Gabonák

A Miau Wiki wikiből

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Fogyókúrázó cukorbetegek diétájához megfelelő lisztek, malomipari termékek kiválasztása

A feladat előtörténete

Lányomnak 10 éve ( jelenleg 18 éves ) 1-es típusú diabetest diagnosztizáltak. Jelenleg insulinnal, tornával, diétával próbáljuk a megfelelő vércukorszintet fenntartani.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

  • Az összehasonlítás elsődleges módszere a gabonák tulajdonságainak összevetése. Számos internetes oldal is segít abban, hogy a számunkra megfelelő gabonákat kiválasszuk az összetételük alapján. Számomra legmegfelelőbb ezek közül a chdieta.hu. Fontos tulajdonságnak tartom a szénhidrát, kalória, rost mellett a Glikémiás index-et, melyet csak több internetes oldalon találtam meg. A tulajdonságok felhasználásával készítettem az elemzést.
  • Az „Adatok” munkalap I oszlopában található az „Ösztönös értékelés”
    • Döntési helyzet: melyik a legegészségesebb gabona.
    • Ha az elemzés céljára kiválasztott mutatószámok iránya 0 (azaz minél nagyobb annál jobb ) vagy 1 ( azaz minél kisebb annál jobb), akkor a vizsgálatba bevont gabonák a tulajdonságaik alapján rangsorokká alakíthatóak.
    • Az „Adatok” munkalap A38:I69 cellák összege a rangsorok összegét tartalmazza. A rangsorok összege, mint hibapont kiszámítható, hogy melyik az a gabona, amelyik a legkevesebb hibapontot tartalmazza ( I65=50 A „U1 low-carb Master Mix” lisztet tekintjük a legegészségesebbnek.
    • Az „Adatok” munkalap J oszlopában „Ösztönös értékelés J76:J107” állítottam fel egy rangsort.
  • Kritika: minden állapotváltozás egy hibapontot ér annak ellenére, hogy a mögötte lévő adatok nem arányosak.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Kiindulási adatok

  • Az Interneten chdieta.hu oldalon talált gabonák tulajdonságait kiegészítettem egy plusz tulajdonsággal.
  • Hiba : időigényes az adatok összegyűjtése, elgépelés veszélye fennáll.

Objektumok (sorok)

LISZTEK, MALOMIPARI TERMÉKEK

  • 32 gabona felhasználásával készítettem az elemzést

Attribútumok (X, Y oszlopok)

A következő attribútumokat vettem be a vizsgálatba

  • X1: Szénhidrát tartalom 100g-ban
    • mértékegység:(g)
    • irány: 1 , mert minél kisebb a gabona szénhidrát tartalma annál kedvezőbb a felhasználása a cukorbetegek diétájához
  • X2: Fehérje tartalom 100g-ban
    • mértékegység:(g)
    • irány: 1 , mert minél kisebb a gabona fehérje tartalma annál kedvezőbb a felhasználása a cukorbetegek diétájához
  • X3: Zsír tartalom 100g-ban
    • mértékegység:(g)
    • irány: 1 , mert minél kisebb a gabona zsír tartalma annál kedvezőbb a felhasználása a cukorbetegek diétájához
  • X4: Rost tartalom 100g-ban
    • mértékegység:(g)
    • irány: 0 , mert minél nagyobb a gabona rost tartalma annál kedvezőbb a felhasználása a cukorbetegek diétájához
  • X5: Kalória tartalom 100g-ban
    • mértékegység:(kcal) "
    • irány: 1 , mert minél kisebb a gabona kalória tartalma annál kedvezőbb a felhasználása a cukorbetegek diétájához
  • X6: Glikémiás index
    • mértékegység: GI
    • irány: 1 , mert minél kisebb a gabona glikémiás index értéke annál kedvezőbb a felhasználása a cukorbetegek diétájához

Y oszlop: 1000 pont az egység, vagyis mindegyik gabona ugyanolyan eséllyel indult az egészséges életmódban való részvételért. Ez a szám fogja mutatni, hogy mihez viszonyítsuk majd a kapott értékeket

A feladat által érintett célcsoportok

Cukorbetegek, fogyókúrázók, diétázók, egészséges táplálkozást kedvelő embercsoportok

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A várható hasznosság a hasonlóságelemzés után mindenképpen a diétákhoz megfelelő gabonák kiválaszthatósága. Az elvégzett számítások után kapunk egy rangsort, amely majd segít a megfelelő választásban és egyértelművé válik számunkra a helyes döntés. Vagyis a vizsgálatba bevont attribútumok is vizsgáznak, tesztelésre kerülnek. Az elemzéstől azt várom, hogy megmutassa, azokat a gabonákat, amelyek alkalmasak a vércukorszint szinten tartására valamint, melyek azok, amelyeket mindenképpen vegyünk ki az étrendünkből. A vizsgálat elvégzése után kiderül, hogy melyik termék az, amelyik a legoptimálisabb összetételében. A cukorbetegeknek, diétázóknak nem kell többszöri kísérletezés után kikötniük a megfelelő termékeknél.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  1. lépés: a feladat alapjául szolgáló gabonák adatainak összegyűjtése, táblázatba való összesítése
  2. lépés: a rendelkezésre álló adatok alapján sorszámfüggvénnyel rangsorolás
  3. lépés: irányított beillesztéssel az Ösztönös értékelés alapján sorrend felállítása
  4. lépés: COCO táblázat elkészítése
  5. lépés: kapott eredmények értékelése, feladat értelmezése
  6. lépés: második elemzés elkészítése a „Zsír tartalom 100g-ban” minőségi oszlop elhagyásával.(A gabonák zsírtartalma elenyésző, valamint a cukorbetegek zsírt fogyaszthatnak töménytelen mennyiségben, ha nem fogyókúráznak.)
  7. lépés: 2-es lépéstől a 6-os lépésig megismétlem a műveleteket
  8. lépés: harmadik elemzés elkészítése a „Fehérje tartalom 100g-ban” minőségi oszlop elhagyásával.(A gabonák fehérje tartalma elenyésző, valamint a cukorbetegek fehérjét fogyaszthatnak töménytelen mennyiségben.)
  9. lépés: 2-es lépéstől a 6-os lépésig megismétlem a műveleteket
  10. lépés: inverz alakkal ellenőrzést végeztem, mely azt bizonyítja, hogy az adatokat a számításokkal nem cseréltem fel (hiba kiküszöbölése)
  11. lépés: tartalomjegyzék elkészítése, majd a feladat feltöltése szöveges információkkal.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Első elemzés 32 gabona, 6 minőségi oszloppal

  • A kiértékelés során megállapítható, hogy a 32 vizsgált termék közül a Zabkorpa, Búzakorpa, Gersli, Tönkölybúza, Rozsliszt (teljes kiőrlésű), Rizs (hántolt, fényezett), Árpapehely, Búzadara, Rizs (barna), Rozsliszt (finomított), Dia-wellness tésztaliszt kapta a legjobb helyezést. Ezeket ajánlom minden fogyókúrázó, diétázó, vagy csak egészséges életmódot kedvelő honfitársaimnak.
  • A Dia-wellness tésztaliszt, Zsemlemorzsa, Dia-wellness pizza liszt, Búza (mag), Dia-wellness Zero-6 lisztkeverék, U1 low-carb Master Mix, Rizs (hántolatlan), Rozspehely, Dia-wellness sütőliszt, Hajdina, Búzaliszt (teljes kiőrlésű), Búzapehely gabonák fogyasztását az első elemzés alapján csak mértékkel ajánlom.
  • A Diabestar kenyérliszt, Kukoricapehely, Kukoricadara, Dia-wellness lisztkeverék 50%, Kukoricaliszt, Köles, Zabliszt (teljes kiőrlésű), Búzaliszt (finomított), Zabpehely, Búzacsíra fogyókúrázóknak nem ajánlott gabonák csoportjába tartoznak.


Második elemzés 32 gabona, 5 minőségi oszloppal (Első körben a Zsír tartalom oszlopot veszem ki, mert a gabonák zsírtartalma elenyésző, valamint a cukorbetegek zsírt fogyaszthatnak töménytelen mennyiségben, ha nem fogyókúráznak.)

  • Ebben az elemzésben megállapítható, hogy az egészséges életmódot kedvelők által kedvelt gabonák az alábbiak: Zabkorpa, Búzakorpa, Gersli, Rozsliszt (teljes kiőrlésű), Rizs (hántolt, fényezett), Árpapehely, Rizs (barna), Rizs (hántolatlan), Búzadara, Dia-wellness Zero-6 lisztkeverék
  • Fogyasztható, de mértékkel az alábbiak: Tönkölybúza, Búzaliszt (teljes kiőrlésű), Dia-wellness tésztaliszt, U1 low-carb Master Mix, Dia-wellness pizza liszt, Hajdina, Kukoricadara, Kukoricapehely, Rozspehely, Zabliszt (teljes kiőrlésű), Diabestar kenyérliszt, Dia-wellness sütőliszt
  • Fogyasztása nem ajánlott gabonák: Dia-wellness lisztkeverék 50%, Köles, Búza (mag), Rozsliszt (finomított), Kukoricaliszt, Búzapehely, Zsemlemorzsa, Zabpehely, Búzacsíra, Búzaliszt (finomított)


Harmadik elemzés 32 gabona, 4 minőségi oszloppal (Második körben a Fehérje tartalom oszlopot veszem ki, mert a gabonák fehérje tartalma elenyésző, valamint a cukorbetegek fehérjét fogyaszthatnak töménytelen mennyiségben.)

  • Az általam vizsgált gabonák közül a következőket kifejezetten cukorbetegeknek ajánlom: Búzakorpa, U1 low-carb Master Mix, Dia-wellness Zero-6 lisztkeverék, Dia-wellness tésztaliszt, Zabkorpa, Dia-wellness pizza liszt, Diabestar kenyérliszt, Dia-wellness lisztkeverék 50%, Dia-wellness sütőliszt, Zabliszt (teljes kiőrlésű)
  • Fogyasztható, de mértékkel csoportba az alábbiak tartoznak: Hajdina, Tönkölybúza, Rozsliszt (teljes kiőrlésű), Gersli, Rizs (barna), Búzaliszt (teljes kiőrlésű), Búza (mag), Búzapehely, Búzadara, Árpapehely, Kukoricadara, Rozsliszt (finomított)
  • Cukorbetegeknek nem ajánlott csoportba az alábbiak tartoznak: Rizs (hántolt, fényezett), Kukoricaliszt, Zsemlemorzsa, Rizs (hántolatlan), Rozspehely, Búzacsíra, Zabpehely, Köles, Búzaliszt (finomított), Kukoricapehely

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A három elemzésben számomra meglepő a végeredmény. A feladat elvégzése előtt más sorrendet állítottam fel.

  • Három termék Dia-wellness lisztkeverék 50%, Dia-wellness sütőliszt, Diabestar kenyérliszt az első két elemzésben a közép mezőnyben foglaltak helyet, míg a harmadik elemzésben pedig az első tízben vannak. Ez a termékek magasabb zsír és fehérje tartalma miatt van.
  • Az első elemzésben a Rozsliszt (finomított), a második elemzésben a Rizs (hántolatlan) az első 10 gabonák között volt, míg az utolsó elemzésben a nem ajánlottak közé tartozik a magas szénhidrát és magas kalória, ill. alacsony rost tatalom miatt.

A fentiek alapján elmondható, hogy az első két elemzés inkább diétázó, fogyókúrázó, ill. egészséges életmódot kedvelőknek ajánlott. A harmadik elemzést pedig a cukorbetegek az alacsony vércukorszint szinten tartásához tudják felhasználni.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Vizsgálatom lefolytatása mindenképpen eredményre vezetett, mivel a diétázók, cukorbetegek és a fogyókúrázók számára a szénhidrát, ill. a kalória a legmeghatározóbb, azonban a hasonlóságelemzés segítségével a többi attribútum bevonásával részletesebb (és alaposabb/mélyrehatóbb) vizsgálat lefolytatása vált lehetségessé.

Az egyes célcsoportok fogyasztóinak az elemzések segítségével lehetőségük van a számukra legalkalmasabb termékek kiválasztására.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet