„Túlóra” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)
(A válaszokat befolyásoló tényezők)
23. sor: 23. sor:
  
 
=A válaszokat befolyásoló tényezők=
 
=A válaszokat befolyásoló tényezők=
 +
Fontosnak tartottam a nemek vizsgálatát, mert a női és férfi munkavállalás mögött eltérő motívumok állhatnak, így nyilván a túlóra-hajlandóságot is más-más tényezők befolyásolhatják. Szerepet játszhat a nemek terhelhetősége, megbízhatósága, melyik félre lehet biztosabban alapozni. A vizsgálat során úgy tűnt, nincs akkora jelentősége a munkavállaló nemének.
 +
A faladat szempontjából fontos információ a dolgozó kora, annak vizsgálata, hogy mely korosztály vállal inkább túlmunkát. Ami előre várható volt a kimutatásból, hogy a 25-35 éves nők kevésbé hajlandók a kötelező munkaidőn felül dolgozni (család, kisgyermek). A fiatalabb korosztálytól azt vártam, hogy egyre inkább bevállalnak túlórákat egy munkahely megtartásáért. A vizsgálat szerint nem vállaltak jelentősebb pluszmunkát.
 +
Az elemzés alapján úgy tűnik, a várakozásokkal ellentétben a 30 év feletti nők igen is jelentősen részt vállalnak a túlórákban.
 +
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=

A lap 2008. június 15., 19:49-kori változata

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A munkavállalók túlórázási hajlandóságának vizsgálata.

A feladat előtörténete

A vizsgált cég profilja miatt a termelés időszakosan ingadozik. A megrendelések mennyisége véletlenszerűen változik, hol több, hol kevesebb az igényelt munkaerő kapacitás. Nehéz megteremteni a gyártás és a szükséges létszám között a megfelelő arányokat. A vezetők eleve kalkulálnak a túlórával a létszámhoz kapcsolódó feladat tervezésekor.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az állásinterjú során a jelentkezőknek tesztet kell kitölteniük, amelyben a kérdések között szerepel a túlórázási hajlandóság is. A válasz töbnyire pozitív. A felvételizők többsége hajlandó lenne túlmunkát vállalni. A foglalkoztatás során azonban többször kerül a cégvezetés konfliktushelyzetbe egy-egy plusz munkanap kapcsán.

Lehet-e a munkaerő felvételénél a döntést támogatni azzal, hogy megvizsgáljuk, a felvételiző beletartozik-e a túlórázni hajlandók csoportjába, vagy sem? Nem áll rendelkezésre semmilyen szoftver, amely segítené a HR-terület munkáját, csupán a szakemberek tapasztalatára alapozhatunk. A későbbi konfliktusok megelőzésének is fontos feltétele, hogy ismerjük a jelentkezők túlórázási hajlandóságát.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adatok: random módon kiválasztott 50 munkavállaló életkora, neme és teljesített túlórái alapján elkészített táblázat. Az adatgyűjtés egyszerű, többletköltséget nem igényel, bérprogramból kinyerhető adatokkal dolgoztam. Az adatok fiktívek.

A feladat által érintett célcsoportok

A vizsgálat a HR-terület munkáját, döntését segítheti olyan cégeknél, ahol a megrendelések száma jelentősen ingadozik és a rendelkezésre álló munkaerő nem átcsoportosítható, a határidő rövid.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A vállalat számára munkacsúcsok idején a műszakrend mellett a túlórák elrendelése adja a legegyszerűbb megoldást a termelés iránti igények rugalmas kielégítésére. A munkáltató a rendszerint ellátandó tevékenységhez elégséges munkavállalót alkalmaz. Újabb munkaerő bevonása többletköltséget jelent, és a ciklus végén elbocsátásokhoz vezet. A vállalatnak nincs kapacitása a munkaerő területi átcsoportosítására. A munkaerőközvetítők nem biztosítják a hirtelen jelentkező igényhez a szakképzett munkaerőt, a betanítás költséges és hosszadalmas. A megoldás olyan munkavállalók alkalmazása, akik nagy valószínűséggel vállalják a túlmunkát. A feladat célja meghatározni azon célcsoportot, akikre a cég hosszú távon alapozhat.

A válaszokat befolyásoló tényezők

Fontosnak tartottam a nemek vizsgálatát, mert a női és férfi munkavállalás mögött eltérő motívumok állhatnak, így nyilván a túlóra-hajlandóságot is más-más tényezők befolyásolhatják. Szerepet játszhat a nemek terhelhetősége, megbízhatósága, melyik félre lehet biztosabban alapozni. A vizsgálat során úgy tűnt, nincs akkora jelentősége a munkavállaló nemének. A faladat szempontjából fontos információ a dolgozó kora, annak vizsgálata, hogy mely korosztály vállal inkább túlmunkát. Ami előre várható volt a kimutatásból, hogy a 25-35 éves nők kevésbé hajlandók a kötelező munkaidőn felül dolgozni (család, kisgyermek). A fiatalabb korosztálytól azt vártam, hogy egyre inkább bevállalnak túlórákat egy munkahely megtartásáért. A vizsgálat szerint nem vállaltak jelentősebb pluszmunkát. Az elemzés alapján úgy tűnik, a várakozásokkal ellentétben a 30 év feletti nők igen is jelentősen részt vállalnak a túlórákban.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet