„Feladatterv:Borválasztás” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A tervezett alkalmazás/megoldás címe)
(A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))
38. sor: 38. sor:
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
Adataimból metaadatbázist készítettem az Excel segítségével.
 
Adataimból metaadatbázist készítettem az Excel segítségével.
'''Objektumok''' (a tíz legkedveltebb bor) :
 
*Tokaji Hárslevelű, félédes, 2003
 
*Tokaji 5 puttonyos Aszú,2003
 
*Tokaji Száraz Szamorodni, 2003
 
*Tokaji Furmint, száraz, 2004
 
*Tokaji Cuveé, édes, 2004
 
*Tokaji Sárgamuskotály, száraz,2005
 
*Tokaji Hárslevelű,félédes, 2005
 
*Tokaji Furmint, száraz, 2005
 
*Tokaji Cuveé, édes, 2003
 
*Tokaji Furmint,száraz,2003
 
'''Attribútumok''' :
 
*alkohol (v/v%)
 
*CM extrakt (g/l)
 
*Invert cukor(g/l)
 
*Titr. Sav(g/l)
 
*Illósav (g/l)
 
*SO2(mg/l)
 
*Ph
 
*glicerin (g/l)
 
*vastartalom(mg/l)
 
*hamutartalom(g/l)
 
* bruttó palackár (Ft)
 
  
 
= Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
= Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=

A lap 2007. április 3., 17:09-kori változata

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Tokaji borok összehasonlítása ár - beltartalmi értékek alapján, mindazon borkedvelő vásárlók részére, akik nem rendelkeznek kellő borászati ismerettel.

A feladat előtörténete

Egy Tokaj melletti községben élek, ahol valamilyen szinten minden család foglalkozik szőlőtermesztéssel és bortermeléssel.Egyik szakértőm borokkal kereskedik , így tudom, hogy mennyire népszerűek az emberek körében a hegyaljai borok.Az utóbbi években az európán kívüli vásárlók is érdeklődtek boarink iránt. Elmondásukból kiderült, hogy például Kínában, Japánban és Vietnámban a magyar borok egyre keresettebbek és nagyon kedveltek. Ám mind a külföldi,mind a magyar vásárlókról egyaránt elmondahtó, hogy nagyon kevés szakértelemmel rendelkeznek a borászat terén. A vásárlás során az eladóra vannak utalva, hiszen ők nem tudják fölmérni, valójában mennyit érhet az adott termék, és gyakran többet fizetnek egy kevésbé jó minőségű nedűért, mint amennyit az valójában érne.Lehetséges, hogy más kereskedőnél jobb minőséget kaphatnának jobb áron!

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Feladatom előkészítése során két szakértővel vettem fel a kapcsolatot : egy borásszal, valamint egy kereskedővel. Mindketten egyetértettek azzal, hogy az, aki bort vásárol,csak ritkán ért a borokhoz. Borász szakértőmtől több laboreredményt kaptam, melyek számos információt tartalmaznak az adott bor minőségével, karakterével kapcsolatban (pl.: hamutartalom,illósvak, cukortartalom,stb...) . A kereskedő ismerősömmel megbeszéltük, mik azok a szempontok, melyeket a vásárló figyelembe vesz választáskor ( borvidék, karakter , évjárat, ár, stb... ), valamint azt, hogy mi befolyásolhatja az árak alakulását (pl.: kapott -e valamilyen díjat vagy elismerést az adott termék ). A szakértőkön kívül megkérdeztem néhány vásárlót is, hogyan választanak bort.Elmondhtaó, hogy a legtöbben valóban az eladóra bízzák magukat , hiszen nagyjából annyit tudnak csak elmondani, hogy az édes vagy a száraz bort szeretik, de ha lehetőségük nyílna rá, szívesen megnéznék, milyen beltartalmi értékekkel rendelkezik a bizonyos ital. A laboreredmények mellé természetesen mellékelnék egy rövid magyarázatot is a vásárlóknak, hogy mit is jelentenek a mutatószámok.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adatok egy Erdőbényén működő szőlőbirtok -és pincészet tíz legkedveltebb , valamilyen díjjal vagy elismeréssel rendelkező borának részletes laboreredményét tartalmazzák a pincészet által kínált áron.Az adatokhoz a cég borásza valamint a termelési igazgatója segítségével jutottam hozzá.

A feladat által érintett célcsoportok

Feladatom célcsoportjának azok a borkedvelő vásárlók tekinthetők, akik nem rendelkeznek elegendő hozzáértéssel, hogy optimálisan válasszanak mind bort, mind kereskedőt. Mikor mélyebben gondoltam végig, hogy kik lehetnek a célcsoportok , rájöttem, hogy nem csupán a vásárlóknak , hanem a kereskedőknek és a termelőknek is segítséget nyújthatok, mert sszehasonlíthatják termékeiket olyan borok laboreredményeivel illetve áraival, melyek már kaptak valailyen elismerést.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Feladatom célja, hogy a vásárlók reális áron jussanak hozzá a termékhez. Azt szeretném elérni, hogy a vásárló lássa, mit kap a pézéért és csökkenteni annak kockázatát , hogy a hozzá nem értő vásárlót "átverjék". Egy gyenge beltartalmi értékekkel rendelkező bor nem ér annyit, mint például egy remek laboreredményű termék, melynek kiváló minőségét valamilyen elismerés vagy cím elnyerése is alátámaszt.

A válaszokat befolyásoló tényezők

Azt a tíz Tokaji bort vizsgáltam,melyek szakértőim tapasztalati szerint a legkedveltebbek a vásárlók körében és rangos borversenyeken már kaptak valamilyen elismerést, címet, illetve díjat. 11 tényezőt vettem figyelembe:

  • alkohol( v/v %)
  • CM extrakt (g/l)
  • invert cukor (g/l)
  • titrát sav (g/l)
  • illósav (g/l)
  • SO2 (mg/l)
  • ph - érték
  • glicerin (g/l)
  • vastartalom (mg/l)
  • hamutartalom (g/l)
  • bruttó palackár

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Adataimból metaadatbázist készítettem az Excel segítségével.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Kommentárok