Kritikusszulo

A Miau Wiki wikiből

Vezetői összefoglaló

Ha megvizsgáljuk a COCO táblázatot, valamint a szócikket, láthatjuk, hogy mi módon jutottam el azokhoz az állításokhoz, hogy a férfiak, bár társadalmi berendezkedésünk nem úgy indokolna, valóban gyakrabban használják a kritikus szülő én-állapotot, mint hölgytársaik.



Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A kritikus férfiak

A férfiaknál jelentkező kritikus szülő én-állapot gyakoriságának vizsgálata

A feladat előtörténete

Személyes kötődés

Az általam kiválasztott téma a szakdolgozatom (melynek során az összes én-állapot eloszlását megvizsgáltam, férfiak és nők között) egy kis része csupán. Választásom azért esett erre a szegmensre, mert ez volt az egyik olyan hipotézis, ami megcáfolódott. Az eredeti hipotézis szerint a nők többször használják a kritikus szülő én-állapotot, ennek ellenére a kutatásom azt bizonyította, hogy a férfiak vannak többször ezen én-állapotban. Annak tudatában, hogy a férfiak inkább problémamegoldóak, érdekes eredménynek mutatkozik kritikusságuk, mely véleményem szerint többször is gátat szabhat a problémamegoldásnak.

Szakertoi javaslatok

A férfiak én-állapotának vizsgálata és a kapott eredmények kihatással vannak és felhasználhatóak az emberi kapcsolatok jobbá tételére, a könnyebb, harmónikusabb együttélésre

A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája

Abban az esetben ha sosem találkoztam volna a tantárgy keretén belül felkínált hasonlóságelemzéssel, akkor a kapott eredményekből számoltam volna átlagot. Megfigyeltem volna, hogy a lányokhoz képest milyen eredményeket kaptak a férfiak, milyen adatok állnak rendelkezésemre. Az adatokat ugyanúgy, ahogy azt ebben az esetben is tettem, anonim módon, tetszőlegesen választottam volna ki, magyarul ugyanúgy 10 darab fiút és 10 darab lányt. Az egyes én-üzenetekre kapott válaszokat átlagoltam volna, majd ezeket az átlagokat összehasonlítottam volna.

Ha egy fiú 8 kritikus szülő én-állapot állításra 4, 25-ös átlagot ért el, míg egy lány csak 3,125-öt (ugyanarról a 8 állításról beszélünk), akkor ez azt erősíti, hogy valóban a fiúk használják többször ezt az én-állapotot a sztereotípia és a társadalmi szokások ellenére is.

A tisztább átláthatóság kedvéért járjuk azonban körbe a témát részletesen! Az Objektumokat O-val a Fiúkat, illetve Lányokat, F-el és L-el fogom jelölni.

O/F1 4,25 O/F2 3 O/F3 3,5 O/F4 2,875 O/F5 4,5 O/F6 3,25 O/F7 3,25 O/F8 3,75 O/F9 4,125 O/F10 4,125

O/L1 3,125 O/F2 2,75 O/F3 3,5 O/F4 2,625 O/F5 2,875 O/F6 4,375 O/F7 3,125 O/F8 3,875 O/F9 3,375 O/F10 2,75

Ezt megfigyelve láthatjuk, hogy 6 esetben a fiúk értek el nagyobb számot, 3 esetben a lányok és 1 eset volt egyenlő.

Feltűntetem továbbá a kérdőívem idevonatkozó állításait:

1. A szabályok arra való, hogy betartsuk, illetve betartassuk őket. 2. Nehezen tolerálom, ha nem úgy történnek a dolgok, ahogy én szeretném. 3. Az embereket és a helyzeteket gyakran minősítem, kritizálom. 4. Általában kitartok a véleményem mellett. 5. Szeretem irányítani a dolgokat, „uralni” a helyzeteket és vállalni a felelősséget. 6. Aki fontos számomra, azt megpróbálom irányítani. 7. Ha nem sikerül a dolgokat az irányításom alatt tartani, feszültté, csalódottá válok. 8. Mások hibáit könnyen észreveszem.


Az OAM kapcsán elmondhatjuk tehát, hogy:

1. Valaki minnél inkább nagyobb értéket adott arra az állításra, hogy "A szabályok arra való, hogy betartsuk, illetve betartassuk őket.", annál inkább erősíti azt, hogy az objektum gyakrabban használják a kritikus szülő én-állapotot.

2. Valaki minnél inkább nagyobb értéket adott arra az állításra, hogy "Nehezen tolerálom, ha nem úgy történnek a dolgok, ahogy én szeretném.", annál inkább erősíti azt, hogy az objektum gyakrabban használják a kritikus szülő én-állapotot.

3. Valaki minnél inkább nagyobb értéket adott arra az állításra, hogy "Az embereket és a helyzeteket gyakran minősítem, kritizálom.", annál inkább erősíti azt, hogy az objektum gyakrabban használják a kritikus szülő én-állapotot.

4. Valaki minnél inkább nagyobb értéket adott arra az állításra, hogy "Általában kitartok a véleményem mellett.", annál inkább erősíti azt, hogy az objektum gyakrabban használják a kritikus szülő én-állapotot.

5. Valaki minnél inkább nagyobb értéket adott arra az állításra, hogy "Szeretem irányítani a dolgokat, „uralni” a helyzeteket és vállalni a felelősséget.", annál inkább erősíti azt, hogy az objektum gyakrabban használják a kritikus szülő én-állapotot.

6. Valaki minnél inkább nagyobb értéket adott arra az állításra, hogy "Aki fontos számomra, azt megpróbálom irányítani.", annál inkább erősíti azt, hogy az objektum gyakrabban használják a kritikus szülő én-állapotot.

7. Valaki minnél inkább nagyobb értéket adott arra az állításra, hogy "Ha nem sikerül a dolgokat az irányításom alatt tartani, feszültté, csalódottá válok.", annál inkább erősíti azt, hogy az objektum gyakrabban használják a kritikus szülő én-állapotot.

8. Valaki minnél inkább nagyobb értéket adott arra az állításra, hogy "Mások hibáit könnyen észreveszem.", annál inkább erősíti azt, hogy az objektum gyakrabban használják a kritikus szülő én-állapotot.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása

Nehézésg volt számomra, mikor a mértékegység beazonosításánál, hogy mivel emberi válaszok érkeztek, amik belső motiváció alapján mutattak egy számot 1 és 5 között, ezért nem nagyon lehetett mértékegységet megadni.

Az OAM során tetszőlegesen 10 fiú és 10 lány lett kiválasztva az előzőleg végzett átfogó kutatásból. A tesztet kizárólag egy korosztályból (19-25), 170 lány és 70 töltötte ki. A kitöltök midnegyike a nagy teszt során 48 állítást pontozott 1-5-ös skálán, az OAM-ban egy én-álapot kérdéseit vettem ki, vagyis 8-at és ezek adatvagyonát használtam fel.

Az OAM Objektumai, vagyis sorai az a 10-10 fiú és lány, akik kitöltötték a tesztet, az Attribútumok, vagyis az X,Y oszlopok pedig a 8 állítás, valamit az egy fő kérdésünk.

Egy Attribútum során az illető mennél magasabb választ adott, vagyis pl 5-öt, annál jobban igaznak véli saját magára az adott állítást.


A feladat által érintett célcsoportok

A feladat kizárólag egyetemista korú fiúkat és lányokat vizsgál. Ennek oka, hogy a felnövekvő generáció tagjainak pontosabban lássuk helyzetét és fejleszteni tudjuk azon kompetenciáit, amik, mint már említettem, könnyebbé, teljesebbé teszik az életünket.

Véleményem szerint a végeredmény az egész társadalom számára hasznos információval szolgál. Úgy gondolom továbbá, hogy olyan rossz szokások vetkőzhetők le az ember jobb megismerésével, amelyek alapjában rontják az emberi kapcsolatokat.


A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Úgy vélem, munkám értékes információként szolgálhat különféle tudományágak, valamint a hétköznapi emberek számára egyaránt. Ennek fényében az általam most felvázolt ár igen csekély, döntésemet azzal indokolom, hogy nem áll mögöttem akkora szakmai tapasztalat, valamint nem rendelkezem kellő mértékű referenciával ezen a téren.

Best Practice tervezett hasznosság: 15000 Ft

Ráfordított idő: 8 óra (a teljes kutatást is beleszámolva) 1000.- / óra

Adatok értéke : 7000 Ft

COCO elemzés:

Ráfordított idő: 8 óra / 1000/ óra

Adatok értéke: 14000 Ft (az adatok pontossága, valamint jobban felhasználhatósága miatt az ár megduplázódik)

Várható hasznosság: 22 ezer Ft

Összesen 7000 Ft különbség mutatkozik meg a COCO elemzés javára.

Úgy vélem a COCO elemzés jóval pontosabb és szemléltetőbb példát nyújt, a kutatások során jobban fel lehet használni.

Saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

20 Objektumot választottam, mindegyikük anonim személy, csak annyi tudható róluk, hogy mindannyian vagy fiuk vagy lányok, továbbá, hogy életkoruk 19 és 25 éves kor közé tehető. A kiválasztás döntésénél nem vezérelt egyéb ok, minthogy a létszám mindkét nemnél meglegyen, valamint, hogy válaszoltak a 8 állításra.

Ők helyezkedtek el a sorokban.

Az Attribútumok az oszlopokban helyezkednek el. Azért ezeket az attribútumokat választottam, mert ez az a nyolc állítás, ami a kritikus szülő én-állapotra vonatkozik, vagyis ami által fel tudjuk mérni a helyzetet.

Az adatbázist online kérdőív (Google Drive) segítségével vettem fel

A 8 állításnál használtam az X paramétert, míg a fő kérdésnél az Y paramétert.

Rangsor: A COCO valamint a saját elemzésem szerinti rangsor megmutatja, hogy kik azok a férfiak, akik erősítik azt a meglepő eredményt a nőkkel szemben, miszerint valóban gyakrabban fordul elő a kritikus szülő én-állapot ennél a nemnél.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az állítások vizsgálatánál láthatjuk, hogy az adott személyek akik válaszoltak a 8 kérdésre, milyen átlagot értek el, erősítvén ezzel egy-egy tábort.

A fiúk (objektumok) összesítve 3-66-os átlagot, míg a lányok (objektumok) 3,23-mas átlagot értke el.

A végeredménynél azt láthatjuk, hogy a fiúk (objektumok) több esetben álltak közel (4) ahhoz, hogy igazolják a kritikus-szülő én-állapotot, ezekben az esetekben ideális pontszámot értek el. A lányok (objektumok), csupán 2 esetben értek el ideális értéket.

Mindkét objetumcsoport esetében 1-1 esetben beszélhetünk semleges értékről, melyek esetében nem eldönthető, hogy miylen közel is vannak az ideálhoz.

A lányok esetében 4, a fiúkéban 2 esetben beszélhetünk az antiideált közelítő értékekről, amelyek ugyan még a semleges fele is tendálnak.

Ugyan úgy a lányoknál 2 esetben majdnem eléri az antiideált az érték és egy esetben antiideálról beszélhetünk, amely leginkább nem erősíti a kritikus szülő én-állapot létét. A fiúknál további 3 esetben beszélhetünk a lányok anti ideál értékét majdnem elérő értékről, ugyan oylan alacsony értéket, mint a lányok antiideálja a fiúknál nem találhatunk.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Azoknál a személyeknél, ahol a legnagyobb a különbség az ösztönös COCO sorrend és a sorrend között, a COCO sorrendet kell figyelembe venni!


Az ajánlat részemről, hogy a kapott eredmények, valamint a teljes vizsgálat, továbbá a COCO táblázat felhasználásának segítségével kapott képet mindenképpen hasznosítani kéne a közéletben, a médiában egyaránt, értek ez alatt arra, hogy abba az irányba terelni a fiatalokat, hogy megkönnyítsük az életüket.

Nem egy olyan száraz kutatásról/témáról beszélünk, mely ne érdekelhetné bármelyik fiatalkorú egyetemistát. Érdekessé kell tenni, be kell vonni a hétköznapjaikba, például reklámok formájában.

Az informcáió többletérték levezetésének lehetősége (VITA)

Az általam elvégzett elemzés az OAM esetében megérte azt a hasznosságot, amelyet felvázoltam, valamint a COCO elemzésnél is elmondhatom ugyanezt, ráadásul azt is hozzá kell fűznöm, hogy mint azt már feljebb említettem, sokkal pontosabb informcáiókhoz juthatunk általa, valamint esetlegesen még csak nem is vesz annyi időt igénybe, mint az OAM elkészítése. Ennek fényében kijelenthetem, hogy a COCO elemzéssel jóval jobban járunk. A pontosság, mint az élet egyéb területein is, itt is hasznot hoznak, és azokat az adatokat, amik elősegítik a társadalom e téren történő fejlődését, csak még értékesebbé teszik.


Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Lépcső1.jpg


Lépcső2.jpg