„BA3:Bérek” változatai közötti eltérés
a (→Forrás) |
a (→A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése) |
||
9. sor: | 9. sor: | ||
=A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése= | =A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése= | ||
+ | IDE AZT KELL LEÍRNI RÉSZLETESEN, HOGYAN ELEMEZ MA A MENEDZSMENT!? A TOVÁBBI FEJEZETEK CSAK ENNEK FÉNYÉBEN NYERNEK ÉRTELMET... | ||
+ | |||
+ | |||
A cég menedzsmentje elemzést végeztetett azzal a céllal, hogy a munkavállalók közül véletlenszerűen kiválasztott 7 dolgozó munkabérét mely attribútomok befolyásolják jobban, illetve ki az aki alulfizetett vagy túlfizetett. | A cég menedzsmentje elemzést végeztetett azzal a céllal, hogy a munkavállalók közül véletlenszerűen kiválasztott 7 dolgozó munkabérét mely attribútomok befolyásolják jobban, illetve ki az aki alulfizetett vagy túlfizetett. | ||
Az elemzést a következő szempontok figyelembevételével végeztem el: szakképzettség, szakmai tapasztalat, önálló munkavégzés, munkabírás, terhelhetőség, rugalmasság, lojalitás, megbízhatóság, kommunikációs készség, életkor és végül bruttó fizetés. | Az elemzést a következő szempontok figyelembevételével végeztem el: szakképzettség, szakmai tapasztalat, önálló munkavégzés, munkabírás, terhelhetőség, rugalmasság, lojalitás, megbízhatóság, kommunikációs készség, életkor és végül bruttó fizetés. |
A lap 2008. október 14., 19:03-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Bér-teljesítményelemzés
A feladat előtörténete
Egy telekommunikációs területen működő cégnél a dolgozók munkabérének vizsgálata abból a célból, hogy melyek azok a tulajdonságok amelyek meghatározóbbak a kapott juttatások tekintetében.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
IDE AZT KELL LEÍRNI RÉSZLETESEN, HOGYAN ELEMEZ MA A MENEDZSMENT!? A TOVÁBBI FEJEZETEK CSAK ENNEK FÉNYÉBEN NYERNEK ÉRTELMET...
A cég menedzsmentje elemzést végeztetett azzal a céllal, hogy a munkavállalók közül véletlenszerűen kiválasztott 7 dolgozó munkabérét mely attribútomok befolyásolják jobban, illetve ki az aki alulfizetett vagy túlfizetett.
Az elemzést a következő szempontok figyelembevételével végeztem el: szakképzettség, szakmai tapasztalat, önálló munkavégzés, munkabírás, terhelhetőség, rugalmasság, lojalitás, megbízhatóság, kommunikációs készség, életkor és végül bruttó fizetés.
A várható eredmények tükrében az alulfizetett dolgozók bérét béren kívüli juttatások formájában szeretnék kompenzálni.
Ezzel a vezetőség célja az lenne, hogy elkerülje a dolgozók közti bérfeszültségek kialakulását, illetve ne legyenek a munkavállalók elégedetlenek.Ezzel ösztönözni szeretnék munkavállalóikat a nagyobb teljesítmény elérésére, és a minőségi munka elvégzésére ami által hatékonyságuk növelése is cél.
A dolgozókat értékelniük kell a vezetőknek a különböző tulajdonságok és kompetenciák fontossága alapján.Ennek segítségével lehet kialakítani azt, hogy melyik munkavállalója preferáltabb a másiknál, ki milyen tulajdonság alapján kapjon több, vagy kevesebb bért.
A hasonló kompetenciákkal rendelkező munkavállalók ne részesüljenek magasabb bérben, és az esetlegesen fellelhető ellentmondásokra is idejében fény derüljön.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A feladatban használt adatok fiktívek. A dolgozói létszámból hét munkavállalót kiemelve készítettem el az elemzést a megadott kritériumok alapján.
Objektumok (sorok)
A vizsgálat 7 objektumot tartalmaz.(sorok: munkavállalók felsorolása 7 fő)
Attribútumok (X, Y oszlopok)
10 attribútomot tartalmaz (x,y oszlopok) 1.) Életkor (év): Minél idősebb egy munkavállaló annál nagyobb a tapasztalata, tehát aki idősebb az preferáltabb. A további tulajdonságokat 1-5 pontig terjedően értékeltem, minél magasabb a pontszám annál jobb. 2.) Kommunikációs készség: A munkatársakkal, felettesekkel, külső partnerekkel való kapcsolattartásban mennyire kommunikatív a dolgozó. 3.) Lojalitás: Mennyire tud azonosulni a vállalkozás által képviselt elvekkel, mennyire önfeláldozó a cég érdekeinek ügyében. 4.) Megbízhatóság: Mennyire lehet rá számítani. 5.) Munkabírás, terhelhetőség: Mennyire viseli el a terhelést a dolgozó, mennyi plusz feladatot, túlórát képes bevállalni. 6.) Önálló munkavégzés: A rábízott munkakör önálló elvégzése, a felmerülő problémák megoldása.Elengedhetetlen velejárója a szakképzettség. 7.) Rugalmasság: A változásokhoz, új dolgokhoz való alkalmazkodó képesség. 8.) Szakképzettség: A munkaköri követelményeknek való megfelelés. Mennyire naprakész a munkavállaló tudása, mennyire érti a szakmáját. A feladatba 1 pontot érnek a következő képzettségek:érettségi,felsőfokú szakképzettség,főiskola-egyetem,több diploma,nyelvvizsga, összesen: 5 pont szerezhető. 9.) Szakmai tapasztalat: Az adott munkakörben eltöltött évek száma, a munkavállaló eddigi munkahelyeit beleszámolva. 10.) Y attribútum: Bruttó fizetés (ezer ft/hónap)minél nagyobb annál jobb, motiváló hatása van a dolgozókra.
A feladat által érintett célcsoportok
A telekommunikációs területen működő vállalkozásnál dolgozó 7 véletlenszerűen kiválasztott munkavállaló. A bér és bérjellegű juttatások felosztására jogosult vezető. Külső szektorok, akik összehasonlítást szeretnének elvégezni egy igazságosabb bérrendszer kialakításához.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Elsősorban a rendszer olcsóságát, időtakarékosságát, biztonságos voltát és rugalmasságát emelném ki. Levonható konzekvencia: az egyes tulajdonságok milyen hatással vannak munkabérünk nagyságára.Segítségével feltárhatóak azok az ellentmondások, mely alapja lehet az igazságosabb bérezési forma kialakításának.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
1. Alap adattábla készítése, objektumok (munkavállalók)meghatározása. 2. Attribútomok meghatározása:életkor, kommunikációs készség,lojalitás,megbízhatóság,munkabírás-terhelhetőség,önálló munkavégzés,rugalmasság,szakképzettség,szakmai tapasztalat,bruttó fizetés. 3. Metaadatbázis létrehozása az alapadatok és az adatok tekintetében a cellahivatkozás módszerét alkalmazva. 4. Pivot tábla elkészítése, kimutatás varázsló segítségével. 5. Rangsor tábla előállítása az elkészült pivot táblából, sorszám függvénnyel. 6. Lépcsők tábla elkészítése, melyben a solver kimeneti paramétereit elhelyeztem. 7. CoCo tábla elkészítése, f-keres függvénnyel. 8. Solver ítélet, HA függvény segítségével.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A CoCo táblázatból leolvasható a solver ítélet oszlop. A megkapott értékek szerint egy munkavállaló Réz Dániel kapja a felállított tulajdonságok alapján a megfelelő munkabért. Löwey Julia és Veréb Gedeon alulfizetettek, tehát az ő esetükben lehet szó béren kívüli juttatásokról, kompenzálásról. Négy munkavállaló túlfizetett a megadott tulajdonságok tekintetében. A fontossági sorrend a CoCo táblázat szerint: 1. Kommunikációs készség 2. Munkabírás, terhelhetőség 3. Életkor 4. Szakmai tapasztalat 5. Rugalmasság 6. Megbízhatóság 7. Szakképzettség 8. Önálló munkavégzés 9. Lojalitás
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A vezetők az értékelésből azt a következtetést vonhatják le, hogy 4 dolgozójuk túlfizetett.Ez azt jelenti, hogy esetükben a bér- és bérjellegű juttatások adása már nem javasolt, elvesztette a motiváló hatását, így ezen dolgozók munkájának hatékonyságát motivátor ( karrier, elismerés, dícséret) tényezőkkel lehetne javítani. Az alulfizetett munkavállalókat béren kívüli juttatásokkal lehetne motiváltabbá tenni. Ezen módszerekkel a vállalkozás optimalizálhatná a motivátor és a higiéniás tényezők arányát.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A vizsgálatot több dolgozó bevonásával, illetve kibővített tulajdonságokkal, vagy más típusú vállalkozásoknál is el lehetne végezni, ezáltal az eredményekből magasabb szintű következtetést lehetne levonni.