Szerkesztő:Benda Zsolt

A Miau Wiki wikiből

Bolti készlet rendelést optimalizáló tervező tábla

Helyzetértékelés

Kedves Tanár Úr!

Köszönöm a megtiszteltetést, a bizalmat és legfőképpen az inspirációt, de jelenleg elkötelezettséget érzek a szakdolgozati témám felé. Egyébként annak részeként a stratégiára vonatkozó rész egy fontos eleme lehet egy ilyen elemzés, amelyet a jelenlegi cégemre tudnék alkalmazni. Nem is másra gondoltam! Semmiképpen nem akartam "elcsábítani"! Megtisztelő, ha alkalmazni tudja a tanultakat bármilyen formában...

A jövőre nézve úgy gondolom, hogy egy jó utat jelölt ki a Tanár Úr és felnyitotta a szemem az eddigi hagyományos megközelítések helyett egy komplexebb, pontosabb előretekintés irányába. A mostani beadandó záró részeként megkértem a beszerzőmet, hogy gyűjtse ki a hiányzó adatokat, holnapra bízom benne, hogy megkapom.

Üdvözlettel:

Benda Zsolt


From: Pitlik László [1] Sent: Wednesday, November 17, 2010 10:02 AM To: Benda Zsolt Subject: Re: Gazdasági Informatika beadandó feladat Budapest

Kedves Zsolt!

Az, hogy az elmúlt négy év készlet/forgalom adatai megvannak, az fontos. Ezek adják majd az egyes sorok végére az Y-t! De ugyanilyen fontos, hogy a sok-sok X-érték is meg legyen adva!

Jó munkát! Az Ön helyében, már most elkezdeném naplószerűen (dráma-szerűen: X.Y:....Q.Z:...., azaz szereplőnként) kialakítani az írásos állományt, mely a jelenlegi helyzet fejezetbe kell, hogy kerüljön!

Ha lenne csillagos tízes jegy, biztosan beírnám, amint lezárult a feladat! Nem akar ebből esetleg szakdolgozatot írni?

Üdvözlettel

Pitlik László

2010.11.17. 8:50 keltezéssel, Benda Zsolt írta: Tisztelt Tanár Úr!

Ebben egyetértünk. A kérdésem az, hogy amennyiben az elmúlt 4 év hasonló adatait kérem le erre a termékre vonatkozóan (nem volt előtte számítógépes rendszerük, ezért nincs rendelkezésre álló adat a korábbi évekről) és ezekből képzek átlagot, az megfelel e a feladat megoldásának? Természetesen a táblázat a későbbi években feltölthető további számokkal, így bővül a tapasztalat, de most ettől mélyebb adatmerítésre ezzel kapcsolatban nincs lehetőség.

Üdvözlettel:

B Zs

From: Pitlik László [2] Sent: Wednesday, November 17, 2010 8:35 AM To: Benda Zsolt Subject: Re: Gazdasági Informatika beadandó feladat Budapest

Kedves Zsolt!

Egyre érdekesebb az eszmecsere. Az összes emailváltásnak bele kell tehát kerülnie a WIKI-be! Öröm Önnel egyeztetni!

HA az, amit ír, azt jelenti, hogy az elmúlt 1 év tapasztalataiban VAKON hisz, s innentől CSAK és KIZÁRÓLAG ennek alapján cselekszik, akkor ez a feladat nem felelhet meg a félévi elvárásoknak... NOHA BIZTOS, hogy a múltban sem pont annyi fogyott, amennyi raktárra került, vagyis lenne hová fejlődni az előrelátás pontosságában... Íme egy analóg helyzet: http://miau.gau.hu/miau/147/salt.doc Az elmúlt 50 évben éltünk valahogy itt Európában, még sem fogunk ugyanúgy élni ezután, ha látjuk, meddig élhetnénk másként... Üdvözlettel

PL 2010.11.17. 8:14 keltezéssel, Benda Zsolt írta: Tisztelt Tanár Úr!

A számok nem IQ-ból alakultak ki, mivel tényleges átlag fogyásokat kértem le a hálózattól a boltkategóriára a megadott feltétel rendszer szerint. Tehát ezek az elmúlt év tapasztalati számai 1 termék vonatkozásában 1 boltkategóriában, amelyet rögzítettem a táblázatban a feltétel rendszernek megfelelően. A segédtáblázat bent van a méretezés lapon.

Üdvözlettel:

Benda Zsolt

From: Pitlik László [3] Sent: Wednesday, November 17, 2010 8:05 AM To: Benda Zsolt Subject: Re: Gazdasági Informatika beadandó feladat Budapest

Tetszik a kreativitása! EZ itt most egy KÉSZ(nek) tűnő szakértői rendszer. DE a kérdés továbbra is és kezdettől fogva az: honnan jönnek azok a számok, melyeket következményként közöl a szakértői rendszer... Vagyis már 3 rétegű a best practice!!! SZUPER: ilyen még nem volt eddig egyetlen egy Hallgató esetén sem!!!

AZONBAN ezen számoknak ( 34 64 42 59 37 67 38 73 ) korábbi tapasztalatok eredőjeként, s nem IQ-ból kellene kialakulniuk!

Tehát a kérdés továbbra is az, miként tud egy OAM-t kialakítani, ahol a sorok vélhetően bolt-időszak egységek, az oszlopok hasonlóak/azonosak, mint most a szakértői rendszerben, s az Y maga a tényleges fogyás, ahol az X-ek időben meg kell, hogy előzzék az Y-t...

2010.11.17. 7:50 keltezéssel, Benda Zsolt írta: Tisztelt Tanár Úr!

A kérése alapján, mellékelten küldöm a megoldást a rendelési problémára. E szerint egy bolttípusban egy termék fogyási adatait vettem figyelembe a következő szempontok szerint: 1. van e akciós ár a termékhez 2. van e az adott időszakban konkurencia aktivitás 3. szezonban, vagy szezonon kívül történik az értékesítés

A táblázat e szempontok szerint a lehető legjobb választ adja a rendelési mennyiségre.

Üdvözlettel

B Zs


Original Message-----

From: Pitlik László [4] Sent: Tuesday, November 16, 2010 11:15 AM To: Benda Zsolt Subject: Re: Gazdasági Informatika beadandó feladat Budapest

Kedves Zsolt!

A tananyag szempontjából immár két fázisú az Ön által készített best practice. DE ez még a tananyag (= hasonlóságelemzés = gépi tanulás) visszaadására nem alkalmas, ez "csak" az előszoba, akár milyen szép is. A félév befejezéséhez bizonyítani kell, hogy a korábbi tapasztalatok alapján felismert anomáliákat az Ön által jelzett "táblázat (= tehát a legideálisabb leosztást adja meg)" logikája korábban is jobban oldotta volna meg. VAGYIS: nem kerülhető meg egy fogyás-előrejelzés, hiszen a lényeg: annyi FOG-E MAJD fogyni, amennyi készletre került? Egyébként hogyan lehet másként kijelenteni azt, hogy valami ideális?

Üdvözlettel

PL

2010.11.16. 10:23 keltezéssel, Benda Zsolt írta: Tisztelt Tanár Úr!

Az általam átküldött táblázat pontosan a régi hibákból adódó elosztást hivatott kiküszöbölni. Ugyanis eddig a hálózatnál, ha bármely termékcsoport akcióba került és bolti leosztást is csináltak az akció mellé, soha nem vették figyelembe a termékek ízenkénti forgalmát, a különböző kategóriájú boltok forgalmát, valamint azt sem, hogy mennyi forgó eszköz áll az adott pillanatban rendelkezésre és ezt befektetve melyik az a szállító, kinek a termékén a legtöbbet tudják keresni.

Eddig úgy működött a dolog, hogy kértek egy szállítótól egy termékcsoportot egy havi akcióhoz Pl. 1/1 Sió őszi, kajszi, körte. Amennyiben vállaltuk az akciót, abban az esetben minden boltba tekintet nélkül a bolt méretére és forgalmára a total mennyiség egyenlő arányban a boltok és az ízek között került leosztásra. Ez bizonyos boltokban készlethiányt, bizonyos boltokban többlet készletet okozott az akció ideje alatt, tehát nem a legoptimálisabb elosztás működött e miatt. Az fontos, hogy egy akciós időszakban egy kategóriában csak egy szállító termékei szerepelhetnek pontosan azért, hogy az egyik ne kannibalizálja a másik forgalmát az akciós 2 hetes időszakban.

A táblázat tehát a legideálisabb leosztást adja meg a Sió-Eckes KFT által forgalmazott termékekre mind ízenkénti forgalom, mind pedig bolti forgalom tekintetében és arra is ad döntési lehetőséget, hogy mekkora befektetéssel mekkora haszonra tehetnek szert, tehát az adott pillanatban melyik szállító termékeit érdemes akcióba tenni és leosztani.

Üdvözlettel:

Benda Zsolt


Original Message-----

From: Pitlik László [5] Sent: Tuesday, November 16, 2010 8:11 AM To: Benda Zsolt Subject: Re: Gazdasági Informatika beadandó feladat Budapest


Bízom benne, hogy így már elég információ áll a rendelkezésre és könnyen lehet jó döntést hozni mind a Partner, mind pedig a Szállító részéről. Az, amit most kiszámolt, az lesz majd a wiki szócikk 4. fejezete (jelenlegi helyzet=best pracitce, ill. majd ezt kell még kritikusan értékelnie, miért is nem elég pont így elemezni...)

DE a hasonlóságelemzésben szükséges mátrix olyan kell, hogy legyen, mely korábbi "szétosztások" hibáját akarja felismerni, megtanulni a szétosztás sikerét befolyásoló tényezők alapján... http://miau.gau.hu/myx-free/index.php3?x=iq Vagyis: mi az O(i), X(j), Y?



Adatforrás:

Egy Coop Szupermarket bolt belső értékesítési adatai



Célcsoport

• minden boltvezető, aki szeretné optimális szinten tartani az árukészletét


Haszna

A tervező tábla különböző, esetlegesen eddig még figyelmen kívül hagyott szempontokat is megvizsgál és az alapján tesz javaslatot termékenként egy optimális rendelési mennyiségre. Ez által elkerülhető egy boltban az adott termék túlkészletezése, vagy alulkészletezése. Tehát elmaradt haszon csökkenthető, illetve a többletfinanszírozás is elkerülhető.