„Logisztika 2” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Definíciós modul)
(Történeti modul)
24. sor: 24. sor:
 
* 1970 a logisztika gazdasági alkalmazásának nagy lendületet adott, a japán tömegtermékek megjelenése az amerikai és európai piacokon.
 
* 1970 a logisztika gazdasági alkalmazásának nagy lendületet adott, a japán tömegtermékek megjelenése az amerikai és európai piacokon.
  
* 1980 a logisztika az 1980-as években már Európa fejlett gazdaságaiban is bevonult a mindennapok gyakorlatába.[[http://puska.index.hu/upload/Logisztika_2001-Dec-%204-12:51:04.doc]]
+
* 1980 a logisztika az 1980-as években már Európa fejlett gazdaságaiban is bevonult a mindennapok gyakorlatába.[http://puska.index.hu/upload/Logisztika_2001-Dec-%204-12:51:04.doc]
  
* 1993 a(Council of Logistics Management, ) szerint „… a logisztika alapanyagok, félkész- és késztermékek, valamint a kapcsolódó információk származási helyről felhasználási helyre történő hatásos és költséghatékony áramlásának tervezési, megvalósítási és irányítási folyamata, a vevői elvárásoknak történő megfelelés szándékával.”[[http://miau.gau.hu/miau/60/fanclub/szegedi.doc]]
+
* 1993 a(Council of Logistics Management, ) szerint „… a logisztika alapanyagok, félkész- és késztermékek, valamint a kapcsolódó információk származási helyről felhasználási helyre történő hatásos és költséghatékony áramlásának tervezési, megvalósítási és irányítási folyamata, a vevői elvárásoknak történő megfelelés szándékával.”[http://miau.gau.hu/miau/60/fanclub/szegedi.doc]
  
 
== Ontológiai modul ==
 
== Ontológiai modul ==

A lap 2005. október 26., 15:40-kori változata

Angol megnevezés: ...

Történeti modul

A logisztika elsődlegesen, mint a hadseregek történelmét végigkísérő tudomány vált ismertté.

  • Kr.e. I. század: Római Birodalom: Marcus Terentius Varro: Logisticon c. művében, mint a gyerekek teljes körű gondozását és ellátását jelentő tevékenységek összessége. A "logisták" pedig a légók élelemmmel való ellátásáról gondoskodtak, készleteket képeztek és intézték a légiók elszállásolását.
  • 886 VI. Leó bizáci császár a "Háború művészetének összefoglaló magyarázata" c. művében írja: "A logisztika dolga, hogy a hadsereget zsolddal ellássa, a feladatnak megfelelően felfegyverezze és elossza, védelmi és harci eszközökkel felszerelje a hadművelet minden igénye szerint, időben és jól."
  • XVIII. században a hadseregek létszámának jelentős megnövekedésével az ellátás problémája még nagyobb hangsúlyt kapott. Kialakult az az alapelv, hogy nem szabad öt napi menettávolságnál messzebbre vezényelni a saját központi utánpótlás bázistól.
  • 1800-as évek elején, a napóleoni háborúk idejére ez az ún. "raktár-élelmezési" nem volt tovább tartható, mivel gátolta a hadsereg mozgékonyságát. A jelenlegi hadtápellátás alapjait Henri Jomini, Napóleon tábornoka fektette le. A legtöbb logisztikáról szóló tanulmányban őt nevezik meg, mint az első logisztikai mű szerzőjét. 1838-ban "A háború művészetének kézikönyve, avagy az új analitikus tábla" c. művében a logisztikát a stratégia és a taktika mellett a hadtudomány harmadik ágának nevezte.
  • 1917 Cyrus Thorpe katonai szakíró Pure Logistics c. művében a logisztikát a stratégia és a taktika mellett a hadviselés 3. pilléreként mutatta be.
  • 1918-tóI az amerikai katonai szótárban elterjedt a logisztika szó; az utánpótlásért , a szállításért, az építkezésért, az orvosi ellátásért felelős Ordanance Department and Quatermaster Corps tevékenysége kapcsán meghatározóvá lett.
  • a II. világháborúban minden 10 amerikai katonából 3 vett részt a harcban, s a többség logisztikai feladatot látott el.
  • 1955: az első tanulmány, amely a logisztikát a gazdaságban való alkalmazásra ajánlja, az amerikai Oscar Morgenstein írta egy folyóiratban.
  • 1960-as években jelent meg Európában, az üzemgazdaságtan területén
  • 1970 a logisztika gazdasági alkalmazásának nagy lendületet adott, a japán tömegtermékek megjelenése az amerikai és európai piacokon.
  • 1980 a logisztika az 1980-as években már Európa fejlett gazdaságaiban is bevonult a mindennapok gyakorlatába.[1]
  • 1993 a(Council of Logistics Management, ) szerint „… a logisztika alapanyagok, félkész- és késztermékek, valamint a kapcsolódó információk származási helyről felhasználási helyre történő hatásos és költséghatékony áramlásának tervezési, megvalósítási és irányítási folyamata, a vevői elvárásoknak történő megfelelés szándékával.”[2]

Ontológiai modul

  • ...

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • ...

Definíciós modul

  • A logisztika feladata, hogy a megfelelő árut a megfelelő mennyiségben, a megfelelő állapotban, a megfelelő helyre, a megfelelő időben juttassa el.
  • A logisztika a nyersanyagok, félkésztermékek, késztermékek hatékony áramlásának tervezését, megvalósítását, ellenőrzését szolgáló tevékenységek összessége, integrációja. Ezen tevékenységek magukban foglalják a vevőszolgálatot, a kereslet előrejelzését, az elosztás, a készletgazdálkodás, az anyagmozgatást, a szállítást, a termelésprogramozást és az ezekhez kapcsolódó egyéb tevékenységeket is.
  • A logisztika legtágabb értelmezését Kirsch definíciója adja. A logisztikát a gazdaságban és a gazdaságon kívül, a termelő és nem termelő területekre is lehet értelmezni. Rendszeren belüli és rendszerek közötti folyamatokra nézve is vizsgálja a logisztikát, nem csupán az anyagok és termékek, valamint az információ áramlását jelöli meg, mint a logisztika által lefedhető folyamatokat, hanem logisztikai folyamatként fogja fel a személyek és az energia áramlását is: " A logisztika az energiának, az információnak, a személyeknek és különösen az anyagoknak (alapanyagok és késztermékek) az egyes rendszeren belüli és rendszerek közötti áramlásának alakítása, irányítása, szabályozása és megvalósítása." /Kirsch/ [3]
  • A katonaságnál és az üzleti életben a logisztikai szakemberek feladata megszervezni azt, hogy hogyan és mikor kell az erőforrásokat eljuttatni oda, ahol szükség van rájuk.

[4]

  • Más nézetek szerint a logisztika nem csak az anyagáramlások optimalizálása, illetve az ehhez szükséges erőforrások biztosítása, koordinálása, hanem tudomány is. Eszerint a nézet szerint a logisztika olyan interdiszciplináris tudomány, amely a logisztika területét érintő valamennyi társtudomány, szakma eddigi és legaktuálisabb ismereteit szintetizálja, azokat saját céljai érdekében egy sajátságos rendszerbe rendezi és ezen tudományok és szakmák már meglévő eljárásait, módszereit alkalmazza folyamatai optimalizálására.[5]

Tesztkérdések modul

  • ...

Ajánlott irodalmak modulja

  • ...