„Ceteris paribus” változatai közötti eltérés

A Miau Wiki wikiből
(Definíciós modul)
(Tesztkérdések modul)
13. sor: 13. sor:
  
 
== Tesztkérdések modul ==
 
== Tesztkérdések modul ==
* ...
+
* '''Igaz, hogy a Ceteris paribus egyszerre több tényező változását figyeli?'''
 +
(Hamis, mert mindig csak egy tényező alakulását vizsgálja)
 +
 
 +
* '''A kémia alkalmazza-e ezt a vizsgálati módszert?'''
 +
(Nem, mert a közgazdaságtan alkalmazza)
 +
 
 
== Ajánlott irodalmak modulja ==
 
== Ajánlott irodalmak modulja ==
 
* ...
 
* ...

A lap 2005. november 18., 13:29-kori változata

Angol megnevezés: ...

Történeti modul

  • Durván leegyszerűsítve Milton Friedman (1953) filozofikus alapvetését, nem szükséges, hogy egy alkalmazott modell alapjául szolgáló hipotézis érvényes legyen, az viszont lényeges, hogy a modell alkalmazásával elérjük a várt eredményt. Friedman állítása igazolhatja a heurisztikák és leegyszerűsítõ megoldások alkalmazását a közgazdaságban, ugyanakkor, mindezt megfordítva, arra is rámutat, hogy a közgazdasági feladatok összetettségének bagatellizálásával járó kezelési módszerek akkor sem igazolják az alkalmazott modell helyességét, ha a modellel a gazdaságot befolyásolni tudják. A műszaki tudományok annak tudatában alkalmazhatják mitikus törvényeiket, hogy a kísérletezés és az alkalmazás során a valósággal folyamatos kölcsönhatásban alakíthatják ki a szükséges körültekintést és háttértudást. Ezzel szemben a közgazdaságtudománynak nem áll rendelkezésére sem egyebekben változatlan - ceteris paribus - közeg (a társadalom spontán formálódása, transzformációs dinamikája miatt), sem részletre szűkített laboratóriumi körülmények (a komplex társadalmi beágyazottság miatt), sem a társadalmi tesztrepülés intézménye.
  • A legegyszerűbb közgazdasági elemzéshez is az adatok tömkelegére van szükség. A rendelkezésre álló adatokból azután a közgazdász megpróbál oksági kapcsolatokat keresni. Célja, hogy törvényszerűségeket tárjon fel. A kutatás végeredményeként a megvizsgált kapcsolatok rendszeréből a közgazdász végül modelleket alkot. A modellek a valóság egyszerűsített, áttekinthető leírásai, továbbá a gazdasági kapcsolatok legfontosabb elemeit és az ezek közötti összefüggéseket mutatják. A modellek lehetővé teszik, hogy alkalmazzuk az un. Ceteris paribus elemzési módszert. Ennek lényege, hogy az adott gazdasági folyamatokat meghatározó tényezők közül csak egyiket változtatjuk meg, a többit változatlannak feltételezzük és így vizsgáljuk meg a következtetéseket.

Ontológiai modul

  • ...

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • ...

Definíciós modul

  • A folyamatot csak meghatározott körülmények között tudjuk viszgálni,a feltételeknek állandónak kell lenniük. A vizsgálat lényege, hogy az egyik tényező változásait úgy figyelem meg, hogy a többi tényező alakulásást változatlannak tekintem.

Tesztkérdések modul

  • Igaz, hogy a Ceteris paribus egyszerre több tényező változását figyeli?

(Hamis, mert mindig csak egy tényező alakulását vizsgálja)

  • A kémia alkalmazza-e ezt a vizsgálati módszert?

(Nem, mert a közgazdaságtan alkalmazza)

Ajánlott irodalmak modulja

  • ...