Prototípus

A Miau Wiki wikiből

Angol megnevezés: PROTOTYPE

Történeti modul

  • 1963: "Magyarországon az első prototípus megjelenése: Az A V43 sorozatú mozdonyok 1963-ban kezdodött beszerzésével a MÁV Rt. korszeru vontatóeszköz birtokába jutott, amelynek teljesitménye a korábbi villamos mozdonyokéhoz képest fejlodést jelentett.Figyelembe véve azonban a személyszállitó, illetve a tehervonatok átlagos tömegét, az akkori vontatási igényeket, a fejlett vasutakkal összevetve a fajlagos teljesitménymutató mégsem alakult kielégitoen. Ez az érték különosen kedvezotlen volt nagyterhelésu tehervonatok továbbitásakor, amely mind vasútüzemi, forgalmi, illeve mind energiagazdálkodási szempontból hátrányos.
  • 1965:1965.XI. 3-án az Országos Tervhivatal, a KGM, az akkori két legnagyobb gyartó, a Ganz-MÁVAG, illetve a Ganz Villamossági Muvek vezetoinek részvételével a külpiaci értékesitési lehetoséget is figyelembe véve 6000 LE névleges teljesitményu Co'Co' tengelyelrendezesu, 25 kV 50 Hz táplálású villamos mozdony létrehozását határozta el.
  • 1966-1968: "A nemzetközi technikai haladás a vasúti vontatás területén ebben az idoben már a tirisztoros vezérlésu jármuvek irányába mozdult el, amely nem maradt ismeretlen a hazai muszaki közvélemény elott. A két gyár felismerve a haladás szükségszeruségét, a MÁV hatékony támogatásával tirisztoros mozdonykisérletet hajtott végre a V41.001, valamint a V43.1076 pályaszámú mozdonyokon.
  • 1971: A MÁV mint fovállalkozót megbizta a Ganz Villamossági Muveket, hogy a Ganz-MÁVAG jármuszerkezeti alvállalkozása mellett fejlesszen ki egy olyan kb. 5000 LE (3600 kW) teljesitményu, Co'Co' tengelyelrendezésu villamos mozdonytipust, amely hosszabb távlatban is alkalmas lehet a nagyterhelesu személy-, illetve teherszerelvények korszeru szinvonalú továbbitására.megállapodást kötött 2 db prototipus létrehozására.
  • 1974: A prototipus mozdonyok elkészültek.
  • 1975 : "A Budapesti Nemzetközi Vásáron a V63.001 pályaszámú 335 gyári számú mozdony aranyérmet kapott.
  • 1975-1996:A két prototípus 21 évig állt a MÁV állományában.

Ontológiai modul

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • Az első prototípus nem 1963-ban hanem 1962 élején is kész volt már csak nem, nyerte el a végső kialakítást a kölcségessége miatt.
  • VM15 mozdonysorozat története: "A MÁV vontatási szakemberei körében a V43 sorozattal nyert kezdeti tapasztalatok alapjan hamarosan felmerült az igény egy nagyobb teljesitményu, ugyanakkor általánosabb körben is megbizhatóan használható vontatóeszköz beszerzése iránt. Ezt az igényt mintegy támogatta a külkereskedelem területén jelentkezett megkeresés, amely az akkori szovjet, illetve bolgár vasutak céljaira kb. 6000 LE névleges teljesitmenyu, 25 kV 50 Hz táplálású mozdonyokra vonatkozott. Meg kell emliteni, hogy a szovjet igény jelentkezését megelozoen az SZD német, illetve francia gyártótól már beszerzett 138 tonna össztömegu Co'Co' tengelyelrendezésu 100, illetve 160 km/h engedélyezett sebessegu mozdonyokat, de a "szocialista" gazdasági együttmuködés keretében célszerunek látszott ehhez hasonló jármuvek közös létrehozása.Ez 1965-ben megvalósulni látszódott.A Ganz Villamossagi Muvek, illetve a Ganz-MÁVAG a fohatóságok útmutatása alapján a tipus elokészito lépéseit megtette, melynek keretében kifejlesztésre került az ún. TC1000 tipusú vontatómotor, amely az akkor mindenképpen élenjárónak tuno F és H szigetelési osztály alkalmazásával 1000 LE (736 kW) feletti névleges teljesitményt is biztositani tudott.A Ganz-MÁVAG megvizsgálta ezen vontatómotorok jármube beépithetoségét. A hazai pályaviszonyok ismeretében ugyanakkor szukségessé vált egy megfelelo futómu kialakitása is, amely a villamos mozdonyokkal szemben támasztott vonóero kifejto képesseget is biztositotta. Ezen második kisérletsorozatra a V42.001 pálvaszamú valamint a V43.1051 mozdonyból kialakitott és ideiglenesen V45.001 pályaszámmal ellátott mozdonyokon került sor, részben eredeti saját, részben pedig kisérleti futómuvek beépitésével. A két kisérletsorozat együttes eredménye alapján körvonalazódott, hogy a hazai ipar képes tirisztoros vezérlesu megfelelo futási tulajdonságokkal, illetve vonóero kifejtoképességgel rendelkezo új villamos mozdony létrehozására.
  • Elmélet vagy realitás:Idoközben részben az elobb emlitett kisérletek hatására is, a MÁV illetékes szakközegei felülvizsgálták korábbi állásfoglalásukat, az akkori Vasúti Tudományos Kutató Intézet bevonásával elméleti vizsgálatokat is végeztek az újonnan beszerzendo mozdony alapveto paramétereinek megállapitására. Meg kell jegyezni, hogy ezen eseményekkel közel egyidoben napirenden szerepelt a MÁV részére egy 3000 LE (2200 kW) névleges teljesitményu hattengelyes dizel-villamos mozdony kifejlesztése is, amely prioritást kapott. Ennek fejlesztési munkái tulajdonképpen nem tették lehetové, hogy mintegy párhuzamosan a korábban elképzelt 6000 LE-s villamos mozdony is létrejöhessen. hattengelyes, két forgvázas, 120 km/h engedélyezett sebességu mozdony futómuve a Ganz-MÁVAG fovállalkozásában létrehozott DVM1O gyári tipusjelu M63 MÁV sorozatú dizel-villamos mozdony futómuve alapján került kifejlesztésre. A MÁV kifejezett kivánsága volt, hogy a két szóbanforgó mozdonytipus jármuszerkezeti részei a lehetséges mértékben egységesek legyenek.Az új villamos mozdony a VM15 tipusjelet kapta.A másik mozdony a V63-as típusjelet kapta és forgalomból kivonása után a Vasúttörténeti Parkban nyert elhelyezést.

Definíciós modul

  • Általánosságban a prototípus definíciója:'

A prototípus eredetileg görög szóbol származik majd később latin , végül pedig az angol prototype megfelelője lett honos a magyarban. Jelentése:valamely tartalmi vagy formai megoldást elsőként alkalmazó műalkotás.Valamely műalkotásban szereplő típus vagy tipikus jelenség előképe, mintaképe a valóságban.

Tesztkérdések modul

  • Mikor jelent meg az első prototípus Magyarországon?
  • Hol volt a gyár ahol készültek?
  • Mennyi ideig álltak működésben?

Ajánlott irodalom modul