„Emergencia” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Ajánlott irodalmak modulja)
(Definíciós modul)
31. sor: 31. sor:
  
 
== Definíciós modul ==
 
== Definíciós modul ==
'''Mesterséges Élet''': Langton (''1989'') a következőképpen jellemzi a mesterséges élet fogalmát:    "A mesterséges élet olyan rendszerek tanulmányozása, melyeket emberek hoztak létre és melyek olyan magatartást tanúsítanak, mely a természetes, élő rendszerekre jellemző.            A mesterséges élet tudománya - számítógépek, vagy más médiák által szintetizált életszerű jelenségek vizsgálatával - kiegészíti azokat a tradicionális biológiai tudományokat, melyek az élő organizmusok elemzésével foglalkoznak."
+
Olyan tudományág, melynek célja olyan mesterséges ágensek, illetve ezekből álló rendszerek létrehozása, amelyek valamilyen szempontból hasonlóságot mutatnak az élet bizonyos aspektusaival, tehát életszerűen viselkednek.
 
 
"A mesterséges élet általában nem elszigetelt jelenségek magyarázatával és egyszerűsített elemzésével foglalkozik, hanem arra törekszik, hogy a rendszer elemeinek szintézisén keresztül betekintést nyerjen a rendszerek viselkedésébe. A mesterséges élet kapcsán nem csak a rendszerszemlélet és a szintézis az újdonság, hiszen ezen módszertani elveknek más területeken is (operációkutatás, szimuláció) nagy hagyománya van. Újdonságnak számít azonban az evolúció koncepciójának átvétele a biológia területérő, az "önszerveződés",illetőleg "emergencia" elveinek átültetése a komplexitás elméletből..."Emergenciának nevezik az önszerveződő rendszerek olyan tulajdonságjegyeit, melyeket csak a teljes rendszer, s nem pedig ezekl elemeinek esetében lehet vizsgálni (például: a forgalmi dugó fejlődése, vándomadarak szimmetrikus alakzatai vagy a szabadpiacok spontán rendeződései)...
 
  
 
== Tesztkérdések modul ==
 
== Tesztkérdések modul ==

A lap 2005. december 11., 18:24-kori változata

Angol megnevezés: ...

Történeti modul

NA::"A kutatók szabadjára engedték a digitális organizmusokat a saját számítógépes környezetükben azért, hogy megfigyelhessék azok evolucióját és ellenörzött környezetben feljegyezhessék az eredményeket, ezzel kidolgozva a mesterséges élet legkifinomultabb alkalmazását napjainkban."

1977:A metarendszer-átmenet (metasystem transition, MST) koncepciót Valentin Turcsin, orosz számítógép-tudós dolgozta ki a hetvenes években (The Phenomenon of Science, A tudomány jelenség, 1977 – a címválasztás szándékos utalás az evolúciós gondolat és a keresztény világkép szintetizálására törekvő jezsuita paleontológus, Pierre Teilhard de Chardin Az emberi jelenség című 1955-ös, nagyhatású könyvére).[1]

1996. július 5: "...kilehelte a lelkét a "klónkirálynő", az 1996. július 5-én megszületett és 1997-ben bemutatott Dolly. A hat éves korában elpusztult birka a világ első felnőtt sejtből klónozott emlősállata volt."[2]

2002: "A.M. Turing egyben a mesterséges intelligencia kutatások elõfutárának is tekinthetõ, mivel ö vetette fel elsõként azt a kérdést, hogy mit is jelent a "gépi intelligencia" ? " [3]

Ontológiai modul

  • "ez egy" kapcsolattípus:

Emberi kommunikációhoz hasonló módon beszélgetés(Talkie.Com, Xerox, Improv Technologies)

Evolúciós és genetikus algoritmusok(mutáció,szelekció)

Autonóm Adaptív Ágens (AAA), Digitális élet, Szimuláció, Celluláris automaták, Szimbolikus logika


  • "van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:

Mesterséges élet

Mesterséges intelligencia

  • "a címszó része valaminek (a címszóval egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:

mesterséges intelligencia alkalmazások (viselkedésmodellek,forgalomirányítás,gépi tanulás,természetes nyelvek kezelése, robotika)

Definíciós modul

Olyan tudományág, melynek célja olyan mesterséges ágensek, illetve ezekből álló rendszerek létrehozása, amelyek valamilyen szempontból hasonlóságot mutatnak az élet bizonyos aspektusaival, tehát életszerűen viselkednek.

Tesztkérdések modul

-Igaz-e, hogy a mesterséges élet tipikus módszere a celluláris automaták, valamint az autonóm adaptív ágensek?(Igaz)

-Milyen következtetéseket ismer a a diagnosztika és a döntéstámogatás területén?(Esetalapú következtetés: CBR (case-based-reasoning)

-Igaz-e, hogy a celluláris automaták a diszkrét és dinamikus matematikai rendszerek egy osztálya?(Igaz)

-Mivel foglalkozik a mesterséges élet tárgya?(Rendszerelmélettel+szintézissel, amely az emergenciát alkotja.)

Ajánlott irodalmak modulja

Daniel Goleman: Érzelmi Intelligencia, Háttér Kiadó, Budapest, 1997.

Futó Iván: Mesterséges Intelligencia, Aula Kiadó 1999.

Simons, Geoff L.: Szakértői rendszerek és mikrók Műszaki Könyvkiadó, Budapest 1987.

Néhány online forrás:

- [4]

- [5]

- [6]

- [7]