Pénzügyi szolgáltatás
1 Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2011tavasz/sk.xlsx
2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A magyarországi régiók pénzügyi szolgáltatókkal való ellátottságának értékelése
3 A feladat előtörténete
A vállalkozások megtelepülése illetve eredményes működése szempontjából az adott régióban meglévő infrastruktúra (bankfiók, bankautomata) mellett egyre nagyobb szerepe van a pénzügyi szolgáltatások jelenlétének.
Feladatommal arra keresem a választ, hogy az egyes régiókban melyek a pénzügyi szolgáltatásokkal való ellátottság legmeghatározóbb jellemzői, az adott infrastrukturális, jövedelmi viszonyok alapján a pénzügyi üzleti szolgáltatók megjelenése és terjedése milyen feltételekhez kapcsolódik. Ezekre a kérdésekre a forrásdokumentumban adtam választ. Vizsgálatom első lépéseként összegyűjtöttem a 7 magyarországi statisztikai régióban élő lakosok, a pénzügyi szolgáltatások kapcsán az egyes régiókban megtalálható bankfiókok, bankautomaták számát, illetve - tekintettel arra, hogy az egyes régiók pénzügyi szolgáltatásokkal való ellátottsága nemcsak a meglévő infrastruktúra alapján ítélhető meg-, a régióban élők jövedelmi viszonyai, kiadási szerkezete kapcsán a havi bruttó átlagkeresetet és az egyes háztartások megtakarításaira vonatkozó adatokat.
4 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
A szolgáltatások jelenléte alapvető feltétele a régió/térségek gazdasági növekedésének. A szolgáltatási szektoron belül a pénzügyi szolgáltatók, a pénzügyi szolgáltatók által végzett tevékenység egy felértékelődő telepítő tényezőt jelentenek, miközben a területi alakulásuk jól jelzik az egyes régiók között a gazdasági fejlettségi különbségeket.
Saját elképzelésem szerint az adott régióban pénzügyi szolgáltatások nagyobb arányú jelenléte elsődlegesen a nagyobb lakosságszámmal, magasabb infrastrukturális ellátottsággal rendelkező régiókban jellemző, hiszen ezen feltételek megléte vonzóbbá teszi a vállalkozások számára az üzleti szolgáltatások piacát.
Úgy gondolom, hogy az ország egészében érvényes az a tendencia, hogy a szolgáltató vállalkozások a gazdasági fejlődés jeleit tükröző régiókban jelennek meg elsődlegesen, hiszen a gazdaságilag fejlettebb régiókban az adott feltételek kedvezőbbek. Ebből a feltevésből kiindulva a pénzszolgáltatók számát tartottam meghatározónak. Előzetesen, elemzési módszer nélkül - a felhasznált attribútumok és feltételezések ismeretében- úgy véltem, hogy az egyes pénzügyi szolgáltató vállalkozások letelepedése, aktivitása a régió gazdasági fejlettségéhez igazodik. Ennek megválaszolása érdekében természetesen meg kell határozni azon tényezőket, melyek az üzleti szolgáltatók megjelenésének és terjedésének legfontosabb feltételei.
'5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)'
5.1 Objektumok (sorok): 7 magyarországi statisztikai régió
5.2 Attribútumok (X, Y oszlopok)
X: bankfiókok száma (db), bankautomaták száma (db), havi bruttó átlagkereset (Ft), háztartások megtakarításai (Ft), lakosság száma (fő)
Y: pénzügyi szolgáltatók száma (db)
'6 A feladat által érintett célcsoportok
Feladatom szélesebb rétegeket érint. Információval szolgálhat a gazdasági szakemberek, a regionális gazdaságfejlesztők számára, illetve azon pénzügyi vállalkozások vezetőinek is, akik megfelelő döntést szeretnének hozni arra vonatkozóan, hogy melyik régióban ajánlott megtelepedni, vállalkozást indítani ahol az adott tényezők mellett a pénzügyi befektetés is megtérül.
7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Az egyes régiók pénzügyi szolgáltatásokkal való ellátottságának értékelése révén egyszerűen meghatározható és megállapítható, hogy az egyes régiókban milyen mértékű az ellátottság, milyen mértékben van kiépülve az üzleti szolgáltatások infrastruktúrája. Továbbá vizsgálatom révén következtetéseket lehet levonni arra vonatkozóan is, hogy milyen mértékben telítődött a szolgáltatások piaca, ami egy újonnan piacra lépő vállakozás számára döntést is igényel, hiszen fokozódó versennyel kell szembe találnia magát. A helyes kiválasztási mód költséghatékonyságot, termelékenységnövekedést eredményez. A megfelelő telephelyválasztás a pénzügyi befektetés megtérülését biztosíthatja. A vállalkozás életében haszonnak nevezhető az is, hogyha megfelelő telephelyválasztással erőforrásokat spórolhatunk meg.
8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Annak érdekében, hogy választ kapjak a vizsgálatom tárgyát képező kérdésekre, a COCO elemzést hívtam segítségül. Első lépésben meghatároztam az objektumokat, az attribútumokat. Az oszlopokat 2 logikai csoportba osztottam: X-tényezőkre (magyarázó tényezők: bankfiókok száma, bankautomaták száma, havi bruttó átlagkereset, háztartások megtakarításai, lakosság száma), illetve az Y-attribútumra(magyarázandó tényező: a pénzügyi szolgáltatók számát), az utóbbi kiválasztása során figyelembe vettem azt, hogy mindenképpen jól elhatárolható tulajdonsággal kell rendelkeznie e tényezőnek. az utolsó Y0 oszlopban mindenhol 1000 pontérték szerepel, melynek oka, hogy a legideálisabb, számunkra legmegfelelőbb régiót keressük, és ezen régiók ugyanolyan pontszámmal indulnak az elemzésemben. Az objektum-attribútum-mátrixból sorszámfüggvény segítségével rangsortáblázatot hoztam létre. Az adatok rangsorolása során eldöntöttem, hogy a legnagyobb érték kapja az 1-es rangsorszámot. Az objektumokhoz hozzárendeltem egy becsült értéket. Minden objektumnak meghatároztam a becsült, illetve a tény értékeket és ezen értékek különbségének a minimumát. Majd a Solver lefuttatásával eljutottam a legkisebb eltérésig. Mindezen lépések elvégzését követően választ kaptam arra, hogy melyik régió a legmegfelelőbb egy - a piacra újonnan belépő - pénzügyi szolgáltatási tevékenységgel foglalkozó vállalkozás számára.
9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Akkor van egyensúly, ha a becsült és tény adatok különbsége 0, vagy közel 0. Az objektum felül illetve alulértékelt, ha a becsült értékek nagyobbak illetve kisebbek a tényértékeknél.
Elemzésem típusa Y0 elemzés, melynek elve szerint az objektumokat az optimális ellátottsághoz hasonlítja. Mindezek alapján az eredménytáblázatban láthatjuk, hogy a figyelembe vett attribútumok vonatkozásában adott régiónak milyen teljesítményt kellene elérnie. Vagyis a "becslés" oszlop értékeit úgy értékelhetjük, hogy azon régiók,melyek 1000 érték alattiak, alulértékeltek, az számunkra rossz döntést jelentenek, vagyis az észak-magyarországi, illetve az észak-alföldi régióban történő pénzügyi szolgáltatási tevékenységet végző vállalkozás índítása, a régióban való letelepedés nem megfelelő döntést jelent.Az adott attribútumok mellett a legmegfelelőbb a nyugat-dunántúli régió, aki mellett az oszlopban a legnagyobb érték szerepel. A "delta/tény" oszlop eredményei alapján láthatjuk, hogy a nyugat-dunántúli régiót találta a legjobbbnak a modell, így ebből arra következtethetünk, hogy akkor dönt objektíven egy vállalkozás vezetője, ha ezt a régiót választja. A kapott adatok alapján tehát látható, hogy a nyugat-dunántúli régió mutatja a legfejlettebb képet a pénzügyi szolgáltatások terén.
10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az értékelés során kapott eredmények alapján tehát láthatjuk, hogy az ország egészében érvényes az a tendencia, hogy a szolgáltató vállalkozások a gazdasági fejlődés jeleit tükröző régiókban (nyugat-dunántúli, közép-dunántúli, illetve a dél-dunántúli régióban) erősödnek, párhuzamosan a gazdasági aktivitás alakulásával. Ennek megfelelően, illetve annak ellenére, hogy a gazdasági szolgáltató vállalkozások szerepe, súlya egyre jelentősebb, nemzeti szinten a már kialakult területi különbségek továbbra is fennaradtak, sőt stabilizálódni látszanak. Így a leszakadó, stagnáló régiók, mint például az észak-magyarországi és észak-alföldi régió felzárkóztatására a gazdasági szolgáltatások nem tudnak hatást gyakorolni. Amennyiben a gazdasági fellendülés jelei mutatkoznak egy régióban (például a dél-alföldi régióban), a gazdasági szolgáltatók felgyorsíthatják a felzárkózást, fokozva a régió gazdasági potenciálját. A gazdaságilag stagnáló észak-magyarországi és észak-alföldi régióban a pénzügyi szolgáltatások és banki-üzleti infrastruktúra hiányosságai a felzárkózást továbbra is nehezítik. Meg kell azonban említeni, hogy amennyiben a pénzügyi szolgáltatók száma nő, ezáltal a szolgáltatásokkal való ellátottság is fejlődik, ami az egyes régiók gazdasági prosperitásának függvénye is lehet egyben.
11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az eredmények alapján úgy vélem, hogy a pénzügyi szolgáltatások terén oldódni látszik a főváros és közép-magyarországi régió-centrikusság.
12 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok''
Magyar-Terület-és Regionális Fejlesztési Hivatal jelentése a területi folyamatok alakulásáról és a területfejlesztési politika érvényesüléséről (2005)
KSH adatok