Tabor
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A válaszokat befolyásoló tényezők
- 9 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 10 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 11 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 12 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 13 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 14 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Visszasírjuk a nagycsaládok, a szűk baráti közösségek intézményét, avagy
Vigyázol a gyermekemre, megmondom mennyit érsz!
A feladat előtörténete
Minden iskolai tanév szeptembertől június közepéig nagy terhet ró a szülőre, gyermekre egyaránt. Aztán felzendül a "jól megérdemelt nyári szünet" szignálja, s valljuk be, ettől mi szülők sokan rosszul leszünk. Kiskorú gyermekeink 10 hétig élvezhetik a gondtalan szabadságot, de milyen áron?
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Napjainkban a nagycsalád, mint modell egyre ritkább. 3 generáció együttélése, ahol nagyszülők, gyermek és annak házastársa, valamint unokák osztják meg az anyagi, lelki terheket, szinte megszűnőben vannak. A családalapítás időpontja is egyre inkább kitolódik, átlagosan 30-40 év között vállalják a nők első gyermeküket, de ez sem (teher)mentesíti őket a későbbi 10 hetes nyári szünet alól.
Az év 52 hetéből egy 28-45 éves munkavállalónak maximum 22-28 nap szabadság áll rendelkezésére. Ezt kell megszoroznunk kettővel, hiszen a normál család apa-anya-gyermek(ek) felállást takar. Ezzel a 44-56 nappal kell kigazdálkodni az egész évet! A 10 hetes nyári szünetben, mely 50 munkanap, igen nagy támogatást és könnyebbséget jelent(het) egy dolgozó párnak illetve gyermekét egyedül nevelő szülőnek, ha gyermekére valaki vigyázni tud! Ezen felül természetesen bőven válogathatnak a táborok ajánlataiból, ha pénztárcájuk engedi. Erre azonban nincs mindenkinek lehetősége!
Március-április körül minden munkáltató bekéri alkalmazottja hosszabb, nyári szabadságigényét. A pihentető 1-2 hetet előrelátóan kell megjelölni, nehogy akkor legyen a várva várt és minden évben hagyományosan látogatott tábor vagy még véletlenül se akkor utazzon külföldre a gyermekünknek kiszemelt babysitter.
Minden az időzítésen az adatok összegyűjtésén és a tények összehasonlításán alapszik.
Családunk számára kézenfekvő és szinte rutin gyakorlat, hogy gyermekünk a nyár első két hetét a helyi napközis táborban tölti, majd 1 hetet az ikladi sporttáborban. Ezután jön azonban a feketeleves! A nagymamák hozzánk utaztatása 2 héten keresztül illetve néhány napos egyedüllét. A júliusi újabb 1 hetes balatoni tábor már előrevetíti az ezt követő 2 hetes szabadságot. Számoljuk a napokat, vágjuk a centit és már előre örülünk az együtt töltött 14 napnak. Ekkor már eltelt 8 hét a "csodálatos" nyári szünetből, már csak kettőt kell "túlélnünk". Ekkor jön a babysitter, vagy jobb napokon a lehetőség, hogy Kincső anyukája felajánlja baráti szeretetből a közös gyermekfelvigyázást.
Már nem gondolkodunk, nem tervezünk semmit. Ez egy jól bevált sorozat! Hogy gazdaságos-e vagy sem? Ezt nem vizsgáltuk, vizsgáljuk. Egy a lényeg, legyen vége .... és újra hallgathassuk az évnyitón hány új elsős kezdi az évet és várhatóan hányan ballagnak el! Sokan kérdezik, melyik a kedvenc évszakod? Melyik lenne? Az ŐSZ!
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Vannak családok, akik nem a jól bevált rutint követik. Évről évre változtatnak, számolnak és mégsem járnak jobban, mint korábban. Megpróbálják megkeresni a legjobb, legoptimálisabb helyzetet, de a kínálat sokszínűsége miatt nem látják jól a megoldást. E helyzet megoldásához összegyűjtöttem pár olyan tételt, mely segítségére lehet a gondos szülőknek a heti program kiválasztásánál. A vizsgálatban az objektumok meghatározását 8 részre bontottam. Sporttábor alatt értendő minden olyan tábor, ahol mozognak a gyerekek, legyen az tánc, úszás, karate vagy foci...stb. Nyelvtábor alatt próbáltam a kifejezetten fejlesztő táborokat egy csokorba gyűjteni, ide sorolom a kézműves, népművelő, filmforgató és hasonló táborokat is. Napközis tábor kategóriájába sorolom a lakóhelyhez közeli, iskolában szervezett, reggel 8-tól délután 4-5-ig működő táborokat. Ezenkívül fontos megvizsgálni, hogy mi a helyzet akkor, ha "célszemély" vigyáz gyermekünkre, aki lehet nagymama, szomszéd, babysitter vagy az egyik osztálytárs anyukája. Utolsó kategóriaként hagytam az "egyedül otthon" státuszt. Fenti lehetőségeket mérlegve nagyon fontosak bizonyos szempontok az anyagi vonzaton túl: foglalkoztatottság, kikapcsolódás, közösség, fejlesztés, mozgás, biztonság(érzet), sérülésveszély, más tájak megismerése és nem utolsó sorban, hogy a szabadságát töltő gyermeknek tetszik-e a választásra felkínált lehetőség.
Természetesen a családnak is mérlegelnie kell, hogy megengedje-e gyermekének a soha vissza nem térő ausztriai nyelvtábort és inkább lemondva a közös nyaralásról kifizetik a 65.000 forintot? Vagy ezen a pénzen küldjék el a gyereket 2-2,5 sporttáborba, melynek heti díja 28.000 forint? Esetleg a napközi lesz az igazi dobogós, hiszen ott csak az ebédpénzt kell befizetni, hetente 5.470 forintot, és ismerős helyen van a gyerek megszokott arcok között? Ördögi körünk persze tovább folytatódik: a nagymama el tudná-e vállalni Pistikét/Eszterkét legalább egy hétre, hiszen "egy család vagyunk" és csak a leutazás és a hazajutás kerül pénzbe (3.100 forint)? Vagy a szomszéd nénihez ugorjon be szemünk fénye, akit a hét végén megajándékozunk kedvességéért egy cserép muskátlival és 1 kg őszibarackkal (500 forint), esetleg a patikában ajánlott, jókedélyű babysittert hívjuk házhoz heti 10.000 forintért? Vagy egyiket sem engedhetjük meg magunknak és gyermekünket fájó szívvel, de egyedül otthoni magányra ítéljük? Nehéz a választás, hosszú a nyár, és a pénztárcánk egyre laposabb!
A feladat által érintett célcsoportok
A feladat kapcsán az érintett célcsoportok a gyermeke(ke)n és szülő(kö)n túl az iskolák, a táborozást szervező cégek, a babysitterek, a nagymamák, a szomszéd nénik és a közeli anyukák.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Hasznosság kapcsán fontos kiemelni, hogy a döntések mindig kompromisszumok mellett születnek. Olyan hosszútávú megoldás az ideális, melyben a célcsoportok tagjai maguk is felismerik saját hasznukat, időről-időre újragondolják stratégiájukat és lépéseket tesznek a hasznosság elérésére. A gyermek elfogadja a szülő döntését, a további célcsoportok, mint táborozást szervező cégek, iskolák, babysitterek ... sbt., fel- és megismerik a szülő döntése mögött húzódó egyrészt piaci szemléletet, másrészt szubjektív benyomásokat.
A válaszokat befolyásoló tényezők
Az elemzést látva továbbra is lesznek olyan szülők, akiknek sokkal fontosabb a divathullám és fürdeni szeretnének a szűkebb társadalom megbecsülésében és elfogadják a csupa drága táborra elküldött meghívókat. Olyanok is lesznek, akik egyik megoldást sem választhatják és a gyermeket egyedüli házfogságra ítélik, természetesen legjobb szándékuk mellett.
A szélsőséges eseteket kizárva azonban minden szülő törekszik gyermekének és a gyermek természetének megfelelő legjobb megoldást vagy megoldásokat választani és abból egy kiegyensúlyozott mixet alkotni. A mozgékony gyermeknek természetesen nem tesz jót, ha nyelvtáborba küldik sporttábor helyett. Ha a nagymama beteg, a család nem terheli még egy gyermek felvigyázással is, és ha a gyermek szorong egyedül otthon, nem teszi a gondos szülő kockára a gyermek lelki egészségét azzal, hogy otthon hagyja egyedül. Ezen variációk száma természetesen nagyon sok és minden megoldást áthúzhat egy előre nem várt esemény.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Az objektumok lehetősége jól behatárolható és anyagi vonzatuk szépen kifejezhető, ezért számomra az attribútumok szubjektív kategorizálása jelentette a fő kérdést.
Az attribútumok %-os bejóslása igazi kihívás volt számomra.
Vajon a sport- és nyelvi táborban a befizetett pénz arányos lesz-e a foglalkoztatottság mértékével? Jóhiszeműen úgy gondolom, hogy igen.
Vajon a sérülésveszély valóban a sporttáborban a legnagyobb? Laikusként azt gondolom, hogy igen.
Vajon a társaság valóban a jól megszokott napközis közösségben a legjobb, nem pedig a nagymama szomszédjában lakó ikerpár és az ő kutyájuk? A gyermek elmondása alapján igen.
Ezen kategóriákat és kérdéseket megválaszolva jutottam az eredményre.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
8 táboroztatási lehetőség 10 attribútum mellett alábbi eredmények születtek:
1. helyezett: "Másik szülő, aki otthon van, és van hasonló korú gyermeke (mondjuk osztálytárs)" - 2.500 forintért meg tudja oldani a bevállalt plusz gyermek ellátását, mely a becsült értékhez képest 1.235 forinttal kevesebb
2. helyezett: "Nagymama" - 3.100 forintba kerül egy hét a gyermek elhelyezését illetőleg szemben a becsült 4.065 forinthoz képest
3. megosztott helyezett ötös holtversennyel: "Nyelvi tábor" 65.000 forintért, "Sporttábor" 28.000 forintért, "Napközis tábor" 5470 forintért, "Szomszéd néni" 500 forintért, "Egyedül otthon" 1 forintért - azaz ezen lehetőség mellett az ár/érték arány kiegyensúlyozott
4. helyezett: "Babysitter" - aki sokkal többet kér, mint amint nyújt, hiszen egy heti szolgáltatását meg tudná oldani 7.800 forintért is, szemben az elkért 10.000 forinttal
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A puszta eredményeket látva nagyon fontos, hogy a szubjektív megérzésünket ne hagyjuk sarokba szorítani.
Ha csak ár alapján kellett volna döntést hozni (legolcsóbbtól a legdrágábbig haladva):
1. Egyedül otthon 2. Szomszéd néni 3. Másik szülő 4. Nagymama 5. Napközis tábor 6. Babysitter 7. Sporttábor 8. Nyelvi tábor
Összes adatot elemezve:
1. Másik szülő 2. Nagymama 3. Nyelvi tábor, Sporttábor, Napközis tábor, Szomszéd néni, Egyedül otthon 4. Babysitter
A nagymama vagy egy jól ismert személy a szűkebb környezetünkből sokat hozzátehet életünk zavartalanabb lebonyolításához. Míg egy ismeretlen, aki babysitter oklevelét lobogtatva kijelenti, hogy ért a gyerekekhez és még csak 20 éves, nem biztos, hogy a legjobb választás, de bizonyított, hogy luxus kategória. Meglepő módon a sporttábor, a nyelvi tábor, a napközis tábor, a szomszéd vagy az egyedül otthon kategóriák mind egyformán megérik árukat. Ilyen aspektusból észrevehetjük azt is, hogy az attribútumok közül az utazás (más tájak megismerése) nem befolyásolta jelentősen eredményünket, hisz míg a táborok kapcsán elutazunk új vidékre, addig a szomszéd vagy az otthoni lehetőség nem hoz új ismeretanyagot más tájakról, városokról.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az információ, mint többletérték alapvetően befolyásolja döntéseinket. Az információk összevetése, mérlegelése nélkül nem hozhatunk felelősségteljes döntéseket. Az információadó és -fogadó között az információra vonatkozó szókészletet is tisztázni kell, így jelentésük mindegyikük számára azonos tartalommal bír.
Az élet minden szakaszában döntések sora előtt állunk, ezért nagyon fontos, hogy adott témában minden információt alaposan összegyűjtsünk, azokat mérhetővé tegyük és csak ezután mérlegeljünk!
Az ár/érték arány kielemzése mellett további nagyon fontos tényező, hogy minden apró információ rendelkezésre álljon gyermek-szülő-heti objektum között.
A másik szülő, akire rábízom gyermekem, vajon cserébe elvárja-e, hogy én is vigyázzak szabadságom alatt az ő gyermekére, mondván ez egy nyári csereüzlet? A nagymama nem befőzés közben van-e, vagy nem épp arra a hétre tervezi a nyári konyha kifestését?
A mátrix meggyőző adatai mellett a másik szülőt és a nagymamát kellene választanom heti "objektumként"! Érzem ennek súlyát és terhét, de a szubjektív benyomáson azt súgja, hogy inkább rúgjam fel a korábbi jól bevált nyári rutint és jól átgondoltan tervezzek egy arany középutas új nyári "csomagot". "A kecske is jóllakjék és a káposzta is megmaradjon!" elvet követve igyekszem, gyermekem igényeit is figyelembe véve, egy olyan tervezhető nyári szünidős mixet létrehozni, amely tartalmassá és élhetővé teszi életünket.
A régi mondás talán elcsépelt és közhelynek számít, mégis igaz! Kedves Drága Szülőtársaim, fontoljuk és emésszük meg e közhely sugallatát, megéri!