Php

A Miau Wiki wikiből

PHP

(Personal HomePage – személyes honlap) egy, eredeitleg dinamikus weboldalak készítésre készült kidolgozott programozási nyelv. Általában szerver-oldali alkalmazásként használják, de használható parancssori programozásra illetve ablakozós-vizuális alkalmazások írására is.

Népszerűsége a VB és C++ népszerűségével vetekszik, ehhez nagyban hozzájárul hogy a PHP ingyenes, nyílt forráskódú programnyelv. Ma több millió weboldalon van PHP telepítve.


Története

1994: Rasmus Lerdorf, dán-kanadai programozó, saját weboldalához készít egy PERL szkriptgyűjteményt készít. Az ehhez később írt egy Form Interpreter nevű eszközt.

1995: PHP/FI, a PHP és a Form Interpreterrel egyesítésével megjelenik.

1997: Zeev Suraski és Andi Gutmans csaknem teljes egészében újraírja PHP parancsértelemzőjét most már egy 'külső' motorban Zend Engine néven és elnevezik PHP: Hypertext Precprocessor –nak. Ekkora már a PHPról elmondható, hogy: • Több százezer webhelyen telepítve • Objektum orientált nyelvi elemek, kiterjeszthetőség • Óriási mértékű ingyenes forráskód, PHP-ben írt alkalmazások terjedése a világhálón


1999: A PHP-t ismét újraírja Zeev Suraski és and Gutmans, egy nyílt forráskódú(Open Source) alkalmazásan.


2000: Stig Bakken elindítja a PHP-t kiegészítő kódokat rendszerező PEAR-t

• PEAR: PHP Extensions and Application Repository. Részei a PFC (PHP Foundation Classes) és a PECL (PHP Extension Code Library) • Mára egy komplett, telepítővel is rendelkező objektumorientált eszközkészlet


2004: Megjelenik a PHP 5, ami egy nagy volumenű fejlesztés eredménye, számos új funkcióval rendelkezik: • Kibővített és továbbfejlesztett MySQL támogatás. • Jelentős sebességnövekedés. • Kibővített hiba-kezelés.


Használata

PHP általában egy HTML oldalba van beleépítve, felfoghatjuk a HTML egyfajta kiterjesztésének. Bár, a HTML-t legfeljebb mint formai elemet szokták használni.

Legtöbbször egy Webszerver alatt futt, ami egy PHP kódból generál egy weboldalt, ez a használati módszer a legelterjedtebb.

Létezik még:

Parancssoros programozás: PHP rendelkezik egy parancssori funkcióval is, ez azonban a HTLMtől független, általában olyan feladatatok elvégzésre használják, amit korábban PERL-ben vagy hasonló nyelveken írtak.

Kliensoldali vizuális alkalmazások: A PHP segítségével írhatók a Windows ablakozós rendszerére emlékeztető alkalmazások is.


A PHP használható a legfontosabb operációs rendszereken, beleértve a Linuxot, sok Unix változatot (beleértve a HP-UX, Solaris és OpenBSD rendszereket), a Microsoft Windows-t, a Mac OS X rendszert, a RISC OS-t, és másokat.

A PHP a legtöbb webszervert is támogatja, beleértve az Apache, Microsoft IIS, Personal Web Server, Netscape és iPlanet szervereket, az Oreilly Website Pro, Xitami, OmniHTTPd, és más szervereket. A legtöbb szerverhez a PHP modul szintű támogatást nyújt, de más a CGI szabványt támogató szerverekkel is együtt tud működni CGI feldolgozóként.

Összességében a PHP használatakor szabadon választhathatunk operációs rendszert és webszervert. Ráadásul a függvény-alapú és objektum orientált programozás, vagy ezek keveréke közötti választás is rajtad áll. Bár nem minden szokásos OOP szolgáltatás került megvalósításra a PHP 4-es változatában, sok eljáráskönytár és nagyobb alkalmazás is az OOP-t használja, például a PEAR könyvtár. A PHP 5-ös változata helyreteszi a PHP 4 OOP terén mutatott gyengeségeit, teljes objektum modell áll rendelkezésünkre.


Alkalmazása

A PHP egy hagyományos weboldalt olyan funkciókkal bővít ki, amelyre kliensoldali szkriptek nem, vagy csak nagyon korlátozottan képesek. Használható

• fórumok létrehozására (phpBB)

• adatbázis-kezelésre

• HTML oldalak előállítására

• űrlapok feldolgozására

• XML, képek, PDF kimenet előállítására

• File Kezelésre

Szintaktika és típuskezelés

A PHP szintaktikailag egy viszonylag egyszerű nyelv. Gyengén típusos nyelv, ugyanis a legtöbb esetben nem is kell törődnük változók típusdefiniálásával.

A szkripteket minding egy, PHP.ini-ben definiált paranccsal kell kezdeni és lezárni. Ezek lehetnek

Kezdő és Záró tag-ek.

<? PHP 		?>	//alapértelmezés szerinti
<?			?>
<%		           %>


A PHP parancs értelmezője csak a kezdő és lezáró tag közötti utasításokat fogja figyelembe venni. Íme egy példa:

<?php
print 'Hello World!';
?>


A C nyelvhez hasonlóan az utasításokat pontosvessző pontosvessző zárja. A változókat $ jellel kell kezdeni, konstansok kivételével.

Változó:

$x=5;

Konstans:

define("konstans","55555");


Támogatás

A PHP hivatalos dokumentációját és használati útmutatóját a PHP-t használók közössége napról napra bővíti és fejleszti. Ezenkívül a legtöbb problémára egy egyszerű internetes keresés útján könnyedén megoldást találhatunk. A PHP közösség tagjai különböző fórumokon és csevegő-oldalakon, illetve a fejlesztői weboldalakon segítik egymást és oldanak meg problémákat, vagy állnak elő új ötletekkel. Cserébe a PHP fejlesztő csapata aktív együttműködik a PHP közöséggel. Ennek köszönhetően számos segítsége van egy kezdő PHP programozónak.


Külső hivatkozások

PHP.net Zend.com