Karantén

A Miau Wiki wikiből

Angol megnevezés: quarantine

Történeti modul

  • 2004.október 4.:Az ISA Server 2004 képes a VPN karantén technológiát is alkalmazni, ami egy többlépcsős beléptetési rendszert takar. Segítségével a VPN-en keresztül belépni szándékozó számítógép az alapvető autentikáció után nem válik azonnal a belső hálózat részévé, hanem előbb a VPN karantén zónába lépteti be a rendszer. A VPN karanténon belül található számítógépekhez egyedi elérési jogok adhatóak meg; ilyenkor a VPN kliens a kritikus szervereket és erőforrásokat nem látja. A karanténba kerülés után az ISA Server megkísérelhet lefuttatni beállított biztonsági teszteket az érintett számítógépen, hogy ellenőrizze, megfelel-e a belépni szándékozó gép az általa támasztott követelményeknek. A rendszer megkövetelheti a tűzfal, vagy a legfrissebb patchek telepítését, esetleg a legújabb vírusdefiníciós fájlok meglétét, hogy az újonnan érkező szereplő ne fertőzhesse meg a belső hálózat többi számítógépét, és a későbbiekben hozzá került adatokat ne lopkodják el illetéktelenek backdoorokon keresztül. Ez az ellenőrzés az adminisztrátor által módosítható script formájában jelenik meg.[1]
  • 2005. június 30.:A 3Com közép-európai regionális marketingigazgatója, Szabó Gábor szintén a sajtótájékoztatón jelentette be, hogy hazánkban is megjelennek azok a legkorszerűbb behatolásvédelmi eszközök, amelyeket a 3Com az általa megvásárolt TippingPoint céggel közösen állít elő. Ekként fogalmazott: a TippingPoint Quarantine Protection - magyarul és röviden: karanténvédelem - a 3Com-kapcsolók segítségével erősíti a biztonsági ellenőrzést a hálózat végpontjain, anélkül, hogy módosítani kellene a végponti berendezéseket. A két rendszer párosítása révén megelőzhetők a hálózaton belüli fertőzések, miután a megoldás - a helyreállítás befejeztéig - elszigeteli a potenciális veszéllyel fenyegető végberendezéseket. "A karantén elvei az adott behatolás-védelmi szűrők határértékei alapján állíthatók be" - mondta Szabó Gábor -, "és a végponti eszközök különféle csoportjaira testre szabhatók. A karanténintézkedések magukban foglalnak egy helyreállító web-oldalt a végfelhasználó számára, a port blokkolását, vagy a fertőzött host átirányítását egy karantén VLAN-ra."[2]
  • 2005:NÖVÉNYVÉDELEM: Növényvédelemi tevékenységnek a termesztett és vadon élő haszonnövényekre, valamint a tárolt terményekre káros állati és növényi szervezetek kártételének meggátlását, a karantén és veszélyes károsítók behozatali, kiviteli és átmenő forgalom útján való terjedésének megakadályozását, valamint a növényi termékekben az egészségre ártalmas anyagok (toxinok, egyéb károsító részek, vegyszermaradványok) keletkezésének megakadályozását szolgáló eljárásokat nevezzük.[3]
  • 2006:A kémprogramok hatékony felismerése: A Spy Sweeper megvizsgálja teljes rendszerünket, rendszeresen frissített adatbázisával ismert kémprogramok ezreit képes azonosítani. Mind időzített, mind azonnali ellenőrzéseket indíthatunk, hogy megtaláljuk és eltávolítsuk a kémprogramokat és kéretlen reklámokat a gépről.Fejlett aktív védelem: Az új valós ideju böngésző- és rendszerpajzs aktívan figyeli a rendszerbe betolakodni szándékozó kémprogramokat és megelőzi, hogy azok berküljenek a rendszerbe. A böngésző pajzs megóv attól, hogy webes kereséseink átirányításra kerüljenek, hogy illetéktelenül módosítsák kedvenceink listáját, vagy a kezdőlap beállításainkat. A rendszer-pajzs megóv attól, hogy a kémprogramok feltelepítsék magukat a rendszerünkbe, védi a rendszerindításkor betöltődő programok listáját, megállítja a hamis Windows Messenger Service ablakok felbukkanását.A kémprogram definíciók folyamatos frissítése: A programkövetésre előfizetett felhasználóknál a Spy Sweeper rákérdez a frissítésre, ha elérhető új kémprogramdefiníciós állományt talál, biztosítva ezzel a folyamatos, naprakész védelmet.Biztonságos kémprogram karantén: A kémprogramdefiníciós adatbázis alapján felismert kémprogramokat a Spy Sweeper azonnal karanténba helyezi. A karantén kikapcsolja a kémprogramok muködését, majd lehetőséget teremt arra, hogy felülvizsgáljuk és végleg eltávolítsuk a gyanús állományokat, vagy visszaállítsuk őket, ha azok nélkülözhetetlenek a kívánt alkalmazás muködéséhez.[4]

Ontológiai modul

  • "ez egy"kapcsolattípus:
    • madárinfluenza járvány (fajta)
    • számítógépes vírusok (fajta)


  • "a címszó része valaminek(a címszóvalegyenrangú fogalmak)"kapcsolattípus:

kereskedelem (karantén, vám, logisztika, ...)

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • Nem találtam a címszóval kapcsolatos tartalmi ellentmondást.Karantén jelentése az informatikában vagy az orvostudományban teljesen különböző jelentéssel bírhat, mivel a kórokozók tovább terjedése elleni elkülönítés nem azonos az informatikában használatos kifejezés jelentésével.

Szerkesztői javaslat: A karatén problematikája kapcsán informatikai szempontból az alábbi jelenségek érdemelnek még figyelmet:

  • workflow - munkafolyamatok szervezése
  • online szakértői rendszerek - karaténszabályozások vizualizálása
  • ...

Definíciós modul

  • Karanténnak nevezünk minden olyan elhatárolást, elkülönítést a külső környezettől, mely valamilyen biztonsági ok, vagy megelőzés céljából egyes személyeket, vagy élőlényeket tudatosan elválaszt egymástól és a külvilágtól. A karantén tágabb értelemben elkülönítést, a közösségtől való távoltartást jelent. A külső, rejtett veszélyek elleni védelem egyik formája. Más szóval:Vesztegzár=Vész elleni zárlat.

Tesztkérdések modul

  • Igaz-e az hogy a karantén megoldást jelent a vírusok terjedésének problémájára? ( Igen, mert késleltetheti, akár meg is állíthatja bizonyos betegségek,vírusok tovább terjedését.)
  • Igaz-e hogy karanténba kényszeríteni élőlényeket humánusabb megoldás, mint azonnal elpusztítani a fertőzött egyedeket? ( Igen, mert ezzel megkapják az esélyt a felépülésre.)
  • Milyen esetekben rendelnek el karantént? (vírusos fertőzések, járványok feltűnése esetén,stb.)
  • Megoldható-e karanténnal pl.a madárinfluenza terjedése? (Nem,csak a karantén használata ehhez nem elegendő)
  • Karanténnal megoldható-e a számítógépes vírusok kivédése? (Nem mindegyiké,mivel mindig újabb vírusokat hoznak létre.)
  • Karanténba helyezi-e a Spy Sweeper a kémprogramokat? (Igen,felismeri őket és azonnal karanténba helyezi.)
  • A3Com karantén védelmi programmal megelőzhetőek-e a hálózaton belüli fertőzések? (Igen, a helyreállítás befejeztéig a program elszigeteli a potenciális veszéllyel fenyegető végberendezéseket.)

Ajánlott irodalmak modulja

  • Fertőző takarmány [5]
  • Vírusleírás [6]
  • Karantén beállítás [7]
  • Herber Attila:Történelem 1. [8]
  • Növényvédelem [9]