„BA3:Telephelyek” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok)
(Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok)
69. sor: 69. sor:
  
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]
 
[[Kategória:Hasonlóságelemzés_(classic)]]
Az elemzésemhez néhány logisztikai szakirodalmat tekintettem át, illetve saját (Logisztika) órai jegyzetemet használtam fel. Hasonló módszert nem találtam.
+
==Az elemzésemhez néhány logisztikai szakirodalmat tekintettem át, illetve saját (Logisztika) órai jegyzetemet használtam fel. Hasonló módszert nem találtam.

A lap 2008. december 10., 20:37-kori változata

Logisztika

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Telephely-kiválasztási módszer

A feladat előtörténete

A mai világban meghatározó szerepet tölt be a logisztika, valamint az ellátási-lánc menedzsment. Mindezt bizonyítja az egyre növekvő számú logisztikai központok jelenléte hazánkban- gondoljunk a főváros vonzáskörzetére (Budaörs, Budakalász, Törökbálint, Üllő). Felkeltette érdeklődésemet, hogy ezek a logisztikai központok milyen szempontok alapján választják ki telephelyeiket, illetve, hogy mi befolyásolja a telephelyek árát.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A logisztikai telephelyek kiválasztási stratégiájára számtalan szakirodalom létezik, melyek segítséget nyújthatnak a logisztika vezetőknek. Azonban ezek feldolgozása, a különböző irodalmak áttekintése sok időt vesz el. Több szempontot is figyelembe kell venni a beruházások előtt. Ilyenek például: munkanélküliség, demográfiai jellemzők, piaci jellemzők, helyi politika, versenytárs, közművesítés, infrastruktúra. Feladatomban csak a kvantitatív jellemzőket (telek ára, munkaélküliség, bérek jellmzői) fogom összehasonlítani, hiszen a kvalitatív mutatók (munkaerő tulajdonságok, helyi környezet imázsa, adottsága) szubjektívek. A helykiválasztás stratégiai fő célja az elhelyezésből eredő előnyök kihasználása, és a költségek minimalizálása.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adatok, melyekkel dolgoztam fiktívek. Az interneten, illetve a helyi önkormányzatok honlapján nem találtam megfelelő adatbázist a feladatomhoz.

Attribútumok

  • föld, telek ára
  • munkaerő bérköltsége
  • munkanélküliségi ráta
  • nyersanyag költség
  • helyi, iparűzési adó
  • közművesítés költségei

Objektumok

Mivel az adatok fiktívek, ezért A, B, C, D, E városok.

A feladat által érintett célcsoportok

Az elemzéssel azoknak a logisztikai munkatársaknak szeretnék segítséget nyújtani, akik új telephely kiválasztása, illetve új beruházás előtt állnak. Egy ilyen hasonlóság-elemzéssel könnyebb kiválasztani az adott telpülést, mint több szakirodalmat, internetes forrást áttanulmányozni, és az összes szempontot kielemezni.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Feladatommal szeretnék segíteni abban, hogy a telephely kiválasztásáért felelős emberek időt spóroljanak meg. Nem kell több szakirodalmat megvenni, vagy könyvtárakat járni. Az elemzésben feltüntetett szempontok a legfontosabbak, melyek figyelembevétele elengedhetetlen. Természetesen ez egy lehetőség a sok közül. Hiszen vannak, akik a kvantitatív mutatók mellett a minőségi, szubjektív véleményekre is kíváncsiak.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Mint már korábban említettem adataim fiktívek, azonban próbáltam valósághű számadatokat feltüntetni. A következő lépésekben jutottam el a feladat megoldásához:

  • Főbb attribútumok kiválasztása

Kiválasztottam azokat a fő szempontokat, amelyek befolyásolják a telephely árát.

  • Meta-adatbázis létrehozása

Az adatokat egy táblázatba foglaltam könnyebb áttekintés érdekében.

  • Pivot táblázat

A táblázat segítségével összesítést (kimutatást) tekinthetünk meg.

    • Összeg/Érték

Az adtokat láthatjuk összesítve ebben a táblázatban.

    • Darab/Érték

A táblázatban mindenhol az 1-es érték szerepel. Ez bizonyítja azt, hogy az Összeg/Érték táblában minden cellához egy érték tartozik.

  • Rangsorolás

A Sorszám függvénnyel az értékeket sorba állítottam az adott attribútom-csoporton belül.

  • Solver

A bővítménykezelő "mi lenne, ha?" segítségével az optimális értékű objektumot kerestem.

  • Tényadatok-becsült adatok

Végül összehasonlítottam a kapott értékeket.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az elemzésből a következőkre jutottam. "C", "D" és "E" városnál 0 az eltérés, azaz megfelelő áron adják a telket. Az első kettő városnál ("A" és "B") azonban eltéréseket tapasztaltam, mind pozitív, mind negatív irányba. Az "A" város telek-árát 1500 Ft-tal drágábbnak ítelte, "B" városét pedig ugyanennyivel olcsóbbnak becsülte. A különbségek nem elhanyagolhatók, hiszen ezt az árat még fel kell szorozni a terület nagyságával (négyzetméter), ami egy logisztikai központ létesítésénél nem kis számot jelent.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Vizsgálatom során arra a következtetésre jutottam, hogy az öt város közül háromban arányos a telephely ára a tényleges értékével. Bár a rangsorolás táblazatból nem erre az eredményre számítottam. Ha első helyezettet kellene hirdetnem, a "A" város lenne az. Hiszen ennél a városnál a becsült érték magasabb a ténylegesnél. Így olcsóbban juthatnak hozzá a telekhez.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Napról-napra jönnek létre az újabb és újabb logisztikai központok. Ezekben a beruházásokban gyorsan kell dönteni, közben a költségeket a minimálisra kell leszorítani. A hasonlóság-elemzésemmel segíteni szeretnék azoknak, akik időt és pénzt szeretnének megspórolni telephely-kiválasztás előtt.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet ==Az elemzésemhez néhány logisztikai szakirodalmat tekintettem át, illetve saját (Logisztika) órai jegyzetemet használtam fel. Hasonló módszert nem találtam.