„Ekonyvolvaso” változatai közötti eltérés
Czl (vitalap | szerkesztései) (→A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése) |
Czl (vitalap | szerkesztései) (→Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba) |
||
71. sor: | 71. sor: | ||
=Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba= | =Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba= | ||
+ | |||
=Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok= | =Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok= | ||
[https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet] | [https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta nyilatkozat és kitöltési segédlet] |
A lap 2012. május 30., 11:48-kori változata
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2012tavasz/ekonyvolvaso.xlsx
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A hazai könyvszektor vezető ekereskedelmi szereplőinek összehasonlítása.
A feladat előtörténete
Több ízben olvastam már kutatást a hazai online könyvpiaci szektorról, kíváncsiságom arra terjed ki, -melyre hasonlóságelemzéssel szeretnék alátámasztást, vagy megcáfolást nyerni- hogy az általunk kialakított sorrend mennyire állja meg a helyét.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Különböző ismérvek alapján dönt a vásárló, hogy melyik boltban (online, offline bolt) költi el a pénzét. Az online szektorban jelen lévő cégek között óriási verseny uralkodik, így amikor valaki az internetes vásárlás mellett teszi le a voksát, számtalan webáruház közül választhat. Különböző tulajdonságok alapján értékel, majd dönt, hogy hol vásárol. Több kutatás támasztja alá, hogy kiemelkedő fontosságú tényezőként jelentkezik, ha van ingyenes átvevőhelye egy online boltnak, továbbá a vásárlói hűséget erősíti -ebben a zajokkal és ingerekkel teli világban- ha van törzsvásárlói programja az adott webáruháznak, hiszen ez vásárlói elégedettséget, s ezáltal újravásárlást generál.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Saját kutatásból dolgoztam, mely a feladatban való személyes érintettségem miatt állt rendelkezésemre, az egyik vizsgált cég alkalmazottjaként.
Objektumok (sorok)
Bookline
Alexandra
Líra
Polc.hu
Libri
Books.hu
Attribútumok (X, Y oszlopok)
látogatószám (db), minél több annál jobb
Potenciális e-ker látogatások (db), minél több, annál jobb
visszapattanók száma (%), minél kisebb annál jobb
Üzemeltet-e boltot (0=nem, 1=igen), minél nagyobb annál jobb
A boltban ingyen átveheti e a megrendelt terméket(0=nem, 1=igen), minél nagyobb, annál jobb
van-e törzsvásárlói program(0=nem, 1=igen), minél nagyobb, annál jobb
Külföldre szállít-e(0=nem, 1=igen), minél nagyobb, annál jobb
A feladat által érintett célcsoportok
Az online szektorban tevékenykedő vállalatok célcsoportja egészen jól körülhatárolható, pontosan a célozhatóság és a mérési módszerek sokszínűsége miatt. Mindenek előtt alapfeltétel, hogy azok tartoznak a potenciális célközönségbe, akik internethasználók és biztonsággal mozognak az internetes vásárlások terén, valamint a kultúra iránt fogékonyság azt gondolom, hogy alapjaiban határolja körbe a csoportot.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A hasznosság szempontjából mindenekelőtt egy tiszta, objektív képet szeretnék kapni a hasonlóságelemzés eredményeképp. Megvizsgálni, hogy az általunk felállított sorrend megfelel-e a valóságnak, valamint az általunk adott súlyok mennyiben tükrözik a valóságot. Az online szektorban amennyire könnyű ma a piacra lépés, annál nehezebb a szereplők közül kitűnni. Fontos meghatározni azokat a kiemelkedő tényezőket, amelyek alapján megkülönböztetjük önmagunkat a versenytársainktól. Mindazonáltal nem szabad a téves megítélés csapdájába esni. A legmeghatározóbb online szereplők meghatározása után szeretnék objektív eredményt kapni, mely a későbbi munkámat is nagyban elősegíti (az attribútumok egy része a vásárlóknak kiemelten fontos tulajdonságokat jelölik, másik részük pedig azt képezi len nekünk, hogy megfelelő számú vásárló ismer-e minket és ellátogat-e az oldalunkra)
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- Az „adat” munkalapon készítettem egy adatbázist, amit a gyűjtött adatokkal töltöttem fel.
- Ezt követően egy„pivot” kimutatást csináltam.
- A „segédtábla” felhasználásával elkészítettem az alapadatok táblázatot („coco” A1: H8).
- A „coco” munkalapon az alapadat tábla létrehozását követően, megadtam az irányokat.
- Ezek utána sorszám függvény segítségével rangsoroltam az adatokat.
- Coco elemzést készítettem.
- Inverz coco elemzés lefuttatása.
- 'ha' függvény felhasználásával ellenőriztem a coco és az inverz coco értékeit.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A COCO elemzés eredményeképpen a legjobb eredménnyel, az általam is favorizált Bookline Webáruház szerepelt, és igaznak bizonyult az állítás is, miszerint az Alexandra webáruház, szinte észrevehetetlen különbséggel zárt a második helyen. Ami viszont érdekesség, hogy bár az általam állított táblázatban a Libri még "versenyben" tudott maradni az első háromban, viszont a Coco elemzés alapján jóval a két piacvezető mögött szerepel. Fontosnak tartom megjegyezni:az Alexandra jó helyezése az általam kreált rangsor alapján- a szakemberek által- a nagyon fontosnak vélt visszapattanási arány alacsony értéke miatt született. A visszapattanási arány (bounce rate)nagy mértékben meghatározza a konverziót, amely magát a cselekvést méri az oldalon felhívást követően. Vizsgálatomban éppen ezért kiemelkedő jelentőségűként kezeltem az imént említett mutatót, és nagy súllyal szerepeltettem. Saját megállapításomban ez volt a legkérdésesebb pont, miszerint jól ítéltem-e meg a súlyozást figyelembe véve a sorrendet. Az Alexandra sokkal jobb visszapattanási iránnyal rendelkezett (minél kisebb annál jobb), így a hasonlóságelemzés segített felállítani a tényleges sorrendet. Az általam felállított sorrendet a coco elemzés alátámasztotta, a sorrend nagyságrendi különbségeit árnyalta.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az általam felállított sorrend beigazolódott a coco elemzést követően. A vizsgálat jól mutatja, hogy mennyire éles a verseny az online könyvszektorban. Az online világra olyan nagyon jellemző gyors változás és változtatás képessége lehetőséget biztosít minden szereplő számára, hogy a versenytársaival szemben fennálló erőviszonyokat megváltoztassa. Az Alexandra csekély hátránya ledolgozható, és bár mindenki a lehetőségek legjobb kihasználására törekszik, előfordulhat, hogy adott időben eltérő eredménnyel jelentkezik az attribútumok összehasonlíthatósága (törzsvásárlói program bevezetése, bolti átvétel megszüntetése stb.). A folyamatos visszajelzés igénye és a versenytársak helyzetének analizálása elengedhetetlen mind a cég pozicionálási, mind pedig verseny-stratégiájának kialakításában.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Valószínűleg még inkább árnyaltabb eredményt kaphattam volna, ha több attribútumot vizsgálok. Mindazonáltal a cég számára legfontosabb tényezők (mely egyben a vásárlók által is a legfontosabbnak vélt, valamint a konverziót elősegítő tényezők) vizsgálatával sikerült egy egyértelmű sorrendet alakítani és bár a különbségek nem jelentősek, az online könyvszektor helyzetét sikerült objektívan, elfogulatlanul elemezni.