Nyomtató

A Miau Wiki wikiből

Történeti modul

1954: az UNIVAC cég megépítette az első nyomtatóját az UNIPRINTER-t, a nyomtatás már itt is papírra ment. Ez a nyomtató egy túlméretezett írógéphez hasonlított. Az UNIPRINTER, 600 sort volt képes kinyomtatni percenként, úgy, hogy egy sorban átlagosan 130 karakter volt.

1969:a Xerox elkezdte az építését a lézer nyomtatónak.

1977: megépült az Xerox 9700, ami 120 oldalt volt képes nyomtatni percenként (ppm). De még ez is igen nagy méretekkel rendelkezett.

1984:a Hewlett-Packard kifejlesztette a LaserJet nyomtatóját, ami 300 DPI-is felbontással volt képes nyomtatni.

1993:a QMS kifejlesztette ColorScript Laser 1000 nevű színes nyomtatóját.

1996: Hewlett-Packard megkezdte a HP LaserJet 5 forgalmazását.

A számítógépek ilyen nagy arányú elterjedése elképzelhetetlen lett volna a nyomtató nélkül.Az első nyomtatók felépítésükben nagyon hasonlítottak az írógépekhez,így kezdetben csak alfanumerikus karaktereket voltak képesek nyomtatni.Később lehetővé vált a grafikus információ nyomtatása is.Eleinte nyomtatásra az elektronikus írógépekhez hasonló berendezéseket használták, amelyek mechanikus alkatrészekből álltak főként, s a szöveget dobok, karok, margarétatárcsák, gömbfejek segítségével jelenítették meg. E készülékek még igen magas zajszinten üzemeltek, és még grafikákat sem sőt az eredeti „gyári” betűkészlettől eltérő, egyedi vagy speciális jeleket sem lehetett használni, bár írásképük igen jó minőségű.


Definíciós Modul

A számítógépen való információk papíron történő megjelenítésére nyomtatókat használunk.Busz, páhuzamos illesztőegységen,vagy soros porton kapcsolhatunk nyomtatókat a számítógéphez. A nyomtatási minőség jellemzésére elsősorban a nyomtató felbontásának megadása szolgál, mely értékét dot per inchben (DPI) mérnek. Ily módon egy átlagosnak mondható 600 DPI-s lézernyomtató egy inchnyi (2,54 cm) távolságon 600 pontot nyomtat ki. A nyomtató a kimeneti perifériákhoz tartozik.

Nyomtatók csoportosítása a megjelenítés elve alapján:

  • matrix
  • tintasugaras
  • lézer
  • LED
  • termotranszfer
  • hőszublimációs
  • termo-autokróm

Mátrixnyomtatók: Közös jellemzőjük, hogy a karaktereket pontmátrix módon ábrázolják. Működése során, a fejen található tűk az előtte lévő indigó szalagra ütődnek, majd ez hagy nyomot a papíron. Hátrányuk, hogy lassúak valamint rossz minőségben nyomtatnak. A mai napi a pénztárgépek használják még ezt a típust. Változatai: 9, 18 és 24 tűs, amik elterjedtek.[1]

Tintasugaras nyomtatók: Itt is pontképet alkalmaz,de a minőség sokkal jobb(300-1440DPI) felbontással. A tintacsepp a patronból csövecskéken keresztül jut rá a papírra.[2]
A kijuttatás háromféle módon történhet:

  • Piezo-technika alkalmazásával:A nyomtatóban található kristály impulzus hatására megváltoztatja a méretét és ez lövi ki a fúvókán keresztül a tintát.
  • Thermal-Jet tehnika alkalmazásával: Hő hatására a patronban lévő tinta kitágul, és a fúvókán keresztül kirepül.
  • Bubble_jet technika: A fúvócső végén egy légbuborék található, amelynek térfogatváltozása következtében jön létre a nyomtatás.

Lézernyomtató: A személyi számítógépek környezetében a legjobb minőségű nyomtatást ezzel a nyomtató típussal tudjuk elérni. Felbontásuk 300-2400DPI.Üemeltetésük olcsóbb és mint a tintasugarasoké.[3]

Működési elvük: Egy szelénhenger található a nyomtatóban, és a lézersugár pontokat rajzol erre a hengerre. A rárajzolt pontokon töltés keletkezik, ami az ellentétes töltésű festékszemeket magához vonzza. Így a henger mellett elhaladó papírra tapadnak a festékszemek. A megapadt szemcsék hő hatására ráégnek a papírra. E technológia alkalmazásával a festék nem maszatolódik el, mint a tintasugaras nyomtató esetében.

LED nyomtatók: A lézernyomtatókhoz hasonlít leginkább a működésük, azzal a különbséggel, hogy nem lézer, hanem apró diódák (LED-ek) rajzolnak a fényérzékeny hengerre. Nincsen minőségbeli eltérés nem marad el lézernyomtatóktól, üzemeltetéséhez kevesebb villamos energiára van szükség.[4]

Termotranszfer nyomtatók: A szilárd halmazállapotú viasz- és pigment alapú festék egy különleges festékszalagon helyezkedik el, hőnyomtatófej ezt felmelegíti, és az adathordozó előtt végighúzott szalagról a megolvadt festék átkerül a rendeltetési helyére. Különleges „metálos”, arany és ezüst színek is nyomtathatók. A legnagyobb elérhető felbontás 2400DPI. E különleges nyomtatási technológiával különleges anyagok is használhatóak (matricák, fóliák) melyeket más nyomtató nem kezel.

Hőszublimációs nyomtatók: A nyomtatófej a szilárd tintát felhevíti olyan hőmérsékletre, hogy az gáz halmazállapotúvá válik, s ez a festék csapódik le az adathordozóra.

Termo autokróm nyomtatók: A nyomtatáshoz különleges (a Polaroid fényképezőgépekben alkalmazott technológiához hasonlóan) fényérzékeny termo autokróm papír szükséges, ami már tartalmazza a festékanyagot is. Inkább digitális képelőhívónak tekinthető a működési elve alapján.

Tanácsok nyomtatóvásárláshoz: Ahhoz, hogy meghatározzuk, hogy milyen nyomtatót vásároljunk, sok szempontot kell figyelembe venni, talán a lefontosabb, hogy mennyi pénz áll a rendelkezésünkre. Fontos tényező, hogy mire kívánjuk használni a készüléket. Például ha többpéldányos anyagot szeretnénk vele előállítani, de nem dolgozunk annyit Windows alatt akkor az ajánlott a mátrixynyomtató. Ha viszont magasabb igényeink vannak, akkor vásárolhatunk tintasugaras vagy lézernyomtatót. Melyek szebb írásképpel-és csendesebben dolgoznak. Ha eldöntöttük, hogy milyen típusú nyomtatót vásárolunk, célszerű végignézni az azonos típusú,de különböző márkájú nyomtatók között, hiszen jelenzős árkülönbségek vannak azonos tudású nyomtatók között.

Egy összehasonlító táblázat a különböző nyomtatótípusok jellemzőiről:

nyomtatótípus íráskép minősége nyomtatás sebessége többpéldányos nyomtatás zaj készülék ára üzemeltetés költsége színes nyomtatás
mechanikus változó lehetséges zajos átlagos olcsó egy másik színű szalaggal
mátrix rossz átlagos,lassú lehetséges zajos olcsó olcsó bizonyos típusoknál,színes szalagggal
lézer kíváló gyors nem lehet csendes drága átlagos drága módszerrel
tintasugaras átlagos nem lehet csendes átlagos drága lehetséges

Ajánlott irodalom

  • PSZF-SALGÓ[[5]]
  • Hogyan használjam?[[6]]