„Szerkesztő:Annaacsai” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA))
(A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)
35. sor: 35. sor:
  
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
 
=A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság=
Esetemben az minősül hasznosságnak(bevételnek), ha a cég továbbra is megtartja illetve emeli piaci szerepét. Ennek eszköze az emberi erőforrás, amelyet jelen esetben értékelünk, adott( megegyező munkakörű) dolgozóknál. A cég elért eredményei egyenes arányosságban állnak a dolgozók teljesítményével. Ezen teljesítményeket értékelem a kitűzött projekt ( tehát hasonlóságelemzés) megvalósulásában, a piacon elért eredmények függvényében.  
+
Esetemben az minősül hasznosságnak(bevételnek), ha a cég továbbra is megtartja illetve emeli piaci szerepét. Ennek eszköze az emberi erőforrás, amelyet jelen esetben értékelek ( az év dolgozója), adott( megegyező munkakörű) dolgozóknál.
 +
A cég elért eredményei egyenes arányosságban állnak a dolgozók teljesítményével. Ezen teljesítményeket értékelem.
  
 
Költséghaszon elemzésemet, rávetítettem a teljesítmény értékelésre. Vagyis a projekt eredményének függvényében  végzett munkát jutalmazzuk (bér+ jutalom). Ebből kiindulva hasónlóság elemzésemnél számszerűsítve van a kiadás amely megegyezik az adott bérrel és jutalommal ill. a bevétel (projekt sikeressége) számszerűsítve.
 
Költséghaszon elemzésemet, rávetítettem a teljesítmény értékelésre. Vagyis a projekt eredményének függvényében  végzett munkát jutalmazzuk (bér+ jutalom). Ebből kiindulva hasónlóság elemzésemnél számszerűsítve van a kiadás amely megegyezik az adott bérrel és jutalommal ill. a bevétel (projekt sikeressége) számszerűsítve.
  
1.az értékesítési csatornákon kersztül várhatóan a piaci részesedésünk az ágazaton belül 35%-al fog megemelkedni fél éven belül.
+
Mivel a hasznosságot bér és jutalom függvényében adjuk meg ezért a minimun hasznosság ezen költségek megtérülése, illetve további kiadásaink amelyek már nem az emberi erőforrás ktg-ei, hanem a fejlesztés technikai része.
2.Kiadásaink várhatóan az első két hónapban merülnek fel számottevően, mint például: rednszer fejlesztés, tréningek, időgazdálkodások, marketing költségek
+
 
3.Mivel a hasznosságot bér és jutalom függvényében adjuk meg ezért a minimun hasznosság ezen költségek megtérülése, illetve további kiadásaink amelyek már nem az emberi erőforrás ktg-ei, hanem a fejlesztés technikai része.
+
 
 +
mennyibe kerülne és mennyibe került egy DÖNTÉS előállítása a best practice (jelenlegi helyzet) alapján és mennyibe a tananyag (hasonlóságelemzés) alapján?
 +
 
 +
mi a jobb, a régi vagy az új döntés támogatása
  
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=
 
=A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)=

A lap 2011. május 11., 21:23-kori változata

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Egy cégen belül a vezető és a HR-es közös munkával az év dolgozóját akarja megválasztani, különböző tulajdonságok alapján.

A feladat előtörténete

Egyetemi éveim alatt egy nyáron gyakornokként dolgoztam a TV2-nél, a HR osztályon. Ez időszakba esett a teljesítményértékelés folyamata is, és a hónap dolgozója címet is elnyerték. Kíváncsi voltam, vajon mi alapján kapja meg ezt a kitüntetést egy-egy személy. Bár nem láthattam bele a teljes folyamatba, mégis úgy gondolom, különböző személyiségi tulajdonságok alapján, s ezen tulajdonságok teljesítménybe fordításával hozzák meg ezt a döntést.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Fontosnak tartom, hogy az év dolgozója címet az erre legalkalmasabb személy nyerje el a cégen belül. Érzelemmentesen egy külső szakértő tudna dönteni, ám ha jó szakértőt keresünk, az költséges megoldás. Hasonlóságelemzés nélkül igen szubjektív módon, személyes tapasztalataim alapján döntenék, s így nem biztos, hogy azt a személyt választanám, aki a legjobban megérdemli ezt a címet. Hasonlóságelmezés nélkül a 2-es vagy a 4-es dolgozó is megkaphatta volna "a címet", hiszen nem sokban különböznek az egyes dolgozótól.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Feladatomban az adatok fiktívek. Öt olyan tulajdonságot választottam, amik elengedhetetlenek egy cégnél dolgozó ember számára, ha jó munkavállaló akar lenni. Az év dolgozója címre esélyes öt munkavállaló tulajdonságait pontozza a vezető és a HR-es. A cél: megtalálni azt a dolgozót, aki a e tulajdonságokat a legkiemelkedőbben bírja.

Objektumok (sorok)

  • Dolgozó1
  • Dolgozó2
  • Dolgozó3
  • Dolgozó4
  • Dolgozó5

Attribútumok (X, Y oszlopok)

  • pontosság(pontszám) irány:0 minél nagyobb a pontszám, annál precízebben dolgozik az év során
  • monotónia tűrés(pontszám) irány:0 minél magasabb a pontszám, annál nagyobb esélye van, hogy ő lesz az év dolgozója
  • talpraesettség(pontszám) irány:1 minél magasabb a pontszám, annál határozottabb, új megoldásokat kereső személy
  • konfliktus kezelés(pontszám) irány:0 minél magasabb a pontszám, annál inkább jó problémamegoldó képességgel rendelkezik
  • team munka(pontszám) irány:0 minél magasabb pontot ér el, annál jobbak az interperszonális képességei

A feladat által érintett célcsoportok

Feladatomban egy cégről van szó, melyben az érintettek a vezető, a HR-es- tulajdonképpen több HR-es dolgozhat egy cégnél, de itt pont az az egy, aki az év dolgozóját választja ki-, és az év dolgozója címért "versengő" munkavállalók.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Esetemben az minősül hasznosságnak(bevételnek), ha a cég továbbra is megtartja illetve emeli piaci szerepét. Ennek eszköze az emberi erőforrás, amelyet jelen esetben értékelek ( az év dolgozója), adott( megegyező munkakörű) dolgozóknál. A cég elért eredményei egyenes arányosságban állnak a dolgozók teljesítményével. Ezen teljesítményeket értékelem.

Költséghaszon elemzésemet, rávetítettem a teljesítmény értékelésre. Vagyis a projekt eredményének függvényében végzett munkát jutalmazzuk (bér+ jutalom). Ebből kiindulva hasónlóság elemzésemnél számszerűsítve van a kiadás amely megegyezik az adott bérrel és jutalommal ill. a bevétel (projekt sikeressége) számszerűsítve.

Mivel a hasznosságot bér és jutalom függvényében adjuk meg ezért a minimun hasznosság ezen költségek megtérülése, illetve további kiadásaink amelyek már nem az emberi erőforrás ktg-ei, hanem a fejlesztés technikai része.


mennyibe kerülne és mennyibe került egy DÖNTÉS előállítása a best practice (jelenlegi helyzet) alapján és mennyibe a tananyag (hasonlóságelemzés) alapján?

mi a jobb, a régi vagy az új döntés támogatása

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Először készítettem az Excelben egy leíró munkalapot. Ezek után készítettem el a metaadatbázist, amely fiktív adatokat tartalmaz. Itt találhatóak a sorszámok, az objektumok, az attribútumok, az értékek; a mértékegység, a forrás, a dátum, és hogy ezeket ki rögzítette. Harmadik lépésként elkészítettem egy átláthatóbb táblázatot, amelyben a dolgozók pontszámai láthatóak, és végül a COCO-táblázat elkészítése következett.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az elemzés alapján az 1-es számú dolgozó nyeri el az év dolgozója címet, ugyanis ő teljesített a legjobban, 100 pontnál többet ért el(103.1)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Nagyon közeli értékek jöttek ki az elemzés során. Ez is mutatja, hogy nem elegendő, ha a vezetőség a munkavállalók teljesítményét körülbelül ítéli meg. Szinte elkerülhetetlen, hogy az év során egy-egy dolgozó munkájából csak az elért sikerekre emlékeznek a vezetők. Ez érthető, hiszen a versenyszférában ez a lényeg. Ám azt a személyt kiválasztani, aki az egész év során a legtöbb sikert érte el, nehéz feladat. A jók közül is a legjobbat kiválasztani csakis összehasonlítás alapján lehetséges- ez is akkor erdményes, ha a megfelelő tulajdonságok alapján hasonlítjuk őket össze-.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Az elemzés során öt tulajdonság volt az, amelyek segítségével összehasonlítottam az év dolgozója címért versengő személyeket. Ha több attribútummal végzem az összehasonlítást, talán pontosabb értékek jöttek volna ki. De mindenképpen csak egy nyertes lett volna ez esetben is.

A projekt értékelése az elmúlt egy évet foglalta magában amelyben megállapíthatjuk, piaci részesedésünk 40%-al bővült amely meghaladta a várakozásainkat. Így a hasznosság amelyet a ráfordított bér+jutalom függvényében határoztunk meg teljesen megtérült. Hiszen részesedésünket megemeltük az elvégzett munka (és egyéb költségek)eredményeképpen. Gyakorlatilag dolgozóink hasznosan végezték munkájukat.

Cégen belüli fejlesztésünknek eredménye képpen elmondhatjuk, hogy innovációnk előre mozdította a piaci lehetőségeinket hosszú távra. A projekt sikeres volt. Véleményem szerint megéri az összehasonlítást alkalmazni, bármennyi időt és energiát is vesz igénybe.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok