Idotoltes
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A magyar ember szabadidő eltöltési szokásai más európai országokkal szemben.
A feladat előtörténete
Szakdolgozatom érinti a szabadidő kérdéskörét. Ez inspirált arra, hogy az Online kommunikáció című tárgynál is ezzel a témával foglalkozzak.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Hazánk és 11 másik európai ország szabadidős tevékenységét vizsgáltam. Mennyi időt szán egy adott tevékenységre az ember az adott országban. 10 szabadidős tevékenységet vizsgáltam. Sajnos 3 tevékenységben is utolsók vagyunk: alvás, mosás, takarítás, de TV nézésben mi vagyunk a legerősebbek.
Szabadidős tevékenységekről beszélünk, így az elsősorban a pihenést, kikapcsolódást jelenti. Messzemenő következtetéseket nem szabad levonni. Személy szerint sajnálom, hogy sok TV-t néz a magyar ember. Sokkal hasznosabb tevékenységekre is szánhatná azt az időt. A kevés alvás lehet, hogy összefüggésbe hozható egészségügyi problémákkal is. Az adatok alátámasztják, hogy a magyar ember nem igazán törődik környezetével, nem tart rendet maga körül.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Adatokat elsősorban a Gfk Hungária és az Eurostat bázisából vettem. 12 ország (11+ HU) 11 szempont.
Objektumok (sorok)
BELGIUM BULGÁRIA NÉMETORSZÁG SPANYOLORSZÁG FRANCIAORSZÁG OLASZORSZÁG LENGYELORSZÁG SZLOVÉNIA FINNORSZÁG ANGLIA NORVÉGIA MAGYARORSZÁG
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Alvás, Étkezés, Tanulás, TV nézés, Mosogatás, Takarítás, Vasalás, Kutyasétáltatás, Vásárlás, Számítógépezés, Rádió/zenehallgatás
A feladat által érintett célcsoportok
Minden ember, akinek van szabadideje és az alábbi tevékenységek közül már egyet is végez. Természetesen a vizsgált országok valamelyikének állampolgára kell, hogy legyen.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Kiderül, hogy mire fordítunk több/ kevesebb időt. Át tudjuk gondolni, hogy melyik tevékenység a hasznos számunkra, melyikre kell több vagy kevesebb időt szánni, ahhoz, hogy hatékonyabb ember/ország lehessünk. A legnagyobb érték: 9 óra 7 perc volt (Bulgária – alvás) A legkisebb érték: 1 perc (táblázatban)
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Egy felmérés szerint a magyarok többsége inkább otthon tölti a szabadidejét zenehallgatással, olvasással, a lényeg, hogy otthon végezhető program legyen. Társasági eseményekre - otthoni vendégfogadásra, kávézóban való találkozókra - az európai átlaghoz képest a magyarok közül lényegesen kevesebben szakítanak időt. Viszont a kulturális, művészeti programokat látogatók aránya ugyanakkor nem tér el jelentősen az Európában jellemzőtől.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Talán több szabadban végezhető programmal kellene szabadidejét eltöltenie a magyar embernek. Biztosan kihatna az egészségére is.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Úgy gondolom, hogy a minta mérete megfelelő. Nyilván nem vizsgáltuk az összes európai országot és csak bizonyos (főbb) szempontok alapján hasonlítottuk össze az országokat, de hitelesnek tekinthetők a kapott adatok.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
nyilatkozat és kitöltési segédlet
http://inforadio.hu/hir/eletmod/hir-477855 http://www.gfk.hu/imperia/md/content/gfk_hungaria/pdf/press_2012/press_hun/press_2012_01_19.pdf http://www.utikalauz.hu/index.php?p=folap&id=1322 http://www.gfk.hu/ http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/eurostat/home/