„Hr pd” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)
 
(24 közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
Ide kerül a hr_pd szövege.
 
 
 
=Forrás=
 
=Forrás=
[http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/hr_pd.xlsx]
+
http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/hr_pd.xlsx
  
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
 
=A tervezett alkalmazás/megoldás címe=
Közigazgatásban fogalalkoztatni kívánt, ügykezelői munkakörbe jelentkezők kiválasztását segítő szakértői rendszer
+
'''Vezetői kompetenciák'''
  
 
=A feladat előtörténete=
 
=A feladat előtörténete=
Az önkormányzatoknál meghirdetett ügykezelői állásra 100-as nagyságrendű pályázat érkezik be. A hatékony és gyors hivatali ügyintézés érdekében fontos, hogy a kieső munkaerőt minél hamarabb pótolják a megfelelő jelölttel. A pályázati kiírásban pontosan megjelölik, hogy mely feltételekkel kell rendelkeznie a leendő munkavállalónak ebben a munkakörben (érettségi, erkölcsi bizonyítvány). (A munkáltató érdeke, hogy a jelölt az alapkövetelményeken túl(érettségi), rendelkezzen munkatapsztalattal, és előny, ha hivatali munkában is van jártassága, illetve közigazgatási szakvizsgával is rendelkezik. Tartós fogalkoztatás esetén ugyanis a közigazgatási szakvizsgával nem rendelkező munkatársak képzése és vizsgadíja is a munkáltatókat terheli. Így a feladatom középpontjába ezeket az elvárásokat helyeztem. Természetesen a rendszer által kiválsztott jeleölteknél, az elbeszélgetés során vizsgálják a jelentkező személyisgéjegyeit, a munkakör betöltéséhez szükséges egyéb kompetenciákat is. Az általam készített szakértői rendszer nagyszámú pályázat beérkezése esetén, a megadott paraméterek alapján egy előszűrész végez, melynek alapján már csak a szükséges feltételekkel rendelkező jelölteket hívják be állásinterjúra.
+
*A vezetői kompetencia a vezetői feladatok ellátásához szükséges ismeretek birtoklását és alkalmazásképes tudását és a vezető számára nélkülözhetetlen személyiségjegyeket, valamint a megfelelő beállítódást jelenti. Ahhoz, hogy a bizalom vezetők és alkalmazottak között kialakuljon, megfelelő kompetenciájú vezetőkre van szükség, hiszen a vezetők feladata, hogy példát mutasson a dolgozóknak.
  
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
 
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése=
A létrehozott szakértői rendszer célja, hogy a számos jelentkező közül kiszűrje azokat, akik a három kritérium  - munkatapasztalat, hasonló területen szerzett gyakorlat, illetve közigazgatási szakvizsgával való rendelkezés - leginkább megfelelnek az állásra. A szakértői rendszer a beérkezett pályázatok előszelektálásában segít. A válogatást személyes elbeszélgetés követi, melynek során születik meg a döntés a legalkalmasabb jelölt felvételéről.
+
*12 vezető kompetenciáit vizsgálva, megállapítható,hogy vezető2 a legmegfelelőbb, ezután következik vezető1 és vezető6,az utolsó helyen a vezető4 áll. A kapott eredmény a különböző attribútumok pontozásából alakul ki. Aki a legtöbb pontot kapja az a legjobb vezető.
  
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=
+
=A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)=  
A feladatom elkészítése előtt áttanulmámyoztam a szakértői rendszerekről készült tananyagot, az Üzleti informatika jegyzetből, valamint más korábban készült szakértői renszereket. Speciálisan a közigazgatásban dolgozó ügykezelők kiválasztására készült szakértői rendszert nem találtam. Így az erre létrehozott szakértői rendszer önálló munkának tekinthető. A létrehozott szakértői rendszer az ügykezelői munkakör esetén értékeli az állásra jelentkezőket a munkáltató által támasztott kritériumok alapján.  
+
*A cégnél dolgozó vezetők kompetenciáit vizsgáltam.
  
 
==Objektumok (sorok)==
 
==Objektumok (sorok)==
Az objektumok azok az esetek (12), melyek a három feltétel alapján leképezhetők. Ezeket arab számokkal tüntettem fel.
+
*'''vezető1'''
 +
*'''vezető2'''
 +
*'''vezető3'''
 +
*'''vezető4'''
 +
*'''vezető5'''
 +
*'''vezető6'''
 +
*'''vezető7'''
 +
*'''vezető8'''
 +
*'''vezető9'''
 +
*'''vezető10'''
 +
*'''vezető11'''
 +
*'''vezető12'''
  
 
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
 
==Attribútumok (X, Y oszlopok)==
Az attribútumoknál a következőket vettem figyelembe:
+
*'''elkötelezettség'''
A három legfontosabb kritérium:
+
*'''globális gondolkodás'''
- Szakvizsgával rendelkezik-e?
+
*'''komm.készség'''
- Munkában eltöltött ideje?
+
*'''kreativitás'''
- Hasonló területen szerzett tapasztalata van-e?
+
*'''nyitottság'''
A kérdésekre adható válaszok alapján12 (2x3x2) különböző eset képezhető le. Ennek alapján elkészítettem a táblázatot, amelynek celláit 1 illetve 0 értékkel töltöttem ki, attól függően, hogy igen (1) vagy nem (0) volt a válasz.
+
 
 +
Az irány mindenhol 1, minél nagyobb, annál jobb.
  
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
 
=A feladat által érintett célcsoportok=
A feladat célcsoportja azok a munkavállalók, akik a közigazgatásban, ügykezelői munkakörben kívánnak dolgozni, illetve azok a humán szakemberek, akik a felvételről döntenek. A rendszer a humánerőforrás gazdálkodással megbízott dolgozó munkáját könnyítheti meg, mert egy előszűrést biztosít a jelentkezők között.
+
*A vállalatnál alkalmazott vezetőket kompetencia teszttel hasonlítottam össze, hogy megtudjam melyikük rendelkezik a legjobb készségekkel a cég vezetésére.
  
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
  
A kiválasztás döntésének megkönnyítése, hogy a munkáltató elvárásának megfelelő jelöltek kerüljenek behívásra az állásinterjúra.
+
 
 +
*A cég költségvetésében keletkezett többlet, lehetőséget biztosít arra, hogy a cégnél alkalmazott vezetők képzésben vegyenek részt. Hogy megtaláljam a legalkalmasabb személyeket a képzésben való részvételre, a vezetők között egy kompetencia felmérést végeztünk. Ennek a felmérésnek az eredményéből kiderült, hogy ki az a 3 legalkalmasabb személy a vezetésből, akiket érdemes továbbképzésre küldeni. A tesztet azért volt szükséges elvégezni, hogy a rendelkezésre álló keretösszegből azok a vezetők vehessenek részt a kompetencia fejlesztő tanfolyamon, akik a legmegfelelőbb képességekkel rendelkeznek.
 +
 
 +
Kiadás:
 +
A kutatást végző óradíja:
 +
A kérdőív kitöltésének óradíja 1200 Ft/óra időtartama 3 óra
 +
Adatok feldolgozásának díja 800 Ft/óra (1 óra)
 +
Összes munkadíj 4400 Ft
 +
 
 +
Hasonlóságelemzés költségei:
 +
MyX futtatási díja: 200 Ft/futtatás
 +
Önellenőrzés díja: 150 Ft/alkalom
 +
 
 +
Összegzés:
 +
4050 Ft a kompetencia teszt bevétele, a fix költségek miatt.
  
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
A kérdésekre adható válaszok alapján készült táblázat alá - oszloponként - cellába fűzést hajtok végre az adott oszlopban lévő értékekből. Egy és nulla értékekből álló számsort kapok az összefűzés eredményeként, melyet szöveges kimenetként a következő sorban megjelenítek szintén oszloponként.  
+
 
A következő lépésben létrehoztam a kombi paneleket (nézet - eszköztárak -űrlapok). Három kombi panelre volt szükségem, mert a kérdések számának megfelelő bemeneti tartományt kellett meghatározni.  
+
*A vezetők kompetencia tesztjének feldolgozása után egy excel táblázatban rögzítettem az elért eredményeket. Az objektumok és az attribútumok bemutatása után pontoztam a vezetőket. Az elért pontok alapján kialakult egy sorrend, amelyet a munkalap tartalmaz. A meghatározott irány ebben az esetben 1, minél nagyobb, annál jobb. A táblázatban sorszám függvény felhasználásával rangsoroltam a kapott eredményeket. A következményváltozó meghatározása 100 pont. A direkt táblázatban található eredményeket -amelyeket a sorszám függvény lefuttatásával kaptam- Coco táblázat segítségével futtattam le, ezeket a "Y0" munkalap tartalmaz. Ezután egy inverz sorszámozást végeztem el a sorszám függvénnyel, az így kapott eredményeket Coco segítségével ismét lefuttattam. A második Coco futtatás eredménye a Y0+elemzés munkalapon található.
Ezután a cellacsatolási tartományokban megjelent eredmény mellé "HA" függvény segítségével megjelenítettem az adott változathoz tartozó kódot. A "HA" függvény felírása során a cellacsatolás helyének értékéből kiindulva leképeztem az "igaz" és "hamis" esetekre vonatkozóan megjelenítendő értékeket. A "HA" függvénnyel létrehozott értékeket egy cellába összefűztem (összefűz vagy &), és az így kapott számsor adta a kombi panelek alatt létrehozott "VKERES" függvény első értékét.  
 
A függvény első értékének meghatározása után, második értékként a keresési tartományt kell megadni, majd pedig azt, hogy onnan melyik adatokat vegye.
 
  
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
 
=Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)=
A szakértői rendszer, amennyiben a jelölt csak más munkakörben eltöltött munkaviszonnyal rendelkezik, elutasítja a pályázót. Ha a három feltételből kettővel rendelkezik "talán" besorolást kap.
+
*A Coco lefuttatása után a következő eredményeket kaptam:
A rendszer a jelöltek közül azokat sorolja a "felveszem" kategóriába, akik mindhárom kritériumnak megfelelnek.  
+
*A legtöbb pontszámot elért vezetők: vezető2, vezető1 és vezető6.
Előfordulhat, hogy pályakezdőként valaki rendelkezik közigazgatási szakvizsgával és hasonló területen szerzett gyakorlattal egy esetben: ha jogi egyetemet ill. államigazgatási főiskolát végzett és közigazgatásban töltötte gyakorlatát. Ebben az esetben is "talán" besorolást kap.
+
*A legkevesebb pontot elért vezetők: vezető4, vezető10.
Sem a jelentkezőnek, sem a munkáltatónak nem érdeke az állás elnyerése-a felvétel, mert ügykezelői munkakörben elegendő a gimnáziumi érettségi bizonyítvány. Amennyiben ebben a munkakörben foglalkoztatja a diplomával rendelkezőt, nem köteles neki megadni a diplomás besorolást.  
 
  
Összegzésként megállapítható, hogy a munkáltató a feltételek között is felállít egy bizonyos fokú prioritást. Általánosságban elmondható, hogy a legalkalmasabb jelöltek azok közül kerülnek ki, akiknek van jártasságuk a közigazgatási munkában, illetve rendelkeznek közigazgatási szakvizsgával.
+
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
  
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)=
+
*Az elért pontszámok alapján a vezető2 a legalkalmasabb a tanfolyam elvégzésére, a vezető1 és vezető6 társaságában. Kompetenciájuk alapján ők minősülnek a legjobb készségekkel rendelkező vezetőknek a vállalatnál. Coco lefuttatása nélkül nem derült volna fény a második helyen szereplő két vezető készségeire és enélkül nem lettek volna alkalmasak a továbbképzésben való részvételre. A vezetők hátrányban lettek volna az első helyen lévő vezetővel szemben.
A végeredményeket figyelembe véve azokat a jelölteket érdemes személyes elbeszélgetésre behívni, akik a "felveszem" kategóriába kerültek. Rendelkeznek munkatapasztalattal, közigazgatási szakvizsgával és hasonló területen szerzett gyakorlattal.
 
  
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
 
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)=
A közigazgatás területén, az ügykezelő  állásra jelentkezők nagy száma miatt csak a személyes interjúk alkalmazása előszűrő nélkül nagyon időigényes.
+
*A fent említett költségek, fix költségek, tehát változásuk nem elképzelhető, ezért a reális haszon a 4050 forint lesz.
Az általam készített szakértői rendszer segít abban, hogy a különböző aqttribútumok felhasználásával megtaláljuk azokat a jelölteket (objektumok), akiket érdemes személyes interjúra behívni. Ezzel a módszerrel sok időt takaríthatunk meg, hamarabb valósulhat meg az állás betöltése a megfelelő jelölttel.
 
  
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba=
 
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
 
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok=
Feladatom megoldása során kapcsolódó, illetve konkurens megoldásokat nem találtam. Különösen nem jellemző a szakértői rendszerek használata a közigazgatás területén. 
 
  
 +
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(special)]]
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]
 +
[[Kategória:Innovatív HR-modulok]]

A lap jelenlegi, 2012. január 26., 00:00-kori változata

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/hr_pd.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Vezetői kompetenciák

A feladat előtörténete

  • A vezetői kompetencia a vezetői feladatok ellátásához szükséges ismeretek birtoklását és alkalmazásképes tudását és a vezető számára nélkülözhetetlen személyiségjegyeket, valamint a megfelelő beállítódást jelenti. Ahhoz, hogy a bizalom vezetők és alkalmazottak között kialakuljon, megfelelő kompetenciájú vezetőkre van szükség, hiszen a vezetők feladata, hogy példát mutasson a dolgozóknak.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

  • 12 vezető kompetenciáit vizsgálva, megállapítható,hogy vezető2 a legmegfelelőbb, ezután következik vezető1 és vezető6,az utolsó helyen a vezető4 áll. A kapott eredmény a különböző attribútumok pontozásából alakul ki. Aki a legtöbb pontot kapja az a legjobb vezető.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

  • A cégnél dolgozó vezetők kompetenciáit vizsgáltam.

Objektumok (sorok)

  • vezető1
  • vezető2
  • vezető3
  • vezető4
  • vezető5
  • vezető6
  • vezető7
  • vezető8
  • vezető9
  • vezető10
  • vezető11
  • vezető12

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • elkötelezettség
  • globális gondolkodás
  • komm.készség
  • kreativitás
  • nyitottság

Az irány mindenhol 1, minél nagyobb, annál jobb.

A feladat által érintett célcsoportok

  • A vállalatnál alkalmazott vezetőket kompetencia teszttel hasonlítottam össze, hogy megtudjam melyikük rendelkezik a legjobb készségekkel a cég vezetésére.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

  • A cég költségvetésében keletkezett többlet, lehetőséget biztosít arra, hogy a cégnél alkalmazott vezetők képzésben vegyenek részt. Hogy megtaláljam a legalkalmasabb személyeket a képzésben való részvételre, a vezetők között egy kompetencia felmérést végeztünk. Ennek a felmérésnek az eredményéből kiderült, hogy ki az a 3 legalkalmasabb személy a vezetésből, akiket érdemes továbbképzésre küldeni. A tesztet azért volt szükséges elvégezni, hogy a rendelkezésre álló keretösszegből azok a vezetők vehessenek részt a kompetencia fejlesztő tanfolyamon, akik a legmegfelelőbb képességekkel rendelkeznek.

Kiadás: A kutatást végző óradíja: A kérdőív kitöltésének óradíja 1200 Ft/óra időtartama 3 óra Adatok feldolgozásának díja 800 Ft/óra (1 óra) Összes munkadíj 4400 Ft

Hasonlóságelemzés költségei: MyX futtatási díja: 200 Ft/futtatás Önellenőrzés díja: 150 Ft/alkalom

Összegzés: 4050 Ft a kompetencia teszt bevétele, a fix költségek miatt.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  • A vezetők kompetencia tesztjének feldolgozása után egy excel táblázatban rögzítettem az elért eredményeket. Az objektumok és az attribútumok bemutatása után pontoztam a vezetőket. Az elért pontok alapján kialakult egy sorrend, amelyet a munkalap tartalmaz. A meghatározott irány ebben az esetben 1, minél nagyobb, annál jobb. A táblázatban sorszám függvény felhasználásával rangsoroltam a kapott eredményeket. A következményváltozó meghatározása 100 pont. A direkt táblázatban található eredményeket -amelyeket a sorszám függvény lefuttatásával kaptam- Coco táblázat segítségével futtattam le, ezeket a "Y0" munkalap tartalmaz. Ezután egy inverz sorszámozást végeztem el a sorszám függvénnyel, az így kapott eredményeket Coco segítségével ismét lefuttattam. A második Coco futtatás eredménye a Y0+elemzés munkalapon található.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

  • A Coco lefuttatása után a következő eredményeket kaptam:
  • A legtöbb pontszámot elért vezetők: vezető2, vezető1 és vezető6.
  • A legkevesebb pontot elért vezetők: vezető4, vezető10.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

  • Az elért pontszámok alapján a vezető2 a legalkalmasabb a tanfolyam elvégzésére, a vezető1 és vezető6 társaságában. Kompetenciájuk alapján ők minősülnek a legjobb készségekkel rendelkező vezetőknek a vállalatnál. Coco lefuttatása nélkül nem derült volna fény a második helyen szereplő két vezető készségeire és enélkül nem lettek volna alkalmasak a továbbképzésben való részvételre. A vezetők hátrányban lettek volna az első helyen lévő vezetővel szemben.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

  • A fent említett költségek, fix költségek, tehát változásuk nem elképzelhető, ezért a reális haszon a 4050 forint lesz.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok