Segítség:Forma és tartalom

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Pitlik (vitalap | szerkesztései) 2005. szeptember 15., 15:32-kor történt szerkesztése után volt.

Hogyan készül egy szócikk a MIAU_WIKI alatt?

Történeti modul

  • Évszámmal kezdődően, időrendi sorrendben, listába szerkesztett módon itt kell megadni a papír-alapú és/vagy online szakirodalmakból azokat az "idézeteket" és/vagy kivonatos értelmezéseket, melyek a szóban forgó szakkifejezés teljes definícióját, vagy annak valamely fontos részét mutatják be. A szöveg végén a klasszikus, teljes, pontos hivatkozást (inkl. szerzők, intézmény, ISSN, kiadó, kiadvány, rendezvény, oldalszám, URL, stb.) tartalmazó URL-t is meg kell adni a mellékelt minta szerint.
  • A listába, a dátum szerint követező helyen adhatók meg a MIAU CD- és online változatának kapcsolódó forrásai.
  • A hallgatók egymás munkáját érintő észrevételeinek egyik fontos formája, hogy a történeti listát új forrásokkal egészíthetik ki.

Ontológiai modul

  • "ez egy" kapcsolattípus: Ide kerülnek azok a szakkifejezések és indoklásuk, melyek a kidolgozás alatt álló szócikk/jelenség kapcsán példákat (alkalmazási területeket, projekteket, termékeket, keretrendszereket, szolgáltatásokat, ill. jelzőket) listáznak fel. Pl. Level5 (keretrendszer) grafikus, induktív, online (jelző) -- szakértői rendszer. Azon a szavak esetében, melyek szerepelnek a MIAU_WIKI-ben belső hivatkozást kell alkalmazni.
  • "van neki, része neki" kapcsolattípus: Ide kerülnek azok a szakkifejezések, melyek a vizsgált szócikk/jelenség részeként, alkotóelemeként definiálandók. Pl. szabály, objektum, attribútum, opció, magyarázó alrendszer -- szakértői rendszer. Azon a szavak esetében, melyek szerepelnek a MIAU_WIKI-ben belső hivatkozást kell alkalmazni.
  • "kapcsolódik hozzá" kapcsolattípus: Ide kerülnek azok a szakszavak, melyek a vizsgált szócikkhez hasonló (azonos jelentés szinten értelmezhető) összefüggést mutatnak. Ebben az esetben meg kell adni a szócikkek és társait (szinonímákat, alternatvívákat, konkurens, kiegészítő jelenségeket) magába foglaló halmaz nevét is. Pl. módszerek (szakértői rendszer, CBR, abdukció). Azon a szavak esetében, melyek szerepelnek a MIAU_WIKI-ben belső hivatkozást kell alkalmazni.
  • A hallgatók egymás szócikke kapcsán a fenti kapcsolattípusok listáit egészíthetik ki új elemekkel, ill. létrehozhatnak új kapcsolattípusokat is, amennyiben azokhoz megfelelő példákat adnak meg.

Ellentmondások feltárása modul

  • Két évszám megadásával kezdve a felsorolást, ide kerülnek azok a hallgatói vélemények, melyek saját megfogalmazásban leírják, milyen ellentmondást vélnek felfedezni két, a történeti modulban felsorolt szakirodalmi forrás között.
  • A hallgatók egymás munkáját a lista bővítésén keresztül véleményezhetik.

Definíciós modul

  • Ide kerül a szakirodalmi feldolgozás és az ellentmondások foldolgozása után a hallgató saját, a források tartalmát szintetizáló megfogalmazása számozott lista formájában.
  • A hallgatók egymás munkáját a lista bővítésén, vagyis alternatív definíciók kialakításán keresztül véleményezhetik. Ilyen esetben hasznos, ha az ellentmondás modulban kitérnek arra,, miért tartja jobbnak valaki saját megfogalmazását. Ilyen esetben a sor a DEFx:DEFy utalással kezdődjön, ahol X és Y a definíciós modul sorszámait jelentik.

Tesztkérdések modul

  • Didaktikai szempontból fontos, hogy minden egyes szakszó kapcsán a definíció megőrzött, ill. az ellentmondás modulban elvetett jellemzői kérdés és potenciális válaszok formájában is megjelenjenek (számozott lista keretében). Fontos ez azért is, mert kérdezni és egzakt módon válaszolni is meg kell tanulni. A potenciális válaszok közül a helyeset/helyeseket a kérdés szerzőjének kell először megadnia. Amennyiben valaki megkérdőjelezi a kérdést és vagy a válaszok helyességét, úgy ezt az ellentmondás modulban teheti meg a TESTx hivatkozással indítva az új bejegyzést.
  • Tetszőleges tesztkérdéstípusok alkalmazhatók.

Milyen kompentenciákra van szükség egy szócikk kidolgozásához?

Keresés

  • Az alábbi dokumentum átfogó tájékoztatást ad a kereséssel kapcsolatos tudnivalókról jegyzet.
  • A korrekt hivatkozásról, a források katalogizálásáról soha nem szabad megfeledkezni...

Logika

  • Bár a matematika, a nyelvtudomány és a számítástechnika még nem jutott el arra a szintre, hogy tetszőleges emberi szövegek logikátlanságait automatikusan fel lehessen tárni, az emberi egy mégis képes erre. Itt sem kell mást tenni, mint a politikai nyilatkozatok értelmezésekor...
  • A modus ponens és a modus tollens elvei a legtöbb nehézségen mindenkit átsegítenek.
  • Hasznos, ha mindent bizonyítani probálunk, ill. az eredeti állítás teljes tagadását vagy részleges változatás utáni állapotait is

megkíséreljük bizonyítani, vagy éppen kizárni.