Feladatterv:Tejforgalmazás

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Farkas (vitalap | szerkesztései) 2007. május 6., 21:59-kor történt szerkesztése után volt. (Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY))

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A kiskereskedelmi üzletek árubeszerzői, vezetői döntéseinek elősegítése a tej forgalmazási szintjének növelése érdekében, hasonlóságelemzés segítségével.

Leadott Excel-feladat

A feladat előtörténete

A szüleim korábban kiskereskedelemmel foglalkoztak, s az árubeszerzések során gyakran szembesültek azzal a dilemmával, hogy egy adott termék mely fajtáját vegyék meg továbbértékesítés céljából, melyik fajta lesz kelendő, melyik felel meg a vásárlók igényeinek.

A tej –a kenyér mellett – a fogyasztó szempontjából alapvető élelmiszernek számít, s így a kereskedői oldalról tekintve húzó termék.

A kenyér esetében a hipermarketek, a szupermarketek gyakran veszteséget is termelnek a vásárlók csábítása érdekében. A tejnél már minimális nyereség is elérhető, s a mennyiségi alapon akár nyereséget is hozhat a tej forgalmazása.

A tejet a vásárlók elsősorban a lakóhelyükön, illetve ahhoz közel eső üzletben vásárolják meg. (Kivételes esetben a tejvásárlást a heti, havi nagybevásárlással összekötve is megejthetik, különösen akkor, ha bizonyos minőségű, árfekvésű termékhez ragaszkodnak, amelyet a helyi üzlet nem forgalmaz.)

Jelen program a kikereskedők árubeszerzői döntését kívánja elősegíteni annak érdekében, hogy minél gyorsabb legyen az áruforgás, minél kisebb veszteséggel dolgozzanak. Az általam mintaként választott üzlet 3 hónapja nyitott, így a program eredménye az ő későbbi döntéseit, s ezáltal eredményeit is befolyásolja.

A tej esetében a vásárlói döntéseket befolyásoló tényezők: tejzsír tartalom, ár, eltarthatóság, csomagolás.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A dolgozatom elkészítéséhez először az interneten kerestem forrást, szakirodalmat.[1]

A tej beltartalmi értékeiről, az élettani jelentőségeiről találtam információt. A forgalmazott tejek fajtájáról tájékozódtam, azonban a különböző gyártók termékeinek beltartalmi értékeit nem találtam. [2]

Ezt követően felkerestem a szegedi Cora Hipermarketet, ahol 26 féle 1,5 %-os zsírtalmú tejet forgalmaznak, zömében importból származót.

A dolgozatom célja elsősorban a kiskereskedők segítése, ezért döntöttem úgy, hogy egy kisváros –Kistelek – olyan kiskereskedelmi egységében forgalmazott tejek adatait használom fel, amelyik egy kereskedelmi lánc tagja, de nem kötött a szerződése oly módon, hogy csak a lánc által forgalmazott termékeket árulhatja.

A program eredményességét figyelembe véve, csak a 1,5 %-os zsírtartalmú tejeket hasonlítom össze az ár, illetve a beltartalmi érték alapján. ( 0,5 %, 2,8 %, 3,6 % zsírtartalmú tejeket, illetve a permeátumból készült tejitalokat nem tartalmazza a vizsgálat.) Ez hibának és előnynek is tekinthető a program szempontjából.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A vizgált - általam megvásárolt - termékek: Sole, Meggle, Cba, Madeta Benefit, Starmilk, Milli.

A vizsgálat fix pontja a 1,5 %-os zsírtartalom, illetve eltarthatósága (vö. KO-feltétel).

A vásárlók a döntéseik során, elsősorban a fenti adatokat veszik figyelembe, ezért választottam ezeket ismertető jegyeket. Valamennyi adat a termék csomagolásán megtalálható. Részletesebb beltartalmi adatokat a gyártótól és a szabvány leírásból lehet beszerezni, amely már nem várható el a fogyasztótól.

A feladat által érintett célcsoportok

A kiskereskedelmi egységek tulajdonosai, vezetői, illetve az árubeszerzésért felelős munkatársak

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A kereskedő a fogyasztók számára a legmegfelelőbb terméket a legmegfelelőbb áron tudja folyamatosan biztosítani, ezáltal a saját nyeresége is stabil, kiegyenlített, illetve hosszú távon növekvő legyen.

A tej húzótermék, ezáltal a kereskedelmi egység összforgalmát befolyásolja. A helyes döntés eredménye az árbevétel, a nyereség növekedése.

A válaszokat befolyásoló tényezők

A figyelembe vett szempontok:

- Energia (KJ/kcal), irányultság:.........

- Fehérje (gramm), irányultság:.........

- Szénhidrát (gramm), irányultság:.........

- Zsírtartalom (%), irányultság:.........

- Ár (Ft)


A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A vizsgált attribútumok: 5 befolyásoló tényezővel alakítottam ki a feladatot, ezek a következők: Energia, Fehérje, Szénhidrát, Zsírtartalom, Ár.

A vizsgált objektumok: A vizsgált - általam megvásárolt - termékek: Sole, Meggle, Cba, Madeta Benefit, Starmilk, Milli.

Meta-adatbázis készítése egy-értékoszlopos struktúra alapján.

Ez alapján pivot-kimutatás elkészítése.

Primer adattábla készítése, majd a rangsorok kialakítása SORSZÁM függvény segítségével.

COCO tábla készítése, mely az FKERES függvény segítségével hivatkozik a LÉPCSŐK táblára.

SOLVER beállításai: a célcella minél kisebb értéket vegyen fel; korlátozó tényező: egy adott lépcsőfok nem lehet nagyobb a felette lévőnél.

SOLVER futtatása.

Eredmények kiértékelése a valós és becsült ár különbségével SZORZATÖSSZEG és HA függvénnyel.

Kiegészítő számítások elvégzése ÁTLAG és SZÓRÁS függvény alkalmazásával.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A vizsgált 6 termék között 3 kiegyenlített értékkel bír. Kettő minősíthető drágának. A választott kereskedelmi egység

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Kommentárok