Szerkesztővita:Nagy Anikó
Tartalomjegyzék
- 1 Specialitások
- 2 Forrás
- 3 A tervezett alkalmazás címe
- 4 A feladat előtörténete
- 5 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 6 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 7 Objektumok (sorok)
- 8 Attribútumok (X, Y oszlopok)
- 9 A feladat által érintett célcsoportok
- 10 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 11 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER
- 12 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 13 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 14 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 15 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 16 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Specialitások
Ezen Hallgatói önálló feladat kapcsán az alternatív ("sosem találkoztunk") megoldások és a hasonlóságelemzés együttes értelmezése között számos értékes kapcsolat mutatható ki:
- ha az eredetileg a szerző által favorizált alternatívából indulunk ki: akkor a termékekre vonatkozó árelőrejelzésre támaszkodva (mely magában is egy sok-elemű hasonlóságelemzés lehetne: vö. tőzsde) feltételezhető, hogy azt érdemes megvenni, aminek az ára nőni fog, mert a hasznosítás helyett akár kereskedelmi árelőny is realizálható...
- tehát egy rel. drága termék beszerzése után, ha ennek ára a piacon jelentősen nő, még akkor sem lehet érdemben hűtlen kezelésről beszélni a tulajdonosok részéről a menedzsment felé, ha egy ilyen termék adott pillanatban túl drágának minősülne...
- ha a legolcsóbb termék kerül megvásárlásra (l. alábbi logikai menete), akkor egy hasonlóságelemzéssel egyensúlyi árra besorolt legolcsóbb termékre nem igaz, hogy olcsó húsnak híg a leve, vagyis nincs hűtlen kezelési vád, de kirúgni a szuboptimális döntés miatt a menedzsmentet azért nyugodtan ki lehet, ha volt valóban jobb ár-teljesítmény viszonyt mutató objektum...
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2010tavasz/ba3_na.xls
http://miau.gau.hu/oktatas/2010tavasz/ba3_na2.xls
http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/na.xls
A tervezett alkalmazás címe
LCD tv-k összehasonlítása
Az LCD tévék értékesítésének várható változásai, avagy 2010-re milyen irányban változhatnak meghatározott LCD TV-k eladási adatai a Magyarországi piacon.
A feladat előtörténete
Elromlott a régi típusu tv-m, és az LCD vásárlását javasolták, ezért végeztem egy összehasonlítást, hogy a legjobbat tudjam megvárásolni.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Informatika órai tapasztalatok segítettek abban, higy kimutatást készítsek arról,Technikai vívmányok piacán kialakult verseny és minimális érdeklődés hatására az utóbbi években egyre több technikai újdonság került fókuszba, kimagaslóan a TV-k, azon belül is az LCD Tv-k piacát illetően. Jellemző rájuk az alacsony árbeállítottság és alacsony színvonalú tartalom, de ezen területen is megtalálható a differenciállódás, megfelelő árhoz, megfelelő minőség!
Két elemzési módszert vizsgáltam meg ahhoz, hogy mi érdemes vásárolni. Kimutatással támogatott bináris teszttel annak megbecslése, hogy az adatforrásként azonosított LCD tv típusok közül az elmúlt időszakok adatai alapján 2010 évre várhatóan milyen irány áll be az értékesítés területén. Az eredményből látható, hogy két objektum esetében a bináris becslés nem tudott kiértékelhető adatot adni (G26 és G30 mezők), továbbá általános trendként a növekedés jellemző (a becslés 4 objektum esetében növekedést, 2 esetén csökkenést valószínűsít.
3. Információs csatornákon szerzett tapasztalatok alapján, Samsung LE-32B350
típusú lcd televíziót venném meg, mert az összes többi termék közül ez a legolcsóbb. Olcsó húsnak híg a leve mondás miatt azonban felmerül a gyanú benne, hogy nem biztos, jó termék mellett döntök.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A dolgozatban felhasznált adatokat a depo honlapjáról gyűjtöttem. Magyarországon forgalomban lévő LCD tv-k vonatkozásában.
2.A feladatban használt objektum adatokat az internetről gyűjtöttem a Magyarországon forgalmazott LCD tévék eladási adatairól.
Objektumok (sorok)
Egy sorban az adott méretű és típusú televíziók mutatói szerepelnek.
LG 32LH3000
LG 37LG3000 LG 42LD450 Panasonic TX-L32S10 Philips 52PFL7404H Samsung LE-32B350 Samsung LE37A431 Sony Bravia KDL-32EX302
2.A vizsgált LCD tévé típusok megegyeznek a COCO módszernél felhasznált típusokkal: LG 32LH3000, LG 37LG3000, LG 42LD450, Panasonic TX-L32S10, Samsung LE-32B350, Samsung LE37A431, Sony Bravia KDL-32EX302, Philips 52PFL7404H.
Attribútumok (X, Y oszlopok)
X= típus Y= paraméterek
2.Az x1, x2, x3 és y sorok tartalmazzák a szomszédos két év különbségének változását százalékban kifejezve. Ezek az adatok, amelyből a bináris becslés alapján következtethető, hogy 2010-re mely objektumnál milyen mértékű növekedés, illetve csökkenés várható. x1 - a 2006 és a 2005-ös év közötti különbség százalékban kifejezve. x2 - A 2007 és a 2006-os év közötti különbség százalékban kifejezve. x3 - A 2008 és a 2007-ös év közötti különbség százalékban kifejezve. y- a 2009 és a 2008-as év közötti különbség százalékban kifejezve. A százalékos értékeket HA függvénnyel alakítottam át bináris értékekké, igazából ez a mátrix az alapja a kimutatásnak és a bináris becslésnek.
A feladat által érintett célcsoportok
A minőség iránt érdeklődő, 25-45+ év közötti korosztály számára, akik nyitottak az új technikai vívmányokra.
2.feladat által érintett célcsoportok lehetnek az érintett gyártók és azok az értékesítők akik ilyen típusú LCD tévéket forgalmaznak (általában kereskedelmi láncok, azaz szervezetek.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Nap, mint nap látunk a médiában (tv, szóróanyagok) felhívásokat különböző újdonságokra és áraikra, de kevesen vannak tisztában az ár-érték-minőség arányával. Eme három tényező alapos ismeretével könnyíthetünk a döntésben.
2.A feladat elkészítésének célja volt a bináris becslés alapján a annak előrejelzése, hogy mi várható egy adott (2010) évre. Ez alapján egy előrejelzés mondható, hogy a gyártók jelen esetben 2010-re milyen eredményt tudnak produkálni.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER
Dolgozatomban összehasonlító elemzést végeztem. Első lépésként az alapadatok, mint információk szerepelnek ( tv-k jellemzőik, áraik, lekérdezhetőségük ) Második lépésként Pivot tábla, amely tartalmazza az LCD televíziók típusait és jellemzőit, melynek cálja az objektumok összahsonlítása, ár-teljesítmény legjobbja. Majd következett az elemzés, amely bemutatja a típusok közötti ár-teljesítmény, valamint egyéb jellemző összahasonlítása alapján milyen jelentős különbségek vannak típus és típus között.
2.Az alapadatok felkutatását, majd rögzítését követően excel függvények alkalmazásával előállítottam a különbségek mátrixát, melyben százalékos, előjelhelyes értékek jelzik a változásokat. Ezt követően kétállapotúvá konvertáltam a százalékos értékeket, azaz definiáltam a bináris teszt változóit. A nullánál nagyobb, vagy azzal egyenlő százalékos változások 1, a nullánál kisebb (negatív) változások 0 értéket kaptak, majd egy kimutatás segítségével elvégeztem a becslést (objektumonként, azaz soronként megnéztem, hogy 1, vagy 0 van többször, az egyező gyakoriság esetén kérdőjel).
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Az elemzés eredményéből kiolvashatók a hasonló paraméterekkel felruházott termékek között milyen magas árbeli illetve minőségbeli különbségek lehetnek
2.Az elemzés eredménye az ALAP munkatábla H24-H31 soraiból látszik. Az értékeket nézve láthatjuk, hogy a bináris teszt két esetben nem tud választ adni, ezeket kérdőjelekkel jeleztem. Megállapítható, hogy várhatóan növekedni fog 2010-re az LG, a Panasonic és a Philips, míg a Samsung esetében a becslés vegyes képet mutat.
3. A vizsgálatom eredményeképp az Olcsó húsnak nem híg a leve. Míg a Coco szerint lett volna jobb döntés is ez a Samsung LE-32B350 típusú LCD tv készülék.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Minden leendő vásárlónak figyelmébe ajánlom a technika vívmányát, használatát, alapos kutatást, mielőtt nagyobb értékű ingóságot vesz.
3. Három készüléket vásárolhatok meg, az egyik Samsung LE-32B350 Tv, Samsung LE37A431 a COCO alapján a két legkedvezőbb árú készülék, míg a Best Practise alapján nominálisan legolcsóbb is legalább értékarányos (LG 32LH3000 típusú LCD készülék).
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
LHZV.HV > Ezzel az összehasonlító módszerrel, kimutatható a leendő vásárlói reakció.