Machiavelli
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Igaza van-e Machiavellinek, vagyis igaz-e, hogy annál nagyobb a GDP, minél nagyobb a bűnözés?
A feladat előtörténete
A bűnözők is megtámogatják a magyar GDP-t [2]
"Az illegális tevékenységek beépítése egy százalékkal emelte meg a folyóáras GDP-t, de a pénzügyi közvetítők szolgáltatási díjának figyelembe vétele is hozzájárult a nominális értékének növekedéséhez" – írta a Napi Online.
"Mától nem csak 2000-től, hanem 1995-től vannak összehasonlítható adatok a nemzeti számlarendszerről" - mondta a KSH számbavételei terén bekövetkezett változásokról Szabó Péter, a hivatal nemzeti számlák főosztályának vezetője. "A 2008-ig bevezetett módszertani fejlesztések közül 31 változással kellett korrigálni a korábbi adatokat. Az illegális tevékenységek beépítése egy százalékkal emelte meg a folyóáras GDP-t, valamint a pénzügyi közvetítők szolgáltatási díjának (FISIM) figyelembe vétele is hozzájárult a bruttó hazai termelés nominális értékének növekedéséhez. Ezzel párhuzamosan az eddig bevett módszertanon is módosított a statisztikai hivatal. A készlettartási nyereség/veszteség elszámolása volt, hogy 200 milliárd forinttal csökkentette a GDP-adatokat, ám a többi korrekció (pl. saját számlás beruházások figyelembe vétele) okozta eltérés önmagában nem haladta meg a 30 milliárd forintot." – írta a Napi Online.
Ezeknek a változtatásoknak a szükségességét az új európai uniós számítási szabályok változása indokolta. A Központi Statisztikai Hivatal az Eurostat, az OECD előírásai alapján jelentősebb és több tétel érintő módszertani változást vezetett be a nemzeti számla statisztikában. Ezek a változások a magyar nemzeti számlák EU harmonizációját szolgálják.
A Központi Statisztikai Hivatal publikálta az új módszerrel számított GDP-adatait 2000-ig visszamenően. 2005-ben Magyarország folyó áron számított bruttó hazai terméke (GDP) 22 027 milliárd forint volt szemben a korábbi módszerrel számított 21 802 milliárd forinttal. A feketepénzek mintegy 1 százalékkal növelik a GDP értékét.
Tisztában vagyunk vele, hogy az új európai számítási szabályok változása miatt kerültek a fekete pénzek a GDP statisztikákba, azt is tudjuk, hogy nem csak Magyarországon, hanem szinte mindenütt benne vannak az illegális tevékenységek. Ettől függetlenül nem értünk egyet vele, mert a feketegazdaság hozzájárulását a GDP-hez, csak becsülni lehet, nem lehet pontosan megmondani az arányt.
Nem tartjuk helyesnek, hogy a olyan dolog is szerepeljen a nemzeti számlák készítésekor, amelyről nincs pontos adat, csak találgatás. Azzal is problémánk van, hogy az illegális tevékenységek, a fekete gazdaság, a bűnözés hasznot hoz egy országnak, és ezt el is ismerik, ahelyett, hogy a kártékony mivoltját hangsúlyoznák és a felszámolására törekedjenek.
GDP helyett boldogságindexet használnának a britek [3]
Rendszeresen mérni fogja a brit lakosság boldogságszintjét a brit kormány. David Cameron miniszterelnök csütörtökön indította el hivatalosan is a programot, azzal az érvvel, hogy a nemzet általános anyagi és lelki jólétének feltérképezésére az eddig használt mérce, vagyis a hazai össztermék (GDP) nem alkalmas.
A GDP-t alaposan emelheti akár egy földrengés is, hiszen az újjáépítés pótlólagos kiadásai a hazai össztermék gyarapodásaként jelentkeznek - jelentette ki David Cameron az MTI tudósítása szerint. Ugyanígy, ha egy várost bűnözési hullámtól szenved, az is GDP-pluszt jelenthet, mivel a lakók többet költenek lakatokra, vagy növekszik a biztonsági őrként alkalmazott munkavállalók száma - tette hozzá a brit miniszterelnök.
A súlyos betegségek is növelik a GDP-értéket, mivel a nagyobb gyógyszerfogyasztás is a gazdasági aktivitást élénkítő tényezőként jelentkezik a hivatalos adatokban. Mindezek alapján a pusztulás, a bűnözés, a betegség mind "haladásként" könyvelhető el, ha az egyetlen mérce a GDP - fejtegette a konzervatív párti brit kormányfő. Cameron idézte Robert Kennedy néhai amerikai politikust, aki már több mint négy évtizeddel ezelőtt kijelentette: a GDP nem mutatja ki gyermekeink egészségét, oktatásuk minőségét, nem méri bölcsességünket, sem hazánk iránti elkötelezettségünket ... mindent mér, csak azt nem, ami miatt érdemes élni.
A brit kormányfő a hazai példák közül az egyik legnagyobb feszültségforrást jelentő bevándorlást említette, amely szavai szerint jót tesz ugyan a gazdasági növekedésnek, de "nem lett átgondolva" a közszolgáltatásokra és a társadalmi összetartásra gyakorolt hatása. Cameron megemlítette az olcsón árult szeszesitalokat is, amelyek ugyancsak élénkítik a növekedést, ám a rendre és a törvényességre gyakorolt hatásukat a GDP már nem méri.
A kormányfő szerint az eddigi "alapvetően elhibázott megközelítés" az oka annak, hogy a nyugati társadalmakban - jóllehet a GDP-érték évtizedeken át töretlenül emelkedett - a társadalmi elégedettség stagnált, sőt egyes esetekben még romlott is.
Cameron szerint mindebből nem azt a következik, hogy a kapitalizmus kudarcot vallott, és a pénz minden nyomorúság forrása, mert ez "teljesen téves, naiv következtetés" lenne. Azt azonban hivatalosan fel kell ismerni, hogy a gazdasági növekedés csak a cél elérésének eszköze, nem maga a cél, ezért az "ország hogylétének" mérésére a GDP-nél jobb módszer kell - tette hozzá.
A fenti idézetekből jól látható, hogy sok minden hat a bűnözésre és a gazdasági fejlődésre.
Véleményünk szerint a bűnözésre való hajlamot érzékenyen befolyásolja a gazdasági helyzet, a társadalmi hovatartozás, az anyagi jólét megléte, vagy hiánya, a szokások, a hozott viselkedési normák.
Pl. Ha egy családban a megélhetés biztosítása a bűnözésre épül, akkor valószínűleg az lesz a követendő példa. Természetesen vannak kivételek, és vannak, akik a minta ellenére a helyes úton indulnak el.
A bűnözésnek sok formáját ismerjük (példák a teljesség igénye nélkül): fiatalkorú bűnözés, szervezett bűnözés, gazdasági bűnözés, kisebbségi bűnözés.
Sajnos, napjainkban felütötte fejét a megélhetési bűnözés, amely a gazdasági válság okozta munkanélküliség és az eladósodás eredménye.
Ebben az esetben hiába van jó példamutatás, az éhség a nagyobb úr.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
• Ki mondja meg, hogy mit és hogyan kell, tenni? – a törvényalkotóknak talán sikerül?
• Mit rontunk el, amiért nem működnek a dolgok?
• Merre van a helyes út?
• Mi a megoldás? – új törvények, szankciók kellenek?
• Meghatározható- e az ok- okozat szerepkör?
Ezek olyan kérdések, amelyekre nagyon régóta keresik a válaszokat. Szorosan kapcsolódnak a gazdasági fejlődéshez és a bűnözéshez.
A GDP-vel és a bűnözéssel kapcsolatban témánként külön rengeteg elemezés, tanulmány, kimutatás foglalkozik, és találhatunk is bőven az interneten, az újságokban, a híradásokban.
Néhány példa:
Viszont az is elmondható, hogy kutatásaink során nem találtunk olyan elemzést, amely a GDP és a bűnözés szoros kapcsolatát bemutatja, vagy vizsgálja.
Általánosságban el szokták mondani, hogy a bűnözés is beleszámít a GDP nagyságába, de a GDP nagyságát még számos tényező is befolyásolja,
mint pl. a természeti katasztrófák, a betegségek, stb.
Mivel a feladatunk eléggé összetett és nem találtunk hasonló kutatásokat, így csak a hasonlóságelemzés bizonyul a legjobb módszernek a téma kivizsgálására.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A feladat megoldásához szükséges adatokat online forrásból gyűjtöttük össze:
Felhasználtuk a HVG internetes forrását: A magyarországi helyzet, és az elmúlt években végbement változások megismeréséhez:[8].
A Központi Statisztikai Hivatal honlapján található adatokból:
Az egy főre jutó bruttó hazai termékek értékét 1995-2008. év között. [9]
A lakónépesség korcsoport szerinti megoszlását 2001-2011. év között. [10]
A magyarországi bűnözési helyzet és bűnözési statisztikai adatok megismeréséhez a következőket:
A témához kapcsolódó adatgyűjtés során nehézséget okozott, hogy nem találtunk a GPD-vel és bűnözéssel közös statisztikai adatot, külön-külön témánként kellett összegyűjteni az adatokat, mert a GDP-vel kapcsolatos statisztikai adatokat leginkább a termeléssel, a mezőgazdasággal, a lakossággal hozzák összefüggésbe.
Az viszont elmondható, hogy a bűnözési statisztikai adatok, és a GDP statisztikai adatok mennyiségében nincs hiány.
Objektumok (sorok)
A megyék és az évek kombinációi, azaz 19*2 = 38?!
Megyék:
1. Baranya
2. Bács-Kiskun
3. Békés
4. Borsod-Abaúj-Zemplén
5. Csongrád
6. Fejér
7. Győr-Moson-Sopron
8. Hajdú-Bihar
9. Heves
10. Komárom-Esztergom
11. Nógrád
12. Pest
13. Somogy
14. Szabolcs-Szatmár
15. Jász-Nagykun-Szolnok
16. Tolna
17. Vas
18. Veszprém
19. Zala
Év:
1. 2003
2. 2008
Attribútumok (X, Y oszlopok)
1. Betörés-lopás (db) (X)
2. Ismertté vált (db) (X)
3. Közszeméremsértés (db) (X)
4. Testisértés-gyilkosság (db) (X)
5. GDP nagysága megyénként (%) (Y)
A feladat megoldásához felhasznált adatok, mind statisztikai jellegűek. A feladat elvégzéséhez Olap megközelítés szükséges.
A 19 megyében (objektumokban) 5 tényezőt (attribútumot) vizsgáltunk.
A vizsgálat szerint:
Irány:
0 = minél nagyobb bűnözés, annál nagyobb a GDP.
1 = minél kisebb a bűnözés, annál kisebb a GDP.
A feladat által érintett célcsoportok
- a Magyarországon működő Rendvédelmi - és Pénzügyi szervezetek.
- a magánszférában a találhatóak, mint Érdekvédelmi-, Non- profit- és Civil szervezetek.
- azok a munkanélkülivé vált emberek érintettek, akik a családjuk fenntartása érdekében esetlegesen bűnözővé válhatnak.
- jogalkotók?
- jogfilozófusok?
- gazdasági szakértők, stb…
A felsorolt szervezetek és személyek mindegyikét érzékenyen érinti a gazdasági fejlődés és a bűnözés is. Egyesek a statisztika adatokkal, mások pedig a bűnözök elfogásával foglalatoskodnak.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A feladat hasonlóságelemzéssel történő megválaszolása esetén várható hasznosság lehet:
- Költségmegtakarítás
- Infrastruktúra minimalizálása (vö. outsourcing)
- HR-költségek csökkentése (vö. „percdíjas szakértés”)
- Döntések helyességének növelése
- Objektivitás szintjének növelése (több „biztonság”)
- Hibaarány csökkentése
- Életminőség javítása
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A megoldás lépései:
- 1. lépés: a feladat alapjául szolgáló statisztikai adatok táblázatban való összesítése
- 2. lépés: az objektum-attribútum mátrix alapján egy Pivot táblázat elkészítése
- 3. lépés: a rendelkezésre álló adatok, és preferenciák alapján sorszám függvénnyel rangsorolás
- 4. lépés: coco táblázat elkészítése FKERES függvénnyel
- 5. lépés: solver program alkalmazása, ellenőrzés (hiba kiküszöbölése)
- 6. lépés: a kapott eredmények értékelése, a feladat értelmezése, feltöltése szöveges információkkal
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Hipotézisünk szerint annál nagyobb a GDP, minél nagyobb a bűnözés.
- A két vizsgálatunk ezt alá is támasztotta, valamint azt is, hogy ez fordítva is igaz,hogy annál kisebb a GDP, minél kisebb a bűnözés.
- Mind a két összefüggésünk:
az "annál nagyobb, minél nagyobb (ANMN)és az "annál kisebb, minél kisebb (AKMK)összefüggésünk stabil képet mutatott. Mert sem a 0-ás munkalap H216-H253 közötti sorok értékei, sem a az 1-es munkalap H217-H254 közötti sorok értékei között nem találunk nulla értéket.
A modellhiba:
- nagyobb, abban az esetben, ha minden irány egy,
- kisebb, abban az esetben, ha minden irány nulla.
Mert az 1-es munkalap H217-H254 értékeinek összege nagyobb.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
• a 0- ás és 0vs1- es munkalapok összehasonlításával arra jutottunk, hogy bűncselekmények illetve az összesen kategória hatása a GDP- re 0 vagy kiemelkedően magas (Lásd fentebb említett 3 megye.)
• A vagyon elleni bűncselekmények a legmagasabb értékre futottak ki: mert nagy valószínűséggel a recesszió okozta munkanélküliség eredménye, hogy már olyan társadalmi rétegek is bűnözésre adják a fejüket, akik régebben nem tartoztak a bűnözési körbe.
• Véleményünk szerint megoldás lehetne: természetesen csak a megélhetési bűnözök esetén, új munkahelyek teremtése. A nagystílű bűnözök esetében, pedig a büntetések szigorítása.
• Lássunk példát: Jó példa, hogy Bakács Tibor Settenkedő is büntetést kapott a téliszalámi lopásért.
• Jó intézkedésnek tartjuk, ha valaki a megélhetési bűnözés miatt pénzbírságot kap, akkor azt kiválthassa közmunkával is.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A bűnözés gyors növekedésével párhuzamosan a bűnözésen belül strukturális átalakulás zajlott, amely a vagyon elleni bűncselekmények arányának jelentős emelkedését eredményezte. A bűnözés növekedésével párhuzamosan eddig nem tapasztalt mértékben csökkentek a bűncselekmények felderítési mutatói. A nyomozás hatékonyságának értékelésekor fegyelemmel kell lenni arra, hogy jelentősen növekedett a bűnhalmazatok gyakorisága. Mindezek érdekében fokozni kell a felderítés eredményességét.
A közbiztonságérzet csökkenése és a bűnözés megváltozott szerkezete társadalmi elvárást keletkeztet, amelyre az állami büntetőpolitikának reagálni kell. Az állami büntetőpolitikusok emellett gondot kell fordítani a bűnözés, okozta sérelmek, a bűncselekmények elszenvedői és az emiatt életminőségében veszélybe került személyek társadalmi, morális és anyagi sérelmeinek enyhítésére.