Intézményválasztás
Tartalomjegyzék:
- Alapadatok - Alapadatok 2 - Data - Direkt - Inverz - Pivot
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 Tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/hr_felvi.xls
Tervezett alkalmazás/megoldás címe
Célunk az, hogy bemutassuk az elérhető iskolák sorát. Leglényegesebb szempontokat figyelembe véve szeretnénk rangsorolni őket, hogy a döntés előtt állók feladatát megkönnyítsük némileg, illetve segítő jobbot nyújtsunk nekik.
A feladat előtörténete
Azért választottuk ezt a témát, mert emlékszünk rá, milyen nehéz is volt három évvel ezelőtt döntést hozni, és a hatalmas választékból a legjobbat kiszúrni. Akkor még nem is gondoltuk, hogy ez mennyire összetett, illetve mennyire bonyolult minden szempontot figyelembe venni. Másodlagos célként azt is megemlíthetjük, hogy az sem kizárt, hogy tanulmányainkat folytatjuk mesterképzésen. Ezen elemzés birtokában sokkal magabiztosabban tudunk majd választani a kínálkozó lehetőségek között. Ez a két meglehetősen nyomós érv miatt mélyedtünk bele ebbe a témába.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Jelenlegi helyzetünkben már tudjuk melyik felsőoktatási intézményt bizonyult a legjobbnak. Ha ezzel a tantárggyal nem találkozunk tanulmányaink során, akkor valószínűleg ismét szűk nézetben vizsgáltunk volna a lehetőségeinket. Tehát a következő szempontokat néztük volna csak: tandíj és távolság.. Három iskola van, ami elérhető közelségben van: a nyíregyházi, az SZTE és az EJF. Ezek közül a „legolcsóbb” az SZTE. Bizton állíthatom, hogy ezt az egyetemet választottuk volna mi is, és még sokan mások is. Ügyet sem vettetünk volna a képzések számára, vagy arra, hogy évente hány friss diplomás kerül ki az iskolából. Tehát kijelenthető, hogy nem a legkedvezőbb döntést hoztuk volna meg.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A legnagyobb problémának, és nehézségnek azt tartjuk, hogy nagyon bonyolult megállapítani, milyen szempontokat vegyünk figyelembe, amikor kiválasztunk egy új iskolát. Nagyon sok téves információ keringhet a köztudatban az adott intézményekről. Véleményem szerint ezekre nem szabad alapozni, maximum a statisztikákra. Mindezeket úgy próbáltuk meg kikerülni, hogy a legalapvetőbb tényeket vizsgáltuk meg.
Objektumok (sorok)
Nyíregyházi Főiskola Képzési és Továbbképzési Intézet BGF-Pénzügyi és Számviteli Kar-Tovább-és Szakképzési Központ Mérnöktovábbképző Intézet SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Kar EJF-Adó és pénzügyi ellenőrzési Továbbképzési Szak Atalanta Üzleti Szakközépiskola A kérdés felvetődik, miért pont ezek az objektumok. A válasz pedig ezekben az intézményekben tanul legalább 1-1 ismerősünk, és az ő elmondásuk szerint jó iskolák. Tehát ebben az esetben hallgattunk a szubjektív véleményekre, de csak a megalapozottakra. A továbbiakban pedig ezeket vizsgáljuk objektív szemmel.
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Képzések száma: Mértékegysége darab, Iránya: 1, tehát minél magasabb a pontérték, annál nagyobb a gyanúja, hogy a legelőnyösebb iskola lesz Tandíj/félévdíj: Mértékegysége forint, Iránya 1, tehát minél magasabb a pontérték, annál nagyobb a gyanúja, hogy a legelőnyösebb iskola lesz Időtartam: Mértékegysége félév, Iránya 1, tehát minél magasabb a pontérték, annál nagyobb a gyanúja, hogy a legelőnyösebb iskola lesz Képzési formák: Mértékegysége tagozat, Iránya 0, tehát minél alacsonyabb a pontérték, annál nagyobb a gyanúja, hogy a legelőnyösebb iskola lesz (nappali, levelező, távoktatás, stb.) Távolság: Mértékegység kilométer, Iránya 1, tehát minél magasabb a pontérték, annál nagyobb a gyanúja, hogy a legelőnyösebb iskola lesz Alapítás dátuma: Mértékegység év, Iránya 1, tehát minél magasabb a pontérték, annál nagyobb a gyanúja, hogy a legelőnyösebb iskola lesz. Szak/Fő: Mértékegysége fő, Iránya 1, tehát minél magasabb a pontérték, annál nagyobb a gyanúja, hogy a legelőnyösebb iskola lesz Az objektumok "számozását" az alapadatok fülnél tudják megtekinteni.
A feladat által érintett célcsoportok
Ez az elemzés hasznos lehet minden olyan leendő diáknak, aki elveszett a felsőoktatási intézmények útvesztőjében és kiutat keres.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Ebben az esetben nagyon nehéz meghatározni a hasznosságot. Elsődleges pluszként mindenképp azt kell megemlítenünk, hogy az ország egyik legjobb intézményében tanulunk. Mind az oktatás színvonala, mind az intézmény színvonala abszolút jónak minősül. Így ha kikerülünk a nagybetűs életbe, nagyobb eséllyel indulunk egy állásinterjún. Sőt nagyobb az esélyünk már arra is, hogy behívjanak egy állásinterjúra. Egy nívós iskola az önéletrajzban igencsak csalogató tud lenni a cégek számára. Ennél meggyőzőbb érv nem szükséges véleményünk szerint arra, hogy ez az elemzés megvalósuljon. Tehát a hasznosság az, hogy valószínűleg az abszolválás utáni hónapban már munkát kapunk, ami azért valljuk be, manapság meglehetősen ritka.
Hasonlóságelemzés költségvonzatai: Adatvagyon megszerzése Számításokhoz szükséges keretrendszer megszerzése(MY-x) Szakértői munkaidő Számításokhoz szükséges keretrendszer megszerzése(Excel/Open office) Költségkülönbözet becslése: a coco elemzés végeredménye szerint az EJF irányába kellene mozdulnunk, Ez a szak két féléves. Ha nem találkozunk ezzel a tantárggyal, akkor az SZTE-t választottuk volna, ami viszont 5. A tandíj 50.000 Ft félévente, az Ejf 100 000 ft-ba került volna, míg az SZTE 250 000 Ft-ba, tehát ez esetben a költségtöbbletünk 150 000 Ft lett volna. Megéri elgondolkozni rajta, mérlegelni, hogy érdemes elvégezni az elemzést, hiszen így az alap elképzelésünk,mint bebizonyosodott, nem megfelelő. Számításokhoz szükséges keretrendszer megszerzése: ingyenes licencek Önkényes vélemény: 120 perc hasonlóság elemzés:10 perc Tehát 150 000 Ft-tal több költségünk lett volna, és az időnkből is tízszer annyit kellett volna rászánni. Más szemszögből megvilágítva még egy haszontöbblet mutatkozik meg. Mégpedig mivel egy minden tekintetben megfelelő iskola reményében választottuk az EJF-t,nagy valószínűséggel hamarabb tudnánk majd vele elhelyezkedni és a kezdő fizetés is több lenne. Tehát például júniusban végzünk, akkor talán augusztusban már el tudtunk volna helyezkedni nettó 100 000 Ft fizetéssel, ha az EJF-et választanánk. Míg az SZTE egyetem elvégzése után 4 hónapig munkanélküliek lettünk volna feltehetőleg, és a kezdő fizetésünk 80 000 Ft lett volna, mivel valószínűleg a tanítás színvonala nem közelíti meg a legjobbnak bizonyult EJF-et. Tehát összesen 150 000 Ft spórolás, illetve gyorsabb állástalálás reményében indulunk el az alternatív választás felé.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A feladatom alapadatok részében röviden összefoglaltam miről is szól a feladatom. A data részben találhatók az alapadatok rendszerezve. A kimutatás munkalapon található kimutatás-varázslóval elkészített darab és összeg kimutatás. Az alapadatok fülnél található az alaptáblám és a rangsortáblám. Ez a táblázat az alapja a további elemzésnek. Az attribútumok irányát is meg kellett adnom, ez az én esetemben minden kompetenciánál nulla –egy kivételével-, ami azt jelenti, hogy minél magasabb értéket kaptak az iskolák, annál több esélyük van a legjobb iskola cím elérésére. A COCO-tábla arról ad információt, hogy az iskolák mennyire magas szinten „rendelkeznek” az adott szempontokkal.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A Coco online elemzés alapján a legjobb intézmény az EJF.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az elemzés és az egyszerű kéttényezős választás alapján kapott eredmények eltérőek. Ugyanis az elemzés alapján az EJF bizonyult a legjobbnak, míg a másik esetben az SZTE. A best practise megbízhatatlan, mert semmi nem támasztja alá a döntés helyességét. A fentiek alapján úgy gondolom, hogy csakis a hasonlóságelemzésre szabad hagyatkozni a döntés meghozatalakor, mert megfelelő képet ad a lehetőségeinkről. .
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Mindenképpen megérte ezt az elemzést elvégezni, mivel a második hasonlóságelemzés kimutatta, hogy nem hoztunk volna helyes döntést, amiből rengeteg hátrányunk származhatott volna. Azt gondolom, hogy a hasznosságeltérés a két esetben nem kevés, tehát szükségszerű a coco mátrix használata. A hasonlóságelemzéssel vizsgált nyertes az EJF lett, amivel 150 000 ft-ot spóroltunk meg, ugyanis csak 100 000 ft-ba kerül, ellenben a kétténezős vizsgálat nyertesével, ami 250 000 ft.