Karantén
A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Doro182 (vitalap | szerkesztései) 2005. december 30., 15:22-kor történt szerkesztése után volt. (→Definíciós modul)
Angol megnevezés: quarantine
Tartalomjegyzék
Történeti modul
- i.e.xv.sz:"a mózesi törvények, amelyek önnönállításuk szerint az i.e. XV. századból származnak, írnak a fertőző forrás elkülönítéséről, azaz a karantén intézményéről. A elkülönítések leírásaiban általában tizennégy napos elkülönítésről olvasunk, amely rendszerint kétszer hét napból állt, a következő megoszlásban: a betegségre utaló tünetek felfedezésétől kezdődik az első hétnapos karantén, amelyet egy újabb felülvizsgálat követ. Ha nem terjed tovább a betegség, akkor is újabb hétnapos elzárás következik, amely után , ha a betegség nem terjedt tovább a beteg nem jelentett már fertőző veszélyt a közösség számára és visszakerülhetett annak köreibe."</nowiki>
- 1848-49:"A térparancsnokság gondoskodott a markotányosok élelmiszerkészletének eseti orvosi ellenőrzéséről, a romlott, egészségre veszélyes anyagok megsemmisítéséről, járvány esetére karantén elrendeléséről és annak ellenőrzéséről."
[</nowiki> ]
- 2005. május 24.:A világban számtalan fertőzés tartja rettegésben az embereket. A Kongóban terjedő Ebola, az Angolában hirtelen felbukkant különleges Marburg-vírus, vagy az Egyesült Államokban is fertőző, valamikor csupán trópusi szúnyogokkal terjesztett Nyugat-Nílusi vírus is ilyen. Ezekről, valamint a maláriáról adott érdekes tájékoztatást Berencsi György virológus. A trópusi megbetegedéseknek a kezelése rendkívüli erőfeszítéseket igényel, hogy a szakembereke megakadályozzák a járványokat. A legtöbb esetben - a fertőzések megállítása érdekében - karantén intézkedésekre van szükség.
- 2005. november 21.:Az Betegség-Megelőzési Intézet szerint, a madárinfluenza járványának Franciaországba való érkezése, mindenféle intézkedés hiányában, 9 – 21 millió személyt érintene és több mint 91000 halálesetet okozna. „Még a fenyegetettség megnövekedése előtt, megalkottunk egy az influenzajárvány elleni kétfázisú hadi-tervet. Az első fázis a járvány megelőzésére irányul. Ebben vagyunk most. A cél, késleltetni a vírus terjedését az állatoknál: fertőzött országból beérkező sertések illetve élő szárnyasok importjának tilalmával, az egészségügyi ellenőrzések növelésével a reptereken”, - részletezi a miniszter. A második fázis egy embereket megfertőző járvány esetén lép életbe. „Cél a vírus terjedésének korlátozása, hogy a fertőzött betegeket gondozhassák az egészségügyi intézményekben” –szögezte le a miniszter. A tervbe vett intézkedések rendkívüliek: iskolák bezárása, személyszállítás leállítása…
- 2005. december 09.:A romániai Braila megyében, egy újabb nagyközségben rendeltek el karantént a hatóságok. Reggel óta nincs ki- és bejárás, a vírust egy helyi laboratóriumban mutatták ki néhány háztáji gazdaság elhullott házi szárnyasainak mintáiból.
Ontológiai modul
- "ez egy"kapcsolattípus:
- madárinfluenza járvány probléma
- számítógépes vírusok probléma</nowiki>
- "van neki,része a címszónak"kapcsolattípus:
- "a címszó része valaminek(a címszóvalegyenrangú fogalmak)"kapcsolattípus:
- vesztegzár
- elkülönítés</nowiki>
Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja
Nem találtam a címszóval kapcsolatos ellentmondást.
Definíciós modul
- Karanténnak nevezünk minden olyan elhatárolást, elkülönítést a külső környezettől, mely valamilyen biztonsági ok, vagy megelőzés céljából egyes személyeket, vagy élőlényeket tudatosan elválaszt egymástól és a külvilágtól. A karantén tágabb értelemben elkülönítést, a közösségtől való távoltartást jelent. A külső, rejtett veszélyek elleni védelem egyik formája. Más szóval:Vesztegzár=Vész elleni zárlat.</nowiki>
Tesztkérdések modul
- Igaz-e az hogy a karantén megoldást jelent a vírusok terjedésének problémájára? ( Igen, mert késleltetheti, akár meg is állíthatja bizonyos betegségek tovább terjedését.)
- Igaz-e hogy karanténba kényszeríteni élőlényeket humánusabb megoldás, mint azonnal elpusztítani a fertőzött egyedeket? ( Igen, mert ezzel megkapják az esélyt a felépülésre.)
- Milyen esetekben rendelnek el karantént? (vírusos fertőzések, járványok feltűnése esetén,stb.)
- Megoldható-e karanténnal pl.a madárinfluenza terjedése?(Nem,csak a karantén használata ehhez nem elegendő.)</nowiki>