HR:TBeloado

A Miau Wiki wikiből

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

HR Osztály tevékenységének nagyfokú támogatása. Egy megadott álláshirdetésre a jelentkezők rögzítése, és a jelentkezés alapján (Önéletrajzok) készíteni egy előszűrést, kivel érdemes személyes interjút folytatni.

A feladat előtörténete

Egy megüresedett pozícióra álláshirdetést adunk fel (Internet, Újság), amelyben részletesen meghatározzuk a jelentkezővel szembeni elvárásunkat, mivel jó szakembert szeretnénk felvenni.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az Önéletrajzok áttanulmányozása során nem lehetett konkrétan eldönteni, hogy a 21 jelentkezőből, kik azok a jelentkezők, akiket érdemes behívni egy személyes interjúra. A feladatnak köszönhetően született meg az ötlet és a táblázat. A táblázat megszerkesztése után rögzítettem a beérkező szakmai Önéletrajzokból, hogy a jelöltek rendelkeznek-e a kért elvárásokkal. A feladatnak és a táblázatnak köszönhetően, gyorsabban tudom elbírálni az Önéletrajzokat, és csak az alkalmas jelöltekkel foglalkozni! Megjegyzés: amennyiben tanulmányaim során nem találkozom ezzel a feladattal, sajnos a régi "áttanulmányozásos" módszerrel dolgoztam volna továbbra is - a feladat elvégzése után jöttem rá, hogy már hamarabb is rászánhattam volna az időt egy táblázat készítésére!

A táblázat segítségével a 21 főből 4 jelöltet hívtam személyes interjúra: EP5;IL9;OF15;VA21. Amennyiben a táblázatot nem készítem el, kb. 10 jelöltet hívtam volna be. A választásom valószínűleg az IL9-re jutott volna a kért elvárások miatt, amit a táblázat is alátámaszt!

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A táblázatban rögzítjük a jelentkezőket, majd az elvárásokat, amit a hirdetésben is meghatároztunk, a pozitív tulajdonságokat, és az egyéb benyomásokat illetve tulajdonságokat. Az adatokat bizonyos számrendszerrel értékeljük (ennek magyarázata a táblázat alján látható).

Objektumok (sorok)

A jelentkezők neveit, vagyis a neveket helyettesítő betű- és számkombinációk olvashatóak a sorokba, és az elvárások értékei.

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az oszlopokban a különböző elvárások értéke került rögzítése. Elvárások: iskolai végzettség, tb és bérügyi szakelőadói végzettség. Pozitív tulajdonságok: bérszámfejtő programok ismerete, német nyelvtudás, kifizetőhelyi 2-3 éves tapasztalat. Egyéb: benyomás az önéletrajz alapján, lakhely, teljes munkaidő.

A feladat által érintett célcsoportok

HR Osztály Munkatársainak tevékenységét segíti elő.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Az adatokból kiderül, hogy melyik jelölttel „érdemes” foglalkozni, és a 21 beérkező Önéletrajzból, kiket hívjuk be személyes interjúra. Ezzel nagyon sok időt nyernek a HR Osztály Munkatársainak, ugyanis nem kell mind a 21 jelöltet meghallgatni. Ebből kifolyólag az idejüket más hasznos tevékenységgel tudják tölteni.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A jelöltek nevét betűk és számok kombinációival helyettesíttetem. Elvárások: iskolai végzettség, tb és bérügyi szakelőadói végzettség. Pozitív tulajdonságok: bérszámfejtő programok ismerete, német nyelvtudás, kifizetőhelyi 2-3 éves tapasztalat. Egyéb: benyomás az önéletrajz alapján, lakhely, teljes munkaidő. Az itt felsoroltak alapján készült el a táblázat.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az összesítésből a legnagyobb elért pontszámok a legalkalmasabbak a pozíció betöltésére, tehát őket fogom behívni egy személyes interjúra: EP5, IL9, OF15, VA21.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A HR Osztályon dolgozó Munkatársaknak javaslom a módszert, akik a kiválasztási folyamattal foglalkoznak. Rengeteg idő és költség spórolható meg. Csak azokkal a jelöltekkel érdemes foglalkozni, akik az elvárások nagy részének megfelelnek!

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A személyes találkozások megszervezése időigényes és költséges. Amennyiben a hasonló munkakörben dolgozó Munkatársak a táblázatomat (vagy hasonlót) használják, abban az esetben egyértelművé válik, hogy kik azok a jelöltek, akikkel érdemes személyes interjút megbeszélni.

Más programok felhasználása, amelyet meg kell venni – tehát költség jelentkezne.

Megjegyzés: a táblázatom egy megvalósult folyamat, és valóban az következett be, ami az eredményben kijött. Tehát, ahogy megismerkedtem ezzel a módszerrel, rögtön be is bizonyítottam, hogy működik a kiválasztás. A jövőben fogom használni ezt a módszert, és igyekezni fogok, más területeken is hasonlóakat készíteni!

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Az Elvárásokat, Pozitív tulajdonságokat, és az Egyéb követelményeknek különböző értékeket adtam, melynek magyarázata a táblázat ALAP nevű füzetben található. Minden követelménynél a legjobb tulajdonságot a legmagasabb értékhez rendeltem. Ezek számításából, aki az My-X Free score (M) oszlopban a legnagyobb értéket érték el, azokat hívtam, be személyes interjúra.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet Munkahelyemen nem találtam erre alkalmas programot, bár ismereteim szerint vannak erre alkalmas modulok, viszont ezek elég költséges HR/Bér programok készét képezik. Az itt leírt módszer alkalmazásával jelentősen könnyíteni tudjuk a kiválasztás folyamatát.