Dj kontrollerek

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Fm2 (vitalap | szerkesztései) 2012. február 3., 23:56-kor történt szerkesztése után volt. (A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG))

Forrás

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Hasonló árral és technikai felszereltséggel rendelkező dj kontrollerek/konzolok összehasonlítása hasonlóságelemzéssel az ár-teljesítmény függvényében.

A feladat előtörténete

Az utóbbi években hobbi szinten lemezlovasi pályára léptem.Sok alkalommal szolgáltattam a zenét egyetemi rendezvényeken , és ahogy egyre jártasabb lettem a témában , megfogalmazódott bennem , hogy vásárolnom kéne egy dj konzolt.A lehető legjobb döntést szerettem volna meghozni ár-érték arányban , ezért hívtam segítségül a tanult hasonlóságelemzést.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az interneten kutatva számos weboldalt találhatunk, ahol DJ konzolokat árulnak. Pár weboldal képes is összehasonlítani a termékeket. Ezeknek az a hibájuk, hogy csak kis számú árucikket képesek összevetni, és leginkább egy szempontot vesznek figyelembe. Ez pedig az ár. Sokan használják azt a technikát a termékek összehasonlítására, hogy egymás mellé rendezik, vagy kigyűjtik egy táblázatba a különböző árukat, és az adatokat összevetve ráböknek az egyikre, hogy "ez lesz nekem a legjobb". Én is hasonló technikát választanék. A fő döntési szempontom az ár lenne, mivel ebben a nehéz gazdasági helyzetben az ember egyáltalán nem engedheti meg magának a nagy kiadást, és a DJ konzolok tekintetében a határ a csillagos ég. Másodlagos szempontjaim a garancia és a szélesség lennének, ugyanis számtalan esetről hallottam, amikor a meglehetősen rövid garancia ideje letelt, majd a gép közvetlenül azután hibásodott meg. A szélesség sem elhanyagolható, főleg a tárolás, elhelyezés és a szállítás miatt. Ezen szempontokat figyelembe véve én hasonlóságelemzés nélkül (best practice) a ..................... kontrollert választanám. Ezzel a baj az, hogy mindössze az adatlapokat összehasonlítva, és egy kis szimpátia alapján döntök, viszont ami miatt érdemes a tananyag felé fordulni az az, hogy a hasonlóságelemzés éppen ott próbál tanácsot adni, ahol nincsen best practice, és nagyszerű segítséget nyújt a döntésem előkészítésében.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A hasonlóságelemzés objektumaiként a különböző DJ kontrollereket sorakoztattam fel. Mint már említettem a fő szempontom az ár, mivel jelen pillanatban nem állok valami fényesen anyagilag. A garancia és a szélesség is rendkívül fontos, tehát ezek a másodlagos szempontjaim, és ezek alapján határoltam be a középkategóriába tartozó gépeket, amik még megfelelő teljesítménnyel és műszaki adatokkal rendelkeznek ahhoz, hogy egy egyetemi szintű bulin tudjam a zenét szolgáltatni a kikapcsolódni vágyó diákoknak. A kontrollerek adatai közül azokat emeltem ki, amelyek leginkább meghatározzák egy gép értékét. Az adatvagyont az internetről szereztem, és a mellékelt excel feladatban az URL-t rögzítettem.

Objektumok (sorok)

Az elemzésemben 7 dj kontrollert vizsgálok :

M AUDIO Xponent

Numark Mictrack

Numark Mictrack Pro

Numark NS6

Pioneer DDJ T1

Pioneer DDJ-Ergo-V

Reloop Digital Jockey 2

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Garancia (év)

Hangkártya (db)

Súly (kg)

Szabad tárhely (mb)

Szélesség (mm)

Tárcsa méret (mm)

Listaár (Ft)

Jelen esetben 0 = egyenes arányosság , 1 = fordított arányosság alapján meghatároztam az irányokat.

A konzol súlya minél kisebb, annál jobb, tehát az iránya 1

Ha van hangkártya akkor "1" , ha nincs akkor "0"

A szabad tárhely minél kisebb , annál jobb, tehát az iránya 1

A szélesség minél kisebb , annál jobb, tehát az iránya 1

A tárcsa mérete minél nagyobb , annál jobb, tehát az iránya 0

Az garancia minél nagyobb, annál jobb, tehát az iránya 0

A feladat által érintett célcsoportok

Az érintett csoportba tartozhatnak , azok az egyének akik hasonló árkategóriájú és teljesítményű dj konzolt szeretnének vásárolni vagy adott esetben régi készüléküket akarják lecserélni.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Megvizsgáljuk az idő és erőforrás szükségleteket (ha az elemzést szakértővel végeztetjük, illetve magunk elemzünk a hasonlóságelemzési technikával) majd pénzben kifejezzük a hasznosságot.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

I. Excelben létrehozok egy munkalapot, ahova a kamerákat és adataikat gyűjtöm ki. (linkek megtalálhatók)

II. Privot táblát hozok létre az előbb kigyűjtött adatok alapján egy új munkalapra

III. Új munkalapra létrehozok egy objektum-attribútum mátrixot a privot tábla segítségével, majd ez alapján a sorszám függvénnyel rangsor táblát hozok létre

IV. Létrehozom a "lépcsők forintban" táblát a Solver segítségével határozzuk meg

V. Fkeres függvénnyel a "lépcsők forintban" táblából a COCO táblát hozom létre.

VI. Létrehozom a COCO inverz munkalapot, ahol fordított irányokkal végzem el a Solver segítségével az elemzést

VII. Ellenőrzésként a COCO és COCO inverz munkalapot vizsgálom (COCO inverz munkalap "inverz delta" oszlop)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet