„Sztochasztikus jelleg” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Ontológiai modul)
(Ontológiai modul)
20. sor: 20. sor:
 
== Ontológiai modul ==
 
== Ontológiai modul ==
 
* ''' "ez egy" kapcsolattípus:'''  
 
* ''' "ez egy" kapcsolattípus:'''  
* '''Ok-okozati összefüggés:''' amikor egyértelműen eldönthető, hogy melyik ismérv alakulása (ok) vonja maga után a másikét (okozat). (Például: szakképzettség és keresetek kapcsolata ilyen jellegű)
+
'''Ok-okozati összefüggés:''' amikor egyértelműen eldönthető, hogy melyik ismérv alakulása (ok) vonja maga után a másikét (okozat). (Például: szakképzettség és keresetek kapcsolata ilyen jellegű)
  
* '''Kölcsönhatás jellegű''' sztochasztikus kapcsolat: vagy mindkét ismérv lehet egyben ok és okozat is, vagy a szóban forgó ismérvek egyike sem tekinthető annak. (Például: termékek esetében az ár és a kereslet közötti összefüggés)
+
'''Kölcsönhatás jellegű''' sztochasztikus kapcsolat: vagy mindkét ismérv lehet egyben ok és okozat is, vagy a szóban forgó ismérvek egyike sem tekinthető annak. (Például: termékek esetében az ár és a kereslet közötti összefüggés)
  
* '''Látszólagos kapcsolat:''' nem igazi összefüggés. Ilyen esetben az ismérvek között csak azért mutatkozhat összefüggés, mert mindegyiket a háttérből egy harmadik tényező irányítja, amit látens tényezőnek nevezünk.  
+
'''Látszólagos kapcsolat:''' nem igazi összefüggés. Ilyen esetben az ismérvek között csak azért mutatkozhat összefüggés, mert mindegyiket a háttérből egy harmadik tényező irányítja, amit látens tényezőnek nevezünk.  
  
 
* ''' van neki, része a szócikknek" kapcsolattípus:'''  
 
* ''' van neki, része a szócikknek" kapcsolattípus:'''  
* '''Sztochasztikus:''' minden, ami valószínűség számításra épül. A sztochasztikus folyamat egyben a valószínűségi változó fogalom általánosításának is tekinthető.
+
'''Sztochasztikus:''' minden, ami valószínűség számításra épül. A sztochasztikus folyamat egyben a valószínűségi változó fogalom általánosításának is tekinthető.
  
*'''Asszociáció:''' minősítéses, nominális jellemzők, legtöbbször minőségi nem mennyiségi ismérvek között áll fenn (Például: nem és a dohányzási szokások, vagy a lakóhely és a szakképzettség között)
+
'''Asszociáció:''' minősítéses, nominális jellemzők, legtöbbször minőségi nem mennyiségi ismérvek között áll fenn (Például: nem és a dohányzási szokások, vagy a lakóhely és a szakképzettség között)
  
*'''Vegyes kapcsolat:''' egy mennyiségi (arányskálán mért) és egy nem mennyiségi, minősítéses ismérv között jelentkezhet.  
+
'''Vegyes kapcsolat:''' egy mennyiségi (arányskálán mért) és egy nem mennyiségi, minősítéses ismérv között jelentkezhet.  
  
*'''Korreláció: '''két mennyiségi ismérv kapcsolatát jelenti, a változók egymásra gyakorolt hatását regressziós matematikai függvénnyel írjuk le, amelyet a sztochasztikus jelleg modelljének tekintünk
+
'''Korreláció: '''két mennyiségi ismérv kapcsolatát jelenti, a változók egymásra gyakorolt hatását regressziós matematikai függvénnyel írjuk le, amelyet a sztochasztikus jelleg modelljének tekintünk
  
*'''Rangkorreláció:''' olyan esetekben, amikor a két ismérvet ordinális skálán mérjük, vagyis rangsort készítünk
+
'''Rangkorreláció:''' olyan esetekben, amikor a két ismérvet ordinális skálán mérjük, vagyis rangsort készítünk
  
 
*'''" a szócikk része vlaminek (a szócikkel egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:'''
 
*'''" a szócikk része vlaminek (a szócikkel egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:'''
  
*'''Valószínűségi változó:''' olyan változó mennyiség, amelynek értéke a véletlentől függ. Mindazon körülmények, amelyek a véletlentől függnek és az eredményre hatással vannak.  
+
'''Valószínűségi változó:''' olyan változó mennyiség, amelynek értéke a véletlentől függ. Mindazon körülmények, amelyek a véletlentől függnek és az eredményre hatással vannak.  
  
*'''Valószínűségi kapcsolat:''' az egyik ismérvhez való tarozás nem dönti el egyértelműen a másik ismérvhez való tartozást
+
'''Valószínűségi kapcsolat:''' az egyik ismérvhez való tarozás nem dönti el egyértelműen a másik ismérvhez való tartozást
  
 
==  Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ==
 
==  Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja ==

A lap 2005. december 21., 20:56-kori változata

Angol megnevezés: ...

Történeti modul

  • 1975: „Az összefüggés jellege, a szorosság mértéke szerint van függvényszerű (törvényszerűen fennálló, meghatározó, implikatív) kapcsolat; ennek ellentettje a kapcsolat hiánya (függetlenség), s e két szélsőség között mintegy átmenetet képez a sztochasztikus vagy valószínűségi kapcsolat. – A statisztikában ált. sztochasztikus kapcsolatokkal van dolgunk.”

Ir. Köves P.–Párniczky G.: Általános statisztika. Bp. 1975


  • 1977: „Sztochasztikus modell: olyan összefüggések ábrázolása, amelyekben a függő változó meghatározott értékéhez a független változó (változók) valószínűségi értéke tartozik. Más szóval: a sztochasztikus modell a függő változó és a független változó átlagértéke között számított korrelációs kapcsolattal egyértelmű. Így a függő változót meghatározó tényezők részben ismeretlenek maradnak (látens változók). Ezeknek a tényezőknek a hatása a sztochasztikus egyenletekben a véletlen változó explicit feltüntetésében jut kifejezésre. A sztochasztikus modellek azonban a sztochasztikus egyenletek mellett rendszerint tartalmaznak identitásokat, mérlegegyenleteket is.”

Közgazdasági Kislexikon, Kossuth könyvkiadó/ 1977

  • 1985: „Sztochasztikusnak nevezünk mindent, ami a valószínűségszámításra épül. A sztochasztikus folyamat egyben a valószínűségi változó fogalom általánosításának is tekinthető, melynek a gyakorlati problémák megoldásában igen nagy szerepe van. – Ir. Denkinger G.: Valószínűség-számítás. Bp. 1989.; Sachs, L.: Statisztikai módszerek. Bp. 1985.”

[1]

  • 2002: „Egy sokaság két ismérve között van kapcsolat. Az összefüggések alapvetően kétfélék lehetnek. Előfordulhat olyan eset, amikor a sokasági egységek vonatkozásában az egyik ismérv szerinti hovatartozás eldönti azt, hogy adott egység a másik ismérv melyik változatához tarozik. Ezeket függvényszerű kapcsolatoknak nevezzük. A statisztika vizsgálati körét nem az ilyen kapcsolatok teszik ki, hiszen a függvény általában eleve adott. Kitüntetett vizsgálati területnek tekinti viszont a statisztika a kapcsolatok másik fajtáját, amelyet sztochasztikus kapcsolatnak nevezünk. A sztochasztikus kapcsolat valószínű érvényű, más szóval tendenciaszerű, amelyre az jellemző, hogy az egyik ismérvhez való tartozás nem dönti el egyértelműen a másikhoz való tartozást, hatással van rá, de rajta kívül más tényezők is befolyásolást gyakorolnak a hovatartozásra… A sztochasztikus összefüggés tehát átmenet a kapcsolat hiánya és a függvényszerű kapcsolat között. ”

Erdélyi Zsuzsanna, Dr. Kardos Zoltánné, Balázsiné Farkas Katalin, Dr. Vargáné Dugonics Rita : Általános statisztika

Ontológiai modul

  • "ez egy" kapcsolattípus:

Ok-okozati összefüggés: amikor egyértelműen eldönthető, hogy melyik ismérv alakulása (ok) vonja maga után a másikét (okozat). (Például: szakképzettség és keresetek kapcsolata ilyen jellegű)

Kölcsönhatás jellegű sztochasztikus kapcsolat: vagy mindkét ismérv lehet egyben ok és okozat is, vagy a szóban forgó ismérvek egyike sem tekinthető annak. (Például: termékek esetében az ár és a kereslet közötti összefüggés)

Látszólagos kapcsolat: nem igazi összefüggés. Ilyen esetben az ismérvek között csak azért mutatkozhat összefüggés, mert mindegyiket a háttérből egy harmadik tényező irányítja, amit látens tényezőnek nevezünk.

  • van neki, része a szócikknek" kapcsolattípus:

Sztochasztikus: minden, ami valószínűség számításra épül. A sztochasztikus folyamat egyben a valószínűségi változó fogalom általánosításának is tekinthető.

Asszociáció: minősítéses, nominális jellemzők, legtöbbször minőségi nem mennyiségi ismérvek között áll fenn (Például: nem és a dohányzási szokások, vagy a lakóhely és a szakképzettség között)

Vegyes kapcsolat: egy mennyiségi (arányskálán mért) és egy nem mennyiségi, minősítéses ismérv között jelentkezhet.

Korreláció: két mennyiségi ismérv kapcsolatát jelenti, a változók egymásra gyakorolt hatását regressziós matematikai függvénnyel írjuk le, amelyet a sztochasztikus jelleg modelljének tekintünk

Rangkorreláció: olyan esetekben, amikor a két ismérvet ordinális skálán mérjük, vagyis rangsort készítünk

  • " a szócikk része vlaminek (a szócikkel egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:

Valószínűségi változó: olyan változó mennyiség, amelynek értéke a véletlentől függ. Mindazon körülmények, amelyek a véletlentől függnek és az eredményre hatással vannak.

Valószínűségi kapcsolat: az egyik ismérvhez való tarozás nem dönti el egyértelműen a másik ismérvhez való tartozást

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • ...

Definíciós modul

  • ...

Tesztkérdések modul

  • ...

Ajánlott irodalmak modulja

  • ...