„Segítség:Játszótér” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Távmunka)
(Ajánlott irodalmak modulja)
 
(46 közbenső módosítás, amit 9 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
== Történelmi modul ==
+
{{Figyelem1}}
*A, (teleworking - UK, telecommuting - USA) munkamódszer, melyben a munkavégző részben vagy egészben munkahelyétől távol � többnyire otthon � dolgozik, számítógépet használ, és munkahelyével telekommunikációs módszerek segítségévek kommunikál
+
'''Angol megnevezés:''' expert systems
 +
__TOC__
 +
2002: "A szakértõi rendszerek szûk szakmai tudásterületre korlátozva precízen megfogalmazott algoritmusok segítségével kijelentéseket kombinálnak, és ebbõl következtetéseket vonnak le. Egy szakértõi rendszer az alábbi részekbõl épül fel (3. ábra)." [1] (http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20661)  
 +
1986: "Olyan összetett számítógépes rendszer, amely egy adott szakterületen információkat és felhasználható eljárásokat nyújt a felhasználó részére." [2] (http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20096)
  
*B, A távmunkának tekintjük a munkavégzésnek azt a formáját, amikor a munkavállaló nem a hagyományos munkahelyen, hanem attól távol végzi el rendszeresen napi munkáját, melynek eredményét a kommunikációs és információs technológiák alkalmazásával juttatja el munkaadójához
+
=== Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ===
 +
* '''1986:''' A definíció alapján egy elektronikus könyvtár, ill. egy innovációs hír- és dokumentumportál szintén szakértői rendszernek minősülhet?
 +
* '''2000:''' Ha indukcióval hozunk létre szabályrendszert, akkor az akár többet is tudhat (más kombinatorikai tér, más hasonlósági függvény), mint egy emberi szakértő által felvázolt  szabályrendszer...
 +
* ...
  
*C, A távmunkás foglalkoztatásban élen járó AT&T menedzsmentjének megfogalmazása szerint:
+
=== Definíciós modul ===
:"a távmunka egy olyan üzleti stratégia, amely a kommunikáción alapuló irodatechnológia hatékony használatával a rugalmas munka környezetet támogatja, és ezáltal mérhető üzleti értéket teremt mind a vállalat mind az egyén mind ügyfelei számára"
+
* A szakértői rendszer a mesterséges intelligencia kutatás része, az emberi szakértelem forráskódba zárását, a szakértői tudás személytől, tértől, időtől független felhasználását célozza. Olyan eljárás, amely lehetővé teszi tetszőleges tényezők kapcsolataihoz (állapot-kombinációkhoz) tartozó következmények intuitív/kombinatorikai, ill. hasonlóságelemzésre alapozó módon induktív/automatikus úton előállított összefüggés-rendszerének számítógépes formában történő kezelését. A klasszikus szakértői rendszer tehát szabályelvű, azaz alapvetően logikai műveletekre támaszkodik és alapvetően nem metrikus skálák adatait (tényezők opcióit, pl. színek, rangsorok) kezeli. Alapvető alkalmazási területei: diagnózisok felállítása, rendszertani besorolás, csoportképzés.
 +
* ...
  
==Onológiai modul==
+
=== Tesztkérdések modul ===
==="ez egy" kapcsolattípus===
+
* Igaz-e, hogy egy szakértői rendszer programja csak speciális szakértői programnyelveken készíthető el? (Hamis, hiszen HA/AKKOR-összefüggés-komplexumokat bármilyen programnyelven lehet kezelni, sőt a kombinatorika szabályai szerint felépített, autoszűrhető táblázat is interaktív szakértői rendszernek tekinthető.)
*"Telework"
+
* ...
*"Telecommuting"
 
==="van neki, része a szócikknek" kapcsolattípus===
 
  
==="a szócikk része valaminek (a szócikkel egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus===
+
=== Ajánlott irodalmak modulja ===
 
+
2002: "A szakértõi rendszerek szûk szakmai tudásterületre korlátozva precízen megfogalmazott algoritmusok segítségével kijelentéseket kombinálnak, és ebbõl következtetéseket vonnak le. Egy szakértõi rendszer az alábbi részekbõl épül fel (3. ábra)." [1] (http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20661)  
==Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ==
+
1986: "Olyan összetett számítógépes rendszer, amely egy adott szakterületen információkat és felhasználható eljárásokat nyújt a felhasználó részére." [2] (http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20096)  
===1973-ban az usa-ban a fogalmat már 2 kifejezésel párosították===
+
[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=16396],
Érdekes módon, ha távmunkával kapcsolatos információt keresünk a weben, azt tapasztaljuk, hogy a témával foglalkozó angol nyelvű oldalakat nyitó kulcsszó nem a tükörfordításból adódó "telework", ami ugyan szintén létező és használt szó a távmunkára, sokkal gyakrabban botlunk a "telecommuting" kifejezésbe, melyet ugyancsak a távmunka szóval fordíthatunk magyarra.
+
*Kese-Nemes Áron: Szakértői rendszerrel feltöltött MonteCarlo-val támogatott takarmányadag optimalizálás alkalmazásának lehetőségei a mezőgazdasági szaktanácsadásban [http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=14619],  
Vajon mi a különbség a két fogalom között? A meghatározást Jack Nilles-től idézzük, joggal, hiszen ő volt az, aki 1973-ban megalkotta és definiálta a két szót. Jack Nilles egyébként immár több, mint 25 éve foglalkozik kutatóként ezzel a területtel, és szakmai körökben a "távmunka atyjáként" tisztelik. (Következő cikkünkben részletesen is bemutatjuk majd őt, munkásságát, kutatási eredményeit).
+
*...
A meghatározások tehát, Nilles értelmezésében:
 
*"Telework"-ről beszélünk akkor, ha a munkával kapcsolatos utazásokat az információ-technológia valamely formája (pl. távközlés vagy számítógép) helyettesíti.  
 
 
 
*"Telecommuting"-et értünk az alatt: amikor nem a dolgozó utazgat a munkahely és otthona között, hanem a munkája. A munkavállaló a hét egy vagy több napján munkáját nem a cég székhelyén, hanem saját otthonában, vagy egy teleházban végzi. A lényeg, hogy a távmunkás kevesebbet, vagy egyáltalán nem jár be (to commute=ingázik) a munkahelyére és vissza.
 
 
 
===Napjainban már három fogalom körrel is azonosítjuk a teleworking kifejezést===
 
Távmunkavégzésről beszélünk tehát, ha
 
*1.alternatív munkahelyen, ami lehet saját otthon, teleház, távmunka-központ, teleiroda, közlekedési eszközök, stb. történik a munkavégzés  (Sokan hiszik azt tévesen, hogy a távmunka egyelő az otthoni munkával pedig valójában annál szélesebb fogalom - lényege a munka helytől függetlensége: a munkát ott végzi a dolgozó, ahol az számára a legkényelmesebb, ahol a munka környezete legideálisabb. Természetesen az otthonról végzett távmunka a legelterjedtebb.)
 
 
 
*2.önállóan és rendszeresen, azaz heti egy-két vagy minden nap végzi munkáját a munkahelyétől távol a dolgozó. (Ezek szerint tehát a munkahelyről munkaidő után alkalmanként hazavitt, túlórában otthon befejezett munka nem tekinthető távmunkának. Ezzel szemben, ha valaki minden héten legalább 1-2 nap rendszeresen otthon dolgozik, és ezt munkáltatójával való közös megegyezés alapján, munkaidőben  teszi, már távmunkáról beszélünk. Az amerikai távmunkások nagy része ma már ilyen módon dolgozik, őket nevezik angolul telecommuter-eknek.).
 
 
 
*3.elektronikus úton  valósul meg a kapcsolattartás a munkaadóval  - sok tekintetben hasonlít a távmunka a Magyarországon hagyományos kisipari bedolgozó tevékenységhez, de bedolgozás nem azonos a távmunkával. A távmunka elsősorban szellemi tevékenységet, íróasztal, illetve számítógép mellett végezhető munkát jelent, melynek terméke többnyire elektronikus formában továbbítható
 
 
 
==Definíciós modul ==
 
* A teleworking az utóbbi 30 évben kezdett el kialakulni, és napjainkra már elégszéleskörben ismert a munkáltatók körében. Legelőször az Egyesült Államokban terjedt el.Az Egyesült Államokban nemhogy felismerték ezt a cégek, ma már odáig "fajult" a helyzet, hogy a munkáltatók sokhelyütt átestek a ló túlsó oldalára: tömegesen "küldik haza" dolgozóikat, miután ráébredtek, mekkora méretű költségmegtakarítást tudnak a távmunka alkalmazásával elérni. A munkavállalók egy része szívesen vonul vissza otthonába, családja közelébe, de a nagy váltások során sok esetben azon dolgozók is távmunkára kényszerülnek, akik szívesebben maradtak volna munkahelyükön, élvezve a vállalat által nyújtott védelmet, gondoskodást, a cég által finanszírozott egészségbiztosítást, egyéb dolgozói juttatásokat és nem utolsó sorban a kollegális közösséget. A távmunkában dolgozó alkalmazottak általában csak a vállalat által adott megbízásokat teljesítik, nem köti őket a céghez semmi más, a kapcsolat elszemélytelenedik, ami emberi szempontból káros lehet: a dolgozó gyökértelenné válik, nem érzi, hogy tartozik valahova, elszigetelődik, magányos, depressziós lesz. Míg sok ember életében önmaga javára tudja fordítani a távmunka adta előnyöket, az erőltetett távmunka jó néhány negatív hatással is járhat, amivel szintén foglalkozunk majd.
 
Európában  már az 1998-as években elterjedt volt ez a fajta munkálltatási mód. Ilyen országok pl: Dánia
 
Svédország
 
Finnország
 
Nagy-Britannia
 
Írország
 
Németország
 
Ausztria
 
Hollandia
 
Belgium
 
Franciaország
 
Spanyolország
 
Portugália
 
A magyarországi munkáltatók ma még vonakodnak a távmunka alkalmazásától, pedig annak gazdasági előnyei nyilvánvalóak. Vajon miért? A technikai feltételek többnyire adottak, az infrastruktúra fejletlensége ma már nem hozható fel indokként, az ok tehát az emberi tényezőkben, a menedzseri gondolkodásban keresendő. Az évek során kialakult megszokások, hagyományok, a munkahelyi szervezet és kultúra része az alkalmazottakat felügyelő, körbejáró főnök, aki tudatosan vagy tudat alatt úgy gondolja, amint dolgozója kikerül a látóköréből, elveszíti felette a kontrollt (és hatalmát). Nyilván szüksége van a vezetőnek közvetlen jelenlévő munkatársakra, de a feladatokat önálló hatáskörben végző dolgozók, amennyiben ez számukra is vonzó, otthon is ugyanúgy elvégezhetnék a rájuk kiosztott feladatokat. A területen végzett felmérések azt a meglepő eredményt mutatták, hogy az otthon dolgozó munkatársak hatékonysága 20-30 %-kal meghaladja a cég székhelyén dolgozókét. A vállalat a távmunkára való átállással mindemellett jelentős összegeket tud megtakarítani: hiszen kevesebb bérleti díjat, rezsit, személyi költséget és dolgozói hozzájárulást kell kifizetnie. Egy új távmunkahely kialakítása pedig a hagyományos megoldás töredékébe kerül.
 
 
 
 
 
==Tesztkérdések modul ==
 
*Mi az oka hogy Az Egyesült Államokban, ennyire elterjedt ez a foglalkoztatás?
 
*Mi az oka hogy itt Magyarországon még nem fogadták el teljesen ez a munka stílust?
 
*Milyen távmunkában végezhető tevékenységek vannak?
 
 
 
==Ajánlott irodalmak modulja==
 
*A Wesselényi Andrea távmunkáról készült általános website-ja
 
 
 
 
 
:::::A játékelmélet fogalma
 
''Italic text'' '''Félkövér szöveg''''''Játékelmélet'''<br>
 
''Játékelmélet''
 
ghjgh  fgbfgb  hngfhn
 
 
 
'''Félkövér szöveg'''--[[User:Maksa Gergo|Maksa Gergely]] 2005. október 12., 14:28 (CEST)sarkany
 

A lap jelenlegi, 2006. január 12., 22:50-kori változata

Figyelem!

A szócikk végleges (a 12. héten aktuális) lezárása előtt mindeki győződjön meg arról, hogy megfelelt-e a Friss események lapon feltüntetett adminisztratív jellegű feltételeknek, illetve nem követett-e el valamilyen (szintén ott megtalálható) típushibát!

Ezek ellenőrzése a végleges változat javításakor kitüntetett figyelmet fog élvezni!

Angol megnevezés: expert systems

2002: "A szakértõi rendszerek szûk szakmai tudásterületre korlátozva precízen megfogalmazott algoritmusok segítségével kijelentéseket kombinálnak, és ebbõl következtetéseket vonnak le. Egy szakértõi rendszer az alábbi részekbõl épül fel (3. ábra)." [1] (http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20661) 1986: "Olyan összetett számítógépes rendszer, amely egy adott szakterületen információkat és felhasználható eljárásokat nyújt a felhasználó részére." [2] (http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20096)

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • 1986: A definíció alapján egy elektronikus könyvtár, ill. egy innovációs hír- és dokumentumportál szintén szakértői rendszernek minősülhet?
  • 2000: Ha indukcióval hozunk létre szabályrendszert, akkor az akár többet is tudhat (más kombinatorikai tér, más hasonlósági függvény), mint egy emberi szakértő által felvázolt szabályrendszer...
  • ...

Definíciós modul

  • A szakértői rendszer a mesterséges intelligencia kutatás része, az emberi szakértelem forráskódba zárását, a szakértői tudás személytől, tértől, időtől független felhasználását célozza. Olyan eljárás, amely lehetővé teszi tetszőleges tényezők kapcsolataihoz (állapot-kombinációkhoz) tartozó következmények intuitív/kombinatorikai, ill. hasonlóságelemzésre alapozó módon induktív/automatikus úton előállított összefüggés-rendszerének számítógépes formában történő kezelését. A klasszikus szakértői rendszer tehát szabályelvű, azaz alapvetően logikai műveletekre támaszkodik és alapvetően nem metrikus skálák adatait (tényezők opcióit, pl. színek, rangsorok) kezeli. Alapvető alkalmazási területei: diagnózisok felállítása, rendszertani besorolás, csoportképzés.
  • ...

Tesztkérdések modul

  • Igaz-e, hogy egy szakértői rendszer programja csak speciális szakértői programnyelveken készíthető el? (Hamis, hiszen HA/AKKOR-összefüggés-komplexumokat bármilyen programnyelven lehet kezelni, sőt a kombinatorika szabályai szerint felépített, autoszűrhető táblázat is interaktív szakértői rendszernek tekinthető.)
  • ...

Ajánlott irodalmak modulja

2002: "A szakértõi rendszerek szûk szakmai tudásterületre korlátozva precízen megfogalmazott algoritmusok segítségével kijelentéseket kombinálnak, és ebbõl következtetéseket vonnak le. Egy szakértõi rendszer az alábbi részekbõl épül fel (3. ábra)." [1] (http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20661) 1986: "Olyan összetett számítógépes rendszer, amely egy adott szakterületen információkat és felhasználható eljárásokat nyújt a felhasználó részére." [2] (http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20096) [1],

  • Kese-Nemes Áron: Szakértői rendszerrel feltöltött MonteCarlo-val támogatott takarmányadag optimalizálás alkalmazásának lehetőségei a mezőgazdasági szaktanácsadásban [2],
  • ...