„Sport” változatai közötti eltérés
(→Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok) |
(→A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése) |
||
9. sor: | 9. sor: | ||
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése= | =A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése= | ||
+ | A röplabda játékosok kiválasztása a saját módszerem szerint az Ösztönös munkalapon található meg. Első lépésként súlyoztam az egyes jellemzőket (Ösztönös munkalap, 2-es sora), aszerint, hogy mennyire tartom fontosnak őket a csapatba bekerülés során. A legfontosabb jellemző 8-as súlypontot, míg a legalacsonyabb 5-ös súlypontot kapott. Ezután meghatároztam, hogy az egyes jellemzőknek milyen az iránya, vagyis, hogy a játékosok besorolásába az adott attribútum vizsgálatánál az érték annál jobb minél magasabb (1-es irány), vagy annál jobb, minél kisebb értéket vesz fel (0-irány). Következő lépésként Sorszám függvénnyel határoztam meg az egyes jellemzők egymás utániságát (A25-L45), így látható, hogy melyik játékos milyen eredményt ért el az egyes kategóriákban a többiekhez képest. Az M-oszlopban a játékosok által elért összes pontszám összegét láthatjuk. Itt már leolvasható, hogy a saját megoldás során a 6-os játékosra esne a választásunk, hiszen ő érte el a legalacsonyabb sorszámot, így ezek szerint vele járna legjobban a csapat. Ezután készítettem egy súlyozott sorszám táblázatot is, ahol beszoroztam a megadott súlypontokkal (2. sor) az egyes játékosok által elért jellemzők sorrendi meghatározását, vagyis az A25-L45-ig tartó sorrendet maghatározó táblázatot. Ennek az értékei a Z-oszlopban összeadásra kerültek, ami alapján szintén az 6-os játékos érte el a legkevesebb pontot, így őt választaná be a csapat a játékos gárdába. | ||
+ | |||
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)= | =A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)= | ||
Az adatokat az egyes meccsek során készített statisztikai elemzések összesítésével nyertem, ami igaz az ütés, nyitás és a fogadási százalékra. Úgy gondoltam, hogy igazságtalan lenne egy meccsen nyújtott teljesítmény alapján elemezni a játékosokat, így 10 meccsen elért százalékuk átlagával dolgoztam. A játékosok paraméterei, mint a magasság súly és testzsír százalék egy másik összesítésből nyertem ki, amik a csapatunk egyes tagjaira vonatkoznak. Mivel nem saját játékosaink vizsgálatát tűztem ki célul, úgy használtam fel az adatokat, mintha a leigazolásra váró játékosok adatai lennének. A játékosok árának meghatározása fiktív, mivel azok titkos adatok. | Az adatokat az egyes meccsek során készített statisztikai elemzések összesítésével nyertem, ami igaz az ütés, nyitás és a fogadási százalékra. Úgy gondoltam, hogy igazságtalan lenne egy meccsen nyújtott teljesítmény alapján elemezni a játékosokat, így 10 meccsen elért százalékuk átlagával dolgoztam. A játékosok paraméterei, mint a magasság súly és testzsír százalék egy másik összesítésből nyertem ki, amik a csapatunk egyes tagjaira vonatkoznak. Mivel nem saját játékosaink vizsgálatát tűztem ki célul, úgy használtam fel az adatokat, mintha a leigazolásra váró játékosok adatai lennének. A játékosok árának meghatározása fiktív, mivel azok titkos adatok. |
A lap 2011. november 10., 12:07-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/sport_msc2.xlsx
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A feladat előtörténete
Manapság az élet minden területén találkozhatunk a jó marketing adta érvényesülési lehetőséggel, így a sport terén is számottevő ez a jelenség. Feladatom problémája abban nyilvánul meg, hogy egy röplabda csapat új játékost szeretne igazolni, arra törekedve, hogy kiszűrjék a fent említett hatást, így a sportolók számszerűsíthető adataiból kívánja meghatározni azt, hogy melyik játékos leigazolásával járhatnának a legjobban. A feladatom téma választásának alapmotivációja, hogy én is ezt a sportágat űzöm, így könnyedén megtudtam határozni, hogy melyek azok a tényezők, amik által a játékosok összehasonlíthatóak, és úgy gondolom, hogy a legjobb kiválasztásának problémájával az élet számos területén találkozhatunk, így az alapkoncepció több választásnál is alkalmazható lesz.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A röplabda játékosok kiválasztása a saját módszerem szerint az Ösztönös munkalapon található meg. Első lépésként súlyoztam az egyes jellemzőket (Ösztönös munkalap, 2-es sora), aszerint, hogy mennyire tartom fontosnak őket a csapatba bekerülés során. A legfontosabb jellemző 8-as súlypontot, míg a legalacsonyabb 5-ös súlypontot kapott. Ezután meghatároztam, hogy az egyes jellemzőknek milyen az iránya, vagyis, hogy a játékosok besorolásába az adott attribútum vizsgálatánál az érték annál jobb minél magasabb (1-es irány), vagy annál jobb, minél kisebb értéket vesz fel (0-irány). Következő lépésként Sorszám függvénnyel határoztam meg az egyes jellemzők egymás utániságát (A25-L45), így látható, hogy melyik játékos milyen eredményt ért el az egyes kategóriákban a többiekhez képest. Az M-oszlopban a játékosok által elért összes pontszám összegét láthatjuk. Itt már leolvasható, hogy a saját megoldás során a 6-os játékosra esne a választásunk, hiszen ő érte el a legalacsonyabb sorszámot, így ezek szerint vele járna legjobban a csapat. Ezután készítettem egy súlyozott sorszám táblázatot is, ahol beszoroztam a megadott súlypontokkal (2. sor) az egyes játékosok által elért jellemzők sorrendi meghatározását, vagyis az A25-L45-ig tartó sorrendet maghatározó táblázatot. Ennek az értékei a Z-oszlopban összeadásra kerültek, ami alapján szintén az 6-os játékos érte el a legkevesebb pontot, így őt választaná be a csapat a játékos gárdába.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az adatokat az egyes meccsek során készített statisztikai elemzések összesítésével nyertem, ami igaz az ütés, nyitás és a fogadási százalékra. Úgy gondoltam, hogy igazságtalan lenne egy meccsen nyújtott teljesítmény alapján elemezni a játékosokat, így 10 meccsen elért százalékuk átlagával dolgoztam. A játékosok paraméterei, mint a magasság súly és testzsír százalék egy másik összesítésből nyertem ki, amik a csapatunk egyes tagjaira vonatkoznak. Mivel nem saját játékosaink vizsgálatát tűztem ki célul, úgy használtam fel az adatokat, mintha a leigazolásra váró játékosok adatai lennének. A játékosok árának meghatározása fiktív, mivel azok titkos adatok.
Objektumok (sorok)
A sorokban a játékosok szerepelnek, szám szerint húszan.
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Kor (év)
A játékosok korát tartalmazza.
Magasság (cm)
A játékosok magasságát tartalmazza.
Súly (kg)
A játékosok súlyát tartalmazza.
Testzsír %
A játékosok testzsír %-át tartalmazza.
Kezdő játékos-e?
Azt mutatja, hogy az adott játékos a jelenlegi csapatában kezdőként vagy csereként szerepel.
Lejátszott meccsek száma
Azt mutatja, hogy az adott játékos hány extraligás meccset játszott eddig.
Fogadó játékos-e?
Megmutatja, hogy a játékos jelenlegi csapatában szokott-e nyitást fogadni.
Ütő %
Megmutatja, hogy a játékosnak milyen a támadás befejezési százaléka ütésből. Ez az adat az utolsó 10 meccsének teljesítményét átlagolja.
Nyitás %
Megmutatja, hogy az adott játékosnak mennyire támadó jellegű a szervája. Ez az adat az utolsó 10 meccsének teljesítményét átlagolja.
Fogadás %
Megmutatja, hogy az adott játékos nyitás fogadása mennyire pontos. Ezt az értéket csak a nyitást fogadó játékosoknál vettem figyelembe, és az utolsó 10 meccsük fogadási százalékának átlagát vettem alapul.
Y-változó, Ár
Ez az adat szerepelt a feladatomban "KO" feltételként, ami azt jelenti, hogy ez határozta meg, hogy miért ezeket a játékosokat vizsgáltam. A feltétel az volt, hogy a csapat vezetősége 200 ezer forintnál többet nem hajlandó költeni egy játékosra.
A feladat által érintett célcsoportok
A feladat célcsoportjának annak a csapatnak a vezetőségét tekintem, amelyben jelenleg is játszom, a Gödöllői Röplabda Clubot, viszont potenciális célcsoportként fogható fel a többi konkurens csapat vezetősége is.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Az interneten nem találtam az enyémhez hasonló elemzéseket sport témakörben. Ez érthető, hiszen a csapatok nem teszik közzé a belső információikat, sőt sok helyen nem is vezetnek ilyenek, annak ellenére, hogy a mai élsportban már elengedhetetlen a felkészültség az ellenfél illetve a saját játékosok terén is. Több eléggé költséges program is rendelkezésére áll ebben a sportágban, melyek közül a legjobban használható a datavolley, ami statisztikákat készít a meccsen készített videó felvételek alapján, és annak alapján rajzokat készít az egyes játékosok fő ütőirányairól is, így kiismerhetőbbé válik az ellenfelek játéka, és jobban megismerhető a saját játékosok erőssége illetve gyengesége is.