Tur bf tema12
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
- 4 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 5 Objektumok (sorok)
- 6 Attribútumok (X, Y oszlopok)
- 7 A feladat által érintett célcsoportok
- 8 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 9 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 10 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 11 Következtetések, javaslatok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Borsosberény SWOT analízise a közművelődési mutatók alapján
A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
Ebben a fejezetben összesítésre kerül a vizsgált kistérség stratégiai fejlesztése. Több szempont szerint lehet vizsgálni a kistérséget: erősségei,gyengeségei,lehetőségei és veszélyei. A stratégiai fejlesztési terv elkészítése tartalmilag bővebb, mint a fizikai tervezés látókörébe bekerül térbeli szempontokon kívül a településpolitika más területei,mint amilyen a gazdaságfejlesztés,környezet-politika, szociális kérdések vagy a lakás politika.
A 25 kistérségi település mutatói értékének átlag számításával hasonlítom össze Borsosberény közművelődési intézmény mutatóit, ami alapján SWOT analízist készítek.
Mozielőadások száma
- A 2005-ös adat szerint az egész térségbe a mozi előadások száma átlagosan megközelítőleg 3.Borsosberény esetében ez az érték 0 volt. Ebben az esetben akkor gyengeségről beszélünk.
- 2006-ban az átlag 0.28 volt. A település értéke viszont nem változott. Szóval a térség ugyanolyan gyenge maradt.
- A 2007-es évben az egész térségbe a mozi előadások száma átlagosan 0, így ebben az évben a tésrésgnek a mozi előadások száma sem gyengeségként sem erősségként nem analizálható.
- 2008-ban a Borsosberényi érték 0 volt, míg az egész térség átlaga ennél a mutatónál 0,043, tehát továbbra is gyengeségről beszélhetünk a település esetében.
- 2009-ben az átlag 0,08-ra emelkedett, Borsosberényben még mindig 0 az eredmény Továbbra is gyengesége van.
A lehetőségeket és veszélyeket nézve a kistérségek mozielőadások száma 0,608 volt, míg a Borsosberényi mozielőadások száma 0 volt. Így veszély áll fenn a településen.
Múzeumi kiállítások száma
- A 2005-ös évben. A Borsosberényi település esetében ez az érték 0 volt, vagyis itt gyengeségről beszélhetünk.
- 2006-ban az átlagos érték 0,04 volt, a Borsosberény település értéke pedig nem változott. Így megmaradt a gyengeség.
- 2007-es évben az átlag megnőtt 0,08-ra míg Borsosberény esetében a múzeumi kiállítások szám,a 0 maradt. A településen továbbra is gyengeség áll fenn.
- 2008-ban az átlagos kiállítások száma átlagosan 0,08. Ehhez viszonyítva Borsosberény megint alul teljesített, hiszen az érték ebben az évben 80 volt. Az gyengeség megmaradt.
- 2009-ben az átlag nem változott, a településen ismét nem nyílt újabb kiállítás. A település ebben az évben gyengeséget produkált.
A lehetőségeket és veszélyeket nézve múzeumi kiállítások átlaga az összes kistérségre nézve 0,064, míg a Borsosberény kiállításainak átlagos értékek pedig 0 volt. Így veszély áll fenn a településen.
A munkahelyi, felsőoktatási és egyéb könyvtárak száma
- 2005-ben a térség könyvtárainak száma átlagosan 0 volt. Borsosberénynél is 0 az érték. A munkahelyi, felsőoktatási és egyéb könyvtárak számával kapcsoaltban ebben az évben erősségről beszélünk.
- 2006-ban átlagosan 0 könyvtár épült a kistérségeknél. Borsosberényre ez ugyanígy vonatkozik Vagyis sem erősség sem gyengeség nem jellemző.
- 2007-ben mind az átlagos könyvtárak száma, mind pedig a Borsosberényi könyvtárak száma 0 volt. Itt nem áll fenn sem gyengeség sem erősség.
- 2008-ban az átlagos szám ami 0 sehol sem változott.
- 2009-es évben a könyvtárak száma nőtt 0,12-re, a Borsosberényi érték pedig nem változott. Ebben az évben gyengeség áll fenn.
A lehetőségeket és veszélyeket nézve a munkahelyi, felsőoktatási és egyéb könyvtárak száma 0,024 volt, míg a Borsosberényi A munkahelyi, felsőoktatási és egyéb könyvtárak értéke 0 volt. Így veszély áll fenn a településen.
Közművelődési intézmények száma
- 2005-ben a térség közművelődési intézményeinek száma 0 volt. Borsosberénynél ezekben a Közművelődési intézmények száma szintén 0 volt. Közművelődési intézmények számáról ebben az évben sem erősségről sem gyengeségről nem beszélünk.
- 2006-ban átlagosan a Közművelődési intézmények száma 0,8-ra nőtt Borsosberénynél ebben az évben ez 1 re emelkedett. Vagyis erősség áll fenn.
- 2007-ben a közművelődési intézmények száma 0,52, pedig a Borsosberénynél ez lecsökkent 0-ravolt. Ezért itt a gyengeség áll fenn.
- 2008-ban az átlagos A munkahelyi, felsőoktatási és egyéb könyvtárak száma nem változott.
- 2009-es évben a Közművelődési intézmények száma 0,6-ra nőtt a Borsos berényi érték 1-re alakult. Ebben az évben az erősség áll fenn.
A lehetőségeket és veszélyeket nézve a Közművelődési intézmények száma átlagosan 0,488 volt, míg a Borsosberényi Közművelődési intézmények értéke 0,4 volt. Így veszély áll fenn a településen.
Rendszeres művelődési foglalkozások száma
- 2005-2009 között: A település rendszeres művelődési foglalkozások száma 1 volt. Borsosberénynél ez az érték szintén 1, így a 'Rendszeres művelődési foglalkozások számánál itt sem erősséget sem gyengeséget nem észlelhetünk.
A lehetőségeket és veszélyeket nézve a rendszeres művelődési foglalkozások száma 1 volt. A Borsosberényi rendszeres művelődési foglalkozások száma ugyanennyi volt, vagyis se nem veszélyről, se nem lehetőségről nem beszélhetünk.
- A manuális kivitelezésű SWOT analízis gyengesége, hogy a mutatókat önmagukban vizsgálja, nem egymáshoz viszonyítva.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
5 év*5 mutató+1 állandó népesség száma*25 település= 750 adat.
- Kevés volt a rendelkezésre álló adat, mert sok érték 0 volt. Ezek nem adatgyűjtési hiányosságok, hanem a települések méretéből adódó problémák.
Objektumok (sorok)
- Alsópetény
- Bánk
- Berkenye
- Borsosberény
- Diósjenő
- Felsőpetény
- Horpács
- Keszeg
- Kétbodony
- Kisecset
- Legénd
- Nagyoroszi
- Nézsa
- Nógrád
- Nógrádsáp
- Nőtincs
- Ősagárd
- Pusztaberki
- Rétság
- Romhány
- Szátok
- Szendehely
- Szente
- Tereske
- Tolmács
Attribútumok (X, Y oszlopok)
- A munkahelyi, felsőoktatási és egyéb könyvtárak száma (település):Az irány minél nagyobb annál jobb (0), hiszen az egyéb könyvtárak száma minél nagyobb annál jobb a település számára
- Közművelődési intézmények száma (település):Az irány minél nagyobb annál jobb (0), hiszen a Közművelődési intézmények száma minél nagyobb annál jobb a település számára
- Mozielőadások száma (település): Az irány minél nagyobb annál jobb (0), hiszen a Mozielőadások száma minél nagyobb annál jobb a település számára
- Múzeumi kiállítások száma (település):Az irány minél nagyobb annál jobb (0), hiszen a Múzeumi kiállítások száma minél nagyobb annál jobb a település számára
- Rendszeres művelődési foglalkozások száma (település):Az irány minél nagyobb annál jobb (0), hiszen a Rendszeres művelődési foglalkozások száma minél nagyobb annál jobb a település számára
A feladat által érintett célcsoportok
- A SWOT - elemzés eredményét az alábbi célcsoportok tudják hasznosítani:
- a Magyar Turizmus Zrt. ill.
- Országos Idegenforgalmi Bizottság,
- MATUR,
- ÖTM Turisztikai Szakállamtitkárság,
- Tourinform,
- HSMAI Magyarország,
- Magyar Szálloda Szövetség,
- Magyar Kempingek Szakmai Szövetsége,
- a kistérségek települései,és az önkormányzataik,
- utazási irodák,
- KSH,
- turisták,
- Nemzetgazdasági Minisztérium,
- RIB,
- a megyei és
- régiós stratégiai döntés-előkészítők,
- a kapcsolódó kormányzati szereplők,
- a turizmussal foglalkozó tanácsadók és
- kutatók is hasznosíthatják, pl. komplex marketing elemzések megalapozása céljából: hiszen megállapítható, hogy az adott településnek *milyen turizmus fejlesztési stratégiát érdemes követniük.
- a helyi közösség turisztikai felelőse
- az adott kistérség önkormányzata
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A fejezet az elkészített SWOT elemzés hasznosság becslését tartalmazza, tehát azt, hogy az elemzés kapcsán megfogalmazott fejlesztési javaslatok mekkora potenciális bevétel többletet jelenthetnek a vizsgált területnek. Amennyiben javaslatként pl. egy falumúzeum létesítése jelenik meg eredményül, akkor a tervezés szintjén az alábbi konstrukcióval a következő bevételbecslések érhetők el (kizárólag a már működő alapul véve)
- Egy múzeum bemutatja az állandó illetve időszakos kiállításai során Borsosberény vidéki jellegét, történelmi hagyományait.
- Egy múzeumi belépő 1200Ft-ba kerül átlagosan. Ezekhez nyugdíjas kedvezmények kapcsolódnak, ami 800Ft.-os árat jelent.
- Tehát egy héten 5 alkalommal lehet megtekinteni a kiállításokat.
A lakosság kb. 1012 fő ,amiből nyugdíjas kb a 80%. Ehhez társulnak a különböző korosztályú turisták.
- Tehát egy havi bevétel heti 30fővel átlagos 1000 Ft.-os belépő árral számolva: 30fő*1000FTx4hét= 120000Ft. bevételt jelentene az önkormányzatnak, amiből a közművelődési intézményekre, illetve az infrastruktúrát lehetne fejleszteni.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Az adatokat legyűjtöttük a TEIR-ről. A feladat a közművelődési intézmények vizsgálata volt 5 évre (2005-2009) és 5 mutatóra vonatkozóan, ebből építettük fel a metaadatbázisunkat. Az állandó népesség számát is le kellett gyűjtenünk, hogy egy főre tudjuk nézni az adatokat, mivel a méreteltérésekből adódóan torzult volna az elemzés. 2005-2007 között 25, a 2008-2009-es években is 25 kistérséget vizsgáltunk. Kiosztottuk a csapattagok között, hogy ki melyik mutatóra végzi el az 5 db Y-STD elemzést. 2005-2007 között 25 objektumunk, és 5 attribútumunk volt, lépcsők száma szintén 25, 2008-2009-ben is ugyanennyiek voltak az objektumok és a lépcsők száma is, az X-attribútumoké (oszlopoké) pedig 5. Ezután a csapatvezető elkészítette az YO-elemzést. Ezt követően a saját szócikk elkészítése volt a feladat, az Ideális szócikk alapján. A SWOT-hoz Excelben HA() függvények segítségével gyártottuk le a sablonszövegeket, melyek később az eredmények fejezet tartalmát képezik. Minden mutatóra vonatkozóan megvizsgáltuk, hogy az adott kistérségben gyengeségnek vagy erősségnek, lehetőségnek vagy veszélynek számít-e, attól függően, hogy az adott kistérség jól vagy rosszul teljesített az adott mutatóra vonatkozóan.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Erősségek és gyengeségek
Borsosberény és a könyvtárak száma
2005: A vizsgált Borsosberény 2005 kistérség a 2005. évi könyvtárak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
2006: A vizsgált Borsosberény 2006 kistérség a 2006. évi könyvtárak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
2007: A vizsgált Borsosberény 2007 kistérség a 2007. évi könyvtárak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
2008: A vizsgált Borsosberény 2008 kistérség a 2008. évi könyvtárak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
2009: A vizsgált Borsosberény 2009 kistérség a 2009. évi könyvtárak száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
Borsosberény és a közművelődési intézmények száma
2005: A vizsgált Borsosberény 2005 kistérség a 2005. évi közművelődési intézmények száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
2006: A vizsgált Borsosberény 2006 kistérség a 2006. évi közművelődési intézmények száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
2007:A vizsgált Borsosberény 2007 kistérség a 2007. évi közművelődési intézmények száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
2008:A vizsgált Borsosberény 2008 kistérség a 2008. évi közművelődési intézmények száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
2009: A vizsgált Borsosberény 2009 kistérség a 2009. évi közművelődési intézmények száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
Borsosberény és a mozielőadások száma
2005: A vizsgált Borsosberény 2005 kistérség a 2005. évi mozielőadások száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
2006: A vizsgált Borsosberény 2006 kistérség a 2006. évi mozielőadások száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
2007: A vizsgált Borsosberény 2007 kistérség a 2007. évi mozielőadások száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
2008: A vizsgált Borsosberény 2008 kistérség a 2008. évi mozielőadások száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
2009: A vizsgált Borsosberény 2009 kistérség a 2009. évi mozielőadások száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
Borsosberény és a múzeumi kiállítások
2005: A vizsgált Borsosberény 2005 kistérség a 2005. évi múzeumi kiállítások száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
2006: A vizsgált Borsosberény 2006 kistérség a 2006. évi múzeumi kiállítások száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
2007: A vizsgált Borsosberény 2007 kistérség a 2007. évi múzeumi kiállítások száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
2008: A vizsgált Borsosberény 2008 kistérség a 2008. évi múzeumi kiállítások száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
2009: A vizsgált Borsosberény 2009 kistérség a 2009. évi múzeumi kiállítások száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
Borsosberény és a rendszeres művelődési foglalkozások száma
2005: A vizsgált Borsosberény 2005 kistérség a 2005. évi rendszeres művelődési foglalkozások száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
2006: A vizsgált Borsosberény 2006 kistérség a 2006. évi rendszeres művelődési foglalkozások száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
2007: A vizsgált Borsosberény 2007 kistérség a 2007. évi rendszeres művelődési foglalkozások száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
2008: A vizsgált Borsosberény 2008 kistérség a 2008. évi rendszeres művelődési foglalkozások száma mutató tekintetében rosszul teljesített, tehát az Gyengeségek(W) közé sorolható.
2009: A vizsgált Borsosberény 2009 kistérség a 2009. évi rendszeres művelődési foglalkozások száma mutató tekintetében jól teljesített, tehát az Erősségek(S) közé sorolható.
Lehetőségek és veszélyek 2005-2009
Borsosberény és a könyvtárak száma: mutatóban rejlő lehetőség kihasználásra kerül.
Borsosberény és a közművelődési intézmények száma: mutató tekintetében a lehetőségek kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.
Borsosberény és a mozielőadások száma: mutatóban rejlő lehetőség kihasználásra kerül.
Borsosberény és a múzeumi kiállítások száma: mutatóban rejlő lehetőség kihasználásra kerül.
Borsosberény és a rendszeres művelődési foglalkozások száma: mutató tekintetében a veszély nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.
Következtetések, javaslatok
Borsosberény a közművelődési intézményeivel kapcsolatban mind az öt évben [2005-2009] csak gyengeséget mutatott. Ezen mutató tekintetében a lehetőségek kihasználása nagyobb mértékben sikerült, mint amennyire az indokolt lenne.
A mozi előadásokat nézve az 5 évből egyik évben sem jelent meg erősség. Az összes évben gyengeséget láthatunk. Összességében nézve tehát a település nem használja ki az összes lehetőségét. A könyvtárak számának esetében is az összes évben gyengeséget láthatunk, azonban mutatóban rejlő lehetőség kihasználásra kerül.
Múzeumi kiállítások számánál is hasonlóan teljesített az 5 év alatt, viszont összességében inkább veszélynek volt kitéve ezen a területen. A rendszeres művelődési foglalkozások is csak gyengeséget mutatott 2005- 2009 között, és a mutató tekintetében a veszély nagyobb mértékű, mint amekkora indokolt lenne adott esetben.
Összességében azt mondhatjuk el, hogy a település egyáltalán nem használja ki a lehetőségeit (4 mutató), és vannak még területek, amikben fejlődnie kell.