„Segítség:Játszótér” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Történeti modul)
(Ontológiai modul)
15. sor: 15. sor:
 
* ...
 
* ...
  
=== Ontológiai modul ===
+
2002: "A szakértõi rendszerek szûk szakmai tudásterületre korlátozva precízen megfogalmazott algoritmusok segítségével kijelentéseket kombinálnak, és ebbõl következtetéseket vonnak le. Egy szakértõi rendszer az alábbi részekbõl épül fel (3. ábra)." [1] (http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20661)
* '''"ez egy" kapcsolattípus:'''
+
1986: "Olyan összetett számítógépes rendszer, amely egy adott szakterületen információkat és felhasználható eljárásokat nyújt a felhasználó részére." [2] (http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20096)
** Level5 (keretrendszer)
 
** grafikus, induktív, online, egyszintű/többszintű, hibrid (jelző)
 
** kukorica-termésbecslés (alkalmazási példa)
 
** ...
 
* '''"van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:'''
 
** [[szabály]]
 
** [[objektum]]
 
** [[attribútum]]
 
** [[opció]]
 
** [[magyarázó alrendszer]]
 
** [[heurisztika]]
 
** [[következtető alrendszer]]
 
** ...
 
* '''"a címszó része valaminek (a címszóval egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:'''
 
** hasonlóság elemzés, ill. döntéstámogató rendszer (szakértői rendszer, CBR, abdukció, JOKER, COCO, indukció, WAM, tudásbázisú/ismeretalapú rendszer, benchmarking, BSC, fuzzy rendszer, neurális háló)
 
** mestertséges intelligencia alkalmazások (szakértői rendszer, mesterséges élet, természetes nyelvek kezelése, robotika)
 
** szimuláció (szakértői rendszerek, agrár-szektormodellek)
 
** ...
 
  
 
=== Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ===
 
=== Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ===

A lap 2006. január 12., 22:49-kori változata

Figyelem!

A szócikk végleges (a 12. héten aktuális) lezárása előtt mindeki győződjön meg arról, hogy megfelelt-e a Friss események lapon feltüntetett adminisztratív jellegű feltételeknek, illetve nem követett-e el valamilyen (szintén ott megtalálható) típushibát!

Ezek ellenőrzése a végleges változat javításakor kitüntetett figyelmet fog élvezni!

Angol megnevezés: expert systems

Történeti modul

  • 2002: "A szakértõi rendszerek szûk szakmai tudásterületre korlátozva precízen megfogalmazott algoritmusok segítségével kijelentéseket kombinálnak, és ebbõl következtetéseket vonnak le. Egy szakértõi rendszer az alábbi részekbõl épül fel (3. ábra)." [1]
  • 1986: "Olyan összetett számítógépes rendszer, amely egy adott szakterületen információkat és felhasználható eljárásokat nyújt a felhasználó részére." [2]
  • 2000: "A Szakértő Rendszer megnevezés azonban félrevezető, ugyanis nem helyettesítik a szakértőt, csupán arra vállalkoznak, hogy az emberi szakértő sok specifikus ismeretet és nagy figyelmet igénylő munkájából átvállalják magukra annak mechanizálható részét, fokozva így a felhasználó-szakértő hatékonyságát, bár sok esetben a célja a rendszernek az, hogy szakértő nélkül is megoldható legyen a probléma illetve bizonyos problémákra új megoldásokat találjunk. Azonban az eddig megvalósított rendszerek csak olyan területekig képesek eljutni amelyek egy szakértő által is jól megoldható feladatot jelentenek." [3]
  • 2000: Az adat, az információ és a tudás az informatika (az agárinformatika) alapfogalmai. Beszédben és írásban való alkalmazásuk során azonban sok esetben csak egymás szinonimáiként lépnek fel a bizonytalanság érzését gerjesztve maguk körül.

Ebben a fejezetben a címben szereplő fogalmak Maier és Lehner által összegyűjtött, rendszerezett és újrafogalmazott definícióit, azaz a „legaktuálisabb” verziót ismerhetjük meg a továbbfejlesztés lehetőségeivel együtt. Mint mindig, az alapfogalmak tisztázásának itt is központi jelentősége van, hiszen egyrészt e nélkül az emberi kommunikációban a második fejezetben is felemlített félreértések elkerülhetetlenül halmozódnak. Másrészt az ismertetésre kerülő definíciók az ember és gép közötti – sokszor elmisztifikált – viszony tisztázásához is hozzájárulnak. [[4]]

  • 2001: A szakértői rendszerek (vagy szinonimaként: a tudásbázisú rendszerek) olyan programok, melyek képesek az emberi problémamegoldó képességet szimulálni (vö. része neki: szimuláció). A szakértői rendszerek egy szűkebb szakterületről jelentős tudásmennyiséget fognak össze. Kezelik a heurisztikákat (vö. része neki), melyek segítségével részproblémákhoz megoldásként tapasztalati értékeket képesek rendelni. A szakértői rendszerek képesek tehát a bizonytalan tapasztalati tudást kezelni. A szakértői rendszerek a mesterséges intelligencia kutatás részterületét képezik (vö. más egyenrangú kifejezésekkel része valaminek). [5] (kivonatos fordítás)
  • 2002: "A szakértői rendszer olyan eljárás, amely lehetővé teszi tetszőleges tényezők kapcsolataihoz (állapot-kombinációkhoz) tartozó következmények összefüggés-rendszerének számítógépes formában történő kezelését." "A szakértői rendszer tehát szabályelvű, azaz alapvetően logikai műveletekre támaszkodik és alapvetően nem metrikus skálák adatait (tényezők opcióit, pl. színek, rangsorok) kezeli." [6]
  • 2002: A szakértői rendszerek indukcióval is létrehozhatók. Kapcsolódó OGIL bejegyzés: [7]
  • ...

2002: "A szakértõi rendszerek szûk szakmai tudásterületre korlátozva precízen megfogalmazott algoritmusok segítségével kijelentéseket kombinálnak, és ebbõl következtetéseket vonnak le. Egy szakértõi rendszer az alábbi részekbõl épül fel (3. ábra)." [1] (http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20661) 1986: "Olyan összetett számítógépes rendszer, amely egy adott szakterületen információkat és felhasználható eljárásokat nyújt a felhasználó részére." [2] (http://miau.gau.hu/levelezo/2003osz/l2003_id.php3?string=20096)

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • 1986: A definíció alapján egy elektronikus könyvtár, ill. egy innovációs hír- és dokumentumportál szintén szakértői rendszernek minősülhet?
  • 2000: Ha indukcióval hozunk létre szabályrendszert, akkor az akár többet is tudhat (más kombinatorikai tér, más hasonlósági függvény), mint egy emberi szakértő által felvázolt szabályrendszer...
  • ...

Definíciós modul

  • A szakértői rendszer a mesterséges intelligencia kutatás része, az emberi szakértelem forráskódba zárását, a szakértői tudás személytől, tértől, időtől független felhasználását célozza. Olyan eljárás, amely lehetővé teszi tetszőleges tényezők kapcsolataihoz (állapot-kombinációkhoz) tartozó következmények intuitív/kombinatorikai, ill. hasonlóságelemzésre alapozó módon induktív/automatikus úton előállított összefüggés-rendszerének számítógépes formában történő kezelését. A klasszikus szakértői rendszer tehát szabályelvű, azaz alapvetően logikai műveletekre támaszkodik és alapvetően nem metrikus skálák adatait (tényezők opcióit, pl. színek, rangsorok) kezeli. Alapvető alkalmazási területei: diagnózisok felállítása, rendszertani besorolás, csoportképzés.
  • ...

Tesztkérdések modul

  • Igaz-e, hogy egy szakértői rendszer programja csak speciális szakértői programnyelveken készíthető el? (Hamis, hiszen HA/AKKOR-összefüggés-komplexumokat bármilyen programnyelven lehet kezelni, sőt a kombinatorika szabályai szerint felépített, autoszűrhető táblázat is interaktív szakértői rendszernek tekinthető.)
  • ...

Ajánlott irodalmak modulja

  • Pitlik-Pásztor-Popovics: Online szakértői rendszer a búza termésátlagának trendjére [8],
  • Kese-Nemes Áron: Szakértői rendszerrel feltöltött MonteCarlo-val támogatott takarmányadag optimalizálás alkalmazásának lehetőségei a mezőgazdasági szaktanácsadásban [9],
  • ...