„Cash-flow” változatai közötti eltérés
Gt (vitalap | szerkesztései) (→A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése) |
Gt (vitalap | szerkesztései) (→Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)) |
||
112. sor: | 112. sor: | ||
=Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)= | =Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)= | ||
− | A hasonlóságelemzés végeztével, most már látjuk, hogy melyik régió produkálta a legnagyobb profitot. A best practice során csupán tippelni lehetett melyik az ideális üzem, de a hasonlóságelemzés elvégzése után biztosan tudjuk állítani, hogy Közép-Magyarország rendelkezik a legjobb cash-flow mutatóval az országban | + | A hasonlóságelemzés végeztével, most már látjuk, hogy melyik régió produkálta a legnagyobb profitot. A best practice során csupán tippelni lehetett melyik az ideális üzem, de a hasonlóságelemzés elvégzése után biztosan tudjuk állítani, hogy Közép-Magyarország rendelkezik a legjobb cash-flow mutatóval az országban. |
− | E tekintetben | + | E tekintetben a várakozásokhoz képest jobban teljesített Dél-Dunántúl és Dél-Alföld. A rangsorolásban Közép-Dunántúl és Nyugat-Dunántúl a végére szorult. Számukra azt tudom tanácsolni, hogy költség hatékonyabb gazdálkodásra törekedjenek. A többi régiónál nem ilyen súlyos a helyzet, csakis kisebb változásokat kell kieszközölni. |
=Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)= | =Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)= |
A lap 2012. február 9., 12:06-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/fadn_cashflow.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Ideális üzem kiválasztása (cash-flow mutatók alapján), avagy üzemi tanácsadás tesztüzemi adatok alapján (1 régió= 1 üzem)
A feladat előtörténete
Több rétegű feladat: egy 26 tényező alapján kalkulált ideális üzem bizonyítása a fő cél. Ezen belül az én feladatom a cash-flow anomáliák feltárása és a normával való összevetése. Ahol a normával egyező (semleges), vagy azt meghaladó tényértékek vannak, ott az üzem ebből a szempontból jó: hiszen azt feltételezzük, hogy az a jól gazdálkodó cég, mely alapvetően likvid.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A feladat alapcélja, hogy Magyarország régiói között különböző tényezők alapján megállapítsuk, hogy melyik a legideálisabb üzem, s ezen keresztül, az ettől mért távolságok alapján képessé váljunk bármilyen élethelyzetben a normaérték kiszámítására, hogy egy tény-norma összehasonlításból egy fajta SWOT elemzést hozhassunk létre, mely végső soron az adott objektum (élethelyzet) számára tanácsadást tesz lehetővé. Az én feladatom ezen belül, hogy az összes cash-flow mutató alapján vonjam le a következtetéseket. Előzetesen rangsorolva Közép-Magyarországot mondanám, mint az a régió amely a hasonlóság elemzés elvégzése után a legideálisabb üzem, vagyis a legideálisabb cash-flow mutatóval rendelkezik és emelkedik ki a többi közül. Véleményem szerint számos erősséggel rendelkezik, ami a megfelelő infrastruktúra kihasználása teszi lehetővé. A rangsor végére Dél-Alföld és Dél-Dunántúl várható, mert ezeknek a régióknak a legkisebb a népsűrűsége. Minden régiónak törekednie kell, hogy a lehető legkisebb kiadás mellett maximalizálja a profitot.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Objektumok: Az objektumok régiók szerinti felosztást mutatják meg.
Attribútumok: Az attribútumok, azaz oszlopok különböző "nézőpontok", melyek segítségével tudjuk vizsgálni a régiókat
Objektumok (sorok)
Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország, Közép-Dunántúl, Közép Magyarország, Nyugat-Dunántúl
Attribútumok (X, Y oszlopok)
-Adózott eredmény *összesen*na.*na. -Anyagköltség (vásárolt anyagok) *növényterm. közvetlen anyagktg.-ei*m#trágyák *összesen -Anyagköltség (vásárolt anyagok) *növényterm. közvetlen anyagktg.-ei*növényvédőszerek *összesen -Anyagköltség (vásárolt anyagok) *növényterm. közvetlen anyagktg.-ei*összesen*na. -Anyagköltség (vásárolt anyagok) *növényterm. közvetlen anyagktg.-ei*vetőmag, szaporítóanyag *összesen -Gépek, berendezések, járm#vek *összesen*na.*na. -Személyi jelleg# ráfordítások *összesen*na.*na. -Búza *összesen*na.*na. -Őszi árpa *összesen*na.*na. -Szemeskukorica *összesen*na.*na. -Napraforgó *összesen*na.*na. -Burgonya *összesen*na.*na. -Egyéb bevételek *agrártámogatások*összesen*na. -Termelésiérték-arányos jövedelmezôség *összesen*na.*na. -Tôkeellátottság *összesen*na.*na. -Cash-flow *összesen*na.*na. -Eszközérték *tárgyi eszközök értéke *összesen*na. -Értékesítés nettó árbevétele a mg.-ban *szántóföldi növ.term., gyepgazd.*összesen*na. -Össztôke jövedelmezôsége *összesen*na.*na. -Munka-jövedelmezôség *összesen*na.*na. -MT átlagos aranykorona értéke *összesen*na.*na. -Munkaerôállomány *összesen*na.*na -Munkaerôállomány *összesen*na.*na. -Mezôgazdasági terület (MT) *gyep *összesen*na. -Parlag terület *összesen*na.*na. -Forgóeszközök *készletek *összesen*na.
Ezek a koordináták képezik az X paramétereket a cash-flow-t kivéve, mert az az Y paraméter. Két fajta irány létezik, a 0 az egyenes arányosságot jelzi, tehát a nagyobb érték a jobb, az 1 pedig fordított arányosság, vagyis a kisebb érték az előnyösebb.
A feladat által érintett célcsoportok
- Vállalatok
- Befektetők
- Állam
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Ezen részben megvizsgáljuk az idő és erőforrás szükségleteket (ha az elemzést szakértővel végeztetjük, illetve magunk elemzünk a hasonlóságelemzési technikával) majd pénzben kifejezzük a hasznosságot.
- Szakértői vélemény költségei:
- Adatok felkutatása, beszerzése
- Az elemzéshez szükséges programok megszerzése (Excel/Open office)
- A folyamatokhoz szükséges időráfordítás
- Hasonlóságelemzés költségei:
- Adatok felkutatása, beszerzése
- Az elemzéshez szükséges programok megszerzése (MY-x)
- A folyamatokhoz szükséges időráfordítás
A becsült megtakarítás: 25.000 Ft a hasonlóságelemzés javára. Az adatvagyon megszerzése mindkét esetben díjtalan, tehát 0 Ft. Az elemzéshez szükséges programok az ingyenes licencek miatt ugyancsak 0 Ft. A munkaidőben láthatunk eltérést. A szakértői vélemény az adatvagyon rendelkezésre állásától számítva körülbelül 30-40 perc, míg ugyanez az idő hasonlóságelemzéssel 10-15 perc.
- A becsült hasznosság-különbözet:
A szakértői vélemény ellenőrzése esetleg valaki ismerőssel való beszélgetés keretei között 2 óra : 60 ezer Ft, önellenőrzési számításokkal 0 Ft.
- Összefoglalva tehát azt mondhatjuk, hogy 85 ezer forint megtakarítás reményében kezdjük el a hasonlóságelemzést, ami 10-15 perc.
A számítások után fel tudunk majd állítani egy rangsort, amely segítségével ki tudjuk választani mely régió rendelkezik a legkedvezőbb mutatókkal.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- Adatgyűjtés (www.miau.gau.hu)
- Adatbázis készítése
- Saját attribútum kiválasztása (cash-flow)
- Rangsor tábla készítése
- COCO-online módszer használata
- Kapott eredmény kiértékelése
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Az előzetes elvárásokhoz képest érdekes eredménnyel zárult a vizsgálat. Meglepőnek találom, hogy csupán 3 régió (Dél-Dunántúl, Észak-Magyarország és Közép-Magyarország) volt képes teljesíteni a becsült értékek által támasztott elvárásokat. E tekintetben a többi régió nem volt képes annyi profitot realizálni, mint amennyit előzetesen elvártak volna.
Az adott 10 évet együttesen vizsgálva, ami jól látható az oszlop diagramon, Közép-Magyarország teljesített a legkiemelkedőbben a maga 44,1%-os értékével, ami látványosan kiemelkedik a többi közül (a második helyezett Észak-Magyarország 14,8%-os értékével messze lemaradt).
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A hasonlóságelemzés végeztével, most már látjuk, hogy melyik régió produkálta a legnagyobb profitot. A best practice során csupán tippelni lehetett melyik az ideális üzem, de a hasonlóságelemzés elvégzése után biztosan tudjuk állítani, hogy Közép-Magyarország rendelkezik a legjobb cash-flow mutatóval az országban. E tekintetben a várakozásokhoz képest jobban teljesített Dél-Dunántúl és Dél-Alföld. A rangsorolásban Közép-Dunántúl és Nyugat-Dunántúl a végére szorult. Számukra azt tudom tanácsolni, hogy költség hatékonyabb gazdálkodásra törekedjenek. A többi régiónál nem ilyen súlyos a helyzet, csakis kisebb változásokat kell kieszközölni.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az információ a legértékesebb erőforrás. Figyelembe véve értékesnek mondanám ezt az elemzést, mert a befektetők és vállalatok számára hasznos lehet az ideális régió kiválasztásakor. Az ideális üzem kiválasztásakor 85 ezer forint az az összeg amit megtakarítottunk.