„Információs többletérték” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Tesztkérdések modul)
 
(49 közbenső módosítás, amit 3 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
'''Angol megnevezés:''' ...
+
'''Angol megnevezés:''' Information Value Added   
 
__TOC__
 
__TOC__
 
== Történeti modul ==
 
== Történeti modul ==
* Az információtudomány hosszú "keresgélés" után napjainkra végre gyakorlatiasan körülhatárolta, s ily módon el is fogadtatta vizsgálódásának tárgyát: az információs többletérték mibenlétét, előállításának folyamatát. Mint azt számos eddigi felmérés tanúsította a gazdálkodó szervezetek eredményessége és az informatikai jellegű invesztíciók között pozitív korreláció semmiképpen sem igazolható vissza. Sőt néhány esetben szinte ennek ellenkezője látszik bebizonyosodni. Ez a jelenség az információtechnológia termelékenységi paradoxonaként került be a szakmai köztudatba. Ez a tény irritáló - mondja Rauch, hiszen az informáltság és a hatékonyság közötti kényszerű, elemi összefüggés cáfolataként fogható fel. A mai tapasztalat tehát arra mutat rá, hogy a vélhetően gyorsabban és helyesebben informált döntéshozó semmivel sem eredményesebb, mint a hatékonyságnövelés eszközének tartott információtechnológiát kevésbé hasznosító versenytársa. Természetesen a szakma hiszi, hogy a fent említett paradoxon arra az egyszerű tényre vezethető vissza, hogy az információtechnológiára költött befektetések többnyire helytelen módon akarják segíteni a gazdálkodást. De a kérdés továbbra is nyitott: Ha nem így, akkor hogyan kell az információtechnológia nyújtotta lehetőségekkel helyesebben élni? Az agrárinformatika felhasználó-orientált koncepciójának szempontjából az utóbb megfogalmazott kérdés alapveto fontossággal bír. Hiszen mindaddig, míg egyértelműen nem igazolható vissza, hogy a "helyesen" alkalmazott információtechnológia valóban többletérték előállítására képes, addig nincs értelme az intuícióval szemben, illetőleg ennek kiegészítéseként úgy nevezett módszeres, számítógéppel támogatott technikák alkalmazását bármely döntéshozón számon kérni. E technikák ugyanis egyértelműen az információtechnológia fogalomkörébe sorolhatók
+
*'''1996:''' A téma gyakorlati hasznosságát az az információs többletérték jelenti, amely ideális döntéshozói magatartás esetén (önkontroll és módszeres prognosztika) növeli a döntéshozó és munkatársainak informáltságát és ezzel a vállalkozás - valamint tágabb értelemben a piac - gazdasági fejlődésére nézve pozitív hatást gyakorolhat - nemcsak az újraelosztás (tőzsde), hanem valós hatékonyság-növekedés révén is (természeti kockázatok kivédése).[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20322]
  
* Az információs többletérték megjelenésében elsősorban az a döntő, hogy a felhasználó a források széles körét integráló rendszer használatával kisebb ráfordítással (idő és pénz) jusson hozzá a számára szükséges információkhoz, mint ezt megelőzően. Emellett többlet haszonhoz juthat a felhasználó oly módon is, hogy sokkal szélesebb körben tájékozódhat, így a számára legkedvezőbb lehetőségekkel élhet pl. az erőforrás beszerzés, pályázati lehetőségek terén.  
+
*'''1997:''' Az informatikai/számítástechnikai jellegű (számvitelileg relatíve jól leolvasható) költségekkel (pl.: hardver, szoftver, licencek) szemben nem jelentkezik a vállalatoknál egyértelmű hatékonyságnövekedés az üzleti folyamatokban.[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20320]
  
*A téma gyakorlati hasznosságát az az információs többletérték jelenti, amely ideális döntéshozói magatartás esetén (önkontroll és módszeres prognosztika) növeli a döntéshozó és munkatársainak informáltságát és ezzel a vállalkozás - valamint tágabb értelemben a piac - gazdasági fejlődésére nézve pozitív hatást gyakorolhat - nemcsak az újraelosztás (tőzsde), hanem valós hatékonyság-növekedés révén is (természeti kockázatok kivédése).
+
*'''2005:''' Információs többletértékről akkor érdemes beszélni egy tartalommenedzsment projekt esetében, ha a felkínált tartalom strukturálása révén többlethasznosság alakul ki. Ezen hasznosság alapvetően az adott esetben (döntési helyzetben, keresés kapcsán) elvárt/szükséges találatok fellelésének gyorsaságában (időmegtakarítás), teljes körűségében (tartalmi/mennyiségi biztonság), hitelességében (tartalmi/minőségi biztonság) ölt testet. [http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20321]
  
 
*....
 
*....
...
 
  
 
== Ontológiai modul ==
 
== Ontológiai modul ==
=== '''"ez egy" kapcsolattípus:'''===
+
*'''"ez egy" kapcsolattípus:'''
** EAF: Elektronikus adatfeldolgozó rendszer                       
+
**OSIRIS, INNOREG (megvalósulási forma)
** VIR: Vállalatirányítási információs rendszer
+
***keresési idő minimalizálás, ill. keresési költség megosztása (példa)
** DIR: Döntéstámogató rendszer             
+
**[[Weights and Activities Model]] (megvalósulási forma)
** SZR: Szakértői rendszer
+
***előrejelzés révén jobb döntésekre vezethet (példa)
** ...
 
==='''"van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:'''===
 
** [[Szakértői rendszer]]
 
** [[Információ]]
 
** [[Adat]]
 
** [[Tudás]]
 
** ...
 
  
==='''"a címszó része valaminek (a címszóval egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:'''===
+
*'''"van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:'''
** MIS: magyarul MIR: menedzsment információs rendszerek
+
**[[Szakértői rendszer]] (vö. testreszabás)
** Helytelen reklámkampány
+
**[[Információ]]
** Veblen-hatás (Sznob-hatás)
+
**[[Adat]]
 +
**[[Tudás]]
 +
**...
 +
 
 +
*'''"a címszó része valaminek (a címszóval egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:'''  
 +
** tartalommenedzsment (információs többletérték, strukturálás, integráció, ...)
 
**...
 
**...
  
 
==  Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ==
 
==  Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ==
* ...
+
* Mindig van információs többletérték, de ennek mértéke az erőforrás felhasználás minőségétől függ. A tökéletes információ hasznosításra törekedni kell, de az összes feltételt kevésbé lehetséges teljesíteni. Mindig van veszteség.
 +
*...
 +
 
 +
Szerkesztői javaslat: Mi tekinthető az emberi (fenotípusos) tudáselemek veszteségmentes megőrzésének, átadásának? Hogyan mérhető (számítható) az információs többletérték operatívan?
 +
 
 
== Definíciós modul ==
 
== Definíciós modul ==
* Az információs többletérték fogalma ugy alakult ki, hogy mai napjainkban már az adatok száma intenzíven nővekedett és a vállalatok melyeknek ezeket fel kell dolgozni, rendszerezni és tárolni, már szakember tudása nélkül nem képesek végrehajtani. Oka ennek hogy egy vezető beosztású ember nem képes a termelést és a vállalatot vezetni ezzel együtt a folyamatos információ áradatot figyelni és felügyelni. A vállalatok számár létfontosságú tény hogy megfelelő információkat gyűjtsenek mivel csak a megfelelő információ hozhat hasznot. Az információ korunkban egyik meghatározó tényező lett mindennapi életünk mellett, a napjaink egyik legfontosabb erőforrásává válik! És hozzá kell tenni, hogy az adott információs rendszereket úgy kell létrehozni, hogy adott feltételek és információs többletérték hatékony működése mellett, a lehető legkisebb költséggel járjanak a vállalat számára. Tehát a lehető legkisebb költséggel, a lehető legnagyobb eredményt lehessen elérni.
+
 
...
+
* Az információ a vállalat életében erőforrásként van jelen, mint erőforrást ezt is felhasználja a termelésben, melynek célja a haszon, profitszerzés. Az információ feldogozásánál fontos hogy megfelelő helyre jusson a megfelelő időben, megfelelő minőségben, mennyiségben és megfelelő árért, azaz a lehető legjobban hasznosítsuk. Tökéletes körülmények között az erőforrások input- és output értéke között az elérhető legnagyobb különbség jelentkezik. Ez a különbség az információs többletérték.
 +
* Egy adatbázisból, vagy bejövő üzemi adatokból bármilyen módon előállított,származtatott adatok, melyek az input adatokon belül megbújó belső/rejtett,összefüggéseket/ többletinformációkat jelenti. Ez a mód lehet éppen az adatbányászat, vagy akár a számviteli feldolgozás összes/bármelyik szakasza melyek során további fontos információkhoz jutunk (árrés, önköltség, stb.)az adott gazd.társaság vagy egység működését jellemző paramétereket illetően.
 +
*...
  
 
== Tesztkérdések modul ==
 
== Tesztkérdések modul ==
* ''' Az információs többletérték egy adatbázis kezelő rendszer.'''
+
*Igaz-e, hogy akkor érdemes információs többletértékről beszélni, ha a felkínált tartalom strukturálása révén többlethasznosság alakul ki? (Igen,hiszen ezen hasznosság alapvetően az adott esetben elvárt/szükséges találatok fellelésének gyorsaságában, teljes körűségében, hitelességében ölt testet.)  
(Hamis, mert ez egy fogalom amely azt mutatja hogy bizonyos információk gazdasági szempontból nagyobb hasznot hoznak a vállalatnak)
+
*Igaz-e, hogy ez a "rendszer" segít eligazodni az infoglut(információs áradat)-ban való tájékozódást?(Igen, hisz ez a lényege hogy gyorsabban, könnyebben és gazdasági szempontból hasznosan tájékozódjunk.)
 
+
*Igaz-e, hogy ez a rendszer a '80-as évek egyik legjelentősebben segítette az információs feldolgozást?(Hamis, hisz napjaink egyik legjelentősebb információs feldolgozási rendszere.)
*'''Segít e ez a "rendszer" eligazodni az infoglut(információs áradat)-ban való tájékozódást.'''
 
(Igen, hisz ez a lényege hogy gyorsabban, könnyebben és gazdasági szempontból hasznosan tájékozódjunk.)
 
  
 
*...
 
*...
  
 
== Ajánlott irodalmak modulja ==
 
== Ajánlott irodalmak modulja ==
* ...
+
* GTK Gazdasági informatikai jegyzet [http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=22128]
 +
* GTK tanulmány: WAM [http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=22132]
 +
* Magyar Informatikusok II. Világtalálkozójának tanulmánya :HOM-E/O-MINING és online tudástranszfer [http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=22133]
 +
* GTK Gazdasági informatikai jegyzet[http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=22134]
 +
*...
 +
[[Kategória:Lexikon_(special)]]

A lap jelenlegi, 2008. február 1., 12:51-kori változata

Angol megnevezés: Information Value Added

Történeti modul

  • 1996: A téma gyakorlati hasznosságát az az információs többletérték jelenti, amely ideális döntéshozói magatartás esetén (önkontroll és módszeres prognosztika) növeli a döntéshozó és munkatársainak informáltságát és ezzel a vállalkozás - valamint tágabb értelemben a piac - gazdasági fejlődésére nézve pozitív hatást gyakorolhat - nemcsak az újraelosztás (tőzsde), hanem valós hatékonyság-növekedés révén is (természeti kockázatok kivédése).[1]
  • 1997: Az informatikai/számítástechnikai jellegű (számvitelileg relatíve jól leolvasható) költségekkel (pl.: hardver, szoftver, licencek) szemben nem jelentkezik a vállalatoknál egyértelmű hatékonyságnövekedés az üzleti folyamatokban.[2]
  • 2005: Információs többletértékről akkor érdemes beszélni egy tartalommenedzsment projekt esetében, ha a felkínált tartalom strukturálása révén többlethasznosság alakul ki. Ezen hasznosság alapvetően az adott esetben (döntési helyzetben, keresés kapcsán) elvárt/szükséges találatok fellelésének gyorsaságában (időmegtakarítás), teljes körűségében (tartalmi/mennyiségi biztonság), hitelességében (tartalmi/minőségi biztonság) ölt testet. [3]
  • ....

Ontológiai modul

  • "ez egy" kapcsolattípus:
    • OSIRIS, INNOREG (megvalósulási forma)
      • keresési idő minimalizálás, ill. keresési költség megosztása (példa)
    • Weights and Activities Model (megvalósulási forma)
      • előrejelzés révén jobb döntésekre vezethet (példa)
  • "a címszó része valaminek (a címszóval egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:
    • tartalommenedzsment (információs többletérték, strukturálás, integráció, ...)
    • ...

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • Mindig van információs többletérték, de ennek mértéke az erőforrás felhasználás minőségétől függ. A tökéletes információ hasznosításra törekedni kell, de az összes feltételt kevésbé lehetséges teljesíteni. Mindig van veszteség.
  • ...

Szerkesztői javaslat: Mi tekinthető az emberi (fenotípusos) tudáselemek veszteségmentes megőrzésének, átadásának? Hogyan mérhető (számítható) az információs többletérték operatívan?

Definíciós modul

  • Az információ a vállalat életében erőforrásként van jelen, mint erőforrást ezt is felhasználja a termelésben, melynek célja a haszon, profitszerzés. Az információ feldogozásánál fontos hogy megfelelő helyre jusson a megfelelő időben, megfelelő minőségben, mennyiségben és megfelelő árért, azaz a lehető legjobban hasznosítsuk. Tökéletes körülmények között az erőforrások input- és output értéke között az elérhető legnagyobb különbség jelentkezik. Ez a különbség az információs többletérték.
  • Egy adatbázisból, vagy bejövő üzemi adatokból bármilyen módon előállított,származtatott adatok, melyek az input adatokon belül megbújó belső/rejtett,összefüggéseket/ többletinformációkat jelenti. Ez a mód lehet éppen az adatbányászat, vagy akár a számviteli feldolgozás összes/bármelyik szakasza melyek során további fontos információkhoz jutunk (árrés, önköltség, stb.)az adott gazd.társaság vagy egység működését jellemző paramétereket illetően.
  • ...

Tesztkérdések modul

  • Igaz-e, hogy akkor érdemes információs többletértékről beszélni, ha a felkínált tartalom strukturálása révén többlethasznosság alakul ki? (Igen,hiszen ezen hasznosság alapvetően az adott esetben elvárt/szükséges találatok fellelésének gyorsaságában, teljes körűségében, hitelességében ölt testet.)
  • Igaz-e, hogy ez a "rendszer" segít eligazodni az infoglut(információs áradat)-ban való tájékozódást?(Igen, hisz ez a lényege hogy gyorsabban, könnyebben és gazdasági szempontból hasznosan tájékozódjunk.)
  • Igaz-e, hogy ez a rendszer a '80-as évek egyik legjelentősebben segítette az információs feldolgozást?(Hamis, hisz napjaink egyik legjelentősebb információs feldolgozási rendszere.)
  • ...

Ajánlott irodalmak modulja

  • GTK Gazdasági informatikai jegyzet [4]
  • GTK tanulmány: WAM [5]
  • Magyar Informatikusok II. Világtalálkozójának tanulmánya :HOM-E/O-MINING és online tudástranszfer [6]
  • GTK Gazdasági informatikai jegyzet[7]
  • ...