Példa vita:COCO:Vallások
Hallgatói kommentárok:
Nagyon tetszett, hogy egy olyan tulajdonság hatását vizsgálta, melyet nem szoktak általában figyelembe venni a gazdasági eredmények értékelésénél, pedig valóban nagy hatása van.
A vallást azonban nem lehet elkülönülten vizsgálni a fanatizmustól, és ez - habár úgy lenne elvárható, hogy megjelenik magában a vallás szó által jelölt attribútumban - nincs kiemelve a modellben. Ezt egy külön értékkel kellene szerintem vizsgálni. És a vallás és vallási fanatizmus mellett az életmód (egyfajta kultúra-érték, nem véletlen, hogy a Civilization IV-ben is külön lett választva), a demokrácia szintje is fontos lett volna, ha nem csak gazdasági, de társadalmi oldalról is meg akarjuk közelíteni a problémát, csakúgy mint a korrupció, a fekete gazdaság szintje. Emellett fontos tényező lett volna a népsűrűség, nyersanyag-készlet, technikai fejlettség, hiszen egy Mongóliát nem nagyon lehet egy kategóriába sorolni az USA-val. Fontos lett volna a gazdasági kapcsolatok száma (hány országgal, milyen irányú, milyen értékben). Persze mondhatjuk azt is, hogy mindezek a társadalmi és gazdasági "adatok" képezik a "vallás"-értéket (sok egyébbel, melyek már nem biztos, hogy valóban meghatározóak az eredmény kialakításában, ezeket úgy lehetett volna kihagyni, ha tényleg tényezőkre van bontva a "vallás").
Legelőször egyébként Namíbia és Mongólia ellentmondása tűnt fel. Valami nincs rendjén, hogy a két országra ennyire ellentétes "vallás"-hatás jött ki.
Egyébként konkrétan nem értettem a kérdést.
Ha az volt a kérdés, hogy miért jött ki "hmmm" az USA-ra: vallásilag és kulturálisan, azaz társadalmilag ez a legsokszínűbb ország (vagy a legnagyobb zűrzavar), így nem csoda, ha ez jön ki, főleg a fogalom neve alapján. Az ország egészségügyi helyzete, a technológia szintje (a várható élettartamokban és a csecsemőhalandóság %-ban kifejezve) igen határozott a GDP/fő-kialakításában, ezek az általános egészségügyi helyzetet is jellemzik.
Infláció esetében úgy látszik, csak a 10%-os határ a lényeg. Ha 10% alatt van, jobban növeli a jövedelmet, de 10% felett már mindegy mennyi, legalábbis itt a feladatban.
Az USA mellett a nyugatiasabb országok is majdnem hmmm-ösek. Itt a nyugati alatt a technológiát értve. Mégiscsak nem ártott volna leválasztani a technikát a vallásról, szerintem.
Hm, erről jut eszembe, hogy lehet, hogy a hmmm arra vonatkozik, hogy ugyan minden országban van egy központinak nevezhető vallás, de technológiailag nagyon eltérőek. Ez a hátszél-ellenszél szerintem ebből adódik. Vagyis az, hogy az USA hmmm, Magyarország, Oroszország, Izrael majdnem hmmm. Ezekben az országokban vagy nagy technika van gyenge vallással (USA, de Magyarország is), vagy nagy vallás gyenge általános technológiával (Orosz). Bár innen kilóg Izrael, de én az oroszokhoz csapnám ebből a szempontból (csak általános technológiát nézve, attól még lehet nagy fejlett egyes területeken).