Omega3
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 Objektumok (sorok)
- 7 Attribútumok (oszlopok)
- 8 A feladat által érintett célcsoportok
- 9 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 10 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 11 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 12 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 13 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Különböző étrend-kiegészítő kapszulák tulajdonságainak és áraiknak összevetésével történő összehasonlítása, avagy az ár-hasznosság függvényének értelmezése és vizsgálata
A feladat előtörténete
Egy általam ismert, táplálék-kiegészítő szereket forgalmazó cégben racionalizálni és csökkenteni szeretnék az általuk forgalmazott terméktípusokat. Az elemzéssel azt szeretném számukra szemléltetni, hogy mely kiegészítő milyen árban szerezhető be és azok összetételük alapján milyen élettani hatást váltanak ki. Nem mindig a legdrágább a legjobb, és ez fordítva is igaz. Léteznek olyan étrend-kiegészítők, amelyek összetételük alapján gyengébbek és mégis magas az áruk. A cég számára pedig az a legmegfelelőbb, ha olcsón hozzá tud jutni a kiválasztott termékhez és azt eladva a vevő is elégedett a kiegészítő hatásával. Így az olcsóbban beszerzett étrend-kiegészítők könnyebben értékesíthetőek és több bevételt is hoznak.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A termékek rendelését eddig a cég értékesítője végezte. Számára csak az olyan adatok álltak rendelkezésére, mint az ár vagy éppen a feltüntetett összetevők, mint ahogy az xls-ben megtalálhatóak (Alapadatok fül). A cég értékesítője egy drágább terméket vásárolt, mert úgy vélte, hogy ez jobb minőségű. Én egy olcsóbb és jobb terméket javasoltam az értékesítőnek, ugyanis ez megnövelheti a fogyasztást, és jobb tulajdonságokkal rendelkezik (például az E vitamin tartalma magasabb). Véleményem szerint ez az olcsóbb termék jobb hatást fejt ki, mint a drágább, ezért a Dr. Norvégia étrend-kiegészítőt javasoltam beszerezni a (jelenlegi) drágább és gyengébb minőségű termék (Nutrilite) helyett. A választásnál főként az olcsó árat, és az E vitamin tartalmat vettem figyelembe, a többi összetevőt csak felületesen vizsgáltam (szénhidrát, energiatartalom). Lehetséges, hogy az ár és az E vitamin tekintetében a Dr. Norvégia a legjobb, de mivel nem vizsgáltam részletesen az összetevőket, ezért előfordulhat, hogy egy másik termék jobb választás lenne, így az a hipotézisem, hogy a Dr. Norvégia a legjobb választás a cég számára, egyáltalán nem biztos.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az alapadatokat nagyrészt az internetről gyűjtöttem össze, illetve a termék dobozáról írtam le.
Objektumok (sorok)
1. BioCo
2. Nutrilite
3. Dr. Norvégia
4. Béres
Attribútumok (oszlopok)
12 atribútumot választottam, amely az összehasonlítás alapját szolgálta:
1. Energiatartalom (kJ)
2. Fehérje (mg)
3. Szénhidrát (mg)
4. Zsír (mg)
5. Telített zsírsav (mg)
6. Telítetlen zsírsav (mg)
7. DHA (mg)
8. EPA (mg)
9. E vitamin (mg)
10. Kiszerelés (db)
11. Adag (havi)
12. Ár (Ft)
A feladat által érintett célcsoportok
A feladatom által azok az emberek lehetnek érintettek, akik a cégtől étrend-kiegészítőket vásárolnak, és odafigyelnek az egészségükre.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Az összehasonlítás során kiderül, hogy melyek azok a termékek, amelyeket a cég értékesítőjének be kell szereznie, mert áruk alacsony, és az általuk tartalmazott E vitamin mennyisége viszont megfelelő. Így a beszerzés után, némi hasznot rátéve, remélhetőleg sokkal több vevő fog étrend-kiegészítőket vásárolni a cégtől, mert olcsóbban juthatnak hozzá a magas E vitamin tartalmú kiegészítőhöz.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Vizsgált objektumok: BioCo, Nutrilite, Dr. Norvégia, Béres.
Vizsgált attribútumok (tulajdonságok): energiatartalom, fehérje, szénhidrát, zsír, telített zsírsav, telítetlen zsírsav, DHA, EPA, E vitamin, kiszerelés, adag, ár.
Gyakorlati lépések:
• Alapadatok rögzítése
• Pivot-tábla készítése
• Primer adattábla elkészítése, adatokkal való feltöltése
• Rangsor tábla kialakítása SORSZÁM függvény segítségével
• Lépcső tábla készítése, adatok feltöltése
• Solver tábla előkészítése FKERES függvény segítségével
• Ár, számított és eltérés oszlopok előkészítése
• Solver beállításai
• Solver lefuttatása többször, amíg azonos eredményt nem hoz
• Eredmények kiértékelése a valós és számolt ár különbségével, NÉGYZETÖSSZEG függvény segítségével
• Kiegészítő számítások elvégzése (átlag és szórás számítása)
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A Solver futtatása után a következő eredményt kaptam:
1. Olcsó
• Nutrilite
• Dr. Norvégia
2. Drága
• BioCo
• Béres
Az elemzés megmutatta, hogy a 4 vizsgált étrend-kiegészítő közül 2-nek felül becsült, 2-nek pedig alul becsült az értéke. A becslés során az attribútumok fontosság szempontjából az E vitamin tartalom a legfontosabb.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A cég számára az olcsó kategóriába eső termékeket fogom ajánlani. Ezek azok a termékek, amelyek tartalmuk szempontjából olcsónak tekinthetők, ugyanis a számított áruk alacsonyabb, mint a megállapított árak. Ezek azok a termékek, amelyeket a haszon rátétele után is megéri megvenni a vásárlónak. Az elemzés alapján a Dr. Norvégia étrend-kiegészítő beszerzését ajánlom, mert a beszerzési ára a legalacsonyabb és a vevők a legtöbb esetben az olcsóbb terméket keresik, így mindenképp a Dr. Norvégia a legjobb választás véleményem szerint.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az általam említett cégnél lehetnek olyan vásárlók, akik nem az árral törődnek, hanem a márkával. Amennyiben a várt vevői érdeklődés elmarad, úgy javasolni fogom a Nutrilite étrend-kiegészítők beszerzését (ezt ismerik a legtöbben), valamint a Dr. Norvégia kisebb fokú reklámozását. Véleményem szerint a márkahű vevők bizonyos csoportja is meggyőzhető, hogy az alacsonyabb árú és jobb tulajdonságokkal rendelkező terméket fogyasszák, kellő mértékű figyelemfelkeltéssel. Mivel a vevők a legtöbb esetben nem racionálisan döntenek, nehéz előzetesen megítélni, hogy mely étrend-kiegészítők milyen mértékben fogynának és hogy esetleg több fajta étrend-kiegészítő beszerzése esetén, azok fogyása milyen mértékben befolyásolja egymást. Ezen kívül felmerülhetnek bizonyos szubjektív befolyásoló tényezők a vevők körében (szín, méret, szép csomagolás, stb…). Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
• A lépcsős függvény segítséget nyújt adott tulajdonságú termékek összeállítására, megmutatja adott tulajdonságot, milyen mértékben befolyásolják az árakat.
• Megadja adott ár mellett, milyen tulajdonságokat kell, hogy tartalmazzon a termék. Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok nyilatkozat és kitöltési segédlet