Kisteherautok
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Az Euro-Csintex Kft. melyik kisteherautót bérelje ki a Rentavan cégtől?
A feladat előtörténete
A szakdolgozatomban az Euro-Csintex Kft. menedzsmentjével foglalkozom, és a termékek szállításához új kisteherautó bérléssel foglalkozó céget választottak. A Rentavan bérelhető kisteherautói közül ezért a legoptimálisabb megoldást keresem.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A kisteherautók összehasonlításánál több tulajdonságot vettem figyelembe, hogy minél tisztább képet kapjon a vállalat arról, hogy melyik kisteherautó választása a legkedvezőbb számára.
A forrás dokumentum COCO Solver munkalapja alapján látható a 9. sorban :
- 0= Minél nagyobb a vizsgált változó értékei, az annál előnyösebb a
Vizsgált adat oszlop a vállalat számára.
- 1 = Fordított arányosság érvényesül, vagyis minél alacsonyabbak a
Vizsgált adat oszlop értékei, az annál előnyösebb a vállalat számára.
Ösztönös megérzésre hivatkozva létrehozásra került a rendelkezésre álló információk alapján egy fontossági sorrend,azért, hogy a lehető legfontosabb tényezők befolyásolják döntésemet. Az én döntésemet egyszerűen vegig olvasva az adatokat a hozzájuk rendelt tulajdonságok függvényében hoztam meg, úgy hogy az attribútumok tulajdonságai közül mindig a legjobb adatot neztem, és a végen egyszerűen ossze számolva, hogy melyik kisteherautó kapta a legtöbb pontot, igy a Renault Master L3H2 kisteherautó bizonyulna a legjobb döntésnek.
Kritika: bírálati szempontként az ár/hasznosságot határoztam meg, és ez a további elemzés során is úgy bizonyult, hogy helyes döntés volt.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Feladatom során a Rentavan cég kibérelhető kisteherautóit vizsgáltam, szám szerint 5 db kisteherautóból áll az alap adatbázis.
Objektumok (sorok)
A vizsgált kisteherautók Peugeot 206 Van, Mercedes Vito 108 CDI, Mercedes Sprinter 313 CDI, Mercedes Sprinter 313 CDI MAXI, Renault Master L3H2
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Azokat a szempontokat tartalmazzák, amelyek alapján értékeltem a kisteherautókat
Ár: mértékegysége: Ft/nap irány=minél olcsóbb a napi díj, annál jobban megéri kibérelni, a kisteherautót. Km futás az alapdíjban: mértékegysége: km irány=minél több kilométert tud futni a kisteherautó az alapdíjban, annál jobb. Raktér hossza: mértékegysége: m irány=minél nagyobb a raktér annál több áru fér el benne. Raktér mérete: mértékegysége: m3 irány= minél nagyobb a raktér mérete, annál több áru fér el benne. Átlagfogyasztás: mértékegysége: l irány=irány=minél kisebb az átlagfogyasztás, annál jobb. Lökettérfogat: mértékegysége: cm3 irány=minél nagyobb a lökettérfogat, annál gyorsabban haladhat a kisteherautó. Teljesítmény: mértékegysége: Kw irány=minél nagyobb a kisteherautó teljesítménye annál jobb. Műszaki érvényesség: mértékegysége: év irány= minél tovább érvényes a műszaki engedély, annál később kell megint a kisteherautót levizsgáztatni. Teherbírás: mértékegysége: kg irány=minél több kg terméket bír el a kisteherautó, annál több terméket tudnak vele egyszerre szállítani.
A feladat által érintett célcsoportok
Az Euro-Csintex Kft. vezetői Az Euro-Csintex Kft. dolgozói Az Euro-Csintex Kft. ügyfelei Rentavan cég
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A feladat elkészítésének eredménye hozzá járul a szakdolgozatom egészéhez, illetve az általam választott Euro-Csintex Kft. döntéshozatalát segíti, hogy a legoptimálisabb és számára legkedvezőbb szolgáltatást használja a jövőben.
A hasonlóság elemzési módszerével megállapítjuk, hogy melyik kisteherautó választása nyújtja a legnagyobb biztonságot illetve, szolgál a legalacsonyabb kockázattal.
Ösztönös szakértői vélemény költségvonzatai:
Adatvagyon megszerzése
Számításokhoz szükséges keretrendszer megszerzése(Excel/Open office)
Szakértői munkaidő
Hasonlóságelemzés költségvonzatai:
Adatvagyon megszerzése
Számításokhoz szükséges keretrendszer megszerzése(MY-x)
Szakértői munkaidő
Költségkülönbözet becslése:5000 Forint megtakarítás a tananyag javára Adatvagyon megszerzése= azonos költségek ( különbözet =0) Számításokhoz szükséges keretrendszer megszerzése: ingyenes licencek Szakértői munkaidő, az adatvagyon rendelkezésére állásától számítva Önkényes vélemény: kb. 15 perc hasonlóság elemzés: kb. 20 perc Hasznosság különbözet becslése: Önellenőrzési mechanizmusok: Önkényes szakértői vélemény ellenőrzés baráti beszélgetés keretén belül, 1 óra : 15.000 Forint Önellenőrző számítások része a szolgáltatásnak: 0 Forint Szuboptimális megoldás kockázata: Önkényes szakértői vélemény ellenőrzése szakirodalom, közvélemény-kutatás elrendelésével: min.:20.000 Forint
Tehát, mindösszesen 40000 Forint reményében kezdjük el az alternatív megoldás létrehozását, ami 20 perc munka.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
• Első lépésként feltöltöttem a szükséges adatokkal az excel táblázatomat és ezeket összesítettem. • Második lépésem az objektum-attribútum mátrix alapján Pivot táblázat elkészítése • Harmadik lépés a Pivot táblázat alapján ellenőrzés • Negyedik lépés a rendelkezésre álló adatok, és preferenciák alapján sorszám függvénnyel rangsorolás • Ötödik lépés a COCO táblázat elkészítése FKERES függvénnyel • Hatodik lépés a Solver program alkalmazása, majd ellenőrzés hiba kiküszöbölés • Utolsó lépés a kapott eredmények értékelése, feladat értelmezése és feltöltése szöveges információkkal
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Az első lefuttatott coco Step elemzés rangsorból, nem mutatott eltérést. Az X(A2), X(A3) és X(A7) sorokban a COCO:STD elemzés végig nulla értéket adott ki, ezért eszerint a 3 adat szerint futtattam le a következő elemzést. Ahol az X(A3)-as oszlopban szintén nullás eredmények jöttek ki végig, ezért már csak ezt az egy adatot figyelembe véve volt szükség egy coco:STD elemzésre. Majd az inverz és direkt elemzések az eredeti árral lefuttatva következő lépésként az inverz alakkal lefuttatott coco step elemzést végezte, ahol a Renault Master L3H2 kisteherautó bizonyult hiteles választásnak.
A "direkt" munkalapon található COCO:STD táblázat jobb oszlopa(ellenőrzés) az ítélet, melyben az alábbi értékek szerepelhetnek a kiértékelés után:
Hiteles Hiteltelen
Ezek alapján a következő eredmények születtek: Hiteltelen: Peugeot 206 Van Mercedes Vito 108 CDI Mercedes Sprinter 313 CDI Mercedes Sprinter 313 CDI MAXI
Hiteles: Renault Master L3H2
Az "hiteltelen" kisteherautók eredeti ára nagyobb, mint a becsült értékük. A "hiteles" kisteherautó eredeti ára kisebb, mint a becsült érték.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Tehát az elemzések lefuttatása után a becslés és a tényadatok közötti legkisebb eltérést a Renault Master H3L2 kisteherautó mutatta, így ennek a kibérlése éri meg legjobban az Euro-Csintex vállalkozásnak, hogy igénybe vegye az ár/teljesítmény mutató értelmében.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az adatok értelmében a Renault Master L3H2 direkt coco:std elemzésénél a delta/tény és delta adatok mínusz értékre jöttek ki, így a Rentavan cég több pénzt is elkérhetne érte, illetve a jó ár/teljesítmény kategóriába sorolható.