PC2
Média:http://miau.gau.hu/nappalos/2008osz/ba3/pl.xls[Tartalomjegyzék] [elrejtés]
* 1 Forrás * 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe * 3 A feladat előtörténete * 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése * 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG) * 6 A feladat által érintett célcsoportok * 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság * 8 A válaszokat befolyásoló tényezők * 9 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER) * 10 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY) * 11 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS) * 12 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA) * 13 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba * 14 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
1 Forrás A HVG 2008/27. SZÁMA ; megjelent 2008.07.05-én
2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe Az új generációs óriás személyszállító gépek összehasonlítás a tulajdonságaik és az ár-érték összefüggés alapján.
3 A feladat előtörténete Az új fejlesztésű utasszállítók terén két nagy gyártó maradt versenyben: az Airbus és Boeing. Mindegyik próbál a másikon túltenni, főleg bizonyos tulajdonságok fejlesztésében.( utasszám maximalizálása,üzemanyagfogyasztás minimalizálása,minél kedvezőbb ár)
4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A feladatot a tulajdonságok értékei alapján a Solver xls alkalmazás segítségével oldottam meg.Mint kiderült a megoldás során egyes tulajdonságok nem használhatóak fel elemzésre, mások irányultságot váltanak (minél kisebb helyett minél nagyobb) míg vannak olyanok amelyek páronként hasonlóságot mutatnak.
5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az adatokat a HVG 2008/27. számában megjelent cikkből ollóztam ki. Ezek a lap online változatán is hozzáférhetőek.( www.hvg.hu)
6 A feladat által érintett célcsoportok
A légitársaságok, az utasok valamint a befektetők számára is érdekes és hasznos lehet.
7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság Meg lehet tudni mennyire fontosak egyes tulajdonságok egy személyszállító repülőgépnél a fontos tulajdonságokra mennyire érzékenyek az adott típusok.
8 A válaszokat befolyásoló tényezők
A befolyásoló tényezők a gépek tulajdonságai (hosszúság,magasság,kapacitás,max. hatótávolság,max. üzemanyag-felvétel,súly,szárnyak fesztávolsága,listaár). A négy vizsgált géptípus:Airbus A-350; Airbus A-380;Boeing-747-8 ; Boeing-787
9 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Vizsgált objektumok: -Airbus A-350 -Airbus A-380 -Boeing-747-8 -Boeing-787 Vizsgált attribútomok: -hosszúság -magasság -kapacitás -max. hatótávolság -max. üzemanyag-felvétel -súly -szárnyak fesztávolsága -listaár
A táblázat készítése során alkalmazott lépések:
Meta-adatbázis készítése értékoszlopos struktúra alapján; Pivot-kimutatás ellenőrzés céljából; Primer adattábla készítése, majd a rangsorok kialakítása SORSZÁM függvény segítségével; COCO tábla készítése, mely az FKERES függvény segítségével; SOLVER beállításai: a célcella minél kisebb értéket vegyen fel;korlátozótényező: egy adott lépcsőfok nem lehet nagyobb a felette lévőnél; SOLVER lefuttatása; Eredmények kiértékelése a valós és becsült ár különbségével SZORZATÖSSZEG függvény segítségével;Kiegészítő számítások elvégzése ÁTLAG és Szórás függvénnyel.
10 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Az eredményekből jól láthatóan kitűnik, hogy a minél nagyobb utas-befogadó képesség egyre nagyobb árhoz kapcsolódik; így ezzel a tulajdonsággal nem lehet tovább dolgozni. A további elemzéseknél ezt figyelembe véve jártam el. Továbbmenve kiderült hogy a hosszúság paraméter irányt vált; vagyis nem minél kisebb, hanem minél nagyobb értéket szeretne felvenni. További elemzés során kiderült, hogy egyes tulajdonságok páronként hasonlóan viselkednek (magasság-súly); míg mások a további solver lépésekben irányt váltanak (hatótávolság-üzemanyag-felvétel) Az egyes lépésekből jól látszik, hogy ez egy megoldhatatlan feladat, vagyis ennyi tulajdonság alapján lehetelen megmondani melyik a jobb és miért illetve értékarányos-e vagy van-e kivételesen olyan meghatározó tulajdonság, ami alapján az egyik biztosan elsőbbséget élvez a másikkal szemben. 11 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az elemzésekből lényegében az derül ki, hogy a két rivális cég 2-2 modelljét csupán ezek alapján az adatok alapján nem lehet összehasonlítani a best practice módszerrel. Gazdasági szempontból jól látszik ,hogy próbálnak olyan gépeket gyártani ; ami minimális üzemanyag-fogyasztással nagy távolságokra képes repülni nagyszámú utassal a fedélzetén. Valamint mivel ezeknek a gépeknek a gyártása a legköltségesebb, valószínüleg az is számít a gyártó milyen pontossággal (határidőt betartani a szállítással) tudja legyártani a megrendelt darabokat.
12 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Korlátozzott információk alapján nehéz dönteni. Aszemélyszállító gépek elég speciálisak ilyen szempontból.
13 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
14 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
www.hvg.hu www.airbus.com www.boeing.com