BA3:minoségbiztositas
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Epres joghurtok összehasonlítása ár-teljesítmény vizsgálatában
A feladat előtörténete
Egy áruházban végeztem vizsgálatot, az eper ízű joghurtokat elemeztem beltartalom szerint, valamint, hogy a tartalom arányos-e a piaci árral. A joghurtok különböző gyártóktól származnak.
"Az vagy, amit megeszel..."
...avagy az ételed az életed. Régi bölcsességek egész sora mutat rá az egészség és az étkezés szoros kapcsolatára; Hippokratész egyenesen azt mondta: táplálékod legyen a gyógyítód! Bizonyos kultúrákban még ma is szokásban van az étellel gyógyítás, arra pedig a nyugati világban is egyre többen ébrednek rá, hogy életminőségük, hangulatuk, fizikai állapotuk nagyban függ az elfogyasztott étel minőségétől. A tudatos táplálkozás nem ördöngösség, mindössze arra kell figyelni, hogy friss, természetes alapanyagokból készült ételek formájában szervezetünk mindig megkapja azt, amire szüksége van.
Ez csak egy apró kitérő volt, a címben megjelölt ár-teljesítmény arány vizsgálatot gondoltam kiegészíteni néhány fiziológiai jellemzövel.
Magyarországon többféle joghurt kapható, ezek közül nagyon nehéz kiválasztani azt, amelyik tartalmilag arányos a piaci árával. A joghurtot egészséges termékként tartja számon a közfelfogás, fõleg, miután a reklámok szerint kalciumban és fehérjében gazdag, segíti az emésztést, vagy épp a fogyókúrázóknak ajánlott, de sajnos ez nem minden esetben van így. Kutatások igazolják, hogy nem minden az, aminek látszik: - " Ugyanakkor elgondolkodtató, hogy 100 g, tehát nem egész egy pohár termékben átlagosan másfél teáskanál cukornak megfelelõ szénhidrát található. Különösen szemet szúró a Parmalat (Kyr) 0,1% „diétás” joghurt, amely 2,1 teáskanálnyi cukrot tartalmaz." Ezért láttam célszerűnek a feladat elvégzését, hogy igazolni, vagy cáfolni tudjam, miszerint minden esetben a drágább a jobb,(nem mindig igaz a mondás: "olcsó húsnak híg a leve), vagy éppen ellenkezőleg, a kevesebb több.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Ha magamból indulok ki, egy joghurt vásárlásánál, legelőször a márkát nézem meg,mivel ez az első szembetűnö tényezö amit még azelőtt észreveszünk, mielőtt a kezünkbe vennénk és alaposabban áttanulmányoznánk a terméket. Majd az árat és a benne lévő összetevőket veszem figyelembe. Nekem fontos tényező az energia és cukortartalom, ezért minél kevesebb van benne ebböl a két összetevőből, annál magasabb árat vagyok hajlandó kifitzetni érte. A döntésben nagy szerepet játszik még a reklám, amivel akaratlanul is szembe találkozunk nap mint nap, más emberek véleménye, tapasztalata, és persze nem utolsó sorban az is ha éppen valamelyik terméket akciózva árulnak.
A feladat megoldása során több termékkel találkoztunk, amelyeket megvizsgálva arra a következtetésre jutottam, hogy az a joghurt, amely összetevőiben és árában optimális döntés lenne, az a MILLI epres joghurt.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Objektumok (sorok)
A következő 6 terméket vizsgáltam:
- DANONE (Könnyű és finom)
- PARMALAT (Kyr) [édesítőszerrel]
- MILI (Epres joghurt)
- MIZO (Epres joghurt)
- FRUIT JUMBÓ (Epres joghurt)
- NATURPUR BIO (Epres ivójoghurt)
Attribútumok (X, Y oszlopok)
A termékek csomagolásán lévő adatok szolgáltak az attribútumok meghatározásának alapjául.
- Energiatartalom (kJ/125g;minél kevesebb van a termékben, annál magasabb az ár)
- Energiatartalom (Kcal/125g;minél kevesebb van a termékben, annál magasabb az ár )
- Fehérje (g/125g;minél több van benne, annál magasabb az ár)
- Szénhidrát (g/125g; minél kevesebb van benne annál magasabb az ár)
- Cukor (g/125g;minél kevesebb van a termékben, annál magasabb az ár )
- Zsír (g/125g; minél kevesebb van benne annál magasabb az ár )
- Ár (HUF/doboz)
A feladat által érintett célcsoportok
A feladatot a választás megkönnyítésének céljából végeztem. Ezen adatok alapján, mindenki, saját belátása szerint eldöntheti, hogy mit tart fontosnak a termékkel kapcsolatban, felállíthatja a saját fontossági sorrendjét, amely alapján eldöntheti, hogy melyik terméket választja. Ezen hasonlóságelemzés a saját fontossági sorrendemet tükrözi. Az érintett célcsoport magában foglalja gyermekkortól egészen idős korig az emberek azon részét, akik tudatosan próbálnak figyelni táplálkozásukra, és ennek megfelelően választják meg a vásárolt terméket.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Egy olyan személyt, akit érdekel, az, hogy a megvásárolt termék ára egyensúlyban legyen a beltartalommal, azt bizonyára érdekelni fogja a fent található hasonlóságelemzés.Ezen hasonlóságelemzés hasznossága abból áll, hogy segítséget nyújt a fogyasztónak a döntésben,rávilágít a termék tulajdonságaira,oly módon, hogy a fogyasztó el tudja dönteni, hogy neki megéri-e az ár.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A feladat elkészítésének menete:
1. Adatgyűjtés: - A kiválasztott termékek csomagolásáról kigyűjtöttem a felhasználni kívánt adatokat.
2. Meta-adatbázis elkészítése: - készítettem egy DATA táblát, amely minden szükséges információt tartalmaz a feladat sikeres elvégzéséhez.
3.PIVOT elkészítése: - a kimutatás varázslóval készítettem el a PIVOT táblát, majd irányított beillesztéssel még egyszer bemásoktam ezt a táblát, és az "Összeg/Érték" fejlécet átjavítottam "Darab/Érték"-re, amely igy megmutattat, hogy a fenti táblázatban nem történt elgépelés.
4.Rangsor tábla elkészítése: - ezen tábla elkészítéséhez az attribútumok alapján sorszám- függvényt használtam, a vizsgált szempontok fontossági sorrendjét tudtam megadni.
5. Lépcsők megadása: - itt a SOLVER-t kell alkalmazni, amit az Eszközök/Bővítménykezelő-nél tudunk beállítani, amennyiben ez a funkció nem lenne elérhető. SOLVER beállításai: a célcella minél kisebb értéket vegyen fel;
- akadályozó tényező: egy adott lépcsőfok nem lehet nagyobb a felette lévőnél
6.COCO táblázat elkészítése:
- a Lépcsők táblázat adatai adják meg az alapot a COCO táblázat adatainak eléréséhez, FKERES függvény segítségével.Az F az FKERES névben a Függőlegest jelöli. FKERES(keresési_érték,tábla,oszlop_szám,tartományban_keres) "Az FKERES függvény egy táblázat balszélső oszlopában keres, és az oszlop_szám-mal megadott oszlop azonos sorából tér vissza egy értékkel"
a Vélemény oszlop tartalmazza a HA függvénnyel megadott értékek szöveges elemzését.
HA függvény: Más értéket ad vissza, ha a megadott feltétel kiértékelésének eredménye IGAZ, és másikat, ha HAMIS. Amikor a HA függvény kiértékelte az érték_ha_igaz és az érték_ha_hamis argumentumot, akkor a kettő közül a megfelelő utasítás értékét kapjuk eredményül.
7.A szórás függvény segítségével ki tudom mutatni, hogy az értékek milyen mértékben térnek el a várható értékektől.
Az átlagot pedig a táblázat adatainak számtani közepe kiszámításával tudom megadni.az átlag kiválóan megfelel arra a célra, hogy az eloszlást jellemezzük vele
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A következő vélemények alakultak ki a hasonlóságelemzés folyamán, ami a CoCo táblázat utolsó oszlopában van feltüntetve.
- drága--> (DANONE Könnyű és finom;FRUIT JUMBÓ(Epres joghurt)
- arányos-->(PARMALAT (Kyr) [édesítőszerrel];MIZO (Epres joghurt)
- olcsó-->(MILLI (Epres joghurt;NATURPUR BIO (Epres ivójoghurt)
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A terméket abban az esetben érdemes megvásárolni, ha a becsült ár magasabb mint a tényleges piaci ár,ami azt jelenti, hogy a termék tartalmilag megfelel az elvárásoknak, megéri kifizetni azt a piaci árat amit kérnek érte. Az elemzésnek egyértelmüen 2 győztese van:
MILI (Epres joghurt)-->[79Ft a tényleges ár 110Ft a becsült ár]
NATURPUR BIO (Epres ivójoghurt)-->[105Ft a tényleges ár 136Ft a becsült ár]
2 termék esetébe az ár-teljesítmény arány kiegyenlített, tehát a piacon a termék tartalmának megfelelő árat kérik.
PARMALAT (Kyr) [édesítőszerrel] MIZO (Epres joghurt)
Végül szintén 2 vizsgált joghurt esetében megállapíthatjuk, hogy a tényleges ár magasabb, mint a becslés:
DANONE (Könnyű és finom)-->[59Ft Tényleges ár 28Ft Becsült ár]
FRUIT JUMBÓ (Epres joghurt)-->[250Ft tényleges ár 219Ft becsült ár]
- Ezen termékek esetében valójában a márkanevet, a termékbe fektetett reklámköltséget kell megfizetni, mintsem a beltartalmat!ezt mutataja az elemzésünk is.
Azonban a választáskor figyelembe kell venni néhány dolgot:
- egyes joghurtok energiatartalmát, fehérje és cukortartalmát.
- mennyire befolyásolja a tartalom a piaci árat?
- arányos-e a piaci ár a tartalommal és ez közelít-e a fogyasztók elvárásaihoz?
Véleményem szerint megérte elvégezni a számításokat, mivel ezáltal kiderült többek között az is, hogy a sokak által olcsónak minősített DANONE KÖNNYŰ ÉS FINOM becsült ára alacsonyabb, mint amit elkérnek érte, mivel az összes vizsgált szempont szerint (a többi 5 vizsgált termékhez képest) a leggyengébb minösítést kapta. Valamint, ami véleményem szerint meglepő, hogy a NATURPUR BIO JOGHURT árát magasabbra becsülték, mint a tényleges piaci árát, mivel a tapasztalat azt mutatja, hogy a BIO élelmiszerek a bennük felhasznált természetes alapanyagok miatt lényegesen drágábbak, mint más általános élelmiszerek.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Megérte a fáradozást, hogy megtudhattuk, minden annyit ér a vizsgálat pillanatában, amennyit kérnek érte?
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
A lépcsős függvény segítséget nyújt az adott tulajdonságokkal rendelkező epres joghurtot vizsgálatában, megmutatja bizonyos tulajdonságok milyen mértékben befolyásolják az árat, valamint adott ár mellett milyen tulajdonságokat kell hogy tartalmazzon a termék.