„Hallgatói Információs Rendszer” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Ajánlott irodalmak modulja)
(Történeti modul)
23. sor: 23. sor:
  
 
* Azon szabályok összességét, amelyek az információs rendszerben folyó tevékenységek tartalmi, formai, idő- és térbeli feltételeit és korlátait meghatározzák az információs rendszer szabvány- és eljárásrendszerének nevezzük. [http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=21114  3.]
 
* Azon szabályok összességét, amelyek az információs rendszerben folyó tevékenységek tartalmi, formai, idő- és térbeli feltételeit és korlátait meghatározzák az információs rendszer szabvány- és eljárásrendszerének nevezzük. [http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=21114  3.]
 +
 +
* Az információs rendszerek szerepe
 +
 +
  - Támogató szerep
 +
• Tervezésben: adatpontosság, projekt menedzsment lehetősége
 +
• Végrehajtásban: gyorsaság, adat keresés csökkentése
 +
• Ellenőrzésben: adatbázisok, projekt menedzsment
 +
 +
  - Koordináló és integráló szerep: a jó információs rendszer csökkenti az osztályok közötti vetélkedést, mert növeli            koordinációjukat. Integrált egy információs rendszer akkor, ha gyorsak a kapcsolatok, össze vannak kötve az érdekelt osztályok, szervezetek. (Csala 2001)
  
  

A lap 2006. január 22., 16:18-kori változata

Angol megnevezés: The Informaiton System of Stundent

Rövidítés: HIR

Történeti modul

  • 2000: "200/2000. (XI. 29.) Korm. rendelet A kreditrendszer célja az ország felsőoktatási intézményeiben folytatott tanulmányok azonos szempontok alapján történő nyilvántartása, az intézményen belüli és intézmények közötti nagyobb hallgatói mozgásszabadság és a különböző szintű szakok egymáshoz illeszkedésének elősegítése. Mindez összhangban áll a European Credit Transfer System-mel, vagyis az európai kreditátviteli rendszerrel, mely megkönnyíti a hallgatók számára az európai felsőoktatási intézmények közötti mozgást."1.
  • Az internet alapú oktatás egy kommunikációs folyamat, mely túlnyomórészt internetes eszközökön keresztül zajlik, átviteli közegként az internet ill. intranet hálózatok szolgálnak. A tanulási folyamat a tanár személyes jelenlétére már csak kis mértékben alapoz. Lényegében már nem annyira távoktatásról, mint inkább távtanulásról (e-learning) beszélünk. 2.
  • Hallgató az, aki a felsőoktatási intézményben felsőfokú szakképzésben, főiskolai vagy egyetemi szintű alapképzésben, alapszakon, szakirányú továbbképzésben, valamint doktori képzésben vesz rész, függetlenül attól, hogy tanulmányait milyen oktatási formában (nappali, levelező, esti tagozat) végzi.
  • Információnak nevezzük az adatokon végrehajtott gondolati műveletek értelemezett eredményét. Az információ tehát értelmezett ismeret. Nem maga az ismeret az információ, hanem annak az emberi gondolati folyamatnak az eredménye, amely az ismeret közlését követi.
  • A rendszer olyan elemek összessége, amelyek között összefüggések állnak fenn. Mivel a világon "minden mindennel összefügg", ezért ez a meghatározás nem túl sokatmondó. Egyetlen dolgot azonban le kell szögeznünk: a rendszer technikai-módszertani kategória. A rendszer elemzőjének szuverén joga, hogy azt tekintse rendszernek, ami vizsgálati céljának megfelel.
  • Az információ az embert szolgálja. Éppen ezért az információs rendszerrel működési kapcsolatban lévő embereket felhasználóknak szokás nevezni. A felhasználók azok az emberek, akik hasznot remélnek a kész rendszertől. Más megfogalmazásban az a személy, aki a a a leendő információs rendszert használni fogja, amint az rendelkezésre fog állni. A hallgatói információs rendszer esetén több ezer felhasználóról beszélünk. Ilyen esetekben meg kell különböztetni azok típusati, szerepköreit. A szervezetet jól ismerő, az adott területen nagy jártasságot szerzett felhasználókat kell a tervezési folyamatba bevonni, konzulátciók, interjúk, minőségi szemlék során. Végső felhasználónak nevezzük azt az embert, aki az információt közvetlenül felhasználja a valós rendszerre való ráhatás érdekében hozott döntéseihez. Végső felhasználó tehát csak ember lehet.
  • Azt az embert, aki az információ ellőállításához szükséges adatokat meghatározza és rendelkezésre bocsátja, adatszolgáltatónak nevezzük.
  • A kivitelező az a valaki, aki a rendszer kivitelezését, a tevspecifikálciókkal összhangban végrehajtja. Hagyományosan egy alkalmazásiprogram-fejlesztő, programozó lehet, de a magas szintű nyelvek terjedése (HTML, XML) a programozási tudás iránti igényt csökkentette.
  • Azokat az utakat, amelyeken az adatok továbbítása végbemegy, kommunikációs csatronának nevezzük.
  • Azon szabályok összességét, amelyek az információs rendszerben folyó tevékenységek tartalmi, formai, idő- és térbeli feltételeit és korlátait meghatározzák az információs rendszer szabvány- és eljárásrendszerének nevezzük. 3.
  • Az információs rendszerek szerepe
 - Támogató szerep

• Tervezésben: adatpontosság, projekt menedzsment lehetősége • Végrehajtásban: gyorsaság, adat keresés csökkentése • Ellenőrzésben: adatbázisok, projekt menedzsment

 - Koordináló és integráló szerep: a jó információs rendszer csökkenti az osztályok közötti vetélkedést, mert növeli            koordinációjukat. Integrált egy információs rendszer akkor, ha gyorsak a kapcsolatok, össze vannak kötve az érdekelt osztályok, szervezetek. (Csala 2001)


  • Központi (országos) felsőoktatási információs rendszerek:

- Felvételi Rendszer

- Felsőoktatási Elektronikai Üzenetkezelő Rendszer

- Felsőoktatási Statisztikai Rendszer

- Hallgatói Követési Rendszer

- Országos Kreditrendszer

- Országos Hallgatói Nyilvántartás

- Intelligens Diákigazolvány

Ontológiai modul

  • "ez egy" kapcsolattípus:

- neptun

- e-learning

- Országos Hallgatói Nyílvántartás

- Országos Kreditrendszer

- intelligens diákigazolvány


  • "van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:

- hallgató

- információ

- rendszer


  • "a címszó része valaminek (a címszóval egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:

- Felsőoktatási Információs Rendszer

- Piaci Információs Rendszer

- Menedzsment Információs Rendszer

- Vállalati Külső Információs Rendszer

- Stratégiai Információs Rendszer

- Vezetői Információs Rendszer

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • A kutatásaim során talált anyagok alapján nem találtam ellentmondást.

Szerkesztői javaslat: Milyen problémákra lehet bukkanni pl. a NEPTUN rendszerben?

Válasz: Mivel a neptun tanulmányi rendszer használatához az internetes elérhetőségen kívül további számos beállítási lehetőségre van szükség, így az egyik alapvető problémát e beállítások hiánya jelenti, vagyis további programok telepítése szükséges a rendszer használatához. A NEPTUN rendszer csak Internet Explorer 5 vagy magasabb verziójával érhető el Interneten keresztül. Régebbi verziójú vagy nem IE programmal nem lehet elérni.

Azonban előfordulhatnak általános hibák is, mint például:

  • felugró ablak nem jelenik meg
  • a továbblépéshez szükséges ikon, vagy gomb nem reagál
  • egy adott számú hibakódra hivatkozik, amelyre a megoldás ismeretlen, illetve rendszergazdai segítség szükséges

Definíciós modul

  • A Hallgatói Információs Rendszer tág fogalom, melynek lényege a felsőoktatásban részt vevő hallgatók tájékoztatása az oktatással kapcsolatban (vizsgák, előrehaladás, tantárgyak,...). Erre alapvetően a Neptun Tanulmányi Rendszer ad lehetőséget, melyet náluk is használunk. Ezen kívül tanulmányaim során is kapcsolatba kerültem már az e-learning formával is, mely valóban egyszerűbbé teszi a vizsgákra való felkészülést.

Tesztkérdések modul

  • Milyen információs rendszereket ismer? (rengeteg fajtája van, lehet internet alapú, könyvtári vagy területi is. Például: hallgatói, felsőoktatási, környezeti, raktári, monitoring, schengeni ....)
  • Mikor vezették be Magyarországon a Neptun Tanulmányi Rendszert? (2000-ben)
  • Mi szükséges az e-learning használatához? (internet illetve intranet elérhetőség)

Ajánlott irodalmak modulja

  • Chris Edwards-John Ward-Andy Bytheway Az információs rendszerek alapjai 4.