezőgépek közül melyik éri meg leginkább a megadott tulajdonságai alapján? A probléma felvetése onnan jött, hogy egy közelgő utazáshoz szerettem volna beszerezni egy fényképezőgépet és ezért vizsgáltam meg az adott készülékeket.
A feladat megoldásának jelenlegi helyzete és ennek értékelése/kritikája
Mindenki más preferencia alapján dönti el, hogy számára melyik a legideálisabb, de én mindenképpen szükségesnek tartottam a vizsgálatot, mivel nem igazán lehet fellelni egyértelmű adatokat arra vonatkozóan, hogy melyik alternatíva lenne legjobb választás.
De saját döntés alapján Fujifilm FinePix AX300-at választottam volna, mert ennek vannak viszonylag a legjobb tulajdonságai, és mellé nem a legdrágább áron.
Szimpatikus lett volna a Nikon COOLPIX L23 is, mert a Nikon nagyon jó márka a fényképezőgépek között, de a vizsgált alternatívák között úgy láttam vannak jobb tulajdonsággal rendelkezők is, bár árszínvonalban a legolcsóbbak közé tartozik.
Az "adat" munkalap A1:G26 tartományában találhatóak meg a fényképezőgépek saját jellemzői.
A fényképezőgépek tulajdonságait Sorszám függvény segítségével sorszámoztam, majd ezekkel dolgoztam a továbbiakban.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A fényképezőgépet a www.edigital.hu oldalról szerettem volna beszerezni, ezért a szükséges adatokat onna szereztem be ("adat" munkalap A1-A26). A kiinduló adatbázisomba 5 fényképezőgép került, az előzetes feltételem pedig (KO) az volt, hogy 15 000 és 25 000 Ft között legyenek a fényképezőgépek. A vizsgált tulajdonságokon kívül természetesen még rendelkeznek további egyedi tulajdonságokkal rendelkeznek a fényképezőgépek, de úgy gondoltam ezek a legfontosabb és legáltalánosabb tulajdonságok, amelyek a vizsgálat szempontjából érdekesek lehetnek.
Objektumok (sorok)
Objektumok egzakt elnevezései
- Fujifilm FinePix AX300
- Nikon COOLPIX L23
- Olympus VG-120
- Panasonic Lumix DMC-LS5
- Sony Cyber-shot DSC-S3000
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Attribútumok:
- Megapixel (Mp);x1; irány: 0 Minél nagyobb a megapixel, annál nagyobb a valószínűsége, hogy megveszik a fényképezőgépet, viszont ha alacsony a megapixel értéke, nem veszik meg a fényképezőgépet.
- LCD (");x2; irány: 0 Minél nagyobb a kijelző mérete, annál nagyobb a valószínűsége, hogy megveszik a fényképezőgépet, viszont ha alacsony a kijelző mérete, nem veszik meg a fényképezőgépet.
- Optikai zoom (x);x3; irány: 0 Minél nagyobb az optikai zoom értéke, annál nagyobb a valószínűsége, hogy megveszik a fényképezőgépet, viszont ha alacsony az optikai zoom, nem veszik meg a fényképezőgépet.
- Belső memória (MB);x4; irány: 0 Minél nagyobb a belső memória, annál nagyobb a valószínűsége, hogy megveszik a fényképezőgépet, viszont ha alacsony a belső memória értéke, nem veszik meg a fényképezőgépet.
- Ár (Ft);y
A feladat által érintett célcsoportok
Bár az elemzést főként magán célra szántam, de érdekes és releváns információkat tartalmazhat ez a vizsgálat a Edigitalnak, ahol akár marketing célokra is használhatja a tudást, hogy az ilyen kategóriás fényképezőgépek közül, melyik a legjobb, de érdekes lehet a Panasonicnak is, akik szintén hasznosíthatják marketing célokra a vizsgálat eredményét.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
1. Alapadatok gyűjtése/sorszámozás
Szükséges létszám: 1 fő Feladatok:
- Adatgyűjtés forrásoldalról
- Megfelelő fényképezőgépek kiválasztása
- Adatrögzítés Excel-be
- Irányok meghatározása
- Sorszám függvény megalkotása
Szükséges időráfordítás: 3 óra Munkadíj: 800 Ft/óra Összesen: 2400 Ft
2. Saját megoldás
Feladatok:
- COCO lefuttatása
- Elemzés
- Inverz elkészítése
- Ellenőrzés
- Kiértékelés
Szükséges időráfordítás: 5 óra Szükséges képzés: Excel haladó tanfolyam 30 000 Ft Munkadíj: 1500 Ft/óra Összesen: 37500 Ft
A két megoldás közötti különbség értéke: 35 100 Ft
Bevétel Mint azt már előzőekben kifejetettem, ezek az eredmények, mind a gyártónak mind a forgalmazónak értékesek lehetnek. Így náluk lehet értékesíteni ezt, és a forgalmazónak különösen értékes lehet ez, hiszen kérheti más területekre nézve is az elemzést és így valóban releváns és valós eredményeket kaphat az általa forgalmazott termékekről.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Elsőként létrehoztam a "data" munkalapot, ahol a következő oszlopokat hoztam létre:
- Objektum
- Tulajdonság
- Érték
- Dimenzió
- Forrás
- Dátum
- Rögzítette
Ezután kimutatásvarázsló segítségével létrehoztam a pivot munkalapot, összegnézetben sor- és oszlopösszegek nélkül. ("pivot" munkalap A3:F10) Majd az így kapott táblázat alá beállítva a kimutatásvarázslóban a mezőstatisztikát "Darab" értékre, kaptam az ellenőrző táblázatot, hogy minden adat valóban egyszer lett-e rögzítve. ("pivot" munkalap A15:F21)
Ezt követően az alapadatok táblát átmásoltam egy új munka lapra ("COCO" munkalap), ahol megadtam az irányokat. Az irányok 1, illetve 0 értéket vehetnek fel az X változók Y változóra gyakorolt hatásának megfelelően (lásd: Wiki szócikk Attribútumok (X, Y oszlopok)).
Ezután Sorszám függvénnyel megalkottam a sorszám táblázatomat. ("COCO" munkalap A13:F19).Az Az így kapott eredményeket lefuttattam a COCO mátrixban, így kaptam meg az elsődleges eredményeket ("COCO" munkalap A29:I34). Látható volt, hogy itt még nem tudunk döntést hozni az egyes alternatívák között, hiszen tény és becslés ugyanazokat az értékeket mutatta. Így a COCO által fel nem használt két értéket LCD ("COCO" munkalap C29-C34)és Optikai zoom ("COCO" munkalap E29-E34, újra lefuttattam a mátrixban. Így kaptam a második eredmény táblázatomat ("COCO" tábla A52:G57). Első ránézésre a második alternatíva (Nikon COOLPIX L23 "COCO" munkalap G54) tűnt a legjobbnak, de az ellenőrzéshez el kellett készítenem az inverz táblázatot is.
Ez egy új munkalapon kezdtem. Az alapadatok táblázat maradt, csak az irányok változtak meg ("inverz" munkalap A11:E11).
Így ismételten lefuttatva a Sorszám függvényt, illetve a COCO mátrixot megkaptam az inverz táblázatomat ("inverz" munkalap A28:I33). Az inverz célja a kockázatok feltárása, hogyha az alap és az inverz egymás tükörképei akkor jó az eredmény.
Ehhez Ha függvényt futtattam le, melynek során kiderult, hogy:
- Fujifilm FinePix AX300 OK
- Nikon COOLPIX L23 NO
- Olympus VG-120 NO
- Panasonic Lumix DMC-LS5 OK
- Sony Cyber-shot DSC-S3000 OK
("COCO" munkalap I52-I57)
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A győztes nem a legdrágább és nem a legolcsóbb fényképezőgép lett, hanem egy középkategóriás, a Panasonic Lumix DMC-LS5. Előzetesen úgy tűnt, hogy nem ő hozza legjobb eredményt, de az inverz megalkotása, és az ellenőrzés után nyilvánvalóvá vált, hogy ez a fényképezőgép éri meg a legjobban ("COCO" munkalap H56), hiszen hiába a Nikon COOLPIX L23 adta a legjobb eredményt az elsődleges eredmények szerint, de az ellenőrzés megvilágította, hogy ez nem így van.
A győztes fényképezőgép az ellenőrzés után holtversenyben állt a Fujifilm FinePix AX300-al de egy rangsoros összesítés ("COCO" munkalap G13-G19) után nyilvánvalóvá vált, hogy a Panasonic a nyertes.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A végső győztesnek a Panasonic Lumix DMC-LS5 fényképezőgép tekinthető. Bár eredmények tekintetében nagy hasonlóságokat mutat a Nikon COOLPIX L23-el, de összesítve az adatokat az első tekinthető győztesnek.
Így tehát a Panasonic Lumix DMC-LS5-et fogom megvenni a jövő évi nyaraláshoz.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Mint azt már feljebb is kifejtettem, mind a gyártóknak, mind a forgalmazóknak hasznos lehet ez a vizsgálat, hiszen mindkét félnek csak előnye származhat abból, ha tisztába kerül azzal, hogy milyen pozícióban vannak az árai a többiekéhez képest, vagy mennyire éri meg az a termék ténylegesen, amelyet értékesít.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Egy hasonló elemzést találtam, amely a Mobiltelefonokra vonatkozott: https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Mobiltelefon