„E-business” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
1. sor: 1. sor:
== A felelősségteljes adatkezelésről szóló nyilatkozat ==
 
 
Alulírott Prekáczka Mónika (Neptun kód:I8A0ZW) ezennel kijelentem, hogy az általam készített, a <feladatterv URL-je> internetes címen elérhető önálló feladat és mellékletei kapcsán feldolgozott minden egyes adat esetén helyesen adtam meg ezek forrását és státuszát (közhasznú, ill. valós, de anonimizált), illetőleg messzemenőkig gondoskodtam arról, hogy az anonimizálás érdekében tett lépések eredményeként a védett adatok valós forrása ne legyen feltárható. Egyben kijelentem, hogy az érintett szervezeteket és személyeket a feladatról és az adatok felhasználásának fentebb megadott módjáról tájékoztattam, s az érintettek hozzájárulásukat adták adataik anonim közzétételéhez. Az adatok hiányos védelméből fakadó mindennemű kárigényért teljes mértékben felelősséget vállalok.
 
 
 
== Forrás ==
 
== Forrás ==
  
   http://miau.gau.hu/oktatas/2010tavasz/czm.xls
+
   A letölthető excel URL-je:  
  
 
== A tervezett alkalmazás/megoldás címe ==
 
== A tervezett alkalmazás/megoldás címe ==
  
Gyógyszeripari nagyvállalat szállító minősítési rendszerének továbbfejlesztése hasonlóság-elemzés segítségével
+
Az internetet használó cégek információ vásárlásra fordított összegeinek összehasonlítása hasonlóságelemzéssel,
 +
az elektronikus üzleti jellemzőik és üzleti információ vásárlásra fordított költségük alapján,
 +
hogy ezzel a vállalati döntéshozásban az információ költségösszetételének értékelését segítse.
  
 
== A feladat előtörténete ==
 
== A feladat előtörténete ==
  
Jelenleg egy gyógyszeripari vállalatnál dolgozom. Munkám során megismerkedhettem a cég szállító minősítési rendszerével. Mivel a vállalat - tevékenységéből adódóan - szigorú szabályozási környezetben működik, így a szállítói minősítésére is vállalati szinten egységes szabályzatot, minősítési rendszert dolgozott ki.
+
E-business tevékenységet végző vállalkozások összehasonlítása hasonlóságelemzéssel az elektronikus üzleti aktivitásuk jellemzőinek és üzleti információ vásárlására fordított költségeik alapján. A vizsgálat célja, hogy több cég (objektum) összehasonlításában bemutassa, mennyire arányosak az elektronikus üzlet aktivitását alkotó jellemzők az üzleti információ-szerzésre fordított költségekkel az egyes vállalatok között. Az információ megszerzésének költségét most kizárólag a digitális forrásból származó, megvásárolt információkra értjük, nem vesszük tehát figyelembe a barát, ismerős, értekezlet, konferencia információ forrásokat. Az információforrások körének leszűkítése azért indokolt, mert a digitális információ megvásárlását jól meg lehet ragadni, kevésbé megoldható azonban az előbb felsorolt forrásokon keresztül érkező információk „forintosítása”.
A szabályzat meghatározza a meglévő és potenciális, műszaki szolgáltatást nyújtó cégek, jellemző adatainak összegyűjtését, az adatok feldolgozási folyamatát, katalógus-rendszerbe foglalását, tevékenységük monitorozását, a konkrét cégminősítési folyamatot.
 
A cégminősítési folyamat a beszállítók és szolgáltatók ajánlatának, szerződésének, teljesítményének értékelése, a Minősített Szállítói Katalógusba (MSZK-ba) való felvétel ill. bennmaradás elbírálása, amely két fő részre tagolódik.
 
 
 
- Előminősítés: a potenciális beszállítók és szolgáltatók alkalmasságának felmérése az általuk közölt adatok valódiságának ellenőrzése alapján.  
 
 
 
- Utóminősítés: az MSZK-ban szereplő beszállítók és szolgáltatók minősítése teljesítményük alapján
 
  
 +
PhD kutatásomban felmerült az a kérdés, vajon mennyit költenek a kutatásban résztvevő válaszadók üzleti információszerzésre, azaz, mekkora jelentősége van az elektronikus üzleti tevékenységükben ennek a tényezőnek. Amennyiben jelentősége van, úgy ehhez mennyiben járulnak hozzá, milyen jelentősek az egyes információ-ráfordítással kapcsolatos jellemzők egy bizonyos vállalati körben végzett összehasonlításban. Az információ ráfordítás alatt értjük az információ vásárlása kapcsán felmerült költségeket.
  
Dolgozatomban az utóminősítési folyamatot szeretném ismertetni, és bemutatni a rendszerrel kapcsolatos továbbfejlesztési javaslataimat.
 
  
 
== A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése ==
 
== A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése ==
  
Az utóminősítés célja a beszállítók és szolgáltatók teljesítményének értékelése, ami által minőségileg megfelelő beszállítói és szolgáltatói kör kerülhet kialakításra.
+
Általánosságban nagy fejtörést eredményez a vállalatvezetőknek az, hogy vajon mennyi ráfordítást áldozzanak üzleti információszerzésre. Maga az elektronikus üzleti tevékenység (továbbiakban: e-business) magától értetődően alapvető erőforrásként használja fel az információt, azonban ennek mértéke pontosan nehezen mérhető. Jelen összehasonlításban a következő kérdésekre keresünk választ:
Az utóminősítés általában ciklikus feladat, kivételt azok a cégek képeznek, akikkel a cégnek nincsen folyamatos kapcsolata.
+
• A versenytársakhoz képest, az egyes vállalati jellemzők mentén milyen az információ ráfordításunk, mennyire arányos az egyes költségelemeket tekintve?
Az MSZK felelős a megbízások volumene, fontossága, értéke és egyéb szempontok alapján - az érintett szervezetek munkatársainak bevonásával - éves utóminősítési tervet készít. Az utóminősítési tervet konkrét minősítendő feladatokat tartalmazó akciótervek .
+
• A vállalati stratégiai döntési folyamatban meg kell vizsgálni, hogy a döntéshozásban lényegesnek tartott egyes vállalati jellemzők (objektum attribútumok) a versenytárs vállalatokkal történő összehasonlítás során milyen értékelést adnak a vállalkozásunkra nézve. Azaz, azt szeretnénk megtudni, hogy az összehasonlításba bevont objektumok (cégek) az egyes attribútumaik (jellemzőik) alapján költséghatékonyan költenek-e az információra, vagy sem?
Az utóminősítés a következő módszerekkel történhet:
+
• Szeretnénk megtudni, hogy az egyes attribútumok milyen súllyal, milyen arányt képviselnek az információ költségét tekintve, azaz 1 Ft információ ráfordításból hány % jut egy-egy attribútumra. Ezzel az egyes attribútumok jelentőségére deríthetünk fényt a vállalatközi összehasonlításban.
 
+
Ehhez a méréshez többféle módon közelíthetünk, többféle vállalati, tranzakciós jellemzőt is választhatunk az elemzéshez.
- időszakos minősítés (folyamatos szerződéses kapcsolat esetében időszakonként 1-5 évente),
+
Vizsgálatomba nem a technikai jellemzőket veszem be – hagyományosan az e-readiness kérdéskör elemeit tartalmazza -, mert maga az e-business tevékenységre jellemzőbb az elektronikusan lebonyolított tranzakciók aránya, mint mondjuk az Internet sebessége. Ezzel nem azt sugallom, vagy állítom, hogy ne lenne komoly szerepe az információ költség tervezés folyamatában, hanem most a többi alakító tényezőkre fókuszálok, nevezetesen: 1. cégjellemző, 2. vezető jellemző, 3. tranzakciós jellemzők.
 
+
Az így besorolt jellemző közvetlenül, vagy közvetetten hatással vannak/lehetnek az információ ráfordításra. A következő objektum attribútumokat vettem a vizsgálatba:
- feladatminősítés (meghatározott feladatra kötött szerződés esetében a feladat teljesítését követően)
+
• I. Internet használat első éve
 
+
• II. Vállalkozás mérete
- időszakos és feladatminősítés kombinációja, amennyiben ezt a cég tevékenysége megkívánja.
+
• III. E-innovátor attitűd
 
+
• IV. Elektronikus értékesítés aránya
 
+
• V. Elektronikus beszerzés aránya
Az utóminősítési folyamat
+
• Cél: Üzleti információ vásárlására fordított összeg
Az akcióterv alapján mind az időszakos, mind a feladatértékelést az MSZK-felelős szervezi meg és koordinálja. Az utóminősítési folyamatban törekedni kell arra, hogy a minősítésben részt vegyen mindenki, aki az adott cég tevékenységével és minősítendő megbízásával a vállalat oldaláról kapcsolatba került.
+
Az első, hogy melyik évben kapcsolódott a cég az Internetre. Ebben az összefüggésben az IKT technológiát – amelynek része az Internet - egyfajta technológiai innovációnak fogjuk fel. Az innováció adaptációjának egyik fontos ismérve az ún. első elfogadás, vagy első használat éve. Azzal a feltételezéssel élhetek, hogy amennyiben a cég tényleg lényegesnek tartja az információt, áldoz is , hiszen az információkat olyan e-business tevékenység céljából használja fel, ami elektronikus tranzakciókat is tartalmaz. Minél korábban bevezeti tehát egy cég az Internetet, annál inkább tartja lényegesnek az e-business tevékenységet is, a bevezetés koraisága tehát mutatója az IKT innováció korai elfogadásának, adaptációjának.
Az utóminősítés módszere kérdőíves felmérés, amit az akciótervben kijelölt munkatársak töltenek ki, akik a következők lehetnek:
+
A cég mérete mindig együtt növekszik az e-business aktivitással is, már csak a méretből adódó belső és külső folyamatok adminisztrációja végett. A nagyobb méret nagyobb volumenű információ igénnyel jár együtt.
 
+
Az e-innovátor attitűd azért lehet lényeges eleme a vizsgálatnak, mivel az e-business tevékenységre döntő befolyást gyakorló személyek voltak a válaszadók, komoly tényezője az ehhez szükséges hozzáállás. Ez egy teljesen szubjektív, attitűd jellemző, amely adott esetben mellette, vagy ellene hat a tranzakciók elterjedésének a normál üzletmenetben. Maga a vezetői döntés itt a vizsgálat igazi tárgya, azaz az attitűd jellemző itt egyfajta elektronikus-nem elektronikus üzletvitel orientáltságot mér.
- Projektmenedzser
+
Az elektronikus tranzakciós jellemzők – beszerzés és értékesítés – a legkifejezőbbek a vizsgálatban. Ezek aránya, mértéke a cég összes beszerzéséhez és értékesítéséhez mérve mutatja, mennyire elkötelezett egy vállalkozás az e-business aktivitásban. Az aktivitás egyik alapvető eleme az ahhoz szükséges üzleti információ (marketing vagy logisztikai jellegű), amiért áldozatot hoz a haszon érdekében.
 
+
A cél jellemző. Az a legfontosabb ráfordítás, amelyet az előbbiekben részletezett, objektumok között összehasonlításra kerülő, objektum attribútumok tevékenységek hatékony, sikeres működésére fordít a vállalkozás. Ez maga az üzleti értékkel bíró információ. Ez kerül célkeresztbe, ezt szeretné minimalizálni a döntéshozó. Olcsóbban hatékonyabbat.
- Igénylő
 
 
 
- Beszerző
 
 
 
- Árellenőr
 
 
 
- Minőségirányító
 
 
 
- Számlaellenőr
 
 
 
 
 
A kitöltött utóminősítési kérdőíveket az MSZK adminisztrátorok dolgozzák fel. Az utóminősítés eredményeit az MSZK felelős által készített cégértékelő jegyzőkönyv foglalja össze. A cégértékelő jegyzőkönyv tartalmazza a cég erősségeit, gyengeségeit és az elért pontszámnak megfelelő minősítési kategóriát. A minősítés eredményéről a beszállítót illetve a szolgáltatót értesíteni kell.
 
 
 
Minősítési kategóriák
 
A minősítés „megfelel”, „elfogadható” és „nem felel meg” kategóriákba sorolja a cégeket; a minősítést az MSZK-ban rögzítik. A minősítés következménye:
 
 
 
- A „megfelel” minősítést kapott cégek további, hasonló jellegű megbízás esetében előnyt élveznek a kiválasztásnál.
 
 
 
- Az „elfogadható” minősítést kapott cégekkel a beszerzés munkatársai a hiányosságokról egyeztető tárgyalásokat folytathatnak; amennyiben ezek kiküszöbölésére van mód, és erre a cég is hajlandó, a céget nyilvántartják az MSZK-ban, és a továbbiakban is számíthat megbízásra
 
 
 
- A „nem felel meg” minősítést kapott cégeket határidő megjelölésével fel kell szólítani a tevékenység minőségének javítására. A határidő letelte után újból el kell végezni a minősítést, és ha ismét „nem felel meg” minősítést kap, az MSZK-ból törölni kell.  
 
 
 
 
 
Szempont-rendszer
 
 
 
- Műszaki paraméterek: Határidő, Minőség,Rugalmasság,Kivitelezéssel kapcsolatos magatartás, Garanciavállalási készség, Teljeskörűség és pótmunka, Árajánlat műszaki felépítettsége, Megbízhatóság, Ár, költségek, árajánlat minősége, Szerződés betartása
 
 
 
- Kivitelezés: Alkalmazkodás a helyi jellegű normákhoz, Termelői tevékenység akadályoztatása, Általános megjelenés
 
 
 
- Szerződéses feltételek: Szerződéskialakítás, Árajánlat formai kidolgozottsága, Árajánlat tartalmi kidolgozottsága
 
 
 
- Ár, költségek: Normatívák, árképzés, Árajánlatok minősége, Árengedmények, saját árak
 
 
 
- Minőségirányítás: Terveknek való megfelelőség, RG Rt. formai követelményeknek való megfelelőség, Munkával átadott dokumentáció teljeskörűsége, MIR-rel való együttműködés, Szakmai felkészültség (GMP szempontok szerint), Rugalmasság, Kalibrálási bizonyítványok, egyéb tanúsítványok, A feladatvégző felszereltsége
 
 
 
- Számlakezelés: A számla kiállítása és benyújtása, Számla formai és tartalmi követelményeknek való megfelelősége
 
 
 
 
 
Véleményem szerint a fent bemutatott rendszer egyik hiányossága, fejleszthető területe, hogy a súlyozási rendszer előre meghatározott, és nem ad lehetőséget az információt felhasználó számára a saját preferencia rendszere szerinti értékelésére.  
 
 
 
Továbbá a minősítés szubjektív elemeket tartalmaz
 
 
 
A következőkben az erre irányuló fejlesztési javaslataimat szeretném ismertetni.
 
 
 
 
 
== A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG) ==
 
 
 
A minősítés jelenleg informatikai hátterét az MSZK (Minősített Szállítói Katalógus), a beszállító vagy szolgáltató cégeket tartalmazó, teljesítményüket monitorozó adatbázis biztosítja.
 
A tervezett rendszerben is ez lenne az információ forrás alapja, kiegészítve az egyéni súlyozási lehetőséggel.
 
 
 
Objektumok (sorok)
 
Az egyes szállítók adott időszaki minősítései
 
Attribútumok (X, Y oszlopok)
 
 
 
- Műszaki paraméterek
 
 
 
- Kivitelezés
 
 
 
- Szerződéses feltételek
 
 
 
- Ár, költségek
 
 
 
- Minőségirányítás
 
  
- Számlakezelés
 
  
  

A lap 2010. október 25., 13:46-kori változata

Forrás

 A letölthető excel URL-je: 

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Az internetet használó cégek információ vásárlásra fordított összegeinek összehasonlítása hasonlóságelemzéssel, az elektronikus üzleti jellemzőik és üzleti információ vásárlásra fordított költségük alapján, hogy ezzel a vállalati döntéshozásban az információ költségösszetételének értékelését segítse.

A feladat előtörténete

E-business tevékenységet végző vállalkozások összehasonlítása hasonlóságelemzéssel az elektronikus üzleti aktivitásuk jellemzőinek és üzleti információ vásárlására fordított költségeik alapján. A vizsgálat célja, hogy több cég (objektum) összehasonlításában bemutassa, mennyire arányosak az elektronikus üzlet aktivitását alkotó jellemzők az üzleti információ-szerzésre fordított költségekkel az egyes vállalatok között. Az információ megszerzésének költségét most kizárólag a digitális forrásból származó, megvásárolt információkra értjük, nem vesszük tehát figyelembe a barát, ismerős, értekezlet, konferencia információ forrásokat. Az információforrások körének leszűkítése azért indokolt, mert a digitális információ megvásárlását jól meg lehet ragadni, kevésbé megoldható azonban az előbb felsorolt forrásokon keresztül érkező információk „forintosítása”.

PhD kutatásomban felmerült az a kérdés, vajon mennyit költenek a kutatásban résztvevő válaszadók üzleti információszerzésre, azaz, mekkora jelentősége van az elektronikus üzleti tevékenységükben ennek a tényezőnek. Amennyiben jelentősége van, úgy ehhez mennyiben járulnak hozzá, milyen jelentősek az egyes információ-ráfordítással kapcsolatos jellemzők egy bizonyos vállalati körben végzett összehasonlításban. Az információ ráfordítás alatt értjük az információ vásárlása kapcsán felmerült költségeket.


A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Általánosságban nagy fejtörést eredményez a vállalatvezetőknek az, hogy vajon mennyi ráfordítást áldozzanak üzleti információszerzésre. Maga az elektronikus üzleti tevékenység (továbbiakban: e-business) magától értetődően alapvető erőforrásként használja fel az információt, azonban ennek mértéke pontosan nehezen mérhető. Jelen összehasonlításban a következő kérdésekre keresünk választ: • A versenytársakhoz képest, az egyes vállalati jellemzők mentén milyen az információ ráfordításunk, mennyire arányos az egyes költségelemeket tekintve? • A vállalati stratégiai döntési folyamatban meg kell vizsgálni, hogy a döntéshozásban lényegesnek tartott egyes vállalati jellemzők (objektum attribútumok) a versenytárs vállalatokkal történő összehasonlítás során milyen értékelést adnak a vállalkozásunkra nézve. Azaz, azt szeretnénk megtudni, hogy az összehasonlításba bevont objektumok (cégek) az egyes attribútumaik (jellemzőik) alapján költséghatékonyan költenek-e az információra, vagy sem? • Szeretnénk megtudni, hogy az egyes attribútumok milyen súllyal, milyen arányt képviselnek az információ költségét tekintve, azaz 1 Ft információ ráfordításból hány % jut egy-egy attribútumra. Ezzel az egyes attribútumok jelentőségére deríthetünk fényt a vállalatközi összehasonlításban. Ehhez a méréshez többféle módon közelíthetünk, többféle vállalati, tranzakciós jellemzőt is választhatunk az elemzéshez. Vizsgálatomba nem a technikai jellemzőket veszem be – hagyományosan az e-readiness kérdéskör elemeit tartalmazza -, mert maga az e-business tevékenységre jellemzőbb az elektronikusan lebonyolított tranzakciók aránya, mint mondjuk az Internet sebessége. Ezzel nem azt sugallom, vagy állítom, hogy ne lenne komoly szerepe az információ költség tervezés folyamatában, hanem most a többi alakító tényezőkre fókuszálok, nevezetesen: 1. cégjellemző, 2. vezető jellemző, 3. tranzakciós jellemzők. Az így besorolt jellemző közvetlenül, vagy közvetetten hatással vannak/lehetnek az információ ráfordításra. A következő objektum attribútumokat vettem a vizsgálatba: • I. Internet használat első éve • II. Vállalkozás mérete • III. E-innovátor attitűd • IV. Elektronikus értékesítés aránya • V. Elektronikus beszerzés aránya • Cél: Üzleti információ vásárlására fordított összeg Az első, hogy melyik évben kapcsolódott a cég az Internetre. Ebben az összefüggésben az IKT technológiát – amelynek része az Internet - egyfajta technológiai innovációnak fogjuk fel. Az innováció adaptációjának egyik fontos ismérve az ún. első elfogadás, vagy első használat éve. Azzal a feltételezéssel élhetek, hogy amennyiben a cég tényleg lényegesnek tartja az információt, áldoz is rá, hiszen az információkat olyan e-business tevékenység céljából használja fel, ami elektronikus tranzakciókat is tartalmaz. Minél korábban bevezeti tehát egy cég az Internetet, annál inkább tartja lényegesnek az e-business tevékenységet is, a bevezetés koraisága tehát mutatója az IKT innováció korai elfogadásának, adaptációjának. A cég mérete mindig együtt növekszik az e-business aktivitással is, már csak a méretből adódó belső és külső folyamatok adminisztrációja végett. A nagyobb méret nagyobb volumenű információ igénnyel jár együtt. Az e-innovátor attitűd azért lehet lényeges eleme a vizsgálatnak, mivel az e-business tevékenységre döntő befolyást gyakorló személyek voltak a válaszadók, komoly tényezője az ehhez szükséges hozzáállás. Ez egy teljesen szubjektív, attitűd jellemző, amely adott esetben mellette, vagy ellene hat a tranzakciók elterjedésének a normál üzletmenetben. Maga a vezetői döntés itt a vizsgálat igazi tárgya, azaz az attitűd jellemző itt egyfajta elektronikus-nem elektronikus üzletvitel orientáltságot mér. Az elektronikus tranzakciós jellemzők – beszerzés és értékesítés – a legkifejezőbbek a vizsgálatban. Ezek aránya, mértéke a cég összes beszerzéséhez és értékesítéséhez mérve mutatja, mennyire elkötelezett egy vállalkozás az e-business aktivitásban. Az aktivitás egyik alapvető eleme az ahhoz szükséges üzleti információ (marketing vagy logisztikai jellegű), amiért áldozatot hoz a haszon érdekében. A cél jellemző. Az a legfontosabb ráfordítás, amelyet az előbbiekben részletezett, objektumok között összehasonlításra kerülő, objektum attribútumok tevékenységek hatékony, sikeres működésére fordít a vállalkozás. Ez maga az üzleti értékkel bíró információ. Ez kerül célkeresztbe, ezt szeretné minimalizálni a döntéshozó. Olcsóbban hatékonyabbat.


A feladat által érintett célcsoportok

A célcsoport a szállítók kiválasztásában, javaslattételében résztvevő munkatársak (feladatmenedzserek, igénylők)

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A Solver alkalmazásával lehetőség nyílik az egyéni, saját preferenciarendszer szerinti értékelésre, amely azért jelent többletet a jelenlegi rendszerhez képest, mert a felhasználó maga állíthatja be, hogy mely szempontokat milyen súllyal szeretné az értékelésnél figyelembe venni. Pl. egy projektmenedzser műszaki szemléletű megközelítésében irreleváns lehet az adott szállító számlakezelési gyakorlata, így azt, súlyát a „0” értékre állítva, figyelmen kívül hagyhatja.

A válaszokat befolyásoló tényezők

Az egyéni súlyozás befolyásolhatja az értékelés objektivitását.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. Objektumok meghatározása (Szállítók)

2. Attribútumok meghatározása (Műszaki paraméterek, Kivitelezés, Szerződéses feltételek, Ár, költségek, Minőségirányítás, Számlakezelés.)

3. Az adatok összegyűjtése a minősítő kérdőívekből értékoszlopos struktúrában.

4. Pivot tábla elkészítése.

5. Pivot táblából súlyozott eredmények

6. Helyezés tábla elkészítése Sorszám képlet segítségével.

7. Solver tábla elkészítése HA függvény segítségével.

8. Solver, becslés készítése és az eredmények értékelése.


Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A Solver ítélet oszlop értékei az alábbiak: • 70% fölött: „megfelel” (előnyt élveznek a kiválasztásnál) • 41 – 70%: „elfogadható” (céget nyilvántartják az MSZK-ban, de fejlesztésre ösztönzik a céget) • 40% alatt: „nem felel meg” (az MSZK-ból törölni kell, ha nem mutat hajlandóságot a fejlesztésre).


Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az összes szempontot figyelembe véve, megállapítható, hogy a vizsgált cégek közül egy cég teljesítménye felel meg a vállalat műszaki beszállítóival szemben támasztott követelményeknek. 4 cég minősítési eredménye elmarad az elvárttól, egy cégnek pedig a kizárása javasolt a jövőbeni foglalkoztatásból.


Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A minősítési rendszer megteremti annak lehetőségét, hogy egy szállító kiválasztásánál az minősítési eredmények birtokában objektívabb döntést tudjunk meghozni. Azonban ha felhasználó a saját szempontrendszerét helyezi előtérbe, akkor a továbbfejlesztett rendszer erre is alternatívát kínál.


Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

HA a minősítés során a vizsgált cég 40% alatt teljesített, ÉS nem tett lépéseket a tevékenységének javítására, AKKOR a céggel meg kell szüntetni az üzleti kapcsolatot.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Felhasznált dokumentum: Badinszky Péter PhD értekezés