„Benchmarking” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
a (Ajánlott irodalmak modulja)
a (Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja)
41. sor: 41. sor:
  
 
==  Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ==
 
==  Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ==
* ...Ellentmondásokat a szócikk kiolgozása alatt nem találtam.
+
* Ellentmondásokat a szócikk kiolgozása alatt nem találtam.
  
 
== Definíciós modul ==
 
== Definíciós modul ==

A lap 2005. december 30., 17:45-kori változata

Magyar megnevezés: szint-összehasonlítás

Történeti modul

1997: "A piaci versenyhehyzet feltérképezése és a vállalat piacon elfoglalt pozíciójának meghatározása. Erősségek és gyengeségek feltárása a konkureciával szemben." (G.C.Went: GE Capital Service meghatározása)

2004: "Segítségével felfedezhetjük fontosabbtevékenységeink és szolgáltatásaink erősségeit és gyenge pontjait. Meg tudjuk állapítani lehetőségeinket és a veszélyeket."[1](http://www.ki.oszk.hu/dok/benchmarkingeloadasok.rtf)

2005: "A benchmarking a világ bármely pontján működő más szervezetekkel való folyamatos összehasonlítás és összemérés folyamatát jelenti abból a célból, hogy információt nyerjünk szervezeti filozófiákról és politikákról, gyakorlatokról és mértékekről, melyek segíteni fognak bennünket szervezetünk teljesítményének javításában." "...évek óta az egyik legnépszerűbb menedzsment eszköz, a meglévő folyamatok alaposabb megértéséhez, és ezzel a menedzselés színvonalának emelkedéséhez vezet a folyamatos fejlesztés fontos eszköze azonosítja az üzleti és vevői kapcsolatok területén a kiválósághoz vezető kulcsterületeket azonosítja az üzleti eredményességhez vezető legjobb gyakorlatokat és az azokat alkalmazó vállalatokat a siker feltételeit számszerűsíti és megkeresi az okokat (miérteket) is referencia pontokat, reális alapot szolgáltat a tervezéshez erőforrásokat szabadít fel, mivel nem kell "újra feltalálni a kereket" [2](http://www.benchmarking.hu/)

2005: "hasonlóság elemzés, ill. döntéstámogató rendszer (szakértői rendszer, CBR, abdukció, JOKER, COCO, indukció, WAM, tudásbázisú/ismeretalapú rendszer, benchmarking, BSC, fuzzy rendszer, neurális háló)"[3](https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Egyszint%C5%B1_szak%C3%A9rt%C5%91i_rendszer)

Ontológiai modul

"ez egy kapcsolattípus:"

"van neki része a címszónak kapcsolattípus:"

  • projekt tervezés (A menedzsment kiválasztja mi az a terület, amelyen javítani kiván, és , hogy milyen eredményeket kíván elérni.)
  • költség: (Költség - haszon elemzés a befektetett költség megtérül-e, ill. nyereséget hoz-e a vállalatnak.)
  • szabály (Erőforrások és szabályok meghatározása. A vállalathoz hasonló nagyságú és azonos tevékenységkörű intézmények kiválasztása.)
  • mérés (A konkurens cég megkérdezése, továbbá a náluk, már elért eredmények feltérképezése.)
  • elemzés (A mérés során kapott adatok összehasonlítása a saját cégnél kapott adatokkal.)
  • javítás (Az elemzés során kapott eltérések alapján a javítandó területekre folyamatok kidolgozása és bevezetése felelősök kiválasztása, határidők meghatározása, mérföldkövek kitűzése.)
  • controlling (Folyamatos "visszamérés" akcióterv kidolgozása, arra az esetre, ha a változtatás nem a megfelelő ütemben halad ill. nem a várt eredményeket hozza.)
  • monitoring

"a szócikk része valaminek (a szócikkel egyenrangú fogalmak)"

  • piaci információszerzés
  • konkurencia vizsgálat
  • versenyképesség felmérés

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • Ellentmondásokat a szócikk kiolgozása alatt nem találtam.

Definíciós modul

Legmagasabb szintű teljesítmény eléréséhez vezető legjobb üzleti gyakorlatok kutatása. Gyakorlatilag egy olyan vezetési eszköz, amely más cégek és a saját szervezet által felhalmozott tudást használja fel a tevékenységek fejlesztéséhez, nem egyszerű másolással, hanem kreatív adaptációval, ahol a bevált módszereket a saját vállalati környezethez alakítják.

Tesztkérdések modul

  • Igaz-e, hogy a vállalatnak szüksége van benchmarking-ra? (Igaz, mert a vállalat találgathat, de pontosan nem tudhatja, hogy a legjobb vállalatokkal összehasonlítva a teljesítmény egyes fontos területein hová sorolható)
  • Igaz-e , hogy a benchmarking lehetővé teszi a vállalatok számra a gyors ütemű tanulás és fejlődés lehetőségét? (Igaz, mivel ennek első lépéseként a vállalatok más - velük valamilyen szempontból összemérhető - vállalatok teljesítmény mutatóit kísérlik meg megismerni. Ez referencia pontokat szolgáltat annak megítélésére, hogy a vállalat jelenlegi teljesítménye és az annak növelésére kitűzött tervek összhangban vannak-e a vállalat lehetőségeivel, valamint azok elég ambiciózusak-e.)

Ajánlott irodalmak modulja

  • Koncz Eszter:Benchmarking – A „legjobb gyakorlat” megtalálásának és hasznosításának módja.

[6](http://www.iqc.hu/content.php?GRP=lite&ID=200311&lang=HU)

  • Kertész Tamás: A vállalati hatékonyságnövelés eszköze - folyamatköltség-számítás

[7](http://www.unitis.hu/hirlevel/archivum/2004_05/kertesz.html)