GVAM1 GINF2 SWOT
A Miau Wiki wikiből
Tartalomjegyzék
STATISZTIKAI RÉGIÓK/MEGYÉK SWOT-ELEMZÉSE
2011.04.26.
Best practice, avagy mit tett volna a szakértő (hallgató), ha sosem találkozik a hasonlóságelemzéssel 2007-2010 negyedéves megyei adatai alapján...
- Nézőponttól/akarattól függ, hogy pl. a KMR esetében a centralizáltság a SWOT melyik negyedébe kerül
- A szakirodalmi feldolgozás nem más, mint megfelelő keresési kifejezések mentén dokumentumok feltárása (pl. KMR SWOT)
- A szerzők üzeneteit kritizálni kellene, amihez segítséget a DVD nyújt
- Vizsgálni kell, hogy a szerzők bizonyítottak-e bármit is
- Tipikus hiba az érvelésben: Ok-okozat nem meghatározható, felcserélhető
- Az elemzésben nem az átlaghoz, a mutatók abszolút nagyságához kell viszonyítani (Magas-e a logisztikai központok száma a régióban?), hanem a normaértékhez (Mennyinek kellene lenni a logisztikai központok számának a többi régióhoz képest, az elemzésbe bevont mutatók alapján? --> A régió ehhez a normához képest túl- vagy alul teljesíthet.)
- Operatív teendő: Munkatársak/csoporttársak elemzéseinek bekérése (megyék+régió) párhuzamosan ezzel szakirodalom értelmezése és ezeknek a kritikája.
2011.05.03.
- A gyűjtött szakirodalomban olvasottak és a KSH-adatbázis alapján készített saját elemzés eredményének összevetése. Igazolhatók-e így a szakirodalomban a vizsgált témakörről olvasott állítások (legjobb gyakorlat, best practice) vagy a KSH-adatokból eltérő erősségek, gyengeségek következnek?
Elemzések a My-X.hu segítségével
- Megmutatja, hogy a becsült és a tényleges Y-ok eltérnek-e. Ezek alapján lehet majd megállapítani a vizsgált objektumok (régió, megye, év, negyedév) tulajdonságai a SWOT melyik negyedébe (erősség, gyengeség, lehetőség , veszély) illeszkednek.
- COCO_Y0: Azon a feltételezésen alapul, hogy minden egyes objektum ér egy ezres értéket (ez kerül az elemzés függő változójába).
- COCO_x1, COCO_x2… elemzések: A függő változó (Y) 1-1 jelenség lesz. Megmutatja, hogy a vizsgált jelenség megmagyarázható-e a többi mutató alapján. Minden jelenséget meg kell vizsgálni függő változóként.
A SWOT technikai megvalósítása
- A MY-X.hu-n kapott adatokat át kell vinni Excelbe, elemzésenként az elkészített alapadat- és rangsortábla alá.
- Új munkalapra egy Eredmény adatbázist kell létrehozni (lásd: mintapélda). Fejléc: régió, megye, év, negyedév, elemzett Y (Y0 vagy az Y-ként szereplő jelenség), státusz (becsült, eredeti, eltérés), érték, mértékegység.
- Ha kész a tábla ebből kell kimutatást készíteni. Sorok: megye, év, negyedév; Oszlopok: elemzett Y (jelenségek), mértékegység, becsült és eredeti státusz
- Megyénként 15 sornak kell kijönnie (minden negyedévhez 1-1).
- Ez alapján az egyes esetek (objektumok + elemzések) megítélése:
- Becsült értékeket kell összevetni a ténylegesekkel.
- Ezt automatizálni kell egy összetett HA függvény segítségével mely alapján három leset lehetséges:
- Ha becsült adat > eredeti adat -> gyengeség ("minél nagyobb, annál jobb" típusú jelenségeknél)
- Ha a becsült adat < eredeti adat -> erősség ("minél nagyobb, annál jobb" típusú jelenségeknél)
- Ha a becsült adat = eredeti adat -> kiegyenlített
- Szorzótényezőket kell a függvénybe rakni, melyek által a kiegyenlített státusznak adunk egy intervallumot. (pl: +,- 5%)
- A szorzótényezőket célszerű külön cellákba írni, hogy azok az elemzés során bármikor változtathatóak legyenek!
- Ha ez a lépés kész, akkor ezek alapján szövegpaneleket kell létrehozni szintén összetett HA függvény segítségével. Ha a függvény kész, ezt lehet másolni minden objektumhoz és mutatóhoz, illetve egyszerűen módosítani.
- Az erősségek, gyengeségek vizsgálatát célszerű a rendelkezésre álló legfrissebb adatokból elkészíteni. (utolsó negyedév)
- Lehetőségek és veszélyek: Minden megyének az eredeti és becsült értékeit a teljes időszakra nézve diagramon kell ábrázolni. Ezekből a diagramokból pl. trendvonal segítségével meg lehet állapítani, hogy az adott jelenség inkább lehetőségként vagy veszélyként jelentkezik a vizsgált megyében.
2011.05.10.
A félévi feladat célja
- A SWOT elemzés készítés általában: Az elemzést készítők szakértői tudása alapján adott objektumokról eldöntik, hogy milyen jellemzők lesznek számíthatnak erősségnek, gyengeségnek, lehetőségnek, veszélynek.
- Ezzel szemben a félévi feladatban: Szakértő vélemény helyett/mellett adatalapú (adatvagyon) elemzés készítése a cél. Az összegyűjtött adatvagyonból kapott eredmény alapján automatikusan jönnek létre a S-W-O-T hozzárendelések (jelen esetben az adott megye-év-negyedévhez).
- Kimutatást készítünk a COCO-futtatások célváltozójának eredményeiből: Eredeti és becsült Y-ok, és a kettő különbsége (delta).
- A becsült és az eredeti Y-t összehasonlítva 2 egymásba ágyazott HA függvénnyel automatikusan jönnek létre az ítéletek:
- Erősség: A becsült Y < az eredeti Y (olyan jelenségeknél, ahol a minél nagyobb érték számít jobbnak)
- Gyengeség: A becsült Y > az eredeti Y (olyan jelenségeknél, ahol a minél nagyobb érték számít jobbnak)
- Kiegyenlített helyzet: megadhatunk egy néhány %-os intervallumot az eredeti Y körül. Ha a becsült Y ebbe esik, kiegyenlített helyzetről beszélünk.
- A S-W-O-T betűk hozzárendelése mellett összetett HA függvények és szövegpanelek segítségével bárki számára értelmezhető választ hozhatunk létre, automatikus döntéstámogatás valósulhat meg. (Bár az eredeti és becsült Y-ok alakulása, egymáshoz való viszonya olyan összetett helyzeteket eredményezhet, amit nem könnyű vagy nem mindig lehet automatizáltan kezelni.)
Lehetőségek és veszélyek
- A Lehetőségek - Veszélyek megállapítása az ún. Meredekség függvénnyel történik. A meredekség függvény paraméterei: az x értékek és a hozzájuk tartozó y értékek
- Az x értéke az egy 1-15-ig tartó számsor, míg az y értéke lehet: a becsült, az eredeti Y és a delta érték.
- Ha a (trend) vonal meredeksége 0 vagy annál kisebb (negatív), akkor veszélyről, ha pedig 0-nál nagyobb (pozitív) akkor esélyről beszélünk.
- A szöveges ítélet (O - T) ismét csak HA függvénnyel történik.
A megyék/régiók értékelése
- Az elemezés végén után lesz egy zsákra való S-W-K betű, amiről véleményt kell alkotnunk. Ez történhet szövegpanellel vagy a görbék alapján saját véleményezéssel (boldogabbak a tanárok, ha saját véleményt írsz :)) [Ez nem kizárólag boldogság kérdése, a diagramon látott alakzatokat sokszor nem lenne egyszerű leírni szövegpanelekkel, ill. HA függvényekkel. Egy tanár :)]
Rangsorolási irányok
- Kétféle rangsorolással találkozhatunk: az kap magasabb rangsorszámot, amelyik magasabb értéket képvisel „minél nagyobb annál jobb” elve (pl. fizetés) illetve ennek fordítottja a „minél kisebb annál jobb” azaz minél kisebb az értéke annál jobb ragsorszámot kap (pl. munkanélküliség).
- Az irányoknak egyrészt szerepük van a COCO-elemzés előtt, a rangsorszámok kialakításában (SORSZÁM függvény)
- Másrészt a S-W-O-T betűk létrehozásánál, a becsült és eredeti Y viszonyát, ill. a görbe meredekségét vizsgálva a kétféle rangsorolási módnál eltérő irányú relációkból következik ugyanaz a S-W-O-T betű.