Emergencia

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen TR3S (vitalap | szerkesztései) 2006. január 15., 18:05-kor történt szerkesztése után volt.

Angol megnevezés: artificial inteligence

Történeti modul

NA::"A kutatók szabadjára engedték a digitális organizmusokat a saját számítógépes környezetükben azért, hogy megfigyelhessék azok evolucióját és ellenörzött környezetben feljegyezhessék az eredményeket, ezzel kidolgozva a mesterséges élet legkifinomultabb alkalmazását napjainkban."

1977:A metarendszer-átmenet (metasystem transition, MST) koncepciót Valentin Turcsin, orosz számítógép-tudós dolgozta ki a hetvenes években (The Phenomenon of Science, A tudomány jelenség, 1977 – a címválasztás szándékos utalás az evolúciós gondolat és a keresztény világkép szintetizálására törekvő jezsuita paleontológus, Pierre Teilhard de Chardin Az emberi jelenség című 1955-ös, nagyhatású könyvére).[1]

1996. július 5: "...kilehelte a lelkét a "klónkirálynő", az 1996. július 5-én megszületett és 1997-ben bemutatott Dolly. A hat éves korában elpusztult birka a világ első felnőtt sejtből klónozott emlősállata volt."[2]

2002: "A.M. Turing egyben a mesterséges intelligencia kutatások elõfutárának is tekinthetõ, mivel ö vetette fel elsõként azt a kérdést, hogy mit is jelent a "gépi intelligencia" ? " [3]

Ontológiai modul

  • "ez egy" kapcsolattípus:

Emberi kommunikációhoz hasonló módon beszélgetés(Talkie.Com, Xerox, Improv Technologies)

Evolúciós és genetikus algoritmusok(mutáció,szelekció)

Autonóm Adaptív Ágens (AAA), Digitális élet, Szimuláció, Celluláris automaták, Szimbolikus logika


  • "van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:

Mesterséges élet

Mesterséges intelligencia

  • "a címszó része valaminek (a címszóval egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:

mesterséges intelligencia alkalmazások (viselkedésmodellek,forgalomirányítás,gépi tanulás,természetes nyelvek kezelése, robotika)

Definíciós modul

Olyan tudományág, melynek célja olyan mesterséges ágensek, illetve ezekből álló rendszerek létrehozása, amelyek valamilyen szempontból hasonlóságot mutatnak az élet bizonyos aspektusaival, tehát életszerűen viselkednek.

Tesztkérdések modul

-Milyen következtetéseket ismer a a diagnosztika és a döntéstámogatás területén? (Esetalapú következtetés: CBR (case-based-reasoning)

-Igaz-e, hogy a celluláris automata indentikus sejtek hálózatából áll, valamint az automata szabálya csak az, hogy a sejt csak szabad vagy foglalt lehet? (Első igaz, az utóbbi nem. Lehet minden sejt szabad vagy foglalt; ha a három szomszédos sejt foglalt, akkor a sejt szabad kell, hogy maradjon; egy szabad sejt, melyet 3 szomszédos foglalt sejt vesz körül a következő generációban foglalt lesz; egy foglalt sejt foglalt marad, ha két vagy három tőle észomszédos sejt is éppen úgyis foglalt;más esetben a következő generációban szabad lesz.

-Mivel foglalkozik a mesterséges élet tárgya? (Rendszerelmélettel+szintézissel, amely az emergenciát alkotja.)

Ajánlott irodalmak modulja

Daniel Goleman: Érzelmi Intelligencia, Háttér Kiadó, Budapest, 1997.

Futó Iván: Mesterséges Intelligencia, Aula Kiadó 1999.

Simons, Geoff L.: Szakértői rendszerek és mikrók Műszaki Könyvkiadó, Budapest 1987.

Néhány online forrás:

- [4]

- [5]

- [6]