„Logisztika 2” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Ontológiai modul)
 
(42 közbenső módosítás, amit 3 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
'''Angol megnevezés:''' ...
+
'''Angol megnevezés:''' logistics
 
__TOC__
 
__TOC__
 
== Történeti modul ==
 
== Történeti modul ==
A logisztika elsődlegesen, mint a hadseregek történelmét végigkísérő tudomány vált ismertté.
 
  
* '''Kr.e. I. század''': Római Birodalom: Marcus Terentius Varro: Logisticon c. művében, mint a gyerekek teljes körű gondozását és ellátását jelentő tevékenységek összessége. A "logisták" pedig a légók élelemmmel való ellátásáról gondoskodtak, készleteket képeztek és intézték a légiók elszállásolását.
+
*'''1996''':A logisztika átfogó jellegéből következően a logisztikus szervező, irányító és értékelő tevékenységet folytat. Ennek kapcsán közvetlen szerepe van a vállalat versenyképességének alakulásában.[[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=22030]]
  
* '''886''': VI. Leó bizáci császár a "Háború művészetének összefoglaló magyarázata" c. művében írja: "A logisztika dolga, hogy a hadsereget zsolddal ellássa, a feladatnak megfelelően felfegyverezze és elossza, védelmi és harci eszközökkel felszerelje a hadművelet minden igénye szerint, időben és jól."
+
*'''1999''': "A '''logisztika''' az a vállalati tevékenység, amely biztosítja, hogy a vállalati folyamytok zavartalan lebonyolításához szükséges termékeket a megfelelő helyen és időpontban, a szükségletek megfeleő mennyiségben, minőségben, választékban rendelkezésre álljanak." "A '''logisztikai rendszer''' az anyagi áramlások, készletek, a rájuk vonatkozó információk és struktúrák rendszere. A logisztika speciális szemléletében integrálja a vállalkozáson belüli tevékenységeket, továbbá a vállalkozót összekapcsolja a fogyasztókkal, szállítókkal." "A '''logisztikai stratégia''' feladata, hogy úgy építse fel és működtesse a rendszert, hogy a hatékonysági kritériumok minél jobban tejesüljenek. A logisztikai rendszer működése a fogyasztói keresletről érkező információk beszerzésével kezdődik. Ebből levezetve áramlanak tovább az információk a vállalaton belül, a beszerzendő anyagoktól kezdve a szállítóknak feladott rendelésekig. Az információs stratégia fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni, mivel, mivel ez fogja át az egész logisztikai rendszert, és alapvető mozgatórugója annak." A logisztika főbb részterületei a vállalati anyagáramlás főbb szakaszainak megfelelően:
 +
**ellátási (beszerzési) logisztika:  külső forrásból beszerzendő alap, segéd és üzemanyagok, alkatrészek. Főbb feladatai: az alkalmas anyagellátási stratégiák megválasztása, egyeztetve a beszerzéssel és a termeléssel, a beszállítóktól a termelés előtti kapcsolódási helyekig terjedő anyagáramlás és az ehhez kapcsolódó információáramlás tervezése, szervezése, irányítása és ellenőrzése.
 +
**a termelési logisztika: Az alapanyag-raktártól a késztermék raktárig terjedő anyagáramlást irányítja és ellenőrzi a termelésszervezéssel és irányítással együttműködve. Főbb feladatai: a technológiai folyamatok műveletei közötti mozgatási, tárolási feladatok megoldása, a technológiai helyek kiszolgálása, a technológiai folyamatok közötti mozgatás, tárolás, a termelésközi készletekkel való gazdálkodás.
 +
**az elosztási logisztika: Az előállított késztermék a 6 M-nek megfelelően a vevők rendelkezésre álljanak. Feladata: A késztermék raktártól az értékesítési csatornákon át a felhasználókig terjedő áruáramlás + információáramlás tervezése, szervezése stb.
 +
**a hulladékkezelési logisztika: Fordított irányban :az értékesítési piactól a beszerzési piac irányában vizsgálja az üres egységrakomány-képző és csomagolóeszközök, az elhasznált termékek, hulladékok áramlását. Növelni kell az újrahasznosítható hulladékot.[[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=22017]]
  
* '''XVIII. században''' a hadseregek létszámának jelentős megnövekedésével az ellátás problémája még nagyobb hangsúlyt kapott. Kialakult az az alapelv, hogy nem szabad öt napi menettávolságnál messzebbre vezényelni a saját központi utánpótlás bázistól.
+
*'''2000''': "A '''logisztikai menedzsment''' a nyersanyagok, félkész termékek, végtermékek és a velük kapcsolatos információk költséghatékony áramlását , áramoltatását jelenti az eredetponntól a felhasználás helyéig a fogyasztó igényeinek kielégítése végett. E meghatározás három pontja hangsúlyos. Egyrészt a logisztika azokkal a döntésekkel foglalkozik, amelyek az alapanyagok vagy végtermékek áramlását, szállítását eredményezik az igényelt helyszínre. Másodszor e döntéseknek a költségek minimalizálása mellett kell megszületnie. Ennek ellentmondó módon mindezt úgy kell megalkotnia, hogy megfeleljen a fogyasztók elvárásainak, igényeinek." [[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=22019]]
  
* '''1800-as évek elején''', a napóleoni háborúk idejére ez az ún. "raktár-élelmezési" nem volt tovább tartható, mivel gátolta a hadsereg mozgékonyságát. A jelenlegi hadtápellátás alapjait Henri Jomini, Napóleon tábornoka fektette le. A legtöbb logisztikáról szóló tanulmányban őt nevezik meg, mint az első logisztikai mű szerzőjét. '''1838'''-ban "A háború művészetének kézikönyve, avagy az új analitikus tábla" c. művében a logisztikát a stratégia és a taktika mellett a hadtudomány harmadik ágának nevezte.  
+
*'''2001''': A '''logisztikai rendszerek''' tervezése a telephelykutatás bonyolultabb eseteire számítógépes optimalizációs módszereket kínál. Közös vonásuk, hogy két lépésben oldják meg a döntési problémát. Első lépésben keresletkutatás: feltárja és modellezi a vizsgált területen a potenciáliskereslet eloszlását. Statikus formájában ez a kereslet térbeli eloszlását, dinamikus változata a kereslet időbeli valószínűség-eloszlását jelenti. A második lépés az operációkutatás: kiszámítja a keresletsűrűséghez legjobban illeszkedő telephely elosztást, azaz a szükséges telephelyek számát, helyét és kapacitását. [[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=22020]]
  
* '''1917''' Cyrus Thorpe katonai szakíró Pure Logistics c. művében a logisztikát a stratégia és a taktika mellett a hadviselés 3. pilléreként mutatta be.
+
*'''2001''':
  
* '''1918'''-tóI az amerikai katonai szótárban elterjedt a logisztika szó; az utánpótlásért , a szállításért, az építkezésért, az orvosi ellátásért felelős Ordanance Department and Quatermaster Corps tevékenysége kapcsán meghatározóvá lett.  
+
# '''Kr.e. I. század''': Római Birodalom: Marcus Terentius Varro: Logisticon c. művében, mint a gyerekek teljes körű gondozását és ellátását jelentő tevékenységek összessége. A "logisták" pedig a légók élelemmmel való ellátásáról gondoskodtak, készleteket képeztek és intézték a légiók elszállásolását.
 +
# '''886''': VI. Leó bizáci császár a "Háború művészetének összefoglaló magyarázata" c. művében írja: "A logisztika dolga, hogy a hadsereget zsolddal ellássa, a feladatnak megfelelően felfegyverezze és elossza, védelmi és harci eszközökkel felszerelje a hadművelet minden igénye szerint, időben és jól.
 +
# '''1838'''-ban "A háború művészetének kézikönyve, avagy az új analitikus tábla" c. művében a logisztikát a stratégia és a taktika mellett a hadtudomány harmadik ágának nevezte.
 +
# '''1917''' Cyrus Thorpe katonai szakíró Pure Logistics c. művében a logisztikát a stratégia és a taktika mellett a hadviselés 3. pilléreként mutatta be.
 +
# '''1918'''-tóI az amerikai katonai szótárban elterjedt a logisztika szó; az utánpótlásért , a szállításért, az építkezésért, az orvosi ellátásért felelős Ordanance Department and Quatermaster Corps tevékenysége kapcsán meghatározóvá lett.  
 +
# '''1955:''' az első tanulmány, amely a logisztikát a gazdaságban való alkalmazásra ajánlja, az amerikai Oscar Morgenstein írta egy folyóiratban: a logisztikának az a feladata, hogy "megvalósítsa az anyagáramlás, a nyersanyagtárolás, a félkésztermék-helyváltoztatás, a csomagolás, a késztermék raktározás, valamint a késztermékek fogyasztóhoz való eljuttatásának optimális koordinációját" [[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20269]]
  
* a '''II. világháborúban''' minden 10 amerikai katonából 3 vett részt a harcban, s a többség logisztikai feladatot látott el.
+
*'''2001''': Az ERP egy olyan szoftver amely egyetlen információs rendszerbe integrálja az összes vállalati funkciót és szervezeti egységet. A termelésirányítási rendszerek olyan szoftverek melyek a vállalat termelésének folyamatát irányítják. A termelésirányítási rendszer funkciói mára már teljesen a vállalatirányítási rendszer funkciói alá tartoznak. [[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=22024]]
  
* '''1955:''' az első tanulmány, amely a logisztikát a gazdaságban való alkalmazásra ajánlja, az amerikai Oscar Morgenstein írta egy folyóiratban.
 
  
* '''1960-as években''' jelent meg Európában, az üzemgazdaságtan területén
+
* '''2003''' a(Council of Logistics Management, ) szerint „… a logisztika alapanyagok, félkész- és késztermékek, valamint a kapcsolódó információk származási helyről felhasználási helyre történő hatásos és költséghatékony áramlásának tervezési, megvalósítási és irányítási folyamata, a vevői elvárásoknak történő megfelelés szándékával.”[[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20272]]
  
* '''1970''' a logisztika gazdasági alkalmazásának nagy lendületet adott, a japán tömegtermékek megjelenése az amerikai és európai piacokon.
+
*'''2004''': Az értékesítésen belül kiemelt területté vált a CRM. Ennek oka a szinte lefedett piaci tér, aminek következményeként fontos feladattá vált a jelenlegi ügyfelek megtartása, iletve elmozdítása nagyobb hasznot hozó szegmensek felé. A már meglévő ügyfelekről igen sok adat gyűlik össze, és ez lehetővé teszi a satisztikai vizsgálatok, adatbányászati eljárások alkalmazását, melynek segítségével a logisztikai részleg is könnyebben tud előre tervezni[[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=22027]]
  
*''' 1980-as években''' a logisztika már Európa fejlett gazdaságaiban is bevonult a mindennapok gyakorlatába.[http://puska.index.hu/upload/Logisztika_2001-Dec-%204-12:51:04.doc]
+
*'''2005''': SCM az ellátási lánc kezelését támogatja, amely a vevőmegrendeléssel kezdődik, kiterjed a gyártásra, a beszerzésre, a készletből történő eladásra, és akkor ér véget, amikor az elégedett ügyfél kifizeti a vásárolt áru ellenértékét. A következő elemekből áll: anyagkezelés,  raktárfelügyelet, ellátási lánchoz kapcsolódó eszközök, gyártás, ellátási lánc-integráció, vonalkód-integráció. [[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=22028]]
 
 
* '''1993''' a(Council of Logistics Management, ) szerint „… a logisztika alapanyagok, félkész- és késztermékek, valamint a kapcsolódó információk származási helyről felhasználási helyre történő hatásos és költséghatékony áramlásának tervezési, megvalósítási és irányítási folyamata, a vevői elvárásoknak történő megfelelés szándékával.[http://miau.gau.hu/miau/60/fanclub/szegedi.doc]
 
  
 
== Ontológiai modul ==
 
== Ontológiai modul ==
 
* "ez egy" kapcsolattípus:
 
* "ez egy" kapcsolattípus:
 +
**[[információ logisztika]] (fajta)
 +
**ellátási (beszerzési) logisztika  (jelző)
 +
**termelési logisztika  (jelző)
 +
**elosztási logisztika  (jelző)
 +
**hulladékkezelési logisztika (jelző)
 
* "van neki, része a szócikknek" kapcsolattípus:
 
* "van neki, része a szócikknek" kapcsolattípus:
 +
**anyag
 +
**anyagmozgatás
 +
**áru
 +
**elosztás
 +
**energia
 +
**információ
 +
**[[készletgazdálkodás]]
 +
**szállítás
 +
**termelésirányítás
 +
 
* "a szócikk része valaminek" kapcsolattípus:
 
* "a szócikk része valaminek" kapcsolattípus:
 +
**vállalat irányítási rendszerek (logisztika, beszerzés, értékesítés,...)
 +
**disztribúció (értékesítési csatorna, piaci közvetítők, logisztika,...)
  
 
==  Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ==
 
==  Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ==
* ...
+
Szerkesztői javaslat: Mi az összefüggés az ERP, a CRM, SCM és a logisztika között?
== Definíciós modul ==
+
*Az ERP az Enterprise Resource Planning angol nyelvű rövidítése, amely magyarul vállalati erőforrás-tervezést jelent. Az ERP rendszerek a vállalaton belül felmerülő egyes funkciókat: humánerőforrás, marketing, pénzügy, logisztika stb. fogják össze egy egységes rendszerbe és az egyes tranzakciókat egységesen és integráltan kezelhetővé teszik. Az ERP rendszerek gyakorlatilag egybe fogják a vállalat összes folyamatát, mellyel sok dolgot lehet automatizálni. Például logisztikai téren, leszállításra kerülnek a megrendelt eszközök, a számla automatikusan átkerül a pénzügy modulba, ahol a pénzügyes dolgozók láthaják.
  
* A '''logisztika feladata''', hogy a megfelelő árut a megfelelő mennyiségben, a megfelelő állapotban, a megfelelő helyre, a megfelelő időben juttassa el.
+
*A CRM ügyfélkapcsolat-kezelési megoldással a vállalat sikeresebbé teheti értékesítési tevékenységét, kiemelkedő színvonalú vevőszolgálatot biztosíthat, és megalapozott, gyors döntéseket hozhat.A CRM rendszer segítségével a vállalat többé, kevésbé előre tudja jelezni a várható ügyféligényeket, és az igények felmerülésének helyét, így a logisztikai részleg is könnyebben tud előre tervezni.
 +
# A CRM egy értékesítési filozófia, középpontjában a legfőbb kereskedelmi céllal, a folyamatos, ismételt értékesítéssel. E cél csak akkor érhető el, ha a kereskedő maximálisan megfelel az ügyfél kívánalmainak.
 +
# A CRM olyan üzleti filozófia ill. gondolkodás, amely -ügyfél és ügyfélkapcsolat központú, és elsősorban nem a termék műszaki paramétereinek javításával kíván árbevétel növekedést elérni -az értékesítésre és az árbevétel növelésre helyezi a hangsúlyt, és nem a költségek csökkentésére -szelektív ügyfélkezelés és marketing stratégiákat alkalmaz, és nem tömegmarketinget, azaz nem tekinti homogénnak az ügyfeleket  -a termékeket és szolgáltatásokat testre szabja az ügyfél kívánsága szerint -a meglévő ügyfelek megtartására, a nekik nyújtott szolgáltatások arányának növelésére, és nem csak az új ügyfelek megszerzésére helyezi a hangsúlyt -az ügyfelekről összegyűjtött tudást felhasználja a marketink, az értékesítés és az ügyfélszolgálat fejlesztésére, és ezt a három területet egységesen integráltan kezeli.
 +
# A CRM -az üzleti filozófia, -a vállalati működési modell, -a vállalt egészében megnyilvánuló ügyfélközpontú szemléletmód, -az ügyfélközpontú szemléletmód követelményei szerint optimalizált üzleti folyamatok és -az üzleti folyamatokat támogató informatikai alkalmazások szerves, egységes egésze.  
  
* A '''logisztika''' a nyersanyagok, félkésztermékek, késztermékek hatékony áramlásának tervezését, megvalósítását, ellenőrzését szolgáló tevékenységek összessége, integrációja. Ezen tevékenységek magukban foglalják a vevőszolgálatot, a kereslet előrejelzését, az elosztás, a készletgazdálkodás, az anyagmozgatást, a szállítást, a termelésprogramozást és az ezekhez kapcsolódó egyéb tevékenységeket is.
+
* Az ellátási lánc menedzsment (Supply Chain Management - SCM) a logisztika alapjain felépült új irányzat a modern logisztikában. Alapvető különbség azonban a logisztika és az SCM között, hogy míg a logisztika gyakorlatilag csak a vállalaton belüli folyamatokra koncentrál, addig az SCM kitágítja a logisztika határait, és már a vállalaton kívüli kapcsolatokra, folyamatokra és azok működtetésére is ugyanakkora figyelmet fordít. Az SCM-en belüli egyes folyamatokkal kapcsolatos döntéseknél az egész SCM-re gyakorolt hatást vizsgáljuk és az alapján optimalizálunk a kis részterületen is (pl. egy részterület működtetése esetleg más megoldással magasabb költséggel jár, de a gyártástól vevőig húzódó lánc egészében ez a megoldás hatékonyabb, a részterületen jelentkező többletköltségnél nagyobb megtakarítást jelent, ezért ezt választjuk).
  
*A '''logisztika legtágabb értelmezését''' Kirsch definíciója adja. A logisztikát a gazdaságban és a gazdaságon kívül, a termelő és nem termelő területekre is lehet értelmezni. Rendszeren belüli és rendszerek közötti folyamatokra nézve is vizsgálja a logisztikát, nem csupán az anyagok és termékek, valamint az információ áramlását jelöli meg, mint a logisztika által lefedhető folyamatokat, hanem logisztikai folyamatként fogja fel a személyek és az energia áramlását is: " A logisztika az energiának, az információnak, a személyeknek és különösen az anyagoknak (alapanyagok és késztermékek) az egyes rendszeren belüli és rendszerek közötti áramlásának alakítása, irányítása, szabályozása és megvalósítása." /Kirsch/
+
== Definíciós modul ==
 
 
*A '''logisztika menedzsmentszemlélet''', amely áramlási folyamatok - alapvetően anyagok, energia, információk és személyek egyes rendszereken belüli és/vagy rendszerek közötti áramlásának tervezésére, szabályozására, megvalósítására irányul, és amelynek célja a teljes áramlási folyamathoz járuló optimális összköltség és vevő-kiszolgálási színvonal elérése.
 
 
 
*A '''logisztikai szervezet''' a logisztikai célkitűzésekkel összhangban és más vállalati szervezetekkel együttműködve – az anyag-és információáramlást tervezi, szervezi, irányítja és ellenőrzi, valamint a gazdasági rendszer működtetéséhez szükséges további feltételek megteremtésében működik közre. A vállalat anyagáramlási szempontból olyan nyílt rendszernek tekinthető, amely a beszerzési és az értékesítési piacokon keresztül kapcsolódik a környezetéhez. Ehhez kapcsolódik a 6M elv: megfelelő
 
** -anyag,
 
** -időpontban,
 
** -helyre,
 
** -mennyiségben,
 
** -minőségben
 
** és -költséggel eljuttatható legyen
 
  
* A '''vállalati logisztika''' főbb részterületei:
+
* A logisztika feladata, hogy a megfelelő árut, szolgáltatást, információt a megfelelő mennyiségben, a megfelelő minőségben, a megfelelő helyre, a megfelelő időben és megfelelő költséggel juttassa el. Célkitűzéseinek megfelelően más vállalati szervezetekkel együttműködik a logisztikai szervezet. Azokkal a döntésekkel is foglalkozik, amelyek az alapanyagok vagy végtermékek áramlását, szállítását eredményezik az igényelt helyszínre. E döntéseknek a költségek minimalizálása mellett kell megszületnie. A költségek minimalizálására a keresletkutatást és az operációkutatást hívja segítségül.
** ellátási (beszerzési) logisztika (külső forrásból beszerzendő alap)
 
** termelési logisztika (az alapanyag-raktártól a késztermék raktárig terjedő anyagáramlást irányítja)
 
** elosztási logisztika (késztermék raktártól az értékesítési csatornákon át a felhasználókig terjedő áruáramlás + információáramlás tervezése)
 
** hulladékkezelési logisztika (az elhasznált termékek, hulladékok áramlását vizsgálja)[http://puska.index.hu/upload/Logisztika_2001-Dec-%204-12:51:04.doc]
 
  
*'''Más nézetek szerint''' a logisztika nem csak az anyagáramlások optimalizálása, illetve az ehhez szükséges erőforrások biztosítása, koordinálása, hanem tudomány is. Eszerint a nézet szerint a logisztika olyan interdiszciplináris tudomány, amely a logisztika területét érintő valamennyi társtudomány, szakma eddigi és legaktuálisabb ismereteit szintetizálja, azokat saját céljai érdekében egy sajátságos rendszerbe rendezi és ezen tudományok és szakmák már meglévő eljárásait, módszereit alkalmazza folyamatai optimalizálására.[http://hu.wikipedia.org/wiki/Logisztika]
+
* A logisztika a nyersanyagok, félkésztermékek, késztermékek hatékony áramlásának tervezését, megvalósítását, ellenőrzését szolgáló tevékenységek összessége. Ezen tevékenységek magukban foglalják a vevőszolgálatot, a kereslet előrejelzését, az elosztás, a készletgazdálkodás, az anyagmozgatást, a szállítást,az információ áramlást, a termelésprogramozást és az ezekhez kapcsolódó egyéb tevékenységeket is.
  
 
== Tesztkérdések modul ==
 
== Tesztkérdések modul ==
 
* Mivel foglalkoztak a logisták? (a légiók élelemmel való ellátásáról gondoskodtak, készleteket képeztek, és intézték a légiók elszállásolását)
 
 
* Mit tartalmaz a "raktár-élelmezési elv"? (nagyobb létszámú hadsereget nem volt szabad öt napi menettávolságnál messzebbre vezényelni a saját központi utánpótlás-bázistól)
 
  
 
* Igaz-e, hogy a logisztika csak áruk fuvarozásával foglalkozik? (Hamis, hiszen a logisztika nyersanyagok, félkészgyártmányok és késztermékek és az ezzel összefüggő információk szállításával is foglalkozik)
 
* Igaz-e, hogy a logisztika csak áruk fuvarozásával foglalkozik? (Hamis, hiszen a logisztika nyersanyagok, félkészgyártmányok és késztermékek és az ezzel összefüggő információk szállításával is foglalkozik)
  
* Mit jelent a 6M elv? (megfelelő -anyag, -időpontban, -helyre, -mennyiségben, -minőségben és -költséggel eljuttatható legyen)
+
*Mikor íródott A háború művészetének kézikönyve, avagy az új analitikus tábla című könyv? (1838)
  
 
== Ajánlott irodalmak modulja ==
 
== Ajánlott irodalmak modulja ==
* Kovács Zoltán (1998): Logisztika. Veszprémi Egyetemi Kiadó.
+
* Kovács Zoltán (1998): Logisztika. Veszprémi Egyetemi Kiadó. [http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20273 7]
* Prezenszki József (szerk., 1999, 2000): Logisztika I–II. Budapesti Mûszaki Egyetem, Mérnöktovábbképzô Intézet.
+
* Prezenszki József (szerk., 1999, 2000): Logisztika I–II. Budapesti Mûszaki Egyetem, Mérnöktovábbképzô Intézet. [http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20274 6]
* Szegedi Zoltán – Prezenszki József (2003): Logisztika-menedzsment. Kossuth Könyvkiadó.
+
* Szegedi Zoltán – Prezenszki József (2003): Logisztika-menedzsment. Kossuth Könyvkiadó. [http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20279 3]
* Sebestyén László: Kiemelt szerep (Supply Chain Monitor 2005. május)  
+
* Sebestyén László: Kiemelt szerep (Supply Chain Monitor 2005. május) [http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20276  5]
* Gyenge Balázs (szerk.): Logisztikai alapismeretek, Egyetemi jegyzet, SZIE GTK, Gödöllő 2002  
+
* Gyenge Balázs (szerk.): Logisztikai alapismeretek, Egyetemi jegyzet, SZIE GTK, Gödöllő 2002 [http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20277 4]
* Szegedi Zoltán - Prezenszki József: Logisztikamenedzsment, Kossuth Kiadó 2003
+
* Bolya Á.-Szabó Cs.: Logisztikus leszek, Management Kiadó 2004 [http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=21188 8]
* Bolya Á.-Szabó Cs.: Logisztikus leszek, Management Kiadó 2004
+
[[Kategória:Lexikon_(special)]]

A lap jelenlegi, 2008. február 1., 13:17-kori változata

Angol megnevezés: logistics

Történeti modul

  • 1996:A logisztika átfogó jellegéből következően a logisztikus szervező, irányító és értékelő tevékenységet folytat. Ennek kapcsán közvetlen szerepe van a vállalat versenyképességének alakulásában.[[1]]
  • 1999: "A logisztika az a vállalati tevékenység, amely biztosítja, hogy a vállalati folyamytok zavartalan lebonyolításához szükséges termékeket a megfelelő helyen és időpontban, a szükségletek megfeleő mennyiségben, minőségben, választékban rendelkezésre álljanak." "A logisztikai rendszer az anyagi áramlások, készletek, a rájuk vonatkozó információk és struktúrák rendszere. A logisztika speciális szemléletében integrálja a vállalkozáson belüli tevékenységeket, továbbá a vállalkozót összekapcsolja a fogyasztókkal, szállítókkal." "A logisztikai stratégia feladata, hogy úgy építse fel és működtesse a rendszert, hogy a hatékonysági kritériumok minél jobban tejesüljenek. A logisztikai rendszer működése a fogyasztói keresletről érkező információk beszerzésével kezdődik. Ebből levezetve áramlanak tovább az információk a vállalaton belül, a beszerzendő anyagoktól kezdve a szállítóknak feladott rendelésekig. Az információs stratégia fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni, mivel, mivel ez fogja át az egész logisztikai rendszert, és alapvető mozgatórugója annak." A logisztika főbb részterületei a vállalati anyagáramlás főbb szakaszainak megfelelően:
    • ellátási (beszerzési) logisztika: külső forrásból beszerzendő alap, segéd és üzemanyagok, alkatrészek. Főbb feladatai: az alkalmas anyagellátási stratégiák megválasztása, egyeztetve a beszerzéssel és a termeléssel, a beszállítóktól a termelés előtti kapcsolódási helyekig terjedő anyagáramlás és az ehhez kapcsolódó információáramlás tervezése, szervezése, irányítása és ellenőrzése.
    • a termelési logisztika: Az alapanyag-raktártól a késztermék raktárig terjedő anyagáramlást irányítja és ellenőrzi a termelésszervezéssel és irányítással együttműködve. Főbb feladatai: a technológiai folyamatok műveletei közötti mozgatási, tárolási feladatok megoldása, a technológiai helyek kiszolgálása, a technológiai folyamatok közötti mozgatás, tárolás, a termelésközi készletekkel való gazdálkodás.
    • az elosztási logisztika: Az előállított késztermék a 6 M-nek megfelelően a vevők rendelkezésre álljanak. Feladata: A késztermék raktártól az értékesítési csatornákon át a felhasználókig terjedő áruáramlás + információáramlás tervezése, szervezése stb.
    • a hulladékkezelési logisztika: Fordított irányban :az értékesítési piactól a beszerzési piac irányában vizsgálja az üres egységrakomány-képző és csomagolóeszközök, az elhasznált termékek, hulladékok áramlását. Növelni kell az újrahasznosítható hulladékot.[[2]]
  • 2000: "A logisztikai menedzsment a nyersanyagok, félkész termékek, végtermékek és a velük kapcsolatos információk költséghatékony áramlását , áramoltatását jelenti az eredetponntól a felhasználás helyéig a fogyasztó igényeinek kielégítése végett. E meghatározás három pontja hangsúlyos. Egyrészt a logisztika azokkal a döntésekkel foglalkozik, amelyek az alapanyagok vagy végtermékek áramlását, szállítását eredményezik az igényelt helyszínre. Másodszor e döntéseknek a költségek minimalizálása mellett kell megszületnie. Ennek ellentmondó módon mindezt úgy kell megalkotnia, hogy megfeleljen a fogyasztók elvárásainak, igényeinek." [[3]]
  • 2001: A logisztikai rendszerek tervezése a telephelykutatás bonyolultabb eseteire számítógépes optimalizációs módszereket kínál. Közös vonásuk, hogy két lépésben oldják meg a döntési problémát. Első lépésben keresletkutatás: feltárja és modellezi a vizsgált területen a potenciáliskereslet eloszlását. Statikus formájában ez a kereslet térbeli eloszlását, dinamikus változata a kereslet időbeli valószínűség-eloszlását jelenti. A második lépés az operációkutatás: kiszámítja a keresletsűrűséghez legjobban illeszkedő telephely elosztást, azaz a szükséges telephelyek számát, helyét és kapacitását. [[4]]
  • 2001:
  1. Kr.e. I. század: Római Birodalom: Marcus Terentius Varro: Logisticon c. művében, mint a gyerekek teljes körű gondozását és ellátását jelentő tevékenységek összessége. A "logisták" pedig a légók élelemmmel való ellátásáról gondoskodtak, készleteket képeztek és intézték a légiók elszállásolását.
  2. 886: VI. Leó bizáci császár a "Háború művészetének összefoglaló magyarázata" c. művében írja: "A logisztika dolga, hogy a hadsereget zsolddal ellássa, a feladatnak megfelelően felfegyverezze és elossza, védelmi és harci eszközökkel felszerelje a hadművelet minden igénye szerint, időben és jól.
  3. 1838-ban "A háború művészetének kézikönyve, avagy az új analitikus tábla" c. művében a logisztikát a stratégia és a taktika mellett a hadtudomány harmadik ágának nevezte.
  4. 1917 Cyrus Thorpe katonai szakíró Pure Logistics c. művében a logisztikát a stratégia és a taktika mellett a hadviselés 3. pilléreként mutatta be.
  5. 1918-tóI az amerikai katonai szótárban elterjedt a logisztika szó; az utánpótlásért , a szállításért, az építkezésért, az orvosi ellátásért felelős Ordanance Department and Quatermaster Corps tevékenysége kapcsán meghatározóvá lett.
  6. 1955: az első tanulmány, amely a logisztikát a gazdaságban való alkalmazásra ajánlja, az amerikai Oscar Morgenstein írta egy folyóiratban: a logisztikának az a feladata, hogy "megvalósítsa az anyagáramlás, a nyersanyagtárolás, a félkésztermék-helyváltoztatás, a csomagolás, a késztermék raktározás, valamint a késztermékek fogyasztóhoz való eljuttatásának optimális koordinációját" [[5]]
  • 2001: Az ERP egy olyan szoftver amely egyetlen információs rendszerbe integrálja az összes vállalati funkciót és szervezeti egységet. A termelésirányítási rendszerek olyan szoftverek melyek a vállalat termelésének folyamatát irányítják. A termelésirányítási rendszer funkciói mára már teljesen a vállalatirányítási rendszer funkciói alá tartoznak. [[6]]


  • 2003 a(Council of Logistics Management, ) szerint „… a logisztika alapanyagok, félkész- és késztermékek, valamint a kapcsolódó információk származási helyről felhasználási helyre történő hatásos és költséghatékony áramlásának tervezési, megvalósítási és irányítási folyamata, a vevői elvárásoknak történő megfelelés szándékával.”[[7]]
  • 2004: Az értékesítésen belül kiemelt területté vált a CRM. Ennek oka a szinte lefedett piaci tér, aminek következményeként fontos feladattá vált a jelenlegi ügyfelek megtartása, iletve elmozdítása nagyobb hasznot hozó szegmensek felé. A már meglévő ügyfelekről igen sok adat gyűlik össze, és ez lehetővé teszi a satisztikai vizsgálatok, adatbányászati eljárások alkalmazását, melynek segítségével a logisztikai részleg is könnyebben tud előre tervezni[[8]]
  • 2005: SCM az ellátási lánc kezelését támogatja, amely a vevőmegrendeléssel kezdődik, kiterjed a gyártásra, a beszerzésre, a készletből történő eladásra, és akkor ér véget, amikor az elégedett ügyfél kifizeti a vásárolt áru ellenértékét. A következő elemekből áll: anyagkezelés, raktárfelügyelet, ellátási lánchoz kapcsolódó eszközök, gyártás, ellátási lánc-integráció, vonalkód-integráció. [[9]]

Ontológiai modul

  • "ez egy" kapcsolattípus:
    • információ logisztika (fajta)
    • ellátási (beszerzési) logisztika (jelző)
    • termelési logisztika (jelző)
    • elosztási logisztika (jelző)
    • hulladékkezelési logisztika (jelző)
  • "van neki, része a szócikknek" kapcsolattípus:
    • anyag
    • anyagmozgatás
    • áru
    • elosztás
    • energia
    • információ
    • készletgazdálkodás
    • szállítás
    • termelésirányítás
  • "a szócikk része valaminek" kapcsolattípus:
    • vállalat irányítási rendszerek (logisztika, beszerzés, értékesítés,...)
    • disztribúció (értékesítési csatorna, piaci közvetítők, logisztika,...)

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

Szerkesztői javaslat: Mi az összefüggés az ERP, a CRM, SCM és a logisztika között?

  • Az ERP az Enterprise Resource Planning angol nyelvű rövidítése, amely magyarul vállalati erőforrás-tervezést jelent. Az ERP rendszerek a vállalaton belül felmerülő egyes funkciókat: humánerőforrás, marketing, pénzügy, logisztika stb. fogják össze egy egységes rendszerbe és az egyes tranzakciókat egységesen és integráltan kezelhetővé teszik. Az ERP rendszerek gyakorlatilag egybe fogják a vállalat összes folyamatát, mellyel sok dolgot lehet automatizálni. Például logisztikai téren, leszállításra kerülnek a megrendelt eszközök, a számla automatikusan átkerül a pénzügy modulba, ahol a pénzügyes dolgozók láthaják.
  • A CRM ügyfélkapcsolat-kezelési megoldással a vállalat sikeresebbé teheti értékesítési tevékenységét, kiemelkedő színvonalú vevőszolgálatot biztosíthat, és megalapozott, gyors döntéseket hozhat.A CRM rendszer segítségével a vállalat többé, kevésbé előre tudja jelezni a várható ügyféligényeket, és az igények felmerülésének helyét, így a logisztikai részleg is könnyebben tud előre tervezni.
  1. A CRM egy értékesítési filozófia, középpontjában a legfőbb kereskedelmi céllal, a folyamatos, ismételt értékesítéssel. E cél csak akkor érhető el, ha a kereskedő maximálisan megfelel az ügyfél kívánalmainak.
  2. A CRM olyan üzleti filozófia ill. gondolkodás, amely -ügyfél és ügyfélkapcsolat központú, és elsősorban nem a termék műszaki paramétereinek javításával kíván árbevétel növekedést elérni -az értékesítésre és az árbevétel növelésre helyezi a hangsúlyt, és nem a költségek csökkentésére -szelektív ügyfélkezelés és marketing stratégiákat alkalmaz, és nem tömegmarketinget, azaz nem tekinti homogénnak az ügyfeleket -a termékeket és szolgáltatásokat testre szabja az ügyfél kívánsága szerint -a meglévő ügyfelek megtartására, a nekik nyújtott szolgáltatások arányának növelésére, és nem csak az új ügyfelek megszerzésére helyezi a hangsúlyt -az ügyfelekről összegyűjtött tudást felhasználja a marketink, az értékesítés és az ügyfélszolgálat fejlesztésére, és ezt a három területet egységesen integráltan kezeli.
  3. A CRM -az üzleti filozófia, -a vállalati működési modell, -a vállalt egészében megnyilvánuló ügyfélközpontú szemléletmód, -az ügyfélközpontú szemléletmód követelményei szerint optimalizált üzleti folyamatok és -az üzleti folyamatokat támogató informatikai alkalmazások szerves, egységes egésze.
  • Az ellátási lánc menedzsment (Supply Chain Management - SCM) a logisztika alapjain felépült új irányzat a modern logisztikában. Alapvető különbség azonban a logisztika és az SCM között, hogy míg a logisztika gyakorlatilag csak a vállalaton belüli folyamatokra koncentrál, addig az SCM kitágítja a logisztika határait, és már a vállalaton kívüli kapcsolatokra, folyamatokra és azok működtetésére is ugyanakkora figyelmet fordít. Az SCM-en belüli egyes folyamatokkal kapcsolatos döntéseknél az egész SCM-re gyakorolt hatást vizsgáljuk és az alapján optimalizálunk a kis részterületen is (pl. egy részterület működtetése esetleg más megoldással magasabb költséggel jár, de a gyártástól vevőig húzódó lánc egészében ez a megoldás hatékonyabb, a részterületen jelentkező többletköltségnél nagyobb megtakarítást jelent, ezért ezt választjuk).

Definíciós modul

  • A logisztika feladata, hogy a megfelelő árut, szolgáltatást, információt a megfelelő mennyiségben, a megfelelő minőségben, a megfelelő helyre, a megfelelő időben és megfelelő költséggel juttassa el. Célkitűzéseinek megfelelően más vállalati szervezetekkel együttműködik a logisztikai szervezet. Azokkal a döntésekkel is foglalkozik, amelyek az alapanyagok vagy végtermékek áramlását, szállítását eredményezik az igényelt helyszínre. E döntéseknek a költségek minimalizálása mellett kell megszületnie. A költségek minimalizálására a keresletkutatást és az operációkutatást hívja segítségül.
  • A logisztika a nyersanyagok, félkésztermékek, késztermékek hatékony áramlásának tervezését, megvalósítását, ellenőrzését szolgáló tevékenységek összessége. Ezen tevékenységek magukban foglalják a vevőszolgálatot, a kereslet előrejelzését, az elosztás, a készletgazdálkodás, az anyagmozgatást, a szállítást,az információ áramlást, a termelésprogramozást és az ezekhez kapcsolódó egyéb tevékenységeket is.

Tesztkérdések modul

  • Igaz-e, hogy a logisztika csak áruk fuvarozásával foglalkozik? (Hamis, hiszen a logisztika nyersanyagok, félkészgyártmányok és késztermékek és az ezzel összefüggő információk szállításával is foglalkozik)
  • Mikor íródott A háború művészetének kézikönyve, avagy az új analitikus tábla című könyv? (1838)

Ajánlott irodalmak modulja

  • Kovács Zoltán (1998): Logisztika. Veszprémi Egyetemi Kiadó. 7
  • Prezenszki József (szerk., 1999, 2000): Logisztika I–II. Budapesti Mûszaki Egyetem, Mérnöktovábbképzô Intézet. 6
  • Szegedi Zoltán – Prezenszki József (2003): Logisztika-menedzsment. Kossuth Könyvkiadó. 3
  • Sebestyén László: Kiemelt szerep (Supply Chain Monitor 2005. május) 5
  • Gyenge Balázs (szerk.): Logisztikai alapismeretek, Egyetemi jegyzet, SZIE GTK, Gödöllő 2002 4
  • Bolya Á.-Szabó Cs.: Logisztikus leszek, Management Kiadó 2004 8