GYIK:COCO FAQ
Ezen a lapon gyűjtjük össze a COCO megvalósításával kapcsolatban felmerülő, mindenki számára hasznos kérdéseket és válaszokat.
Tartalomjegyzék
A feladat megfogalmazása, adatgyűjtés
Milyen tulajdonságokat vonjunk be az elemzésbe?
Az elemzésben egyrészt szükség van a választott kérdésben olvasható cél-változóra (Y), illetve legalább 5-8 olyan tulajdonságra, amelyek alapján szeretnénk vizsgálni az Y alul- vagy felülértékeltségét. Ezek kiválasztása történhet józan belátás vagy még inkább a szakirodalomban olvasottak alapján.
Milyen jellemzőket rögzítsünk 1-1 adatról?
Az alapadatbázisunk fejléce minimálisan legyen a következő: Objektum-Tulajdonság-Érték-Mértékegység-Dátum-Forrás-Rögzítő-Rögzítés ideje. Minden kiválasztott objektum (pl. vállalat, ország, döntési alternatíva) minden tulajdonságához kell rögzíteni adatot, hiányos alapadatbázissal nincs értelme elemzést készíteni. Fontos, hogy a forrásokat is pontosan adják meg, kattintásra legyenek elérhetők az adatok.
COCO megvalósítása Excelben, Solverrel
Hogyan rendezzük a kimutatásban a tulajdonságainkat?
Erősen ajánlott úgy átrendezni a tulajdonságok sorrendjét, hogy az elemzés cél-változója (Y) kerüljön a kimutatások végére. Ugyanis ha nem így történik, akkor a coco munkalap alapadatok táblázatánál külön kell figyelni, hogy az Y a táblázat végére kerüljön és ne hagyjunk ki egyetlen más tulajdonságot sem. ha viszont nem így történik (nem a táblázat végén van az Y - mint a beszámolóban sokaknál), akkor az súlyos hiba, hiszen nem a feladatban olvasható kérdésre próbálnak válaszolni.
Hogyan adjuk meg a coco-ban az irányokat?
A rangsor mátrixhoz az irányokat oszloponként az illető tulajdonságnak az Y-ra gyakorolt vagy feltételezett hatása alapján kell megadni. Vagyis ha növeljük az illető tulajdonság értékét és erre az Y szintén növekszik, akkor 0-val jelöljük az irányt, ellenkező esetben 1-gyel.
Milyen formátumban jelenítsük meg az Excelben az adatokat?
Az egységes szerkezet érdekében minden számított adatot (lépcsők, segédtábla, coco táblázatok) pl. 2 tizedesre kell kerekíteni, ill. ezen túl a %-os eltérést % formátumban kell megadni.
Hogyan alkossuk meg a coco táblázat végén a szöveges ítélet oszlopot?
Mindenképpen három kategóriára van szükség ("semleges", "alulértékelt", "felülértékelt" - a megnevezés témafüggő), melyet HA fv-ek célszerű egymásba ágyazásával kell megoldani. A "semleges" kategóriához egy +/-1-5%-os intervallumot érdemes megadni, amit abszolútérték függvénnyel kezelhetünk. Mintaként ehhez használhatók az ajánlott mintafeladatok (lásd a kurzuslapon: Gyakorlófeladat megoldása: COCO (alapeset), Példa egy jól összerakott önálló feladatra).
Elegendő-e egyszer futtatni a Solvert?
Ez attól függ... A futtatás célja a legkisebb összes eltérés elérése, így a Solvert annyiszor kell újraindítani, amíg az tud csökkenteni az összes hiba nagyságán. Ez lehet 0, de ettől nagyobb érték is.
Mi a teendő, ha az összes hiba 0 lett, így minden objektum kiegyenlített?
Ez a vizsgált kérdéstől függ. Ha az a feladat, hogy válasszunk az objektumok közül (pl. Melyik terméket vegyük meg? Melyik beruházási alternatívát valósítsuk meg?), akkor nem szabad itt megállni, a kurzuslapon olvashatóknak (Az objektum-összehasonlítás speciális kérdései) megfelelően kell eljárni. Viszont ha az a kérdés, hogy az objektumok egy tulajdonsága magyarázható-e a többivel (pl. országok munkanélküliségi adatai különféle statisztikai adatokkal), akkor elfogadható eredmény az is, hogy a felhasznált adatok alapján mindegyik objektum kiegyenlítettnek bizonyult.
COCO megvalósítása a My-X alkalmazással
A My-X oldalt használva elegendő bemásolni a kapott eredményt az Excel-be?
Nem, legalább az utolsó, "coco" táblázat fejlécébe be kell hivatkozni az eredeti objektum- és tulajdonságneveket, ill. létre kell hozni a %-os eltérés alapján a szöveges értékelést, továbbá a fontosság/érzékenység mutatókat.
Hogyan kezeljük a My-X-ben a tizedestörtet tartalmazó Y-t?
Mivel az alkalmazás érzékeny a tizedeselválasztó karakterre (a pont a helyes megoldás), elvileg jó ötletnek tűnik, hogy kerekítsük az értékeket egészre (az Excel KEREKÍTÉS fv-e segíthet ebbe). Viszont ha az Y jellege, nagyságrendje (pl. infláció, gazdasági növekedés stb.) olyan, hogy fontos a törtrész is, ez nem jó megoldás. Ilyenkor tegyük azt, hogy fölszorozzuk az Y-t pl. 10-zel, 100-zal, így egész értéket kapunk amelyekkel dolgozhatunk. Az elemzés végén természetesen a kapott becsült és eredeti Y-t vissza kell konvertálni az eredeti nagyságrendre!
A szöveges elemzés elkészítése
Mi számít jó szakirodalmi feldolgozásnak?
A szakirodalmi feldolgozás fejezetben (más szóval: a jelenlegi helyzet értékelésében) azt kell bemutatni, hogy a konkrét vizsgált kérdés (vagyis pl.: Magyarország adott mutatóban túl- vagy alulteljesít más országokhoz képest) kapcsán milyen eredmények, megállapítások születtek eddig. Tehát ez képezi a hallgatói elemzések kiindulási helyzetét, ehhez képest lehet jobbat/mást mondani. Példaként kiemelve a munkanélküliséget(kérdés: Túl magas-e Magyarországon a munkanélküliség?) nem olyan forrásokra van tehát elsősorban szükség, amelyek a munkanélküliség fogalmát határozzák meg. Olyan típusú kijelentéseket kell keresni, mint pl. "Magyarországon a környező országokhoz képest, magas a munkanélküliség, mert...", "A magas hazai munkanélküliséget befolyásoló tényezők: ...". Természetesen lehet arra a következtetésre is jutni, hogy a szakirodalom nem foglalkozik ebben a formában a problémával, és így a feladattal új utat taposnak ki (ez azért ritka). Viszont ha a javítás során a hallgatóktól elvárható gondosság mellett mégis találunk ilyen forrásokat, akkor a fejezet nem fogadható el.