„Kiválasztás” változatai közötti eltérés
(→Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)) |
(→Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok) |
||
65. sor: | 65. sor: | ||
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok= | =Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok= | ||
− | '''Feladatom megoldása során nem találtam kapcsolódó illetve konkurens megoldásokat. Igaz vannak informatikai megoldások, de | + | '''Feladatom megoldása során nem találtam kapcsolódó illetve konkurens megoldásokat. Igaz vannak informatikai megoldások, de ezek kész programok. Lásd NEXON nexONHR modulja.''' |
A lap 2007. november 2., 23:19-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A válaszokat befolyásoló tényezők
- 9 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 10 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 11 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 12 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 13 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 14 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Kiválasztási folyamat támogatása. A kiválasztást különböző módszerek segítik, melyek nagyon sok szubjektív elemet tartalmaznak. Kérdőívek alapján a különböző kompetenciák összehasonlítása, a kiválasztással foglalkozó szakemberek számára.
A feladat előtörténete
A kiválasztás örök dilemmája, hogy megfelelő ember kerüljön a megfelelő munkakörbe. Kiválasztás nagyon fontos tényező, és sokszor figyelmen kívül hagyjuk, hogy komoly költségekkel, veszteséggel járhat ha a kiválasztás félre siklik. Kiválasztás folyamán sok a szubjektív tényező, - sok helyen e szerint is döntenek - de különféle módszerek segítik az objektivitást is, úgy mint a tesztek sokféle fajtája, különféle informatikai megoldások, melyek a kiválasztás folyamatában arra hivatottak, hogy segítséget nyújtsanak azon eszközök használatában, melyekkkel elkerülhető a téves kiválasztás. Feladatomban én is szeretném az objektív összehasonlítást segíteni, erősíteni.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Feladatomat cégünknél egy éppen megüresedett munkakörre beérkezett jelentkezések kapcsán készítettem el. Egy kérdőívet prezentáltam, mely azokat a kompetenciákat tartalmazza, melyek fontosak, és szükségesek a munkakör betöltéséhez. Ezek a kompetenciák a tanulmányokra, nyelvtudásra, számítógépes ismeretekre, munkaügyi információkra, készségekre, képességekre vonatkoznak.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Adatgyűjtés a kitöltött kérdőívek alapján történt. Tizenegy fő jelölt töltötte ki a kérdőívet az interjú előtt. Majd ezután következett a személyes beszélgetés. A kitöltött kérdőíveket összegyűjtöttem majd egy adatbázisban rögzítettem. Az összehsonlítás ez alapján történt. A kérdőív az xls file első munkalapján található.
A feladat által érintett célcsoportok
Az érintett célcsoportok a cégeknél human területtel ezen belül a kiválasztással foglalkozó szakemberek, továbbá azon vezetők akiknek döntési felelőssége van a kiválasztás kapcsán, hogy ki fogja majd betölteni a megüresedett pozíciót. Az Ő munkájukat, a jelöltek kiértékelését tudja elősegíteni ez a fajta összehasonlítás.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A kiválasztás döntésének elősegítése, hogy a munkakör elvárásainak megfelelő legideálisabb jelölt tudja majd betölteni a munkakört.
A válaszokat befolyásoló tényezők
A kitöltött kérdőívek esetében a következő befolyásoló tényezőket vettem figyelembe:
- születési dátum, - végzettség foka, - angol nyelvtudás, - Mikrosoft Word, - Mikrosoft Excel, - SAP, - szakmai tudás és tárgyi tudás, - problémákat és célokat kifejteni, - bruttó fizetési bérigény.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
'Objektumok melyeket figyelembe vettem, az a tizenegy jelölt, akik a kérdőíveket kitöltötték. természetesen a nevüket csak két nagy betűvel jelöltem. CT, GC, JK, MA, MD, NÁ, SM, ST, SV, SZ, ZI.
Attribútumoknál a következőket vettem figyelembe. - angol nyelvtudás, Mikrosoft Excel, Mikrosoft Word, Munkatervezés és struktúrálása, Problémákat és célokat kifejteni, SAP ismeret, Szakmai és tárgyi tudás, Születési dátum, Végzettség foka, Bruttó fizetési bérigény.
Gyakorlati lépések:
- kérdőív készítése, - adatbázis elkészítése, - primer adattábla elkészítése, - pivot adattábla elkészítése, - COCO tábla készítése az F-keres függvény segítségével, - Kapott eredmények kiértékelése sorozatösszeg és HA függvény segítségével. - Kiegészítő számítások Átlag és Szórás függvény segítségével.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A COCO feadat értelmezése során viszgált attribútumoknál azt lehet látni, hogy mekkora mértékben járulnak hozzá az objektum összegéhez, vagyis a becslés oszlophoz. A problémákat és célokat kifejteni attribútum egy innovatív tulajdonság egy embernél, mert csak ennél az egy objektumnál vesz fel más értéket. Az az ember a legjobb választás, ahol a becslés és a bruttó fizetés között a legnagyobb a különbség mínuszban. A COCO online eredményében egy másfajta megközelítés hozott eredményt. A COCO online szerint az összes attribútum zaj, az SAP kivételével, tehát csak ebből számolt. A kiválasztással foglalkozó kolléga érdekesen szemlélte az eredményt. ' A kiválasztási folyamat időigényes, nagyon oda kell figyelni az egyes kompetenciáknál, - ami már igen szubjektív - ezek a kompetenciák fontosak, de a kollégának nem a legfontosabb volt az SAP tudás, tehát Ő más kompetenciát tartott a legfontosabbnak.''''
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Végeredményeket figyelembe véve a kiválasztással foglalkozó kollégámnak a következőket tanácsoltam: válassza azokat a jelölteket további bemutatásra, akinek van innovatív tulajdonsága, mert a tizenegy jelölt közül csak egy rendelkezik ezzel a kompetenciával ( problémákat és célokat kifejteni ) továbbá, azt a jelöltet ahol a becslés és a bruttó fizetés között a legnagyobb a különbség mínuszban. SAP ismeretekkel rendelkező jelöltek közül pedig azt a kettőt akik mint alkalmazottak jelentkeztek. Ezeket a jelölteket érdemes bemutatni majd a következő interjúnál.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A hagyományos kiválasztási folymatok, az interjúk, ahol személyesen találkozunk a jelöltekkel, esetleg teszteket íratunk velük, majd találkozunk még velük többször is, ahol különböző szintű és döntési folymatban részvevő kollégának mutatjuk be a jelölteket. Ez rettentő időigényes, nagyon sok pénzbe kerül. Az interjúk során felhalmozott információk alapján, természetesen csak azon információk amit a jelöltek átadnak az interjúztatóknak, próbálják a legmegfelelőbb jelöltet kiválasztani. Az általam elkészített összehasonlítás segítséget ad abban, hogy a különböző attribútumok felhasználásával megtaláljuk a legjobb objektumokat vagyis a jelölteket akikkel érdemes további beszélgetéseket folytatni. Ezzel a módszerrel sok időt és pénz takaríthatnak meg a cégek.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
HA a munkatervezés és struktúrálása 4, ÉS a problémákat és célokat kifejteni 3, ÉS a SAP 4, ÉS a szakmaitudás és tárgyitudás 4, ÉS a születési dátum 1, ÉS a végzettség foka 2, AKKOR a bruttó fizetési bérigény 200.001.-Ft - 300.000.-Ft között van.
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Feladatom megoldása során nem találtam kapcsolódó illetve konkurens megoldásokat. Igaz vannak informatikai megoldások, de ezek kész programok. Lásd NEXON nexONHR modulja.